DANIA | Otwarto 1. stację CNG w kraju, Odense

W Danii owarto pierwszą stację tankowania CNG. Obiekt należy do Naturgas Fyn i znajduje się na terenie lokalnej gazowni w Odense. Równolegle do powstania obiektu firma zakupiła flotę pojazdów osobowych – 15 Volkswagenów Passat TSI EcoFuel. Mamy nadzieję, że już  wkrótce w kraju Hamleta pojawi się więcej punktów tankowania CNG! Stacja CNG została zbudowana na […]

Samodzielne tankowanie na stacji CNG w Odense, Dania
Fot. Samodzielne tankowanie na stacji CNG w Odense, Dania Źródło: naturgasfyn.dk

W Danii owarto pierwszą stację tankowania CNG. Obiekt należy do Naturgas Fyn i znajduje się na terenie lokalnej gazowni w Odense. Równolegle do powstania obiektu firma zakupiła flotę pojazdów osobowych – 15 Volkswagenów Passat TSI EcoFuel. Mamy nadzieję, że już  wkrótce w kraju Hamleta pojawi się więcej punktów tankowania CNG!

Specjalnie oklejone pojazdy na CNG należące do Naturgas Fyn, Dania
Fot. Specjalnie oklejone pojazdy na CNG należące do Naturgas Fyn, Dania Źródło: naturgasfyn.dk

Stacja CNG została zbudowana na terenie zakładu gazowniczego w Odense. Jest to pierwszy tego typu obiekt w kraju. Obsługuje on flotę kilkudziesięciu pojazdów należących do gazowni – VW Caddy EcoFuel oraz 15 VW Passat 1.4 TSI EcoFuel.

Dania do tej pory stawiała przede wszystkim na rozwój energii elektrycznej i wodoru do zasilania pojazdów. Dlatego pojawienie się CNG to zupełnie nowy trend.

Na otwarciu stacji CNG w Odense pojawił się m.in. Minister Transportu Królestwa Danii
Fot. Na otwarciu stacji CNG w Odense pojawił się m.in. Minister Transportu Królestwa Danii Źródło: naturgasfyn.dk

Stacja jest czynna od poniedziałku do piątku. Od poniedziałku do czwartku prywatne pojazdy mogą tankować się od 8:00 do 17:00, natomiast w piątek od 8:00 do 15:00. Obecnie cena 1m3 na stacji wynosi 10 DKK (ok. 6,00 zł). Dla porównania – średnia cena benzyny 95 i Diesla to 12 DKK za litr, zaś LPG – 10,4 DKK. Tankowania dokonujemy samodzielnie. Za zatankowane paliwo można zapłacić gotówką (w DKK lub Euro) oraz kartą płatniczą.

Otwarcie stacji zaszczycili swoją obecnością:
– Henrik Dam Kristensen – Minister Transportu Królestwa Danii;
– Bent Rosendal – Dyrektor Volkswagen Dania;
– Bjarke Pallson – Dyrektor Naturgas Fyn.

Zapraszamy również do obejrzenia materiału filmowego z otwarcia stacji: