Gdynia | PKM zakupiło 2 nowe przegubowe autobusy na CNG marki MAN

Film. Prezentacja nowych autobusów CNG przez władze miasta
Źródło: Urząd Miasta Gdynia

Są ekonomiczne, ekologiczne i ciche. Po gdyńskich ulicach będą jeździć dwa kolejne autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Pojazdy przystosowano także do zasilania biogazem. Są one – jak wszystkie autobusy i trolejbusy gdyńskiej komunikacji miejskiej – niskopodłogowe. 16 stycznia 2013 r. zaprezentowano je przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

Flota przegubowych autobusów CNG w PKM Gdynia powiększy się z 14 do 16 sztuk!

Fot.  Flota przegubowych autobusów CNG w PKM Gdynia powiększy się z 14 do 16 sztuk! Źródło: UM Gdynia

Nowe przegubowce marki MAN Lion’s City G CNG to odpowiednio 15. i 16. autobus napędzany gazem ziemnym Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, jednego z przewoźników w gdyńskiej komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

– Autobusy tego typu zaczęliśmy wprowadzać do eksploatacji w 2007 r. Był to słuszny kierunek. Na przestrzeni pięciu lat udało się zmniejszyć emisję szkodliwych substancji o ponad 800 ton i zaoszczędzić 3,9 mln zł – powiedział prezes PKM w Gdyni Kazimierz Gałkiewicz. – A poza tym takie autobusy są ciche – dodał.

Pojazdy są klasy europejskiej. Cena jednego to 1 360 tys. zł. Autobusy na olej napędowy są stosunkowo niewiele tańsze, o ok. 100 tys. zł. Poza tym różnica stale się zmniejsza.

Man Lion's City 18 CNG - wnętrze autobusu

Fot.  Man Lion’s City 18 CNG – wnętrze autobusu Źródło: UM Gdynia

– Autobusy napędzane gazem ziemnym są w stanie podołać stawianym im zadaniom, a co najważniejsze przyczyniają się do zmniejszania kosztów. Są ekonomiczne i proekologiczne – powiedział wiceprezydent Gdyni Marek Stępa. Życzył, by udało się utrzymać kurs na unowocześnianie taboru, a gdyński, ekologiczny i przyjazny dla mieszkańców transport był jednym z najlepszych w kraju.

– Moim marzeniem jest, by w ciągu dwóch lat zakupić jeszcze 26 takich autobusów – zdradził Kazimierz Gałkiewicz. – Jest to marzenie, ale realne – powiedział.

Jak podkreślono, zwieńczeniem proekologicznych dążeń Gdyni byłoby napędzanie autobusów biogazem, podobnie jak to jest już np. w Skandynawii.

Źródło:
  • umgdynia
  • Portal cng.auto.pl
Tagi: , , , , ,