Tarnów – PGNiG finansuje zakup śmieciarki CNG

28 kwietnia 2011 roku w Urzędzie Miasta Tarnowa podpisano umowę między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (Karpacki Oddział Obrotu Gazem) a władzami miasta na sfinansowanie zakupu małej śmieciarki zasilanej sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wg dalszych zapisów PGNiG przekazało w formie darowizny 260.000 zł na zakup jednego pojazdu, zaś miasto zobowiązało się do zakupu drugiej śmieciarki […]

Fot. Prezydent Tarnowa – Ryszard Ścigała oraz Edward Totoń, prezes Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem Źródło: tarnow.pl

28 kwietnia 2011 roku w Urzędzie Miasta Tarnowa podpisano umowę między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (Karpacki Oddział Obrotu Gazem) a władzami miasta na sfinansowanie zakupu małej śmieciarki zasilanej sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wg dalszych zapisów PGNiG przekazało w formie darowizny 260.000 zł na zakup jednego pojazdu, zaś miasto zobowiązało się do zakupu drugiej śmieciarki z własnego budżetu. Będą to stosunkowo małe pojazdy poruszające się w centrum Tarnowa. Dzięki swoim wymiarom będą mniej uciążliwe dla mieszkańców i będą emitować mniej szkodliwych związków. Zyska również budżet miasta, bo CNG to najtańsze paliwo dostępne na rynku.

W Tarnowie rozpoczynamy pilotaż tego systemu, jeżeli się sprawdzi, niewykluczone, że śmieciarek napędzanych sprężonym gazem ziemnym pojawi się jeszcze więcej – mówi Prezydent Ryszard Ścigała. To pierwsza umowa tego typu w Polsce – dodaje dyrektor Karpackiego Oddział Obrotu Gazem Edward Totoń.

Nowe samochody będą napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Będą to więc pojazdy w pełni ekologiczne oraz, dzięki mniejszym rozmiarom, bardziej uniwersalne niż śmieciarki dotychczas użytkowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Stosunkowo małe gabaryty umożliwią skierowanie nowych samochodów do obsługi wąskich uliczek na starym mieście, co będzie miało korzystny wpływ na stan ich nawierzchni.