Stacja CNG - Tychy

Wykaz stacji CNG na terenie kraju. Dokładne opisy ogólnodostępnych stacji tankowania CNG. Dostępność CNG.
smalcu
Posty: 5
Rejestracja: sob lis 24, 2007 23:40
Lokalizacja: Tychy

Stacja CNG - Tychy

Post autor: smalcu »

Szczegółowe informacje o stacji tankowania CNG w Tychach.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, ul. Towarowa 1
Tel. 032 217 10 41 wew. 147
Czynna codziennie przez całą dobę, z przerwą w soboty i niedziele od 6:00 do 22:00

Mapka, zdjęcia

Obsługa:
Stacja jest obsługiwana przez jednego pracownika, który musi jeszcze obsłużyć ewentualnych klientów paliw płynnych, czy tez LPG. Na szczęście nie ma z tym większych problemów, wszystko odbywa sie dość szybko i bezproblemowo.
Ciśnienie tankowania jest b. dobre.
Płatność:
Wyłącznie gotówką. Nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą za CNG, pomimo że za paliwa płynne można tak tutaj płacić.
Stacja posiada czytnik kart "CNG Auto".
Dojazd:
Stacja położona jest dość blisko głównej drogi (beskidzkiej) prowadzacej z Katowic do Bielska, w pobliżu jest także TESCO, które można łatwo dostrzec z tej wlaśnie drogi. Korków do stacji nie ma, bo nie wjeżdżamy do centrum, wiec tankowanie nie sprawia problemu i nie zabiera dużo czasu.
Droga 1. - od południa (Bielsko Biała):
Jadąc drogą ekspresową 1 wypatrujemy po prawej stronie pylonu z napisem Tesco. Na wysokości hipermarketu jest wygodny zjazd na prawo, który doprowadzi nas do ul. Towarowej. Skręcamy w Towarową na prawo, przejeżdżamy prosto przez rondo, i po ok. 300m po lewej stronie napotkamy wjazd na teren PKM. Meldujemy ochroniarzowi, że jedziemy tankować gaz ziemny.
Droga 2. - od północy (Katowice, Kraków, Warszawa):
Jadąc drogą ekspresową 1 wypatrujemy po lewej stronie pylonu z napisem Tesco. OK. 300m przed pylonem jest wygodny zjazd na prawo oznaczony drogowskazem "Tychy", który doprowadzi nas do ul. Towarowej. Skręcamy w Towarową na lewo, przejeżdżamy wiaduktem pod trasą 1 i dalej prosto przez rondo. Dalej jak "Droga 1."
Lokalizacja:
Stacja CNG jest zlokalizowana na terenie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Tychach. Stacja oferuje także paliwa płynne.
Brak jest informacji zewnętrznej, że stacja oferuje CNG. Brak jest też ceny CNG na tablicy informacyjnej przez wjazdem na teren PKM.
Date tech.:
Kompresor: Gallileo (Ariel) 1200 Nm3/h
Dystrybutory: 2
Stanowiska: 2 (NGV-1)
Przejściówki: brak danych
Oddana do użytku: wrzesień 2006
Aktualizacje opisu:
29.10.2009, administrator: Wprowadzono datę oddania do użytku.
Ostatnio zmieniony pn lut 27, 2012 15:07 przez smalcu, łącznie zmieniany 9 razy.
Zafira CNG Tychy
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Dzisiaj zakończyły się odbiory techniczne w zakresie rozbudowy stacji z 600 m3/h do 1200 m3/h.
Rozbudowa ma związek z nowymi stanowiskami wolnego tankowania autobusów.
poczochraniec
Posty: 13
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 18:43
CNG car: Volvo V70 bifuel
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: poczochraniec »

Tankowałem dziś w Tychach i na stacji wisi ogłoszenie następującej treści:
Informujemy szanownych klientów, że z dniem 01.05.2009 roku ulegają zmianie godziny otwarcia stacji paliw. Od poniedziałku do piątku stacja czynna całą dobę. W sobotę i w niedzielę stacja czynna od godziny 20.00.
Dla pewności zapytałem czy dotyczy to CNG Pani potwierdziła.
Volvo V70 bifuel
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

CNG - budowa pozycji na rynku

Post autor: tigercng »

Niestety z przykrością potwierdzam to, co pisze poczochraniec.
Stacja będzie zamykana w soboty w godzinach 6:00 do 20:00. Dopytałem się dokładnie, i będzie też wyłączany komputer obsługujący dystrybutor, aby ktoś przypadkiem nie mógł sobie zatankować samodzielnie :evil: .
Powód jest taki, że paniom obsługującym stację nie ma kto zapłacić za nadgodziny w soboty. Firma IMPULS, w której panie są zatrudnione, dostała więc oficjalną zgodę z PGNiGu na wyłączenie stacji w ten dzień tygodnia.
A Klienci - a kogo to obchodzi? Niech jadą tankować do Trzebinii. Kupili sobie samochody na CNG - niech teraz cierpią.

Tak oto wygląda w praktyce realizacja hasła "CNG w Twoim pojeździe" (hasło ze strony www) w wykonaniu naszego narodowego koncernu.
Jednym zdaniem "ręce i nogi się uginają" :cry: , takie postępowanie jest dla nas zupełnie niezrozumiałe. Nawet pracownik PGNiGu, z którym rozmawiałem, nie próbował bronić tej decyzji.

Pozdrawiam
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Ostatnio zmieniony pt maja 15, 2009 01:11 przez tigercng, łącznie zmieniany 7 razy.
Bendzi
Posty: 61
Rejestracja: śr lis 05, 2008 18:33
CNG car: Peugeot 206 1,6
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bendzi »

W dniu 31 grudnia 2009 (sylwester) stacja będzie czynna do godziny 20.00, jednak nie zaleca się przyjeżdżania na ostatnią chwilę ponieważ przed zamknięciem będą tankowane wszystkie autobusy.
W dniach 1,2,3 stycznia 2010 stacja czynna w godzinach od 22.00 do 6.00
Ostatnio zmieniony pt sty 01, 2010 17:11 przez Bendzi, łącznie zmieniany 1 raz.
PEUGEOT 206 1,6 CNG
sasiadt
Posty: 82
Rejestracja: ndz maja 01, 2011 21:40
CNG car: Opel Zafira, 1,6
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sasiadt »

Wczoraj tankowałem na tej stacji. Nie znam się, ale wystąpiło małe ciśnienie, po zatankowaniu wskazówka pokazywała 3/4 baku, zatankowałem 14 m3 a normalnie przy tak opróżnionych butlach wchodzi ok. 23 m3.
Pewnie pogoda jest przyczyną takiego ciśnienia.
BIGMARIO
Posty: 348
Rejestracja: sob sty 23, 2010 13:29
CNG car: OPEL ZAFIRA A 1.6 CNG 2004 R.
Lokalizacja: Sosnowiec :)

Post autor: BIGMARIO »

sasiadt pisze:Wczoraj tankowałem na tej stacji. Nie znam się, ale wystąpiło małe ciśnienie, po zatankowaniu wskazówka pokazywała 3/4 baku, zatankowałem 14 m3 a normalnie przy tak opróżnionych butlach wchodzi ok. 23 m3.
Pewnie pogoda jest przyczyną takiego ciśnienia.
Witaj. A powiedz ile wchodzi tobie jak masz prawie puste butle i ile na nich robisz kilometrów? Ja dziś sporo latałem po mieście zrobiłem 196 KM, podjechałem na resztkach gazu aż mi mrygała kontrolka gazu no i po zatankowaniu do pełna, weszło 18,40 m3 :sad: I tak się zastanawiam czy muszę popracować nad techniką jazdy, bo nawiasem przesiadłem się z dieasla , albo coś szwankuje mi instalacja . Średnio mi wychodzi 22-24 zł za 100 !!! Pozdrawia. Mario.
MARIO72
Obrazek
sasiadt
Posty: 82
Rejestracja: ndz maja 01, 2011 21:40
CNG car: Opel Zafira, 1,6
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: sasiadt »

Według katalogu powinno wchodzić ok. 26 m3. To wszystko zależy od pogody i kompresji stacji.
Zazwyczaj dotankowuję, ale wchodzi ok. 24-25 m3.
Mi jeśli się świeci kontrolka jeszcze na sporo gazu wystarcza.
Ostatnio na trasie przy obciążeniu: zapakowany bagażnik 4 osoby, 3 rowery na dachu przy prędkości do 120 km/h zrobiłem 380 km (nie powiem Ci ile wtedy miałem, bo dotankowywałem). Po mieście w klimatyzacją potrafię zrobić min. 250 km.
Po zatankowaniu wskaźnik baku pokazuje Ci full?
Jeśli wskazuje 3/4 to możesz coś mieć z jedną butlą z pośród czterech, które posiadasz pod samochodem.
Musiałbyś pogadać z fachowcami na tym forum.

A propo stacji w Tychach:
Dowiedziałem się, że ok. godz. 23:30 stacja przechodzi na tryb wolnego tankowania, wtedy sprężarki (tzn. jedna, bo druga jest zepsuta) są podpinane do instalacji połączeniowej na 12 autobusów (równolegle idzie gaz do wszystkich autobusów), wtedy ciśnienie spada do 170 i tankowanie długo trwa. Takie tankowanie trwa do pełnego natankowania autobusów i spuszczenia jakiegoś czynnika, gdzieś ok. 3:00 w nocy. Następnie stacja powraca do szybkiego tankowania. Tak więc jeśli ktoś będzie tankował pomiędzy 23:30 a ok. 3:00 może trochę postać, chyba, że kobieta obsługująca przełączy to na czas tankowania samochodu na szybkie tankowanie. Najgorzej jest przy tzw. "ostatniej kresce" tankownia autobusów, wtedy jeśli zostanie przełączone tankowanie na szybkie a później powrót to zdarza się, że sprężarka nie dociśnie gazu do instalacji busom, więc kobiety wtedy nie chcą przełączać. Tyle co zrozumiałem z przekazu słownego od kobiety obsługującej.
Myślę, że należy to uzgodnić z Tychami i wpisać w informacji o stacji. Jest to przydatne, ponieważ nie chciałbym stać długo i jeszcze w dodatku zatankować 1/2 baku.
Ostatnio zmieniony pt wrz 02, 2011 12:32 przez sasiadt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hombre77
Posty: 52
Rejestracja: sob gru 05, 2009 19:55
CNG car: FIAT Multipla BiPower
Lokalizacja: Świętochłowice

Wolne tankowanie

Post autor: hombre77 »

Druga sprężarka nie jest zepsuta, tylko wyłączona przez właściciela, ze względu na oszczędności (rezerwowa).
W najbliższym czasie system zostanie przekonfigurowany, by ułatwić użytkownikom "szybkiego tankowania" zatankowanie w czasie pracy wolnego tankowania, bez zakłócania jego pracy.
Estaciones de GNC
Obrazek
stif
Posty: 4
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 17:02
CNG car: Audi A4
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: stif »

Mam instalację CNG w moim aucie i jechałem przez Tychy ,postanowiłem zatankować gaz aby sprawdzić jak to jest na gazie,nawigacja doprowadziła mnie do Tesco,postanowiłem pytać .Spytałem pana portiera który zdziwiony powiedział że kilka dni temu jakiś Włoch też szukał stacji CNG .Okazało się że stacja jest naprzeciwko w zajezdni autobusowej,otwieram oczy czy jest jakaś informacja ,oczywiście zero, pytam ochroniarza i jestem już prawie szczęśliwy.Przychodzi pani od tankowania ,a tu pech końcówka nie taka włoska,ale miła pani na szczęście nie dała za wygrane i postarała się o przejściówkę .Zaczyna się tankowanie ,niestety nie można bo gaz wypycha z powrotem ,usłyszałem że mam uszkodzony zawór zwrotny.I tak sobie pojechałem na gazie CNG do Ostrowa Wielkopolskiego gdzie jest zupełna pustynia jeśli chodzi o tankowanie CNG ,najbliżej Poznań lub Wrocław.Oczywiście czeka mnie serwis!Czy ktoś miał podobny przypadek?
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Post autor: tigercng »

Sprawdź, czy nie jest zakręcony kranik na butli - taki czerwony. To może być przyczyną, że gaz nie wpływa do butli.
Przejściówka, jaką potrzebujesz jest opisana tutaj: http://cng.auto.pl/forum/przejsciowka-vt230.htm
Bieganek
Posty: 111
Rejestracja: sob cze 04, 2011 13:23
CNG car: Zafira 1.6 Monovalent Plus 2002
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bieganek »

stif pisze:nawigacja doprowadziła mnie do Tesco
A wystarczy wpisać dane podane na mapa.cng.auto.pl!
Mnie nawigacja bez pudła prowadzi za bramę MZK.
Inna sprawa, że karygodny jest brak jakichkolwiek oznaczeń z zewnątrz - jest info o LPG i ON, nie ma o CNG. Fajne natomiast jest to, że autobusy zajmują jedno stanowisko - drugie jest wolne.
Awatar użytkownika
hombre77
Posty: 52
Rejestracja: sob gru 05, 2009 19:55
CNG car: FIAT Multipla BiPower
Lokalizacja: Świętochłowice

CNG

Post autor: hombre77 »

W tej chwili pracują obie sprężarki, prawdopodobnie taka sytuacja już pozostanie, w końcu PKM drastycznie zwiększył flotę autobusów CNG.

Co do wracania się gazu z instalacji, to masz uszkodzony zawór zwrotny w końcówce, po montażu końcówki na NGV-1 będziesz miał po problemie, bo zawór zwrotny jest właśnie w tej końcówce (nyplu).
Estaciones de GNC
Obrazek
Bieganek
Posty: 111
Rejestracja: sob cze 04, 2011 13:23
CNG car: Zafira 1.6 Monovalent Plus 2002
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bieganek »

Wczoraj ok. 21 pocałowałem barierkę, a na niej śliczna nowa tabliczka, informująca, że w soboty i niedziele stacja nieczynna od 6.00 do 22.00. Tako rzecze również obsługa stacji. Proszę to mieć na uwadze - no i warto uaktualnić zapis na mapie.
Pozdrawiam!
Bieganek
Posty: 111
Rejestracja: sob cze 04, 2011 13:23
CNG car: Zafira 1.6 Monovalent Plus 2002
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bieganek »

Wczoraj w Tychach weszło niecałe 20 m3. Autobusów jest tak dużo, że poza stanowiskami z wolnym tankowaniem, tankowane są też na tych z szybkim - żeby mnie podpiąć, pani z obsługi odpięła się od autobusu.
Z informacji o godzinach tankowania autobusów wychodzi coraz bardziej skomplikowany algorytm - krótko mówiąc, lepiej nie planować wizyt w Tychach wieczorem i w nocy.
Swoją drogą miałem w tym tygodniu pecha: w poniedziałek w Poznaniu przyjechałem po trzech autobusach (weszło 18 m3), wczoraj w Poznaniu - ruch na stacji jak w ulu - znowu nie do pełna...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stacje CNG w Polsce”