CNG i LNG – aktualności 2014

 CNG i LNG – aktualności 2014

 

Iveco LNG | W Holandii bezpośrednia walka gazu ziemnego z Dieslem – „Battle of the Trucks”

2014.05.14, Iveco Schouten

LNG rzuca bezpośrednie wyzwanie Dieslowi! W Holandii właśnie rozpoczęła się rywalizacja „Battle of the Trucks”, w której bierze udział kilkaset ciężarówek Iveco Stralis, zasilanych gazem ziemnym i olejem napędowym. Cel? Udowodnić wyższość paliwa LNG pod względem ekologii, ekonomii oraz redukcji emisji hałasu. Aktualny stan rywalizacji można śledzić bezpośrednio na oficjalnej stronie „Battle of the Trucks”.

Strefa Metanu | Relacja w programie Na Osi [film]

2014.05.13, Na Osi, TV Brawo

Strefa Metanu na Targach GasShow 2014 po raz pierwszy gościła najpopularniejszy program telewizyjny branży transportowej w Polsce – „Na Osi”. Ekipa filmowa TV Brawo, która jest producentem tego uznanego magazynu TV, gościła cały dzień na naszym stanowisku i przygotowała niezwykle bogaty i interesujący materiał. Został on uzupełniony nagraniami z testów pojazdów CNG. Program „Na Osi” oraz TV Brawo to Partner Medialny Strefy Metanu. Zapraszamy do oglądania!

CNG | Iveco Stralis Natural Power Euro VI – mistrz ekologii i rentowności

2014.05.12, IVECO Poland

Do klientów w Europie trafiły już pierwsze pojazdy IVECO Stralis Natural Power Euro VI napędzane gazem ziemnym. Nowe ciężarówki IVECO, stanowiące efekt wieloletniej pracy, doskonale sprawdzają się jako środek transportu w takich sektorach jak zaopatrzenie, logistyka (na krótkich, średnich i długich trasach) oraz usługi komunalne.

CNG | Kongres gazowniczy opowiada się za promowaniem paliw metanowych

2014.05.12, Izba Gospodarcza Gazownictwa

Gaz ziemny w transporcie to jedna z kwestii, która została poruszona w czasie IV Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego. Izba Gospodarcza Gazownictwa, w obliczu nadchodzących zobowiązań w zakresie dostępności paliw CNG i LNG dla transportu, zawarła w odezwie postulaty dotyczące zmian w zakresie wykorzystania paliw metanowych. Odezwa została skierowana do władz centralnych, które reprezentował w czasie kongresu Minister Gospodarki, Pan Premier Janusz Piechociński. Portal cng.auto.pl na prośbę Izby przygotował pakiet niezbędnych zmian prawnych, które pozwoliłyby na sprawniejszy rozwój CNG i LNG w Polsce.

Nauczanie o Metanie | Konkurs plastyczny – ‘Ekologicznych autobus CNG’

2014.05.08, Portal cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl przeprowadził kolejne działanie w zakresie promocji ekologicznego paliwa CNG. W ramach akcji „Nauczanie o Metanie” zorganizowaliśmy dla najmłodszych uczniów konkurs plastyczny, gdzie chcieliśmy podkreślić walory ekologiczne i bezpieczeństwo autobusów na sprężony gaz ziemny (CNG). Specjalne prace w tej tematyce wykonały dzieci klas 0B i 0E Publicznej Szkoły Podstawowej nr 154 w Warszawie.

IVECO LNG | Pierwsze ciągniki siodłowe Stralis na skroplony gaz ziemny we Włoszech

2014.05.07, IVECO

Iveco Stralis LNG / CNG został odebrany przez pierwszego klienta we Włoszech. Ten ekologiczny ciągnik siodłowy zasilany skroplonym gazem ziemnym będzie wykorzystywany do transportu kontenerów typu izoterma w firmie LC3. Pojazd może na jednym tankowaniu gazu ziemnego pokonać do 750 kilometrów. Paliwo zmagazynowane jest w stanie ciekłym oraz sprężonym – zbiornik LNG ma pojemność 525 litrów, zaś zbiornik CNG – 70 m3 (ok. 51 kg). Uzasadnieniem dla wyboru Iveco Stralis LNG jest niezwykle niska emisja spalin oraz oszczędności w wydatkach na paliwo.

CNG SPORT | Seat Leon TGI wygrał rajd pojazdów ekologicznych w Czechach

Auta na CNG kolejny raz dowiodły swojej wyższości nad innymi napędami ekologicznymi. W rozegranym na początku maja rajdzie New Energies Cesky Krumlov, samochody zasilane metanem zdominowały konkurencję. Pierwsze miejsce zajął Seat Leon TGI, wyposażony w fabryczną instalację gazu ziemnego. Na podium znalazła się także załoga z Opel Zafira Tourer CNG, która zajęła 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Strefa Metanu | Relacja Portalu  [FILM]

2014.05.06

Strefa Metanu na Targach GasShow 2014 gościła profesjonalną ekipę filmową Portalu . Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie szeregu wywiadów z ekspertami rynku CNG/LNG oraz wystawcami produktów i usług w zakresie aut zasilanych metanem. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej, przedstawiającej zarówno stanowisko Portalu cng.auto.pl, jak i asortyment przedstawiany w czasie Targów GasShow 2014.

Strefa Metanu | Ideal Group – znakomita jakość napojów na Twojej stacji

2014.05.06, Ideal Group (Ideal Cafe)

Strefa Metanu portalu cng.auto.pl na Targach GasShow 2014 została wsparta również przez partnerów działających w szeroko rozumianej branży transportowej. Jednym z nich jest bez wątpienia firma Ideal Group, która oferuje szeroki wybór urządzeń do przyrządzania napojów. Ich celem jest zaoferowanie klientowi wysokiej jakości urządzeń do serwowania kawy, innych napojów gorących czy wody mineralnej na stacjach paliw, w biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Panem Piotrem Dubienieckim, właścicielem Ideal Group.

Iveco Daily CNG – zapowiedź testu długodystansowego [FILM]

2014.05.02, Portal cng.auto.pl

Iveco Daily 2.8 CNG znakomicie sprawdza się w ruchu miejskim. Samochód cechuje się ograniczonym apetytem na paliwo – koszt przejechania 100 kilometrów z załadunkiem w mieście wynosi ok. 50 zł. Zadowoleni powinni być potencjalni klienci – piekarze, kurierzy, wszystkie firmy eksploatujące pojazdy w dystrybucji lokalnej.

LNG Włochy | Pierwsza stacja tankowania skroplonego gazu ziemnego we Włoszech
2014.05.02, ENI

Stacja LNG w Piacenza to pierwszy tego typu obiekt we Włoszech. Należy do firmy ENI, która szykuje ekspansję w zakresie sieci tankowania skroplonego gazu ziemnego wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Firma ENI bazuje tutaj na wsparciu LNG dla transportu ze strony Unii Europejskiej – m.in. z funduszy projektu LNG Corridors oraz włoskiego programu implementującego Dyrektywę „Czysta energia dla transportu”.

BIULETYN cng.auto.pl – nr 4 (59) – kwiecień 2014

Aby przeczytać – kliknij tutaj

Nauczanie o Metanie – wyjazd edukacyjny CNG do Niemiec
Kassel, Oschersleben, Niemcy

Portal cng.auto.pl jako jedno ze swoich kluczowych zadań identyfikuje potrzebę edukacji w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów. W tym celu została powołana akcja „Nauczanie o Metanie”, która jest realizowana przez rozmaite działania. Obecnie intensywnie pracujemy nad specjalnym wyjazdem edukacyjnym do Niemiec. Jego uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania w zakresie magazynowania gazu ziemnego oraz zastosowania CNG w sportach motorowych. Najważniejsze jednak, że będą mieli niepowtarzalną możliwość zapoznać się z tymi rozwiązaniami w praktyce.

Strefa Metanu na GasShow 2014 – Warsztaty edukacyjne Biomaster

2014.04.29, Agnieszka Hajduk, TSL Team

W dniach 5-6 marca 2014 już po raz czwarty Portal cng.auto.pl zorganizował Strefę Metanu podczas targów GasShow 2014. W Strefie Metanu zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne, poświęcone tematyce zastosowania biometanu w transporcie. Było to VIII Spotkanie Sieci Interesariuszy Projektu BIOMASTER. Uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać szeregu wykładów, poprowadzonych m.in. przez pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

LNG na kolei | Lokomotywa gazodiesel (LNG i olej napędowy) of MP&ES

2014.04.28, MP&ES

LNG to coraz bardziej popularne paliwo dla transportu szynowego. Dowodem na rosnące zainteresowanie metanem przez kolej jest premiera nowej lokomotywy w układzie gazodiesel, zasilanej mieszanką gazu ziemnego i oleju napędowego. Firma Motive Power & Equipment Solutions (MP&ES) zaprezentowała lokomotywę Greenville, która dzięki zasilaniu dual fuel cechuje się walorami ekologicznymi oraz znaczącymi oszczędnościami w wydatkach na paliwo. Pojazd ten dedykowany jest do obsługi krótkich tras lub jako lokomotywa manewrowa.

Strefa Metanu na GasShow – relacja w Truck & Van

2014.04, Truck & Van

Strefa Metanu w ostatnich tygodniach jest szeroko relacjonowana przez czołowe media branżowe. Niezwykle obszerną relację napisał m.in. magazyn Truck & Van, który był Patronem Medialnym tegorocznej Strefy Metanu. Zapraszamy do lektury sprawozdania ze stanowiska promującego CNG i LNG dla transportu, zorganizowanego przez Portal cng.auto.pl.

 

CNG media | Krótka relacja ze Strefy Metanu w programie „Na Osi”

2014.04.24, Na Osi, TV Brawo

Strefa Metanu, promująca CNG i LNG, zdobywa coraz większą popularność, również w świecie mediów. Patronem Medialnym tego wydarzenia został program „Na Osi”. Wkrótce na łamach tego programu ukaże się pełna relacja ze Strefy Metanu (emisja w Motowizja TV w dniu 3 maja). A tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiej zapowiedzi materiału, która została umieszona w odcinku 556, wyemitowanym w dniu 12 kwietnia 2014 roku.

CNG Czechy | Brno i 100 ekologicznych autobusów na gaz ziemny

2014.04.23

Autobusy na gaz ziemny zostały wybrane w Brnie ze względu na walory ekologiczne i ekonomiczne. Obecnie eksploatowana tam flota pojazdów jest już poważnie wysłużona – dwie trzecie pojazdów spełnia, co najwyżej normę spalin EURO 3. Dużo do życzenia pozostawiają także wysokie koszty eksploatacji. W związku z tym, zdecydowano się na radykalne zmiany i ogromną przebudowę floty pojazdów, połączoną z wdrożeniem jako paliwa sprężonego gazu ziemnego.

Strefa Metanu | AutoŻoliborz z pełną gamą samochodów Opel CNG [wywiad]

2014.04.23

CNG dla samochodów osobowych to nadal atrakcyjne rozwiązanie. Świadczy o tym zaangażowanie firmy Opel, która jako jedyna na polskim rynku oferuje pełną gamę pojazdów osobowych zasilanych CNG – Opel Zafira Family, Zafira Tourer oraz Combo. Główne atuty pojazdów? Najlepsze parametry ekologiczne oraz niskie koszty eksploatacji. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu z Panem Sebastianem Pieńkowskim z Opel AutoŻoliborz.

GAZELA CNG | Autobusy hybrydowe na CNG pojadą do Częstochowy i Gdyni!

2014.04.22, NFOŚiGW

Projekt GAZELA – niskoemisyjny transport dzięki autobusom hybrydowym na gaz ziemny – wreszcie z wynikami! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w opublikowanym komunikacie, podał zaakceptowane wnioski oraz kandydatury rezerwowe. Autobusy hybrydowe na CNG pojadą do MPK Częstochowa oraz UM Gdynia. Pierwszy operator otrzyma finansowanie na zakup kilkudziesięciu autobusów CNG z silnikiem hybrydowym, zaś Urząd Miasta Gdynia otrzyma środki na zakup 10 autobusów hybrydowych CNG oraz szkolenie kierowców. Obserwatorzy rynku mają mieszane uczucia, co do alokacji środków, cieszy jednak przekazanie tak znacznych funduszy na zakup nowych autobusów CNG w Polsce.

Portal cng.auto.pl życzy wesołych Świąt Wielkanocnych!

2014.04.17, Portal cng.auto.pl

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy życzy Portal cng.auto.pl!

Zespół Portalu cng.auto.pl życzy wszystkim Sympatykom portalu spokojnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w rodzinnym gronie!

Mercedes CNG | Klasa E 200 NGD najbardziej ekologicznym autem według ADAC

2014.04.15, Mercedes-Benz

CNG to najbardziej ekologiczne paliwo z dostępnych na rynku. Kolejny raz potwierdził to niezależny test wykonywany przez ADAC. Najwyższą notę w historii rankingu osiągnął Mercedes E 200 NGD, który otrzymał 101 punktów (5 gwiazdek). Wynik ten jest nawet lepszy niż w przypadku aut elektrycznych! W ścisłej czołówce rankingu plasują się także inne auta na CNG, m.in. Audi A3 g-tron i VW Golf TGI (100 punktów) oraz VW EcoUp! z siostrzanymi Seat Mii CNG i Skoda CitiGo CNG (po 98 punktów).

Strefa Metanu | Relacja filmowa ze Strefy Metanu na GasShow 2014

2014.04.14, Portal cng.auto.pl

CNG to najbardziej przyjazne środowisku, a za razem tanie paliwo. Dla lepszego ukazania tych zalet Portal cng.auto.pl przygotował specjalny film, który prezentuje gamę ekologicznych rozwiązań pokazanych w tegorocznej Strefie Metanu na GasShow 2014. Ten krótki materiał pokazuje spektrum pojazdów CNG, urządzeń tankowania oraz innych rozwiązań, przydatnych przy codziennej eksploatacji auta zasilanego gazem ziemnym. Zapraszamy do obejrzenia naszej produkcji!

Strefa Metanu CNG – Wielki Test Flotowy 2014 – Relacja
2014.04.14, Portal cng.auto.pl

Strefa Metanu zagościła 2 kwietnia 2014 r. na Fleet Awards Polska 2014, czyli Wielkim Teście Flotowym. W czasie tego wydarzenia na Lotnisku Bemowo w Warszawie, Portal cng.auto.pl wraz z partnerami pokazał potencjał wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów osobowych i dostawczych. Pokazywane przez nas rozwiązania spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających, co raz częściej poszukujących ekologicznej i cenowej alternatywy dla drożejących paliw naftowych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia!

Biogaz dla transportu | Konferencja finałowa projektu Biomaster w Krakowie

2014.04.14, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Biometan do zasilania pojazdów ma przed sobą coraz lepsze perspektywy. Świadczą o tym wyniki projektu Biomaster, którego finałowa konferencja odbyła się w dniu 4 kwietnia 2014 roku w Krakowie. W czasie jednodniowego spotkania na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zespół pracowników naukowych, ekspertów oraz przedstawicieli branży wspólnie debatowali na temat przyszłości rynku CNG i bioCNG w Polsce oraz Europie.

Perspektywy wykorzystania LNG do zasilania pojazdów. Tankowanie LNG – proces i technologia

2014.04.11, Piotr Zając, Student UTH i Członek Koła Naukowego TSL Team, działającego przy Uczelni

LNG, skroplony gaz ziemny, ma szansę stać się popularnym paliwem dla transportu, dzięki inwestycji w Świnoujściu, gdzie powstaje pierwszy w basenie Morza Bałtyckiego gazoport służący do odbioru tego paliwa. W przyszłości planowana jest tam również budowa infrastruktury tankowania ciekłego metanu do statków żeglugi morskiej. Obecnie, głównymi odbiorcami LNG są floty transportu ciężkiego oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, które również inwestują we własne stacje tankowania. Przewiduje się, że początkowe nakłady będą dość znaczne. Budowa pojedynczego obiektu napełniania gazu kosztuje około 1, 5 mln złotych, natomiast cena autobusu zasilanego LNG to kwota wyższa o około 5-10% od swoich dieslowskich odpowiedników, po wprowadzeniu normy EURO 6. Biorąc jednak pod uwagę znaczne dystanse pokonywane przez pojazdy transportu zbiorowego i długie okresy ich eksploatacji, możliwy jest nie tylko zwrot poniesionych wydatków, ale też znaczne oszczędności.

LNG Holandia | Nowe stacje tankowania LNG powstaną w Niderlandach

2014.04.10

Stacje LNG w Holandii już niedługo będą dostępne w większym zakresie dla ciężarówek na gaz ziemny. Wszystko dzięki kontraktowi na budowę 3 nowych punktów tankowania skroplonego gazu ziemnego, podpisanemu przez firmę Shell. Kompleksowym dostawcą stacji będzie firma Chart Ferox. Jedna ze stacji LNG powstanie m.in. w Rotterdamie. Ponadto przewoźnicy mają dostęp do już istniejących obiektów w Amsterdamie, Harlingen, Rotterdamie i Oss.

Strefa Metanu | ASF pokazało kompresory Coltri na GasShow 2014 oraz Wielkim Teście Flotowym

2014.04.09, ASF

ASF wziął udział w dwóch niezwykle prestiżowych wydarzeniach związanych z transportem. Wspólnie z Portalem cng.auto.pl firma zaprezentowała swoje rozwiązania dla tankowania pojazdów w czasie Strefy Metanu. Pierwsze wydarzenie miało miejsce w czasie targów GasShow 2014, największej imprezie branżowej w Europie Środkowej. Natomiast z początkiem kwietnia ASF pokazała rozwiązania dla flot pojazdów w czasie Wielkiego Testu Flotowego na lotnisku Bemowo w Warszawie. Oba wydarzenia przyciągnęły wiele osób, zainteresowanych wykorzystaniem gazu ziemnego do zasilania swoich pojazdów.

 

 

CNG Iveco | Nowe ciągniki Iveco Stralis na gaz ziemny w Czechach

2014.04.04

CNG to znakomite rozwiązanie dla pojazdów dystrybucji lokalnej. Ostatnim przykładem takiej inwestycji jest dostawa 5 ciężarówek CNG Iveco Stralis Natural Power dla czeskiej firmy Kofola, producenta napojów. Te gazowe ciągniki siodłowe Iveco o mocy 330 KM zostały zakupione przez firmę Fraikin i przekazane do eksploatacji z pełną obsługą po stronie dzierżawcy. Inwestycja ta znakomicie wpisuje się w obecny trend na rynku czeskim, gdzie funkcjonują już 52 stacje CNG, a po drogach porusza się niemal 7.000 pojazdów na gaz ziemny.

Nauczanie o metanie | Strefa Metanu dla studentów i uczniów szkoły samochodowej

2014.04.03, Portal cng.auto.pl

Akcja „Nauczanie o metanie” tradycyjnie skoncentrowana jest na przekazywaniu wiedzy dla studentów oraz uczniów szkół samochodowych. Nie inaczej było w czasie ostatniej Strefy Metanu na Targach GasShow 2014. W dniu 5 marca, grupa studentów z Uczelni Techniczno-Humanistycznej w Warszawie oraz 40 uczniów Zespołu Szkół Samochodowych nr 2 z Warszawy wzięło udział w kompleksowym szkoleniu na temat wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Specjalnie dla młodzieży odbyły się także warsztaty edukacyjne Biomaster oraz lekcja pokazowa na temat pojazdów CNG.

BIULETYN cng.auto.pl – nr 3 (58) – marzec 2014

Aby przeczytać – kliknij tutaj

CNG a car-sharing | We Włoszech auta na gaz ziemny w publicznej wypożyczalni. 1000 stacji CNG!

2014.03.31, Carsharing Sudtirol – Alto Adige

Sprężony gaz ziemny (CNG) to paliwo, napędzające samochody w publicznej wypożyczalni aut w regionie Sudtirol – Alto Adige (Południowy Tyrol – Górna Adyga) w północnych Włoszech. Do dyspozycji klientów systemu Carsharing Sudtirol – Alto Adige znajduje się 8 Volkswagenów EcoUp z fabryczną instalacją zasilania metanem. Auta można wypożyczać na preferencyjnych warunkach i swobodnie przemieszczać się po tym górskim regionie Włoch, gdzie dostępnych jest 16 stacji CNG. Warto zaznaczyć, że niedawno w Italii oddano już 1.000 punkt tankowania gazu ziemnego!

CNG Strefa Metanu | Wielki Test Flotowy 2014

2014.03.31, Portal cng.auto.pl

Strefa Metanu kolejny raz przybliży wykorzystanie CNG do zasilania pojazdów, tym razem na profesjonalnym spotkaniu branży flotowej – Wielki Test Flotowy 2014. W dniu 2 kwietnia Portal cng.auto.pl wraz z partnerami na Lotnisku Bemowo w Warszawie przedstawi managerom branży flotowej perspektywę wykorzystania CNG jako paliwa do zasilania pojazdów flotowych. Zostaną m.in. pokazane samochody CNG marki Iveco oraz Opel, kompresory CNG marki Coltri oraz zbiorniki kompozytowe.

CNG a Unia Europejska | Dyrektywa Czysta Energia dla transportu – ostateczne postanowienia

2014.03.24, Komisja Europejska

Dyrektywa „Czysta energia dla transportu” w dniu 20 marca 2014 roku została ostatecznie zatwierdzona i przekazana do wdrożenia. Dzięki temu, państwa członkowskie UE zostaną zobowiązane do zbudowania punktów tankowania gazu ziemnego. Do 2020 roku powstanie sieć tankowania CNG we wszystkich europejskich aglomeracjach miejskich, zaś do 2025 roku wzdłuż szlaków transportowych TEN-T – punkty tankowania CNG i LNG. Zyska też transport wodny – punkty bunkrowania LNG dla portów morskich powstaną do 2025 roku, zaś dla portów śródlądowych – do 2030 roku. Tym samym cała branża CNG i LNG liczy na ogromny postęp w materii rozwoju paliw metanowych.

CNG biogaz | W Krakowie odbędzie się Konferencja Finałowa Projektu BioMaster

2014.03.22, Akademia Górniczo-Hutnicza

Projekt Biomaster niebawem zostanie zakończony, więc najwyższy czas na podsumowanie dokonań tego przedsięwzięcia. W dniu 4 kwietnia 2014 roku, w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się Konferencja poświęcona wykorzystaniu biometanu do zasilania pojazdów. Wszystkie osoby, zainteresowane niniejszą tematyką będą miały niepowtarzalną możliwość bliżej zapoznać się z tym projektem. Jedną z prezentacji wygłosi ekspert rynku CNG z Portalu cng.auto.pl . W imieniu organizatorów uprzejmie zapraszamy na Konferencję Finałową!

CNG hybryda | W Malmo wyjechały pierwsze autobusy hybrydowe na gaz ziemny

2014.03.21, Van Hool

Gaz ziemny w połączeniu z napędem hybrydowym cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony przewoźników komunikacji miejskiej w Europie. Najnowsze dokonanie w tym zakresie wzbudza prawdziwy podziw. Okazuje się bowiem, że CNG będzie napędzało autobusy systemu BRT w szwedzkim Malmo o długości aż 24 metrów. Firma Van Hool dostarczy łącznie 15 tych hybrydowych gazowców, których charakterystyka jazdy jest podobna do komunikacji tramwajowej. Jak zapowiada nowy właściciel – grupa Nubina – wszystkie pojazdy będą napędzane sprężonym biogazem (biometanem).

CNG sporty motorowe | W Rajdzie Monte Carlo wystartują 4 zespoły Skoda CitoGo CNG

2014.03.20, Skoda

CNG po raz kolejny dowiedzie swoich walorów ekologicznych w czasie rajdu Monte Carlo, dedykowanego autom przyjaznym środowisku – 15th Rallye Monte-Carlo des Energies Nouvelles. W tegorocznej edycji wyścigów udział bierze aż 4 Skody CitiGo CNG, z fabrycznym napędem na gaz ziemny. Pojazdy zostały wystawione przez niemiecki oddział marki Skoda, a wśród kierowców jest m.in. 7-krotny mistrz rajdów samochodowych Niemiec – Peter Gobel. Rajd zakończy się w niedzielę, 23 marca, a startujące załogi wezmą udział w kilku różnych konkurencjach.

CNG biogaz | PIMOT promuje wykorzystanie biometanu do zasilania pojazdów

2014.03.20, Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Biometan to najlepsze ze znanych paliw odnawialnych dla transportu. Świadczą o tym niezbite dowody w zakresie wytwarzania, dystrybucji oraz konsumpcji paliwa. Dla lepszego zapoznania społeczeństwa z perspektywą wykorzystania biometanu do zasilania pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji przygotował specjalny film przedstawiający biogaz jako źródło napędu. Z przygotowanego materiału widzowie mogą dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje biometan oraz jak jest przetwarzany i tankowany do pojazdów. Zapraszamy do obejrzenia materiału!

CNG w firmach transportowych. Dlaczego warto wybrać auta na gaz ziemny?
2014.03.20, Portal cng.auto.pl

Gaz ziemny zyskuje coraz większą popularność jako paliwo do zasilania pojazdów. Świadczy o tym rosnąca liczba aut CNG poruszających się w polskich flotach. Inwestują zarówno małe przedsiębiorstwa, posiadające po kilka aut dostawczych, jak i krajowi potentaci wybierający ciężarówki zasilane gazem ziemnym. Podstawowe korzyści to oszczędności w kosztach eksploatacji oraz ekologiczna eksploatacja pojazdu, pomagająca zdobyć przychylność klientów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Strefa Metanu | Fiat Professional z najbogatszą ofertą pojazdów użytkowych na CNG [wywiad]

2014.03.19

CNG w pojazdach użytkowych to najpowszechniejsze zastosowanie w Polsce. Niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o najbogatszą rodzinę takich konstrukcji jest Fiat Professional. Na temat gazowej oferty użytkowych Fiatów został przeprowadzony wywiad z Panem Sewerynem Szczepankiem, Brand Managerem marki. Dzięki uprzejmości Fiat Professional Polska Portal cng.auto.pl miał możliwość przeprowadzenia m.in. kompleksowych testów tego Fiata Ducato CNG.

VII Konferencja NGV Praga 2014. Relacja z Konferencji CNG i LNG w Czeskiej Republice
2014.03.18, Portal cng.auto.pl

CNG to obecnie najszybciej rozwijające się paliwo w Czeskiej Republice. Znakomitym potwierdzeniem tego trendu było spotkanie branży CNG i LNG w czasie VII Konferencji NGV Praga 2014. Impreza ta już na stale wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń rynku gazu ziemnego do zasilania pojazdów w Europie. W tym roku praskie spotkanie nakreśliło potężne plany rozwoju branży CNG w najbliższych latach oraz wskazało nowe trendy – m.in. inwestycje w LNG oraz zbiorniki kompozytowe CNG. Prezentację na temat polskiego rynku CNG wygłosił Ekspert  z Portalu cng.auto.pl.

CNG Bułgaria | Stołeczny zakład komunikacji w Sofii zamawia 120 długich autobusów CNG

2014.03.17

CNG to najpopularniejszy rodzaj napędu alternatywnego w Bułgarii. Świadczą o tym bez wątpienia statystyki tamtejszego rynku – obecnie w eksploatacji znajduje się tam ponad 60.000 pojazdów, które mogą zatankować się na 105 ogólnodostępnych stacjach CNG. Dlatego najnowszy przetarg na dostawę ponad setki autobusów CNG w Sofii, dla nas budzący podziw, tam nie stanowi żadnego zaskoczenia. W najbliższych latach firma MAN dostarczy do stolicy państwa 126 długich autobusów na gaz ziemny. Zyska na tym przede wszystkim społeczność miasta, która będzie podróżowała niezwykle komfortowymi, a przede wszystkim ekologicznymi pojazdami komunikacji miejskiej.

Strefa Metanu na GasShow 2014 | Wywiad z Barbarą Smerkowską z PIMOT o strategii paliw metanowych

2014.03.17

W tym roku Strefa Metanu, organizowana przez portal cng.auto.pl, była wyjątkowo bogata w wywiady z ekspertami rynku CNG i LNG w Polsce. Jednym z nich jest rozmowa z Panią Barbarą Smerkowską, kierownik Zakładu Odnawialnych Zasobów Energii w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji. Pani Barbara Smerkowska przedstawiła m.in. promowany przez PIMOT model wdrażania paliw metanowych w transporcie, prezentowany jako Krajowy Program Strategii Wykorzystania gazu ziemnego i biometanu w transporcie. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu.

Nauczanie o Metanie | Akcja edukacyjna o CNG dla najmłodszych

2014.03.13, Portal cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl kontynuuje edukację w zakresie ekologicznego paliwa CNG. Nasza akcja „Nauczanie o Metanie” obchodziła niedawno swoje drugie urodziny. W czasie ostatniej Strefy Metanu na GasShow 2014 już po raz trzeci gościliśmy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych nr 2 z Warszawy, którzy przeszli kompleksowe szkolenie w dziedzinie wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Nasze działania koncentrujemy także na najmłodszych uczniach, gdzie pokazujemy zastosowanie gazu ziemnego jako ekologicznego i bezpiecznego rozwiązanis dla transportu. Efektem naszych prac jest m.in. specjalny konkurs plastyczny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 154 w Warszawie.

Strefa Metanu na GasShow 2014. Wielki sukces branży CNG i LNG
5 – 6 marca 2013, EXPO XXI, Warszawa

Strefa Metanu zorganizowana na Międzynarodowych Targach GasShow 2014 potwierdziła wysoki poziom dla zaprezentowania możliwości, jakie niesie wykorzystanie CNG i LNG do zasilania pojazdów. W dniach 5-6 marca 2014 roku specjalne stanowisko zorganizowane przez Portal cng.auto.pl gościło grono znakomitych gości związanych z tą branżą w Polsce. W tym roku szczególnie szeroka była aktywność mediów – zarówno branżowych, jak i tych ogólnopolskich. Wystawcy pojazdów i technologii CNG oraz tankowania gazu ziemnego udzielili szeregu wywiadów dla czołowych tytułów branży transportowej w Polsce.

CNG Rumunia | Pierwsze auta na gaz ziemny. Iveco Daily Natural Power dla DB Schenker

2014.03.12, DB Schenker Romania

Rynek CNG w Europie rozwija się w najlepsze. W części państw są to spektakularne sukcesy, gdzie mają miejsce zamówienia po kilkaset pojazdów CNG lub LNG, w innych rozpoczyna się budowanie popytu na auta zasilane metanem. Jednym z państw, które dopiero teraz włączyły się w tworzenie rynku CNG jest Rumunia. Tamtejszy oddział firmy DB Schenker zdecydował się na wdrożenie pierwszych aut zasilanych gazem ziemnym w tym kraju. Wybór padł na dostawcze Iveco Daily Natural Power, które wykonują codziennie kursy w Bukareszcie oraz Cluj Napoca. Auta na razie są tankowane za pomocą wewnętrznych stacji CNG.

LNG pociągi | Między Szczawnicą i Piwniczną pojedzie kolej wąskotorowa na gaz ziemny

2014.03.10, Politechnika Krakowska

LNG spotyka się z coraz większym zainteresowaniem w kolejnictwie ze względów ekologicznych. Właśnie ten atut przyświecał wyborowi skroplonego gazu ziemnego do zasilania kolei wąskotorowej, która w przyszłości pojedzie między dwoma górskimi uzdrowiskami – Piwniczną-Zdrój oraz Szczawnicą. Dlaczego gaz ziemny? Ponieważ ma zbliżone walory ekologiczne do trakcji elektrycznej, a w przypadku nowej linii kolejowej okazał się o wiele mniej inwazyjny wobec krajobrazu niż trakcja elektryczna. Obecnie trwają intensywne prace nad wdrożeniem tego nowego połączenia kolejowego w górach.

GasShow 2014 | PIMOT z prestiżową nagrodą Inpro 2014 za popularyzację paliw metanowych

2014.03.11, GasShow 2014

Przemysłowy Instytut Motoryzacji otrzymał prestiżową nagrodę na Międzynarodowych Targach GasShow 2014. Statuetka Inpro 2014 została przyznana PIMOT za najlepszą promocję paliw metanowych – CNG i LNG – w transporcie. Wyróżnienie to potwierdza wiodącą rolę Instytutu w promowaniu ekologicznych rozwiązań dla polskiej branży transportowej. Osoby zainteresowane tematyką gazu ziemnego w transporcie w dniach 5 – 6 marca miały możliwość osobistego spotkania z przedstawicielami Instytutu w Strefie Metanu, zorganizowanej przez Portal cng.auto.pl.

CNG Strefa Metanu | Dlaczego CNG opłaca się firmom transportowym
2013.03.10, Polskie Radio, Program 1, Arkadiusz Ekiert

CNG i LNG zostało przedstawione w specjalnej relacji filmowej przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do lektury przygotowanego materiału oraz obejrzenie krótkiego materiału video.

Zastosowanie do napędu pojazdów paliwa pod postacią CNG (ang. Compressed Natural Gas), czyli gazu ziemnego, to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.

CNG Media | Program Na Osi teraz na Motowizja TV

2014.03.10, Na Osi

CNG coraz częściej przyciąga uwagę mediów ogólnopolskich i branżowych. Znakomitym przykładem są ostatnie Międzynarodowe Targi GasShow 2014, gdzie Strefa Metanu gościła rekordową liczbę dziennikarzy rozgłośni radiowych i telewizyjnych, magazynów oraz portali internetowych. Jedną z nich był m.in. program „Na Osi”, który z początkiem marca 2014 roku przeniósł się z emisją telewizyjną na antenę kanału Motowizja TV.

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.03.02, Portal cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa już kilka ładnych miesięcy za nami, jednak do dzisiaj żyjemy wspaniałymi wspomnieniami z tej jedynej w swoim rodzaju imprezy w Europie. Mając w pamięci wspaniałe chwile chcemy, aby na stałe zapisały się w historii i pozostały na zawsze. W tym celu przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który przedstawia polski odcinek międzynarodowego rajdu pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. Gorąco zapraszamy do oglądania!

BIULETYN cng.auto.pl – nr 2 (57) – luty 2014

Aby przeczytać – kliknij tutaj

CNG Skoda | Genewa 2014: Skoda Vision C concept z napędem na gaz ziemny

2014.02.28, Skoda

Sprężony gaz ziemny znajduje coraz większe zainteresowanie wśród inżynierów marki Skoda. Na salonie samochodowym w Genewie przedstawią oni koncept zupełnie nowego pojazdu, pod maską którego będzie pracował silnik CNG – Skoda Vision C. Auto bazuje konstrukcyjnie na Skodzie Octavia G-TEC i ma oddawać ducha nowej stylistyki producenta z Mlada Boleslav. W tym przypadku udało się połączyć sportowe aspiracje z potencjałem ekologicznym, jakie oferują silniki zasilane gazem ziemnym.

CNG Czeska Republika| Gazprom Germania i Vemex otworzą nową stację CNG w Plzen
2014.02.27, Gazprom Germania, Vemex

W Pilźnie otworzono nową stację CNG. Obiekt należy do konsorcjum firm Gazprom Germania oraz Vemex. Jest to już 52 punkt tankowania gazu ziemnego w Czeskiej Republice. Tym razem został umieszczony na terenie stacji paliw znajdującej się w bazie logistycznej Poczty Czeskiej. Kierowcy będą mogli tankować gaz całodobowo przez 7 dni w tygodniu, a za kupione paliwo zapłacą kartą płatniczą lub specjalną kartą flotową.

CNG popularyzacja| Masz auto na CNG? Koniecznie weź udział w Narodowym Auto Teście

2014.02.26, Narodowy Auto Test, AutoŚwiat

CNG to paliwo niestety nadal często pomijane w zestawieniach producentów aut, instytucji rządowych czy statystykach. W Polsce przyjęło się, że interes grupy kierowców wybierających ekologiczne i oszczędne pojazdy jest często lekceważony, a zamiast wsparcia pionierskich działań, spotykamy się często z karą. Szansą na zmianę sytuacji jest przebicie się do opiniotwórczych środowisk, które wreszcie staną po stronie ekologicznych aut na gaz ziemny. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców CNG do udziału w Narodowym Auto Teście, jednym z najbardziej renomowanych i niezależnych badań rynku motoryzacyjnego w Polsce. Celem akcji jest nagłośnienie rosnącej obecności pojazdów CNG na polskich drogach oraz obrona interesów kierowców aut na gaz ziemny.

Strefa Metanu na GasShow 2014. Oficjalne zaproszenie Portalu cng.auto.pl

Gorąco zapraszamy Państwa do wizyty w Strefie Metanu na GasShow 2014!

W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkową moc atrakcji i niespodzianek!

CNG dalej się opłaca? Jakie korzyści osiągnie moja firma zmieniając flotę pojazdów na zasilaną gazem ziemnym? Czy w Polsce sprawdzają się auta na metan? Na te i inne pytania zainteresowane osoby uzyskają odpowiedź w dniach 5-6 marca  w „Strefie Metanu” na Międzynarodowych Targach GasShow 2014. Już po raz czwarty portal cng.auto.pl organizuje to specjalne stanowisko, gdzie zaprezentuje przybyłym gościom perspektywę wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów w Polsce.

Dla użytkowników aut osobowych, aktualnych i przyszłych przedsiębiorców z flotą CNG w naszej strefie zgromadziliśmy ekspertów z Portalu cng.auto.pl, producentów pojazdów CNG, producentów zbiorników kompozytowych, dystrybutorów kompresorów CNG, instytucje naukowo-badawcze badające i wdrażające paliwa alternatywne.

CNG Nauka | Zespół Szkół Samochodowych we Wrocławiu i wykorzystanie gazu ziemnego
2014.02.25, dr inż. Arkadiusz Kowalski, Koło SEP nr 10 przy Zespole Szkół Nr 2 we Wrocławiu

Gaz ziemny dla transportu spotyka się z coraz większym zainteresowaniem po stronie edukacji młodych adeptów na mechaników. Znakomitym tego przykładem jest zaangażowanie Pana dr inż. Arkadiusza Kowalskiego z Zespołu Szkół Samochodowych nr 2 we Wrocławiu. W ramach kierowanego koła naukowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, od lat zaszczepia wśród młodzieży wiedzę o wykorzystaniu metanu do zasilania pojazdów. Ostatnią aktywnością w tym obszarze było bliższe przedstawienie aut na CNG w czasie 39. Dni Nauki i Techniki, zorganizowanych przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

Skoda CNG | Premiera Skoda Octavia G-TEC na gaz ziemny w Genewie

2014.02.20, Skoda Auto

Skoda Octavia G-TEC to nowe auto koncernu z Mlada Boleslav, zasilane sprężonym gazem ziemnym. Jest to kolejny pojazd z napędem gazowym zbudowany na płycie podłogowej MQB-A grupy VW AG – po Audi A3 g-tron, Seat Leon TGI oraz Volkswagen Golf TGI. Pod maską pojazdu znajdzie się silnik 1.4 TGI o mocy 110 KM. Spalanie na 100 km średnio wyniesie 4,8m3 (3,5 kg) gazu ziemnego, zaś emisja CO2 zaledwie 97 gram na kilometr! Octavia G-TEC to jedna z nowości marki Skoda na salon samochodowy w Genewie. Auto jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży na europejskich rynkach.

 

CNG Fiat | „Program metanowy” marki Fiat nagrodzony tytułem Ecobest 2013
2014.02.18, Fiat

CNG do zasilania samochodów osobowych Fiat został wyróżniony przez jury Plebiscytu Autobest 2013 tytułem Ecobest 2013. Ten prestiżowy konkurs motoryzacyjny obszaru Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się już od 12 lat, a kapitułę konkursu stanowi 15 dziennikarzy motoryzacyjnych reprezentujących najważniejsze tytuły prasowe tej części kontynentu. Jako główne motywy nagrody Ecobest 2013 określa się ogromne zaangażowanie marki Fiat dla popularyzacji CNG w transporcie jako rozwiązania niezwykle ekologicznego, ale także racjonalnego ekonomicznie. Obecnie oferta samochodów Fiat zasilanych gazem ziemny należy do najszerszych w Europie.

LNG statki | Nowa barka rzeczna na LNG zaprojektowana przez biuro projektowe z Gdańska
2014.02.17, Seatech Engineering

LNG staje się coraz bardziej atrakcyjnym paliwem dla transportu ciężkiego – drogowego i kolejowego, a przede wszystkim dla transportu wodnego. Znakomitym przykładem jest pchacz zasilany skroplonym gazem ziemnym, zaprojektowany przez biuro projektowe Seatech Engineering z Gdańska. Ten specjalny statek LNG służy do przemieszczania barek z załadunkiem po rzekach. Dzięki zastosowaniu napędowi na ciekły metan, udało się praktycznie wyeliminować emisję cząstek stałych oraz siarki, a także znacząco obniżyć emisję tlenków azotu i dwutlenku węgla. Statek spełnia zatem surowe normy emisji spalin, zdefiniowane przez dyrektywę siarkową Unii Europejskiej.

Opel CNG | Pewna i oszczędna eksploatacja samochodów Opel na gaz ziemny w Polsce
2014.02.14, Portal cng.auto.pl

CNG coraz częściej pojawia się w ofercie europejskich producentów pojazdów. Rośnie również sprzedaż tego typu pojazdów, co wiąże się także z większą dostępnością aut na rynku wtórnym. Niestety, polscy kierowcy na razie mają ograniczony dostęp do tych ekologicznych i oszczędnych pojazdów. Jednym z wyjątków w Polsce jest marka Opel, która posiada w ofercie pełną gamę nowych samochodów na CNG – Zafira Tourer, Zafira Family oraz Combo. Co więcej, użytkownicy takich pojazdów mogą być spokojni o obsługę serwisową pojazdów Opla zasilanych CNG. Pozwala to na pewny zakup także używanych pojazdów.

CNG Autobusy | Zrównanie ceny autobusów gazowych i Diesla przy normie spalin EURO 6!

2014.02.12, MZDiK Radom

Autobusy CNG z normą emisji spalin euro 6 kosztują już niemal tyle samo, co ich odpowiedniki zasilane olejem napędowym. W dniu 12 lutego 2014 roku Miejski Zakład Dróg i Komunikacji w Radomiu otworzył oferty na zakup przegubowych autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG).

Na dostawę 8 pojazdów najtańsza oferta opiewa na 12,782 mln złotych, co daje ok. 1,597 mln zł na autobus. Oferta tego samego producenta na pojazd zasilany Dieslem z normą EURO 6 wyniosła w innym przetargu ok. 1,526 mln. Różnica w cenie zakupu wynosi zatem zaledwie 4%!

CNG Chevrolet | Duży pick-up Silverado 2500 i 3500 HD w ofercie od 2015 roku
2014.02.11, Chevrolet

CNG jako paliwo dla pojazdów użytkowych zyskuje coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych. Producenci, największe nadzieje na rozwój dostrzegają właśnie w segmencie lekkich aut użytkowych. Po premierach pick-up’ów na gaz ziemny marki Ford i Dodge, teraz kolej przyszła na Chevroleta. Od 2015 roku zaoferuje on model Silverado w wariantach 2500 i 3500 HD. Pod maską znajdzie się silnik gazowy o mocy 301 KM. Auto pojawi się w sprzedaży już w czerwcu tego roku.

CNG Kalisz | Nowa ogólnodostępna stacja tankowania CNG od firmy Eljon
2014.02.10, Eljon

CNG w najbliższych tygodniach będzie można zatankować w Kaliszu. Dzięki inwestycji firmy Eljon, zostanie uruchomiona pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania gazu ziemnego w tym mieście. Pojawiła się już flota pierwszych pojazdów – 15 aut dostawczych posiada właściciel stacji. Klienci zewnętrzni będą mogli tankować się codziennie w godzinach 6:00 – 22:00, zaś osoby z podpisaną umową na tankowanie – w trybie NON STOP.

CNG autobusy – GAZELA | Na Litwie rozpoczęto dostawy hybrydowych autobusów gazowych
2014.02.10, ebus.lt

Hybrydowe autobusy CNG pojawią się na Litwie, a także niebawem w Polsce. Zamówienie na te ultra ekologiczne pojazdy jest efektem specjalnych konkursów rządowych z Wilna i Warszawy, finansowanych przez Hiszpanów. Lada dzień powinny pojawić się pierwsze wyniki konkursu w Polsce, natomiast na Litwie rozpoczęły się już pierwsze dostawy tych pojazdów. Kilka dni temu do Wilna dostarczono dwa pierwsze egzemplarze – hybrydowy Castrosua Tempus CNG Hybrid oraz normalnego gazowca – Castrosua City Versus CNG.

CNG stacje | Nowa koncepcja stacji tankowania gazu ziemnego marki Aspro – SCA 50
2014.02.05, ASF

Aspro to jeden z największych producentów stacji tankowania gazu ziemnego na świecie. Jednym ze sztandarowych urządzeń do napełniania pojazdów CNG jest produkt SCA-50. Spełnia on wszystkie funkcje wygodnego i sprawnego tankowania – sprężania gazu, magazynowania oraz tankowania sprężonego metanu do auta. Najważniejsze jednak jest to, że cała procedura jest szybka, wydajna i bezpieczna. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z atutami tego urządzenia.

 

CNG VW | Volkswagen Polo TGI zasilany gazem ziemnym w 2015 roku?

2014.02.04, Autocar

Volkswagen Polo CNG być może już w przyszłym roku trafi do produkcji. Doniesienia te zostały przedstawione przez brytyjski magazyn motoryzacyjny Autocar. Na razie nie wiadomo, jaki silnik trafi pod maskę zmodernizowanej wersji Polo. Wprowadzenie do sprzedaży auta segmentu B pozwoli marce Volkswagen na ostateczne skompletowanie oferty aut osobowych zasilanych gazem ziemnym poszczególnych segmentów – A (Eco Up!), B (Polo TGI), C (Golf TGI), D (Passat EcoFuel), MPV (Touran EcoFuel), Van (Caddy EcoFuel, Multivan/Transporter EcoFuel).

Portal cng.auto.pl nieustannie propaguje ekologiczne CNG i LNG. Podsumowanie sukcesów i wydarzeń branży metanowej w 2013 roku

W 2013 roku odnotowaliśmy na naszym rynku znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG, jako paliwa dla transportu. Chociaż na tle sąsiednich państw (m.in. Czeska Republika i Niemcy) czujemy pewien niedosyt, w minionym roku byliśmy świadkami kilku przełomowych wydarzeń i nowych trendów. Możemy tutaj zaliczyć m.in. zwycięstwo CNG w X Superteście Ekonomii, zakup autobusów LNG w Olsztynie, nowe floty śmieciarek CNG, a przede wszystkim przełom w zakresie instalacji typu gazodiesel CNG. Pozwalają one optymistycznie patrzeć na przyszłość rozwoju branży gazu ziemnego do zasilania pojazdów.

BIULETYN cng.auto.pl – nr 1 (56) – styczeń 2014

Aby przeczytać – kliknij tutaj

CNG biogaz | Niepotrzebne napiętnowanie w mediach, lekceważone szanse dla polskiej gospodarki
2014.01.31

Na początku tygodnia, przez polskie media przelała się swego rodzaju ciekawostka-przestroga o wybuchu biogazu w jednej z niemieckich obór. Krowy cierpiące na wzdęcia miały wydalić tak wiele biogazu, że doprowadził on do wybuchu. Informację tę podała Polska Agencja Prasowa, jednak intencje nagłaśniania tego wydarzenia przez tak ważną rządową instytucję pozostają nam nieznane. Szkoda, że zamiast straszyć biogazem jako zagrożeniem, organy rządowe nie podejmą skoordynowanych działań na rzecz promocji tego bezpiecznego i ekologicznego biopaliwa.

CNG w Przemyślu | MZK kupiło nowy autobus na gaz ziemny
2014.01.29, MZK Przemyśl

CNG powoli zaczyna wzmacniać swoją pozycję w przemyskim Miejskim Zakładzie Komunikacji. Po dłuższym okresie wstrzymania inwestycji w nowoczesne autobusy CNG, w styczniu 2014 roku MZK zakupiło dwuletniego Solarisa Urbino 12 CNG. Jest to pierwszy pojazd tej marki w Przemyślu. Ten ekologiczny autobus cechuje się oszczędną eksploatacją i redukcją emisji spalin przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Gazodiesel CNG i LNG. Nowe otwarcie na rynku aut zasilanych gazem ziemnym

2014.01, Portal cng.auto.pl

Gaz ziemny jako paliwo CNG i LNG dla transportu, mimo wielu przewag w dziedzinach ekologii i ekonomii nad paliwami naftowymi, w dalszym ciągu napotyka trudności w szerszym upowszechnieniu. Problem związany z brakiem dostępu do sieci stacji tankowania częściowo został rozwiązany dzięki własnym punktom tankowania CNG. W przypadku samochodów użytkowych pozostaje natomiast istotna bariera przejścia z zasilania olejem napędowym na gaz ziemny. Przełomem może okazać się tutaj rozpowszechnienie instalacji typu gazodiesel, wykorzystujących współspalanie oleju napędowego i metanu – w postaci CNG lub LNG.

CNG Czeska Republika | Dziesiątki nowych stacji CNG oraz 40 mln euro na gazowe autobusy

2014.01.27, Czeska Republika

CNG w Czeskiej Republice przeżywa rozkwit branży. Do 52 stacji CNG działających na koniec zeszłego roku w tym roku dołączy 45 nowych obiektów. W minionym roku wzrosła ilość pojazdów CNG (do 7.000 aut) oraz sprzedanego gazu ziemnego jako paliwo dla transportu (o 44%). Ponadto czeskiemu Ministerstwu Ochrony Środowiska udało się pozyskać 40 mln euro (160 mln złotych) na zakup ekologicznych autobusów na gaz ziemny ze środków Unii Europejskiej.

Plebiscyt CNG i LNG 2013 | Znamy wyniki zwycięzców branży CNG i LNG w Polsce

2014.01.27, Portal cng.auto.pl

CNG i LNG zyskują coraz większą popularność wśród paliw dla transportu na polskim rynku. Dobitnie świadczy o tym stale powiększający się park ekologicznych pojazdów zasilanych gazem ziemnym, ale także innowacje i wydarzenia jakie miały miejsce w 2013 roku w Polsce. Wśród propozycji przedstawionych przez Portal cng.auto.pl, w kategorii wydarzenie roku zwyciężył „Krajowy Program Strategii Paliw Metanowych”, ogłoszony przez PIMOT. Innowacją roku została nowa generacja systemu gazodiesel CNG . Inwestycją CNG&LNG 2013 roku jest zakup 27 śmieciarek gazowych przez MPO Warszawa.

Gazodiesel CNG | Na Łotwie jeżdżą ekologiczne autobusy zasilane mieszanką biogazu i Diesla
2014.01.24, Jurmala-SV

Gazodiesel CNG zyskuje sobie coraz większą popularność w krajach europejskich. Łotewskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej – Jurmala-SV – w 2013 roku wdrożyła do eksploatacji flotę autobusów z zasilaniem Dual Fuel, wykorzystujących mieszankę sprężonego biogazu oraz oleju napędowego. Dzięki temu rozwiązaniu, ekologiczne autobusy emitują mniej spalin, a koszt ich eksploatacji spadł o 30%.

LNG transport morski | Między Wyspami Brytyjskimi a Hiszpanią popłynie prom na gaz ziemny

2014.01.23, BBC

LNG zostanie wykorzystane do zasilania promu morskiego należącego do Brittany Ferries. Ta brytyjska spółka zamówiła w jednej z francuskich stoczni ekologiczny statek, który w 2017 roku rozpocznie rejsy między Wielką Brytanią (Portsmouth) a Hiszpanią (Santander, Bilbao). Koszt budowy tej jednostki pływającej to 225 mln funtów, ale w pełni wynagradza go znakomity efekt ekologiczny, jak i oszczędności w kosztach eksploatacji.

CNG | Nowa modułowa stacja CNG Graf w ofercie marki Aspro

2014.01.23, ASF

Aspro – renomowany producent stacji CNG o średniej i dużej wydajności – poszerza ofertę kompresorów gazu ziemnego w Polsce. Osoby zainteresowane postawieniem modułowej stacji CNG mogą wybierać spośród asortymentu linii Graf. Jest to proste i oszczędne rozwiązanie dla szybkiego ustawienia infrastruktury tankowania CNG – wymagające jedynie przygotowania przyłączy gazu ziemnego i energii elektrycznej w odpowiednim miejscu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!

CNG – biogaz | Berlin zaprasza mieszkańców do wsparcia produkcji biometanu dla pojazdów!
2014.01.21, Berlin BSR

CNG w postaci sprężonego biometanu jest szeroko wykorzystywane do zasilania śmieciarek w Berlinie. Tamtejsze miejskie przedsiębiorstwo usług komunalnych – Berliner Stadtreinigungsbetriebe (BSR) – równolegle do wymiany floty aut na zasilane biogazem, prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną o korzyściach z zastosowania tego ekologicznego paliwa dla pojazdów. W efekcie prowadzonych działań, w skali roku udało się pozyskać 60.000 ton wysokiej jakości biomasy, która została wykorzystana do produkcji biometanu oraz kompostu.

CNG Historia | Auta na gaz ziemny ze zbiornikami (balonami) o niskim ciśnieniu

2014.01.17, LowTech Magazine

CNG – gaz ziemny w postaci sprężonej został pioniersko zastosowany do pojazdów dopiero w latach 30. XX wieku. A historia ekologicznych pojazdów na gaz ziemny sięga tutaj dalej, bo aż do początku wieku. Jak więc radzono sobie bez technologii sprężania gazu? Odpowiedź jest prosta – na dachach pojazdów montowano specjalne „torby” (balony). Takie auta nazywano „Gas Bag Vehicles”. Czyli autami z „gazowymi torbami, tudzież balonami”. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tego rozwiązania!

 

Forum CNG | Andrzej Bagniewski głównym administratorem forum społeczności CNG
2014.01.16, Portal cng.auto.pl

CNG Forum z początkiem stycznia 2014 roku znajduje się pod opieką administratora głównego. To prestiżowe stanowisko objął Andrzej Bagniewski, specjalista o szczególnych zasługach dla branży CNG w Polsce. Zadaniem Andrzeja Bagniewskiego będzie utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego CNG Forum oraz nasilenie współpracy społeczności kierowców CNG. Jako ekspert CNG, z poświęceniem przez lata zbierał elementarne informacje na temat aut i stacji CNG w Polsce, które dzisiaj stanowią trzon Portalu. Jest także laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. zwycięzcą VII Supertestu Ekonomii.

CNG TAXI | W Madrycie (Hiszpania) taksówkarze dostaną dofinansowanie dla zakupu CNG
2014.01.15, GNV Magazine

Państwowy koncern gazowniczy Hiszpanii – Gas Natural Fenosa – włączył się w promowanie ekologicznych taksówek w stolicy państwa – Madrycie. Miejski program przewiduje zastąpienie wszystkich dotychczasowych pojazdów na benzynę i olej napędowy ekologicznymi odmianami – m.in. zasilanymi gazem ziemnym. Taksówkarz wybierający przejście na zasilanie CNG otrzyma dofinansowanie w kwocie 1.000 euro na zakup paliwa do swojego pojazdu.

Strefa Metanu | Magazyn „Samochody Specjalne” – CNG i LNG na PolEko 2013
2013.12, Samochody Specjalne, Renata Pawliszko

CNG w ostatnim wydaniu magazynu „Samochody Specjalne” zostało szczególnie szeroko opisane, zwłaszcza w kontekście wykorzystania jako paliwa do zasilania pojazdów komunalnych. „Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej Komtechnika odbywają się w tym samym czasie co Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Poleko i dotyczą ekologii w szeroko pojętym zakresie gospodarki komunalnej.” – pisze Pani Redaktor Renata Pawliszko. Zapraszamy do lektury relacji magazynu Samochodyn Specjalne z targów!

CNG Fiat | DHL zamawia we Włoszech flotę ekologicznego Ducato Natural Power na gaz ziemny

2014.01.14, Fiat Professional

Ducato Natural Power to ekologiczny pojazd dostawczy zasilany gazem ziemnym, produkowany przez Fiat Professional. Dzięki napędowi CNG może pochwalić się znakomitymi parametrami w zakresie ekonomii oraz ekologii eksploatacji. Niniejsze walory zostały docenione przez włoski oddział globalnej firmy logistycznej DHL Express. W wyniku zbiorczego zamówienia już niedługo partia Fiat Ducato w wersji Natural Power zasili flotę pojazdów tej firmy w słonecznej Italii.

LNG dla statków | Europejskie porty morskie z finansowaniem bunkrowania (tankowania) gazu ziemnego
2014.01.13, Puerto de Cartagena, Port of Roscoff

W ostatnich tygodniach zostały uruchomione pokaźne środki finansowe dla projektów tankowania statków zasilanych skroplonym gazem ziemnym (LNG) w Unii Europejskiej. Stosowne wsparcie otrzymały m.in. dwa hiszpańskie porty morskie w Cartagena i Santander oraz port we francuskim Roscoff. Projekt budowy infrastruktury bunkrowania (tankowania) ciekłego metanu jest finansowany ze środków unijnego programu TEN-T. Jego celem jest stworzenie korytarzy transportowych dla ekologicznych i oszczędnych statków morskich zasilanych LNG.

 

CNG Opel | Zafira Tourer na gaz ziemny ekologicznym samochodem 2014 roku
2014.01.09, Opel

Opel Zafira Tourer CNG został wybrany najbardziej ekologicznym samochodem 2014 roku w kategorii VAN w Niemczech. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przez niemiecki Instytut Ekologiczny Ökotrend oraz magazyn motoryzacyjny Auto Test. W klasyfikacji najbardziej ekologicznych pojazdów brane są pod uwagę zarówno walory auta (50% puli punktów), jak i sposób produkcji oraz fabryki producenta auta. Dlatego, dzięki znakomitemu silnikowi gazowemu 1.6 CNG Turbo ecoFlex, tegoroczny tytuł został przyznany firmie Opel.

CNG | Akcyza na gaz ziemny. Radomskie MPK zapłaci 500 tys. zł
2014.01.06

Radomski przewoźnik zapłaci ok. 500 tys. zł podatku rocznie. Jej prezes zapewnia, że nie będzie prosił o dodatkowe pieniądze z miejskiej kasy. Właśnie weszły w życie przepisy wprowadzające akcyzę na gaz ziemny używany jako paliwo samochodowe. Radomskie MPK ma 36 autobusów napędzanych CNG, które rocznie przejeżdżają prawie półtora miliona kilometrów. W tym roku MPK wzbogaci się o kolejnych osiem gazowych przegubowców. – Cena metra sześciennego gazu ziemnego wzrosła o 51 gr brutto. 42 gr to akcyza, 9 gr – opłata paliwowa.

LNG Iveco | W Hiszpanii dostarczono 10 ciągników siodłowych Stralis LNG/CNG
2014.01.07, Iveco Espana

LNG i CNG – takie połączenie napędów gazowych wybrała hiszpańska firma transportowa Sese Group z Saragossy. Pod koniec grudnia 2013 roku przedsiębiorstwo odebrało 10 ciągników siodłowych Iveco Stralis Hi-Way LNG z awaryjną opcją zasilania CNG. Wybór skroplonego gazu ziemnego został podyktowany ekologią i ekonomią, zaś awaryjne zasilanie metanem w postaci sprężonej czyni auto niezwykle elastycznym i gotowym do każdej drogi!

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl