Perspektywa otwarcia Zielonej Linii – autobusy na CNG między Wrocławiem a Pragą

W maju 2010 roku na Zamku Książ nieopodal Wałbrzych odbyła się konferencja polsko-czeska na temat możliwości stworzenia 'Zielonej Linii’ – połączenia komunikacją autobusową Wrocławia i Pragi za pomocą pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Uczestnicy ustalili wówczas zasady współpracy między zaangażowanymi w projekt podmiotami oraz przyjęli ramowy plan działań, których implementacja niedawno została rozpoczęta. Pierwszym […]

W maju 2010 roku na Zamku Książ nieopodal Wałbrzych odbyła się konferencja polsko-czeska na temat możliwości stworzenia 'Zielonej Linii’ – połączenia komunikacją autobusową Wrocławia i Pragi za pomocą pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Uczestnicy ustalili wówczas zasady współpracy między zaangażowanymi w projekt podmiotami oraz przyjęli ramowy plan działań, których implementacja niedawno została rozpoczęta. Pierwszym posunięciem będzie modernizacja stacji CNG w Dzierżoniowie, która zostanie rozbudowana o nowe kompresory CNG.

Celem zawartej koordynacji działań ma być rozbudowa infrastruktury tankowania CNG przy potencjalnych trasach przejazdu w celu lepszego udostępnienia paliwa gazowego, podjęte przez gazownie oraz operatorów gazowych z Republiki Czeskiej. Ma być prowadzona również wymiana doświadczeń oraz informacji na temat promocji i bardziej dynamicznego wdrażania gazu ziemnego w transporcie. Pierwszym krokiem jest modernizacja istniejącej stacji CNG w Dzierżoniowie.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz firm i organizacji branżowych z Czech – Czech Gas Association, Bonett Gas Investment, TEDOM, CSAD, Vitkovice Machinery Group. W trakcie dyskusji ustalono, że dla polepszenia rozwoju paliwa CNG w transporcie potrzeba większego wsparcia samorządów lokalnych, orazodpowiednich rozwiązań legislacyjnych.