GasShow 2011 – relacja ze stanowiska CNG.auto.pl i wystawy

Targi GasShow 2011 już za nami! W tym roku reprezentowano licznie CNG – pojawiły się pojazdy z fabryczną instalacją zasilania gazem ziemnym, sprężarki garażowe, organizacje promujące wykorzystanie metanu w transporcie. Portal CNG.auto.pl miał zaszczyt gościć na swoim stanowisku Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT z projektem GasHighWay, producentów sprężarek garażowych .

GasShow 2011
Uczestnictwo w wystawie – powody, oczekiwania

Fot. Stanowisko cng.auto.pl na targach GasShow 2011

W dniach 11 i 12 marca dzięki uprzejmości Gas Show 2011 zorganizowaliśmy stoisko przedstawiające paliwo alternatywne – sprężony gaz ziemny CNG.

W ramach powierzchni wystawienniczej prezentowaliśmy nową wersję Volkswagena Caddy Eco Fuel, oraz dwie sprężarki gazu, które mogą służyć do zasilania takiego pojazdu na terenie własnej posesji jeśli mamy do niej doprowadzony gaz ziemny. Zaprezentowaliśmy projekt europejski Gas High Way, w którym uczestnictwo pozwala pozyskanie środków na gazyfikację autobusów z tytułu walorów ekologicznych paliwa CNG i ochronę powietrza, która poprawia warunki życia mieszkańców.
Wszyscy goście naszego stoiska otrzymywali drobne upominki popularyzujące markę CNG AUTO i dostawcę tego paliwa na rynku polskim. Ponadto osoby niezmotoryzowane mogły trochę „pogazować” i w atmosferze mniej formalnej porozmawiać o interesujących zagadnieniach przy kufelku piwa.

Odwiedzający, firmy, które reprezentowali i pytania jakie zadawali utwierdziły nas o celowości zorganizowania prezentacji CNG. Okazuje się, że www.cng.auto.pl jest postrzegane jako bank szybkiej i rzeczywistej informacji na temat CNG. Korzystają z niego obecni użytkownicy tego paliwa. Właściciele NGV prywatni i przewoźnicy. Odwiedzają witrynę potencjalni użytkownicy gazu ziemnego.
Prowadziliśmy rozmowy na temat pozyskiwania środków na infrastrukturę CNG, zalet i mankamentów gazu ziemnego. Na nasze pośrednictwo wdrażania CNG do środków transportu liczą firmy transportowe i potencjalni właściciele stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego. Studenci oczekują od nas pozyskania materiałów do napisania ciekawej pracy naukowej z zakresu paliw alternatywnych. Zgłaszano nam zagadnienia i proponowano rozwiązania, które jako portal społecznościowy winniśmy poruszać w celu propagowania i kształtowania świadomości o CNG. Najważniejszym z nich jest obecnie umożliwienie samoobsługi tankowania CNG na stacjach paliwowych. Kierowcy, którzy na CNG przejechali całą Europę wyrażali pogląd, że jest to kolejna próba dyskryminowania i zablokowania rozwoju alternatywnych paliw w Polsce. Skoro na stacjach europejskich tankują gaz ziemny samodzielnie do swoich pojazdów to z jakiego powodu mają być dodatkowo szkoleni, lub obsługiwani przez pracowników stacji w Polsce? Zwrócili uwagę, że taka polityka zamiast zachęcać do Eko transportu uwstecznia nas i generuje koszty CNG, które oni jako kierowcy muszą ponosić, aby realizować obowiązek nałożony na władze publiczne Konstytucją Rzeczypospolitej. To rządzący powinni wypełniać obowiązek ochrony środowiska w celu zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego  pokoleniom Polaków oraz wspierać działania obywateli na rzecz jego ochrony. Tymczasem to pojazd zasilany CNG zapobiega negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska, a jego właściciel musi ponosić koszty założeń zasady zrównoważonego rozwoju.

Uczestniczyliśmy w wielu dyskusjach, wysłuchaliśmy wiele wniosków i rad. Miło nam było usłyszeć słowa uznania i udzielać odpowiedzi odwiedzającym zaskoczonym, że na gaz z kuchenki gazowej produkuje się seryjnie samochody. Informować, że montaż fabrycznych instalacji do CNG w samochodach kilku marek wykonuje się również w Polsce od wielu lat.
Pokazując mnogość oferowanych pojazdów na CNG poza Polską, przedstawiając liczne udogodnienia i projekty budowy sieci stacji tankowania dla pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi staraliśmy się znaleźć odpowiedź czemu bezpieczna, tania i ekologiczna technologia nas omija.

Dzięki wszystkim gościom naszego stoiska poznaliśmy oczekiwania i kierunek w jakim powinniśmy zmierzać, aby godnie reprezentować społeczność obecnych i przyszłych posiadaczy czterech kółek na CNG. Będziemy starać się wypełnić tę misję i nie zawieźć pokładanego w nas zaufania.

W imieniu własnym jak i wszystkich odwiedzających pragniemy złożyć podziękowanie Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu – PGNiG S.A., Państwowemu Instytutowi Motoryzacji – PIMOT, Autoryzowanemu Dealerowi Volkswagen Krotoski-Cichy oraz producentowi sprężarek do CNG Motor Jikov. Dzięki ich udziałowi i pomocy zaistnieliśmy w Gas Show 2011 i  zaprezentowaliśmy sprężony gaz ziemny szerokiemu gronu odbiorców.

Gerard Bartłomiejczyk

Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć ze stanowiska CNG.auto.pl oraz targów GasShow 2011 tutaj