Prośba o pomoc do Kolegów z Warszawy i/lub okolic.

Modele pojazdów do 3,5 t marki Opel zasilane CNG.
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Prośba o pomoc do Kolegów z Warszawy i/lub okolic.

Post autor: Rumcajs »

Witam Wszystkich ,

po długich poszukiwaniach źródła problemu nie przełączania na gaz, sprawdzeniu instalacji elektrycznej pojazdu, konsultacjach praktycznych z Tigeremcng, wniosek wydaje się być jeden, nieprawidłowa wersja oprogramowania modułu. :?:

Próba umówienia się z człowiekiem, który podobno zna się na tym i umie przeprogramowywać sterowniki, z mojego punktu widzenia spełzła na niczym. Człowiek przekonywał mnie, na odległość nie widząc samochodu, że na pewno to jest problem w instalacji elektrycznej, a jeśli nie to na pewno trzeba nowy sterownik.

Zwracam się z prośbą do Kolegów z Warszawy i/lub okolic, posiadających Zafirę rocznik 2005 lub 2004 ( ale już taką, która pomiędzy akumulatorem a wlewem płynu do spryskiwacza posiada dwie skrzynki bezpieczników/przekaźników) o umożliwienie podłączenia się OP-COM-em, celem odczytania wersji oprogramowania, które znajduje się w ich Zośce. Jeżeli jeszcze , znaliby numer PIN do IMMO, możliwe byłoby podmienienie modułów celem weryfikacji, ale to już mogłoby być nadmiarem szczęścia. :oops:

Będę wdzięczny za wszelką pomoc praktyczną, która umożliwi mnie ostatecznie wrócić w pełni na łono CNG.

Rumcajs
Cichy
Posty: 68
Rejestracja: wt lis 23, 2010 04:12
CNG car: Astra Caravan Njoy 1.6 CNG 04r.
Lokalizacja: Wólka Kosowska

Post autor: Cichy »

I ja się podepnę pod temat...
Dziś bawiłem się moim świeżo nabytym op-com clonem. Chciałem zobaczyć czy pójdzie mi aktywacja tempomatu. Aktywowałem w silniku ale w podwoziu nie chciał uzyskać połączenia. Skończyła mi się bateria w lapku i nie wiem czemu ale zamiast wyłączyć zapłon uruchomiłem silnik. I tu zonk. Wystartował na PB. Brak możliwości przełączenia na gaz. Potem znowu kabelek niby żadnych błędów. Zrobiłem reset ECU i też nic nie dało... Czyżbym uwalił coś w sterowniku gazu?
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

Cichy,

ze słyszenia znane są takie przypadki. Brak jest logicznego wytłumaczenia dlaczego przeważnie pomaga zdjęcie klem z akumulatora, odczekanie kilku minut i ponowne podłączenie klem.

Nie zniechęcaj się, nie zawsze działa za pierwszym razem. Czasami podobno potrzebne jest po zdjęciu klem ich krótkotrwałe zwarcie ze sobą ( oczywiście kabli , nie mostków na akumulatorze ) :twisted:

BTW. Podziwiam odwagę Kolegi, tak z marszu rzucać się w paramertyzację modułu, bez zapewnienia sobie odpowiedniego zasilania . :shock:
Najlepsza droga do napytania sobie biedy. 95 % zwalonych modułów, które znam "służbowo", zostało uwalone dokładnie tak jak Twój. :oops:

Rumcajs
Cichy
Posty: 68
Rejestracja: wt lis 23, 2010 04:12
CNG car: Astra Caravan Njoy 1.6 CNG 04r.
Lokalizacja: Wólka Kosowska

Post autor: Cichy »

Pech i głupota nie odwaga :sad: Miałem ustawione w lapku, że informuje mnie o stanie bateri a tu zonk. Hibernacja nagle wyskoczyła i nie zdążyłem wyjść z programu.
Jestem po dwóch prawie godzinnych odcięciach prądu z łączeniem klem. I dalej wielki zonk. Mało tego zapisałem z ciekawości błąd. To znaczy czytałem, że taki reset po klemach kasuje błędy. Więc rozłączyłem czujnik ciśnienia czynnika AC i zapisał mi się jego błąd. Potem klemy i czujnik podłączyłem. A błąd..... pozostał z dopiskiem nie wystepuje. Ale nic się nie skasowało. Radio zapamiętało stacje radiowe. Nie wiem z skąd ma taką dobra pamięć :twisted: Rumcajs a co daje ten reset ECU z pod op-com-a. Też to robiłem i nic. Wszystko działa super tylko na gazik nie chce wskoczyć. Jak rozumiem ECU wymaga wgrania na nowu wsadu czy może byc gorzej i jest uszkodzony mechanicznie... ?:cry: Tak na marginiesie :razz: Ma ktoś tempomat? Lub wie jaki ma numer czujnik pedału sprzęgła?
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

Cichy,

zaczynamy wchodzić na zakres praktyczno-techniczny obsługi Op-Coma, rodzajów błędów i innych tym podobnych tematów.

Z tego powodu napisałem o odwadze, mając na myśli, że tak od pierwszego podejścia do Op-Coma wziąłeś się za bardziej ambitne tematy,czyli skoczyłeś na główkę nie znając głębokości wody.....

Dobra teraz na poważnie.

Cichy napisał
Potem klemy i czujnik podłączyłem. A błąd..... pozostał z dopiskiem nie wystepuje.
Op-Com, opisuje błędy na dwa sposoby :
- OBECNY, czyli taki który w tej chwili występuje w autku i trzeba naprawić dany element.
jeśli naprawimy dany element to opis błędu zmieni się na
- NIE WYSTĘPUJE, czyli został zapisany w pamięci ECU, wystąpił został naprawiony albo "sam " się naprawił . W chwili dokonywania odczytu nie jest AKTYWNY / AKTUALNY.

W Op-Comie masz przycisk "Kasuj Błędy". Należy skorzystać z tego przycisku. Po wykasowaniu błędów, ja zawsze korzystam z przycisku " ODCZYT lub ODŚWIEŻ listę błędów" aby upewnić się że nic nie ma.

Metoda resetowania przy pomocy zdjęcia, zwarcia klem, nie służy do kasowania błędów, opis powyżej.
Zdarzają się sytuacje " o których najstarszym fizjologom się nie śniło" :shock: , czyli Op-Comem nie ma żadnych błędów a nie działa, np. przełączanie na gaz.
W takich sytuacjach ostatnią brzytwą ratunku, której chwyta się tonący jest metoda z klemami. :evil:
Ja zrozumiałem twoją sytuację, że po odzyskaniu władzy nad lapkiem i Astrą, zrobiłeś ponownego test modułu silnikowego, nie było żadnych błędów, a mimo wszystko popylało tylko na PB. W takiej sytuacji powinny pomóc klemy. :lol:

Na twoim miejscu, na razie najpierw wykasowałbym wszystkie błędy z modułu silnika Op-Comem, jeśli dalej tylko PB, spróbował z klemami.

Odnoszę wrażenie, ze jesteś w gorącej w.dzie kąpany, daj luza z tym wgrywaniem softu.

Co do przełącznika/włącznika sprzęgła to ma numer katalogowy 6239120 i kosztuje koło 5 dych.
Niestety ten weekend mam obstawiony, możemy próbować na PW na przyszły. :grin:

Rumcajs
1wiatr
Posty: 59
Rejestracja: wt lis 10, 2009 21:08
CNG car: Zafira CNG
Lokalizacja: Toruń

nie przełącza na gaz.

Post autor: 1wiatr »

Koledzy. Ma ktoś może schemat elektryczny Zafiry cng z 2004r? Przestała mi chodzić na gazie,
a teraz na dodatek wyłącznik nie przełącza na gaz, pomarańczowa kontrolka ciągle świeci a koszty jazdy są przerażające. Jak dotąd nie znalazłem na forum ani w necie schematu od cng. Ogólnie inne schematy mam akurat wersji z cng nie. Bez schematu ciężko cokolwiek znaleźć.
Czytałem różne przygody użytkowników w tym temacie, więc jedyne wyjście to ze schematem w jednej ręce a miernikiem w drugiej prześledzić instalację od zasilania do elektrozaworów i odszukać usterkę.
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

1Wiatr napisał
Jak dotąd nie znalazłem na forum ani w necie schematu od cng
Słabo szukałeś :oops: .
Na niemieckich stronach, bez problemu masz schematy do wszelkich wersji, ON/PB/ i CNG.
Akurat pomimo tego, że wersja 2004/05 CNG zawiera tam całkiem sporo błędów, rozbieżności w stosunku do rzeczywistości, to i tak można sobie z tym poradzić.
Poniżej masz zrzuty schematów do pdf-a. Sam z nich korzystam, mają kilka błędów, ale przy uważnym korzystaniu da się żyć. Nie pamiętam, ale na którymś z przekaźników podane są złe nóżki, numeracja jest zwalona w stosunku do rzeczywistości.

W twoim wypadku zacząłbym od czujnika ciśnienia gazu na reduktorze, od sprawdzenia, czy dostaje zasilanie z modułu, powinno być ok 5V oraz czy przewód sygnałowy z czujnika na pin 38 wtyczki X131 nie ma zwarcia do masy, albo czy czujnik się nie zwalił.
Załączniki

[Rozszerzenie pdf zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie pdf zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie pdf zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Cichy
Posty: 68
Rejestracja: wt lis 23, 2010 04:12
CNG car: Astra Caravan Njoy 1.6 CNG 04r.
Lokalizacja: Wólka Kosowska

Post autor: Cichy »

Tankowanie do pełna za 50zł jest frustrujące:)
Ja dodam od siebie co ostatnio zauważyłem.
W związku z tym, że uwaliłem ECU.
Na Tech-u 2 w serwisie można odczytać parametry instalacji.
Takie jak ciśnienie metanu czy napięcia. W op-com tego nie ma.
W moim przypadku nie ma żadnych błędów, z małym ale...
ECU nie widzi żadnych elementów instalacji CNG :lol:
Brak komunikacji, wgrano od nowa soft i też to samo.
Diagnoza ASO, ECU do wymiany..... Ma się talent co?
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

Cichy napisał :
Ma się talent co?
Nie chwal się tyle, zgłoś się do Opola.
Tylko nie zrób za dużej konkurencji Stuhrowi. :grin: :mrgreen:

A tak na poważnie, załatw na jutro ciepły garaż na parafii, to wezmę sterownik od swojego Budynia, i podskoczę do Ciebie to coś powalczymy.


Daj znać na PW czy coś zdziałałeś z garażem.

Rumcajs
1wiatr
Posty: 59
Rejestracja: wt lis 10, 2009 21:08
CNG car: Zafira CNG
Lokalizacja: Toruń

Schemat do Zafiry 1 cng

Post autor: 1wiatr »

Dzięki Rumcajs za schematy. Przydały się, chociaż uszkodzenia jeszcze nie znalazłem.
Przynajmniej zaoszczędziłem na czasie bo przełącznik PB- GAZ okazał się sprawny, ma tylko 1kpl.styków jak na schemacie i działa. zbadałem też kod za pomocą pedału hamulca i gazu i pokazuje mi nr 1572, którego w spisie kodów nie ma. postanowiłem teraz sprawdzić czy czasami nie uszkodził siękabel zasilający do elektrozaworów przy zbiornikach. Może nie ma połączenia i nie otwierają się. Odezwę się jak coś ustalę.
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

1wiatr napisał :
Przynajmniej zaoszczędziłem na czasie bo przełącznik PB- GAZ okazał się sprawny, ma tylko 1kpl.styków jak na schemacie i działa. zbadałem też kod za pomocą pedału hamulca i gazu i pokazuje mi nr 1572, którego w spisie kodów nie ma.
1wiatr, ty to chyba geniusz jesteś. Skąd wiedziałeś że należy zacząć od tego elementu ????

1572 tekst angielski :
"The control unit recognises a malfunction via an internal evaluation logic at the following component: S139 Switch - Select Fuel System "
czyli
Sterownik przy pomocy wewnętrznej logiki poznawczej stwierdził uszkodzenie następującego komponentu : S139 Przełącznik - Wybór systemu paliwowego ( PB/CNG).

Oczywiście, że na żadnym " normalnym " forum opla tego błedu nie znajdziesz. Dotyczy tylko CNG :twisted:

Jak trochę dojdę do siebie, to wrzucę tłumaczenie procedury sprawdzania.
Wniosek końcowy niespecjalnie radosny, uwalony moduł, oby nie. :sad:
1wiatr
Posty: 59
Rejestracja: wt lis 10, 2009 21:08
CNG car: Zafira CNG
Lokalizacja: Toruń

Zafira nie hula na gazie

Post autor: 1wiatr »

Hii Rumcajs!!!
Widze że lubisz sobie po ironizować trochę -nie szkodzi, grunt to poczucie humoru.
Nie miałem pod ręką schematu więc nie potrafiłem stwierdzić czy ten przełącznik ma dwa położenia styków jak w aucie na LPG/PB. Tym bardziej ze dochodzi do niego 5 przewodów
Widzę że tu jest inaczej, schemat to potwierdza.Tylko ze ten przełacznik według mnie działa prawidłowo.Wymontowałem go i każde naciśnięcie powoduje na przemian załączanie i wyłączanie.Dlatego nie rozumiem że "sterownik stwierdził uszkodzenie komponentu S 139- wybór systemu paliwowego PB/CNG" Duze dzięki za znalezienie i przetłumaczenie błędu.
W takim razie wstrzymam się z odkręcaniem pokrywy pod butlami i sprawdzaniem kabli przy elektrozaworach. Nie mam kanału w garażu, a to komplikuje sprawę. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
1wiatr
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

Cześć 1wiatr,

wiem, że mam specyficzne poczucie humoru, część osób tego trawi. :oops:
Jeśli poczułeś się urażony, to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru. :lol:

1) sorki, nie ja układam opisy błędów. Po to zamieściłem oryginał i tłumaczenie, aby każdy w razie czego mógł sobie sam przetłumaczyć. Moje doświadczenie wskazuje, że często ludzie władający perfekt językiem ( tłumacze) nie zawsze potrafią przetłumaczyć z sensem, nie znają zagadnienia które tłumaczą. Tutaj każdy ma możliwość przetłumaczyć po swojemu.

2) wczoraj zabrakło mnie jakiś 2 godzin, żeby stworzyć ten diagram diagnostyczny. Mam nadzieję, że dzisiaj po pracy skończę i wrzucę w posta. Już wiem, że w Twoim przypadku połowa nie będzie miała zastosowania, ale może kiedyś przyda się komuś innemu.

3) mogę bezczelnie stwierdzić na 100%, że nie masz co szukać w kierunku zaworów butli. Gdybyś miał pełne zbiorniki gazu, byłby brak świecenia kontrolki i nie jechał na gazie, to wtedy faktycznie bym się czepiał cewek na butlach.

Opisz może bardziej dogłębnie okoliczności w jakich doszło do porzucenia CNG przez Zofiję. To co dotychczas opisałeś to :
- rzuciła jazdę na gazie;
- pali się non-stop kontrolka w przełączniku;
- brak reakcji na przełącznik.

Tak sama z siebie porzuciła gaz ?
Coś grzebałeś/kombinowałeś ?

Np. kolega Cichy " załatwił " moduł Op-Comem chcąc uaktywnić tempomat.
Ja dochodzę do wniosku, że poprzedni właściciel mojego Budynia, "załatwił" moduł pewnie też przy okazji "parametryzacji", ja zaś "wykończyłem" drugi moduł w momencie zgrywania go z immobilaizerem. :twisted:
Grzebiąc po necie Cichy znalazł tego typu wątki na forach niemieckich. Przy "pomocy" Op-Coma można uwalić moduł, gazowy silnika rocznik 04/05, zachowuje się wtedy dokładnie tak jak twój, ale nie ma żadnych błędów. :shock:
Dochodzę do wniosku, że Op-com w połączeniu z gazem, to niebezpieczna mieszanka wybuchowa, przynajmniej jak się grzebie zbyt głęboko.
1wiatr
Posty: 59
Rejestracja: wt lis 10, 2009 21:08
CNG car: Zafira CNG
Lokalizacja: Toruń

Zafira nie hula na gazie.

Post autor: 1wiatr »

Witam Cię Rumcajs.
Zapewniam Cię że z poczuciem humoru jest ok.
Jeśli chodzi o auto to nic nie robiłem, po prostu nagle nie chciała chodzić na gazie. Butle na 100% są pełne, wskaźnik na desce też reaguje.Tylko zauważyłem taką rzecz: na początku usterki a było to w te chłodne dni (temp.-14) gdy przełączałem kilka razy na Pb/Cng zaskoczył i chodził jakiś czas na gazie, później to nic już nie dawało, a gdy przełączałem kilka razy dość szybko to dioda na przełączniku świeciła non-stop. Jak następnie wyłączyłem stacyjkę i ponownie załączyłem a następnie powoli przełączałem przełącznikiem Pb/Cng to na przemian raz świeciła raz nie. Sądziłem po objawach że to prawdopodobnie styki na tym przełączniku nie stykają lub gdzieś dostała się woda i przymarzł przewód od gazu. Ale teraz temp. jest w plusie, przełącznik sprawdziłem, miernikiem, przy przełączaniu przejście raz ma a raz nie, wg.schematu ma tylko jeden styk na zał/wył więc wygląda na ok. I jeszcze ten błąd? - przyznam że się zgubiłem. Z kolei słyszałem że elektrozawory przy butlach są dość zawodnymi
urządzeniami. Z drugiej strony wszystkie naraz na pewno by się nie uszkodziły. Chyba że przewód doprowadzający napięcie ma przerwę. Problemem jest tylko to że bez odkręcenia pokrywy nic nie można stwierdzić. Najlepiej to zrobić na kanale albo w ostateczności podnieść auto do góry. Jak już inne sposoby zawiodą trzeba będzie to zrobić. Chyba że masz może inną koncepcję albo pomysł od czego zacząć. Pozdrawiam.
Rumcajs
Posty: 240
Rejestracja: pn kwie 30, 2012 10:32
CNG car: Zafira 1,6 CNG Njoy `05 budyń vel majonez Babuni
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: Rumcajs »

Cześć 1wiatr,

cieszę się, że poziom poczucia humoru jest dodatni. :grin:

1) sprawdź moje posty, ale w którymś wątku pisałem na podstawie instrukcji obsługi Zośki CNG z roczników 2004/05, ze szybkie przełączanie powoduje "zablokowanie" w trybie PB.
Odszukaj, poczytaj, coś takiego kiedyś pisałem.
2) do sprawdzenia zaworów butli w roczniku 2004/2005 wcale nie trzeba wchodzić pod samochód i ściągać osłon.
Jeśli dobrze przyjrzysz się schematom które pobrałeś, to zobaczysz, że są dwa bezpieczniki, jeden do butli " przednich" ( przed osią tylną), drugi, logicznie do tylnych.
Obydwa bezpieczniki znajdują się wraz z przekaźnikami w skrzynce przyczepionej do "boku " akumulatora. PDF-a z tym rysunkiem wrzucę jak wrócę do domu.

Są dwie metody sprawdzenia:
1) na omomierz, wyjąć bezpieczniki i sprawdzić oporność cewek. Jeżeli wszystkie cztery są sprawne i w miarę jednakowe, to powinieneś uzyskać dwa razy zbliżony wynik.
2) kawałek przewodu z bezpiecznikiem 10A jeden koniec do + akumulatora a drugi do konektora cewek na poszczególnym "zespole" butli. Słychać stukanie/klepanie zaworów butli.

Tylko tak jak pisałem wcześniej, w Twoim wypadku nie wydaje mnie się to prawdopodobne. :sad:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opel”