Strona 1 z 1

Otwarcie nowoczesnej całodobowej stacji CNG w Warszawie

: śr gru 23, 2009 11:03
autor: bartekk
W dniu 15.12.2009 została otwarta oficjalnie kolejna stacja tankowania sprężonego gazu ziemnego CNG w Polsce. Stacja mieści się przy ul. Prądzyńskiego. Otwarcie zostało zaplanowane na godzinę 11:00. Tuż przed godziną otwarcia na stacji prowadzone były końcowe prace wykończeniowe oraz testy technologiczne. Punktualnie o godzinie 11:00 na placu stacji zebrali się wszyscy zaproszeni goście.

Obrazek

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Zarządu PGNiG, Zarządu GZOG, Zarządu ITS, Dyrektorzy PGNiG oraz inni pracownicy spółki PGNiG. Otwarcie zostało rozpoczęte od omówienia zasady działania stacji. Prezentacje tę poprowadził technik z firmy GZOG Pan Krzysztof Markiewicz. W czasie tej prezentacji najbardziej wiernym słuchaczem był Pan Włodzimierz Tomczak Dyrektor Mazowieckiej Spółki Gazownictwa SP. z o.o. z oddziału Gazowni Łódzkiej. Miejmy nadzieje że to pierwszy, dobry znak przed otwarciem tak potrzebnej dla rozwoju CNG w Polsce stacji w Łodzi. W czasie tej prezentacji można było się dowiedzieć wszystkich szczegółów działania stacji. Technik pokazywał i omawiał dokładnie każde urządzenie na stacji. Oczywiście nie zabrakło także szczegółów odnośnie bezpieczeństwa, według zapewnień firmy GZOG stacja jest w 100% bezpieczna zarówno dla obsługi jak i dla klientów.

Obrazek


Po prezentacji słuchacze udali się w stronę wjazdu gdzie została przecięta wstęga. Przecięcia wstęgi dokonali Mirosław Dobrut Wiceprezes PGNiG, Kazimierz Nowak Prezes Zarządu Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, Adam Jaworski Prezes GZOG, Arkadiusz Wieczorek Prezes Korporacji Wawa Taxi, Janusz Tadeusiak Prezes Zarządu JT Zakład Budowy Gazociągów SP. z o.o..

Obrazek

Po oficjalnym otwarciu mieliśmy okazje zobaczyć działanie stacji. Do dystrybutora podjechał jeden z 30 samochodów spółki GZOG VW Caddy zasilany CNG (gratulacje dla spółki za promowanie ekologicznego paliwa), samochód został podpięty pod dystrybutor i nastąpiło pierwsze oficjalne tankowanie zakończone pełnym sukcesem. Po prezentacji tankowania zaproszeni goście udali się na lampkę wina do Muzeum Gazownictwa. Gratulujemy!

Obrazek

Stacja jest już gotowa do tankowania. W czasie otwarcia stacji udało mi się porozmawiać z przedstawicielami firm, które brały czynny udział w budowie oraz uruchomieniu stacji. Z najważniejszych danych należy podać iż stacja będzie czynna 24h przez 7 dni w tygodniu. To niewątpliwie najlepsza wiadomość dla użytkowników samochodów CNG, wpłynie to na rozwój i promocje CNG w stolicy, jest to idealne działanie które zachęci Taksówkarzy do przejścia na ekonomiczne paliwo CNG. Nie od dziś wiadomo, że CNG umożliwia przejechanie 100km za około 15zł. Drugą niewątpliwie wielką zaletą stacji jest wdrożenie systemu bezgotówkowej formy płatności za paliwo jaką jest karta CNG AUTO, każdy użytkownik który jest zarejestrowany w systemie fiskalnym stacji będzie miał dopisaną do swojego konta kartę którą przed tankowaniem należy przyłożyć do czytnika umieszczonego przy dystrybutorze, system zliczy tankowanie i dopiszę je do konta klienta, a raz w miesiącu zostanie wystawiona FV z odroczonym terminem płatności . Idealnie rozwiązanie dla firm które mogą podpisać taką umowę. Niestety mam też złe wiadomości dla użytkowników prywatnych, w stolicy na stacji nie będzie możliwości płacenia kartą płatniczą, pracownicy PGNiG argumentują swoją decyzje faktem, że jest z tym za dużo problemów a użytkownicy tankują swoje samochody za 15zł i jest to nieopłacalne. W tym przypadku wydaje mi się że jest to raczej zła wola niż opłacalność, należy pamiętać że na stacji w stolicy tankują też obcokrajowcy dla których wymiana waluty na PLN w nocy może być dużym problemem. Uruchomienie jednego terminala do płatności znacznie ułatwiłoby korzystanie z tak nowoczesnej stacji.

Obrazek

Czytając ten tekst wielu czytelników pomyśli o tankowaniu na nowej stacji w Warszawie. Na tankowanie musimy jeszcze chwile poczekać, stacja działa, system fiskalny działa, baza klientów z Kasprzaka została przepisana do nowej bazy z Prądzyńskiego, karty CNG AUTO są już przypisane do klientów, pracownicy obsługi stacji są już przeszkoleni. Pozostało nam poczekać na wydanie jednego pozwolenia które umożliwi tankowanie użytkowników CNG. Planowany termin dopuszczenia stacji do tankowania ekologicznych pojazdów na nowej stacji to styczeń 2010.

Galeria tutaj