Dynamiczny rozwój CNG w Lublinie

Dobre wieści o CNG z Lublina. W ciągu zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie w tym mieście wykorzystaniem metanu do zasilania pojazdów – Gazownia Lubelska podwoiła sprzedaż sprężonego gazu ziemnego. Oprócz stale rosnącej floty pojazdów CNG tankujących się w pod lubelskim Świdniku, pojawiły się również perspektywy na otwarcie kolejnego punktu tankowania metanu. Rozwój ten jest m.in. […]

Stacja CNG w Lublinie - udany 2011 rok
Fot. Stacja CNG w Lublinie – udany 2011 rok Źródło: cng.auto.pl

Dobre wieści o CNG z Lublina. W ciągu zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie w tym mieście wykorzystaniem metanu do zasilania pojazdów – Gazownia Lubelska podwoiła sprzedaż sprężonego gazu ziemnego. Oprócz stale rosnącej floty pojazdów CNG tankujących się w pod lubelskim Świdniku, pojawiły się również perspektywy na otwarcie kolejnego punktu tankowania metanu. Rozwój ten jest m.in. zasługą wytężonych działań służb handlowych  oraz zorganizowanej przez Gazownię Lubelską we wrześniu ub. roku Konferencji CNG, na której dobre praktyki zaprezentowali również przedstawiciele Portalu cng.auto.pl.

W 2011 roku pojawiły się pierwsze taksówki na CNG w Lublinie
Fot.  W 2011 roku pojawiły się pierwsze taksówki na CNG w Lublinie Źródło: cng.auto.pl

Obecnie na stacji CNG w Lublinie regularnie tankuje się 106 pojazdów. Największą grupę stanowią użytkownicy prywatni –  59 samochodów osobowych i dostawczych oraz BUS – 37 samochodów. Stale rozwija się też flota lubelskich taksówek. Pierwsze z nich w sieci Echo-Taxi pojawiły się na ulicach w 2011 roku i obecnie jest ich już 10. Na stacji jest również możliwość bezgotówkowego rozliczania tankowań (faktura na koniec miesiąca). W tej chwili z takiej opcji korzysta 19 użytkowników posiadających stosowną umowę z Gazownią.

Konferencja CNG w Lublinie 2011 - wystawa pojazdów na gaz ziemny
Fot.  Konferencja CNG w Lublinie 2011 – wystawa pojazdów na gaz ziemny Źródło: cng.auto.pl

Stacja CNG w Lublinie to specyficzny obiekt tego typu w Polsce. Zaprojektowana dla tankowania floty autobusów komunikacji miejskiej, musiała po wycofaniu się lubelskiego MPK znaleźć nowych klientów. Widzimy jednak, że podejmowane intensywne  działania służb Gazowni Lubelskiej przynoszą coraz lepsze efekty.

Konferencja CNG w Lublinie 2011 - powraca zainteresowanie gazem ziemnym również dla autobusów
Fot.  Konferencja CNG w Lublinie 2011 – powraca zainteresowanie gazem ziemnym również dla autobusów Źródło: cng.auto.pl

Jaka przyszłość czeka lubelski rynek CNG? Obserwując niezwykle dynamiczny rozwój w 2011 roku, można się spodziewać kontynuacji trendu. Według naszych informacji w Lubartowie k/Lublina budowany jest mały prywatny punkt tankowania CNG, trwają również rozmowy w sprawie budowy nowego punktu (stacji) tankowania w Lublinie (również prywatnego).

Dyrektor Gazowni Lubelskiej - Bogusław Bojarski - podczas Konferencji CNG w Lublinie
Fot. Dyrektor Gazowni Lubelskiej – pan Bogusław Bojarski – podczas Konferencji CNG w Lublinie Źródło: cng.auto.pl

Nie pozostaje nam nic innego niż trzymać kciuki za rozwój lubelskiej floty CNG. Życzymy również Gazowni Lubelskiej dalszych sukcesów w rozwoju tego rynku. Z naszej strony apelujemy o udostępnienie możliwości tankowania gazu w trybie całodobowym, co zapewne przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania tym ekonomicznym i ekologicznym paliwem.