W skrócie
Według brytyjskiego magazynu Autocar, Volkswagen Polo zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG) może trafić do produkcji już w przyszłym roku. Odświeżona wersja Polo zadebiutuje na salonie w Genewie i ma zyskać nie tylko nowy wygląd, lecz także dwa napędy alternatywne – hybrydowy oraz CNG. Wprowadzenie wersji gazowej pozwoliłoby Volkswagenowi skompletować pełną ofertę modeli na gaz ziemny we wszystkich segmentach.
Model
Volkswagen Polo TGIsegment B, CNG
Źródło informacji
Autocarbrytyjski magazyn motoryzacyjny
Obecna generacja
od 2009 rokuprodukcja Polo
1Zapowiedź gazowego Polo
Obecna generacja Volkswagena Polo jest produkowana od 2009 roku. Odświeżona wersja, która ma zadebiutować na salonie motoryzacyjnym w Genewie, zyska nowy wygląd lamp przednich i tylnych oraz bardziej opływowe zderzaki. Zmodernizowane mają zostać także dotychczasowe silniki benzynowe i Diesla. Najciekawsza jest jednak zapowiedź dwóch napędów alternatywnych – jednostki hybrydowej oraz silnika zasilanego sprężonym gazem ziemnym (CNG).

2Jaki silnik pod maską?
Na razie nie podano żadnych szczegółów dotyczących przyszłej instalacji CNG. Można jednak przypuszczać, że pod maską pojazdu znajdzie się jeden z silników gazowych z obecnej oferty koncernu – 1.0 EcoFuel (montowany w Eco Up!) lub 1.4 TGI (montowany w Golfie). Warto przypomnieć, że Volkswagen sprzedawał już w latach 90. Polo III generacji z instalacją gazową – oferowaną w niemieckich salonach jako profesjonalna konwersja objęta gwarancją producenta. Obecnie w podobny sposób, na rynku holenderskim, niemieckim i szwedzkim, oferowany jest VW T5 EcoFuel.

3Pełna oferta CNG Volkswagena
Wprowadzenie do sprzedaży gazowej wersji auta segmentu B pozwoliłoby marce Volkswagen na ostateczne skompletowanie oferty aut osobowych zasilanych gazem ziemnym w poszczególnych segmentach: A (Eco Up!), B (Polo TGI), C (Golf TGI), D (Passat EcoFuel), MPV (Touran EcoFuel) oraz Van (Caddy EcoFuel, Multivan/Transporter EcoFuel).
Warto wiedzieć
CNG (Compressed Natural Gas) to sprężony gaz ziemny, składający się głównie z metanu, przechowywany w zbiornikach pojazdu pod ciśnieniem ok. 200 barów. W porównaniu z benzyną i olejem napędowym spalanie CNG generuje znacznie mniej szkodliwych związków – w tym tlenków azotu i cząstek stałych – a koszt przejechania 100 km jest z reguły niższy. Fabryczne instalacje CNG (oznaczane u Volkswagena jako TGI lub EcoFuel) różnią się od popularnych w Polsce montaży LPG: wykorzystują metan, a nie propan-butan, i wymagają odrębnej, dedykowanej infrastruktury tankowania. Samochody dwupaliwowe (benzyna/CNG) automatycznie przełączają się na paliwo konwencjonalne po wyczerpaniu zapasu gazu, co eliminuje ryzyko utraty zasięgu.
Źródło: własne, Autocar



