W dniu 13 i 14 września 2012 roku w stolicy Republiki Czeskiej przebywał Międzynarodowy Konwój pojazdów CNG i LNG – Blue Corridor 2012. Była to niepowtarzalna okazja, aby uczestnicy mogli zapoznać się również z procesem produkcji kompresorów CNG, które powstają w firmie . Na zaproszenie tego przedsiębiorstwa przedstawiciele Portalu cng.auto.pl , Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz MB Poznań, mogli bliżej przyjrzeli się zasadom działania i budowie sprężarek gazu ziemnego o małej wydajności. Warto zaznaczyć, że konstrukcje znajdują obecnie odbiorców w całej Europie.
Wizytacja fabryki kompresorów CNG
Międzynarodowy Konwój pojazdów CNG i LNG Blue Corridor 2012 to nie tylko przejazd kolumny aut zasilanych metanem i seria branżowych konferencji. Polskie ekipy postanowiły jak najlepiej wykorzystać podróż po Europie do pogłębienia wiedzy na temat CNG i LNG. Dlatego w dniach 13 i 14 września 2012, przedstawiciele Portalu cng.auto.pl , Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz firmy MB Poznań mieli niepowtarzalną możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji kompresorów CNG w Pradze. Wszystko dzięki specjalnemu zaproszeniu Pana Inżyniera Miroslava Cepickiego, właściciela wytwórni kompresorów CNG .
Niepowtarzalna wizyta i cenna wiedza o kompresorach CNG
Polskie ekipy rajdu Blue Corridor 2012 kompleksowo obejrzały całą linię produkcyjną.
W tym czasie polscy goście mogli dowiedzieć się więcej o:
– zasadach dziania olejowych kompresorów CNG;
– stosowanych rozwiązaniach, które sprzyjają zwiększonej żywotności kompresorów;
– oraz dlaczego nie wolno przerabiać samodzielnie kompresorów powietrznych w celu sprężania gazu ziemnego.
Goście zwrócili szczególną uwagę na to ostatnie zagadnienie, gdyż na polskim rynku niestety przybywa tego typu konstrukcji.
Ostatnie dokonania firmy
Firma to uznany producent kompresorów powietrznych i CNG. Produkując kilkaset tego typu urządzeń od przeszło 19 lat zebrała bogate portfolio rekomendacji od znanych odbiorców.
W ostatnim czasie koncentruje się ona na budowie przyzakładowych stacji CNG opartych na kompresorze gazu ziemnego Trident 400 o wydajności 20 m3/h. Dużym odbiorcom tego typu urządzeń jest czeski operator gazu ziemnego – firma Vemex. Należy tutaj zaznaczyć, że Vemex był koordynatorem znakomicie zorganizowanego odcinka Rajdu Blue Corridor 2012 w Czeskiej Republice.
W najbliższym czasie firma planuje kontynuować dostawy elementów stacji CNG na dynamicznie rozwijający się rynki czeski i niemiecki oraz powiększać sprzedaż przyzakładowych stacji CNG o małej wydajności. Ostatnie dostawy takiego rozwiązania była dokonane dla odbiorców z Czeskiej Republiki – cegielni oraz piekarni z miasta Lanksztrum. Aqua Centrum dostarczyła kompletne rozwiązanie – kompresory zainstalowano w specjalnej betonowej obudowie, gdzie znalazły się również magazynu gazu ziemnego i reszta aparatury tankowania. Na zewnątrz zaś umieszczono panel sterujący z obsługą kart RFID i końcówkę NGV-1 do tankowania pojazdów.
Podziękowania
Polskie ekipy Rajdu Blue Corridor 2012 (przedstawiciele Portalu cng.auto.pl , Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz MB Poznań) pragną gorąco podziękować Panom Miroslavowi Cepickiemu za okazaną gościnę oraz możliwość zwiedzenia fabryki w Pradze. Wierzymy, że przedstawione tam wysokiej jakości kompresory CNG będą znajdować coraz szersze grono odbiorców w całej Europie!