Fundacja Green Fuel oraz portal cng.auto.pl organizatorami międzynarodowych wydarzeń branży CNG/LNG w Polsce.

DSC_0191

Fundacja Green Fuel oraz portal cng.auto.pl organizatorami międzynarodowych wydarzeń branży CNG/LNG w Polsce.

Fundacja Green Fuel na rzecz rozwoju ekologicznych paliw metanowych oraz portal cng.auto.pl w dniach 14-17.10.2014 zorganizowali ’Strefę Metanu„, cykl wydarzeń poświęconych technologii CNG/LNG. Tym razem miejscem, gdzie spotkała się międzynarodowa branża NGV były poznańskie Targi Ochrony Środowiska POLEKO.
„Strefa Metanu”, cykliczny już projekt powyższych organizacji, popularyzujących paliwo CNG do zasilania pojazdów uzyskał pełne poparcie Ministerstwa Gospodarki. W ’Strefie Metanu' odbyły się: Międzynarodowa Konferencja NGV 'Metan dla Motoryzacji', Wystawa Pojazdów NGV, oraz Przejazd Międzynarodowego Rajdu Blue Corridor 2014 NGV Rally. Wszystkie te przedsięwzięcia zostały objęte Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki.
Specjaliści Fundacji Green Fuel oraz portalu cng.auto.pl przez cztery dni prezentowali pojazdy z fabrycznym napędem CNG, systemy tankowania metanu, zbiorniki CNG, oraz możliwości montażu i serwisu instalacji CNG.
W czasie Międzynarodowej Konferencji NGV 'METAN DLA MOTORYZACJI', pod Patronatem Naukowym Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki, przedstawiono przekrój najbardziej innowacyjnych rozwiązań CNG/LNG. Liderzy branży NGV debatowali na temat trendów i polityki niezbędnej do przyspieszenia rozwoju runku NGV w Polsce. Prelegenci wskazali skuteczne strategie na rzecz rozwoju ekologicznych paliw metanowych.

DSC_0149

Konferencję otworzył Michał Hempowicz, Dyrektor Projektu POLEKO, który wspiera działania na rzecz rozwoju rynku CNG w Polsce.

DSC_0161

Pierwszym Prelegentem był Bartłomiej Kamiński – Prezes Fundacji Green Fuel, który przedstawił cele statutowe Fundacji oraz wskazał potrzebę rozwoju rynku paliw CNG/LNG w transporcie polskim.

DSC_0214

Międzynarodową branżę NGV na Konferencji reprezentował Andre Schumann – przedstawiciel E.ON, który słusznie zaznaczył, że rozwój rynku paliwa CNG w Polsce jest nieunikniony, dyrektywny i przyszłościowy nie tylko ze względu na walory ekologiczne, ale i ekonomiczne.
Wśród Prelegentów znaleźli się również polscy przedsiębiorcy działający w branży paliw CNG/LNG: Grzegorz Bryszewski – ASF, zaprezentował ekologiczne stacje tankowania i technologię kompresorów CNG, oraz Wojciech Lazarowicz – przedstawiciel IMW Industries, producenta publicznych stacji tankowania i rozwiązań dla dużych systemów transportu CNG, wygłosił referat o bezolejowych kompresorach, jako globalnym standardzie technologii CNG w służbie ochrony środowiska.

Niewątpliwie, ważny głos zabrał również Kazimierz Jonczyk, polski przedsiębiorca, dzięki któremu powstała pierwsza publiczna ogólnodostępna Stacja Tankowania CNG w Kaliszu.

DSC_0219

Przedstawicielami placówek naukowych, w trakcie Sesji Konferencyjnej NGV byli: Paulina Łyko z Akademii-Górniczo Hutniczej z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii z tematem: „Możliwości zastosowania bioMetanu w Transporcie” oraz Sławomir Nestorowicz, pełnomocnik Dyrektora ds. paliw metanowych z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji PIMOT, który wygłosił referat o alternatywnych paliwach w transporcie polskim.

DSC_0228

Na Konferencję NGV przybyli przedsiębiorcy, entuzjaści ekologicznych paliw metanowych, użytkownicy pojazdów zasilanych gazem ziemnym, międzynarodowi przedstawiciele organizacji i firm NGV oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Poznaniu o profilu mechanika samochodowa.

W trakcie Wystawy Pojazdów NGV i technologii CNG zaprezentowano fabryczne instalacje CNG w pojazdach – łącznie 11 pojazdów z fabrycznym napędem CNG. Największą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się marka IVECO – lider w sprzedaży aut zasilanych CNG, którą reprezentował superiveco.pl, ponadto organizatorzy wystawili kompresory Coltri oraz zbiorniki kompozytowe.

DSC_0195

Dopełnieniem tegorocznych wydarzeń w 'Strefie Metanu' był przejazd ekologicznego Konwoju CNG Blue Corridor 2014 NGV Rally. Załogi Rajdu ekologicznych pojazdów się składały się z przedstawicieli Międzynarodowych Organizacji i firm NGV. Organizatorem Rajdu Blue Corridor 2014 był Gazprom export LLC, natomiast organizatorem Blue Corridor w Polsce – portal cng.auto.pl.
W tym roku załogi Blue Corridor pokonały samochodami zasilanymi CNG 6050 km. Ekipy CNG startowały z St. Petersburga i odwiedziły: Tartu w Estonii, Rygę ma Łotwie, Wilno na Litwie, Poznań w Polsce, Pilzno w Czechach, Norymbergię w Niemczech, Innsbruck w Austrii, Mediolan we Włoszech, z metą w Weronie we Włoszech. Celem i ideą corocznych Rajdów Blue Corridor Rally jest promowanie ekologicznego paliwa metanowego do zasilania pojazdów.

Polski odcinek Rajdu koordynował zespół Fundacji GREEN FUEL – Andrzej Bagniewski i Tomasz Rachlewicz. Fundacja Green Fuel to polska pozarządowa organizacja NGV, która wspiera rozwój ekologicznych paliw metanowych w transporcie polskim oraz aktywnie promuje wykorzystanie gazu ziemnego w branży transportowej, współpracuje z wiodącymi organizacjami NGV na całym świecie, wspiera budowę stacji CNG oraz rozwój floty NGV w Polsce.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli do 'Strefy Metanu', przedsiębiorcom z branży NGV, Partnerom.

DSC_0235

Źródło:
Tagged with: , , , , , , , ,