Mercedes-Benz dostarcza wodorowe autobusy Citaro do Szwajcarii

Mercedes Citaro F-CELL - tym razem autobus na wodór dla Szwajcarii
Fot. Mercedes Citaro F-CELL – tym razem autobus na wodór dla Szwajcarii Źródło: cng.auto.pl

W Szwajcarii wprowadzono do eksploatacji pierwszy autobus z ogniwami paliwowymi z technologią hybrydową. Jest to Mercedes-Benz Citaro FuelCELL Hybrid. Pięć takich pojazdów włączono do floty PostAuto Schweiz AG. Główna zaleta pojazdu to elektryczny, cichy napęd, nie emitujący zanieczyszczeń. 5 autobusów pozwoli na redukcję emisji CO2 o 2000 ton w okresie 5 lat.

Szwajcarskie przedsiębiorstwo PostAuto będzie w swoim kraju pierwszą firmą, która wprowadzi technologię ogniw paliwowych w transporcie drogowym. Od końca 2011 roku, 5 Citaro z ogniwami paliwowymi służy w rejonie w okolicach Brugg w kantonie Aargau. PostAuto będzie testować pojazdy przez kolejne 5 lat, wykorzystując jako paliwo czysty wodór. Gęsta sieć tras w rejonie Brugg to idealna trasa do sprawdzenia pojazdu na liniach o różnej liczbie przystanków i topografii, z charakterem ruchu zarówno miejskim jak i wiejskim. Spółka Voegtlin-Meyer AG należąca do PostAuto będzie zapewniać obsługę linii wraz z tankowaniem 5 Citaro z ogniwami paliwowymi. Projekt wspiera kanton Aargau kwotą 1,5 mln franków szwajcarskich.

Helmut Schick, szef Daimler Buses, jest zachwycony obiecującym rozwojem przyjaznych ekologicznie autobusów z ogniwami paliwowymi. –Ostatnio miałem okazję zobaczyć je w codziennej eksploatacji i byłem pod wrażeniem sposobu w jaki PostAuto Schweiz zaimplementowało tą koncepcję –powiedział.

Mercedes-Benz Citaro FuelCELL Hybrid posiada kilka istotnych innowacji w porównaniu do autobusów na ogniwa paliwowe testowanych od 2003 roku w ramach projektów CUTE i HyFLEET:CUTE. Podstawowe zmiany to: hybrydyzacja z wprowadzeniem odzysku energii i magazynowania w litowo-jonowych bateriach, wprowadzenie mocnych silników elektrycznych umieszczonych w piastach kół, o mocy ciągłej 120 kW, a także zainstalowanie bardziej zaawansowanych ogniw paliwowych. Okres eksploatacji ogniw paliwowych przedłużono do co najmniej 5 lat lub 12 000 godzin pracy. Ogniwa są takie jak Mercedesie klasy B z napędem na bazie ogniw i zamontowano je na dachu. W Citaro FuelCELL Hybrid energia służąca do napędu pojazdu może pochodzić zarówno z ogniw paliwowych, jak i z zainstalowanych akumulatorów, podobnie jak w Citaro BlueTec Hybrid. Akumulatory są ładowane podczas hamowania pojazdu i pozwalają odzyskać energię traconą zwykle w formie ciepła.

Poprawiona budowa komponentów ogniw paliwowych oraz hybrydyzacja pojazdu pozwoliły na ograniczenie zużycia wodoru o 50% w porównaniu z poprzednią wersją Citaro wyposażoną w ogniwa. Bez szkody dla zasięgu pojazdu zmniejszono liczbę zbiorników na wodór z 9 do 7. Wykorzystując 35 kg wodoru autobus może przejechać 250 km. Przeprowadzone modyfikacje to kolejny krok w kierunku produkcji seryjnej.
Autobusy z ogniwami paliwowymi są wprowadzane do eksploatacji w ramach projektu Unii Europejskiej CHIC (Clean Hydrogen In European Cities), obejmującego wprowadzenie 26 autobusów z ogniwami do regularnej, codziennej eksploatacji w 5 europejskich miastach. Celem projektu jest rokroczne wprowadzanie do ruchu autobusów z wodorowymi ogniwami paliwowymi i zainicjowanie powstawania całych flot takich pojazdów. W ramach poprzednich projektów –CUTE i HyFLEET:CUTE – 36 autobusów Mercedes-Benz Citaro z ogniwami paliwowymi drugiej generacji przejechało łącznie 2,2 mln km w latach 2003-2009, w ciągu 140 000 roboczogodzin.

PostAuto Switzerland AGzatrudnia 3000 pracowników i posiada 2100 pojazdów, z czego 1/3 jest marki Mercedes-Benz. Rocznie przewożonych jest 120 mln pasażerów.

Źródło:
  • infobus
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: ,