Gdynia wybiera zrównoważoną politykę energetyczną – podkreślenie roli CNG w komunikacji

Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Miasta Gdyni do „Porozumienia między burmistrzami” („Covenant of Mayors”) dotyczącego opracowania i realizacji działań na rzecz zrównoważonej polityki energetycznej. „Porozumienie między burmistrzami” („Covenant of Mayors”) to inicjatywa Komisji Europejskiej i miast europejskich podjęta w 2008 r. Ma wzmocnić realizację Planu Działań Komisji Europejskiej na rzecz Wydajności Zużycia Energii. Przystępując […]

Radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia Miasta Gdyni do „Porozumienia między burmistrzami” („Covenant of Mayors”) dotyczącego opracowania i realizacji działań na rzecz zrównoważonej polityki energetycznej.

„Porozumienie między burmistrzami” („Covenant of Mayors”) to inicjatywa Komisji Europejskiej i miast europejskich podjęta w 2008 r. Ma wzmocnić realizację Planu Działań Komisji Europejskiej na rzecz Wydajności Zużycia Energii.

Przystępując do „Porozumienia między burmistrzami” Miasto Gdynia zobowiązało się do przygotowania w ciągu roku Zrównoważonego Planu Energetycznego. Dokument wskaże możliwość redukcji emisji dwutlenku węgla w perspektywie roku 2020. Obejmie zarówno podmioty sektora publicznego, jak i prywatnego.

Wśród działań podejmowanych przez Miasto i przyczyniających się do realizacji postanowień porozumienia są m.in.: rozwój proekologicznego transportu miejskiego (np. trolejbusy oraz autobusy CNG), rozwój systemu komunikacji rowerowej oraz termomodernizacja budynków szkolnych.

Dotychczas do „Porozumienia między burmistrzami” przystąpiły m.in. takie polskie miasta jak Warszawa czy Kraków.