OPEL OMEGA B 2,0 16V CNG

Modele pojazdów do 3,5 t marki Opel zasilane CNG.
eggforever
Posty: 4
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 10:59
Lokalizacja: Bydgoszcz

OPEL OMEGA B 2,0 16V CNG

Post autor: eggforever »

Witajcie,
Na forum omegi opisalem moje przygody z samochodem zasilanym gazem CNG.

Postaram się wam użytkownikom przybliżyć trochę temat gazu ziemnego w moim Oplu Omedze 2.0 16V.
Decyzja nie była łatwa gdyż za gazem ziemnym przemawiały tylko trzy czynniki:
- cena gazu
- jazda w koło komina (jestem instalatorem UPC na terenie Bydgoszczy)
- zwrot kwoty 1800zł za ekologiczne paliwo.
Za instalacje zapłaciłem dokładnie 5100, gdzie dostałem oczywiście sekwencyjny wtrysk gazu, dwu letnią gwarancje oraz największą butle jaką w sieci ELPIGAZ mają dostępną do mojego auta (około 11m3). Potem się dowiedziałem, że nie przysługuje mi zwrot ze względu na wiek auta przekraczający 10lat!! Mówi się trudno.

Zalety CNG

W cyklu miejskim na takiej butli przejeżdżam 120-140km płacąc za to około 21zł, w trasie udało mi sie zrobić 175km przy prędkości do 100km/h.
czystość gazu i ekologia (Filtr wymienia się o wiele rzadziej niż w LPG, z rury emisja spalin praktycznie znikoma)
Przyszłościowo możliwość tankowania auta we własnym garażu zmniejszające koszty eksploatacji jeszcze o około 1/3 opłaty za gaz oczywiście po zakupie drogiego kompresora.


Wady CNG

Mało stacji i czas pracy tych stacji (Bydgoszcz pon-pt 7-15, sob 10-12)
Krótki zasięg butli dla mojego auta (przykładowo koleś mający Opla Corse 1.2 na identycznej butli robi 230-250km)
Duże wymiary butli i waga jej (ok 50kg)
Koszt instalacji dla aut powyżej 10 lat.

Podsumowując moje przygody z tym gazem...

Na benzynę średnio w miesiącu wydawałem 1000-1100 zł, teraz przy podobnych przebiegach płacę 250-300zł za gaz ziemny, 100zł na benzynę oraz ratę za gaz w wysokości 360zł. Podsumowując moje wydatki z ratą nie przekraczają 760zł czyli w miesiącu oszczędzam 400zł a gdy spłacę instalację to nawet 800zł/m-c. Śmiało mogę polecić osobom o podobnej pracy do mnie oraz tym którym nie przeszkadza czas pracy stacji. Dodam również, że gaz zakładała mi firma ELPIGAZ z Rekinowej w Bydgoszczy i jestem bardzo zadowolony z wykonania instalacji oraz profesjonalnego podejścia do klienta. Na koniec napiszę, że auto jest trochę słabsze. Poza tym chodzi jak na benzynie.

Dla zainteresowanych zapraszam do zajrzenia :
http://opelomegaforum.pl/viewtopic.php? ... 0cf46057c9

Pozdrawiam

OD ADMINA: Troche przeedytowałem i przykleiłem temat na forum. Jeszcze raz dzięki za relację. Następny post usnąłem, zostawiłem tylko ten.
administrator
Administrator
Posty: 1583
Rejestracja: śr lip 18, 2007 11:10
Lokalizacja: Radom

Post autor: administrator »

A może jednak zechciałbyś skopiować treść tego postu do tego tematu? Bardzo by to ułatwiło czytanie Twoich doświadczeń :) Oczywiście wielkie podziękowania za umieszczenie własnych doświadczeń ;)
Karol Wieczorek
tigercng
Moderator
Posty: 1363
Rejestracja: wt lip 24, 2007 20:10
CNG car: Zafira 1.6 CNG Monovalent Plus 2003'
Lokalizacja: W-wa

Re: Opel Omega B 2,0 16V

Post autor: tigercng »

eggforever pisze:Witajcie,
Dla zainteresowanych zapraszam do zajrzenia :
http://opelomegaforum.pl/viewtopic.php? ... 0cf46057c9
eggforever, ten Twój link coś mi nie działa. Możesz sprawdzić ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opel”