WODÓR | Pierwsze samochody osobowe z ogniwami paliwowymi na ulicach Londynu

Hyundai ix 35 FuelCell - samochód zasilany wodorem
Fot. Hyundai ix 35 FuelCell – samochód zasilany wodorem Źródło: Hyundai

5 egzemplarzy modelu Hyundai ix35 Fuel Cell stanowić będzie integralny element projektu London Hydrogen Network Expansion (LHNE), którego celem jest rozwój strategii dla pojazdów o napędzie wodorowym.

Hyundai wesprze inicjatorów projektu swoim doświadczeniem w technologii wodorowej, aby stworzyć pierwszą w Wielkiej Brytanii wodorową sieć transportową, która obejmie swoim zasięgiem Londyn i południowo-wschodnią Anglię.

Wspierany przez rząd i współtworzony przez rządową agencję Technology Strategy Board, projekt LHNE zapewni dostępność nie tylko napędzanych wodorem samochodów, ale także pełną infrastrukturę potrzebną do ich używania w postaci sieci stacji paliwa wodorowego.

Samochody zostaną udostępnione kluczowym, publicznym i prywatnym, przewoźnikom stolicy Wielkiej Brytanii.

Wspomniane 5 egzemplarzy będzie pierwszymi spośród tysiąca aut, jakie Hyundai planuje wyprodukować do 2015 roku w swojej koreańskiej fabryce w Ulsan.

Większość spośród tysiąca samochodów trafi na rynek europejski, gdzie dzięki Komisji Europejskiej powstały już inicjatywy związane z technologią wodorową. Jedną z nich jest Wspólna Inicjatywa Technologiczna w Zakresie Ogniw Paliwowych i Wodoru (WIT OPW), promująca wykorzystanie wodoru jako źródła energii o zerowej emisji.

Aktualnie w Europie powstaje wiele projektów skupionych wokół tworzenia infrastruktury wodorowej, a wprowadzenie na ulice miast pojazdów napędzanych wodorem przyspieszy ich implementację.

Źródło:
  • samar
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: ,