Gdynia ma już dwie stacje szybkiego tankowania gazu

Gdynia jest pierwszym miastem w Polsce które ma dwie stacje szybkiego tankowania autogazu do autobusów. W poniedziałek stację na Kaczych Bukach uruchomiło PGNiG.

Stacja będzie obsługiwała autobusy zasilane sprężonym gazem CNG – czyli popularne „garbusy”, których dziś jeździ po Gdyni 10. Ekologiczne autobusy mają charakterystyczny garb na dachu – to w nim magazynowane jest paliwo, które pozwala na przejechanie ok. 400 km.

To w zupełności wystarcza na cały dzień pracy, a nawet na awaryjne obsłużenie porannego szczytu – mówi Kazimierz Gałkiewicz, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. To właśnie na terenie bazy PKM stanęła nowa stacja.

Na razie jest deficytowa. To raczej nasza inwestycja w środowisko, niż świetny interes w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – przyznaje Grzegorz Dettlaff

Wszystko wskazuje jednak na to, że także z biznesowego punktu widzenia, inwestycja niedługo zacznie się zwracać. Jeszcze w tym roku w Gdyni pojawią się kolejne cztery autobusy zasilane CNG, a docelowo ma ich być 30.

Do tej pory nie budowało się stacji, bo nie było autobusów, a autobusów nie było, bo nikt nie budował stacji. Na szczęście Gdyni udało się wyjść z tego zaklętego kręgu i mamy już dwie: na północy i na południu miasta – cieszy się wiceprezydent Gdyni Marek Stępa. z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), które zbudowało stację.

Źródło:
  • trojmiasto.pl