Honda, Hyundai, Nissan i Toyota podpisały porozumienie o wprowadzenia samochodów na wodór do krajów skandynawskich

9 października 2012 roku podpisano porozumienie do stałej oferty pojazdów wodorowych marek Honda, Hyundaii, Nissan i Toyota
Fot. 9 października 2012 roku podpisano porozumienie do stałej oferty pojazdów wodorowych marek Honda, Hyundaii, Nissan i Toyota Źródło: Honda

9 paźdzernika 2012 roku firmy Honda, Toyota, Nissan i Hyundai podpisały w Kopenhadze porozumienie z organizacjami z krajów skandynawskich, mające na celu zapewnienie wsparcia we wprowadzeniu na rynek w latach 2014-2017 samochodów elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi (FCEV) oraz stacji tankowania wodoru. Porozumienie to odzwierciedla dążenie Hondy do popularyzacji bezemisyjnych, elektrycznych pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi, wykorzystujących najnowocześniejsze rozwiązania techniczne z zakresu ochrony środowiska.

Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe, h2, hho)
Fot. Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe, h2, hho) Źródło: Honda

Honda prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad ogniwami paliwowymi od połowy lat 80. XX wieku i przoduje w branży motoryzacyjnej zarówno w zakresie rozwoju, jak i sprzedaży tej technologii. W zeszłym miesiącu firma ogłosiła, iż w roku 2015 na rynku zadebiutuje nowy elektryczny pojazd zasilany ogniwami paliwowymi, przeznaczony na rynki w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie. Nowy samochód będzie wykorzystywał najnowocześniejsze rozwiązania techniczne opracowane przy znaczącym ograniczeniu kosztów.

Podpisane porozumienie jest zachętą do rozpoczęcia dialogu z udziałowcami z sektora publicznego i prywatnego w Norwegii, Szwecji, Islandii i Danii na temat przyspieszenia wprowadzenia na rynek pojazdów FCEV. Podobne porozumienie, definiujące rok 2015 jako odpowiedni moment do wprowadzenia na rynek takich pojazdów w regionach, w których dostępna jest infrastruktura stacji tankowania wodoru, zostało podpisane w Europie w 2009 roku.

Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe, h2, hho)
Fot. Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe, h2, hho) Źródło: Honda

Ken Kier, wiceprezes firmy Honda Motor Europe skomentował zaangażowanie Hondy w ten projekt: „W 2002 roku Honda została pierwszym producentem samochodów na świecie, który zaoferował zwykłym klientom samochód napędzany ogniwami paliwowymi, dostarczając użytkownikom flotowym w Stanach Zjednoczonych i Japonii model Honda FCX. Pragniemy nadal wyznaczać kierunek rozwoju w zakresie technologii ogniw paliwowych, również w Europie. Niniejsze porozumienie pomoże urzeczywistnić nasze ambicje.”

Porozumienie zostało podpisane w Kopenhadze podczas konferencji 3GF w obecności duńskiego Ministra Transportu oraz przewodniczącego Dyrekcji ds. Zrównoważonej Polityki Energetycznej i Technologii przy Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Informacje dodatkowe

Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe, h2, hho)
Fot. Honda FCX Clarity (wodór, ogniwa paliwowe, h2, hho) Źródło: Honda

Organizacje, które podpisały porozumienie:

– Producenci samochodów
* Toyota Motor Corporation (Japonia)

* Nissan Motor Co. Ltd. (Japonia)

* Honda R&D Europe GmbH (Niemcy)

* Hyundai Motor Company (Republika Korei)

– Firmy odpowiedzialne za infrastrukturę stacji tankowania wodoru

* HyOP AS (Norwegia)

* H2 Logic A/S (Dania)

* Copenhagen Hydrogen Network A/S (Dania)

– Skandynawskie organizacje pozarządowe

* HyNor Norway

* Hydrogen Sweden

* Icelandic New Energy

* Hydrogen Link Denmark Association

* Scandinavian Hydrogen Highway Partnership   (SHHP)

Źródło:
  • hondanews
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , ,