BIULETYN cng.auto.pl – nr 4 (59) – kwiecień 2014

BIULETYN cng.auto.pl – nr 4 (59) – kwiecień 2014

NFOŚiGW - Program GAZELA - Zrównoważony transport miejski
Fot. NFOŚiGW – Program GAZELA – Zrównoważony transport miejski Źródło: NFOŚiGW

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA!

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałów na portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, Vimeo, YouTube lub czytnika RSS!

TEMAT MIESIĄCA – Projekt GAZELA z wynikami!

GAZELA CNG | Autobusy hybrydowe na CNG pojadą do Częstochowy i Gdyni!

2014.04.22, NFOŚiGW

Projekt GAZELA – niskoemisyjny transport dzięki autobusom hybrydowym na gaz ziemny – wreszcie z wynikami! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w opublikowanym komunikacie, podał zaakceptowane wnioski oraz kandydatury rezerwowe. Autobusy hybrydowe na CNG pojadą do MPK Częstochowa oraz UM Gdynia. Pierwszy operator otrzyma finansowanie na zakup kilkudziesięciu autobusów CNG z silnikiem hybrydowym, zaś Urząd Miasta Gdynia otrzyma środki na zakup 10 autobusów hybrydowych CNG oraz szkolenie kierowców. Obserwatorzy rynku mają mieszane uczucia, co do alokacji środków, cieszy jednak przekazanie tak znacznych funduszy na zakup nowych autobusów CNG w Polsce.

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG i LNG

CNG a Unia Europejska | Dyrektywa Czysta Energia dla transportu – ostateczne postanowienia

2014.03.24, Komisja Europejska

Dyrektywa „Czysta energia dla transportu” w dniu 20 marca 2014 roku została ostatecznie zatwierdzona i przekazana do wdrożenia. Dzięki temu, państwa członkowskie UE zostaną zobowiązane do zbudowania punktów tankowania gazu ziemnego. Do 2020 roku powstanie sieć tankowania CNG we wszystkich europejskich aglomeracjach miejskich, zaś do 2025 roku wzdłuż szlaków transportowych TEN-T – punkty tankowania CNG i LNG. Zyska też transport wodny – punkty bunkrowania LNG dla portów morskich powstaną do 2025 roku, zaś dla portów śródlądowych – do 2030 roku. Tym samym cała branża CNG i LNG liczy na ogromny postęp w materii rozwoju paliw metanowych.

Strefa Metanu CNG – Wielki Test Flotowy 2014 – Relacja

2014.04.14, Portal cng.auto.pl

Strefa Metanu zagościła 2 kwietnia 2014 r. na Fleet Awards Polska 2014, czyli Wielkim Teście Flotowym. W czasie tego wydarzenia na Lotnisku Bemowo w Warszawie, Portal cng.auto.pl wraz z partnerami pokazał potencjał wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów osobowych i dostawczych. Pokazywane przez nas rozwiązania spotkały się z dużym zainteresowaniem zwiedzających, co raz częściej poszukujących ekologicznej i cenowej alternatywy dla drożejących paliw naftowych. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia!

Nauczanie o Metanie – wyjazd edukacyjny CNG do Niemiec

Kassel, Oschersleben, Niemcy

Portal cng.auto.pl jako jedno ze swoich kluczowych zadań identyfikuje potrzebę edukacji w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów. W tym celu została powołana akcja „Nauczanie o Metanie”, która jest realizowana przez rozmaite działania. Obecnie intensywnie pracujemy nad specjalnym wyjazdem edukacyjnym do Niemiec. Jego uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania w zakresie magazynowania gazu ziemnego oraz zastosowania CNG w sportach motorowych. Najważniejsze jednak, że będą mieli niepowtarzalną możliwość zapoznać się z tymi rozwiązaniami w praktyce.

Warto obejrzeć!

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.02.28, Portal cng.auto.pl

Relacja filmowa ze Strefy Metanu na GasShow 2014

CNG to najbardziej przyjazne środowisku, a za razem tanie paliwo. Dla lepszego ukazania tych zalet Portal cng.auto.pl przygotował specjalny film, który prezentuje gamę ekologicznych rozwiązań pokazanych w tegorocznej Strefie Metanu na GasShow 2014. Ten krótki materiał pokazuje spektrum pojazdów CNG, urządzeń tankowania oraz innych rozwiązań, przydatnych przy codziennej eksploatacji auta zasilanego gazem ziemnym. Zapraszamy do obejrzenia naszej produkcji!

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.02.28, Portal cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa - relacja filmowa - kliknij, aby obejrzeć

Blue Corridor 2013 Hansa już kilka ładnych miesięcy za nami, jednak do dzisiaj żyjemy wspaniałymi wspomnieniami z tej jedynej w swoim rodzaju imprezy w Europie. Mając w pamięci wspaniałe chwile chcemy, aby na stałe zapisały się w historii i pozostały na zawsze. W tym celu przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który przedstawia polski odcinek międzynarodowego rajdu pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. Gorąco zapraszamy do oglądania!

Stacje tankowania CNG i LNG

Stacje CNG i LNG w Polsce

PGNiG | W kwietniu miała miejsce stabilizacja cen na stacjach

2014.04

W kwietniu na stacjach tankowania CNG miała miejsce stabilizacja cen gazu ziemnego, a cena paliwa wahała się w granicach 3,30 – 3,35 zł. Poniżej przedstawiono zmiany ceny w cyklu miesięcznym.

30.04.2014 – 06.05.2014 – 3,35 zł (2,72 zł)
23.04.2014 – 29.04.2014 – 3,33 zł (2,71 zł)
16.04.2014 – 22.04.2014 – 3,30 zł (2,68 zł)
09.04.2014 – 15.04.2014 – 3,31 zł (2,69 zł)
02.04.2014 – 08.04.2014 – 3,32 zł (2,70 zł)
26.03.2014 – 01.04.2014 – 3,30 zł (2,68 zł)

Wysokość ceny ustalana jest raz na tydzień. Obecnie wysokość parytetu ceny CNG kształtuje się na poziomie ok. 62% ceny Diesla (55% stary parytet + 51 groszy brutto za akcyze i opłatę paliwową).

Aktualna cena na 20 stacjach Grupy Kapitałowej PGNiG SA wynosi 3,32 zł (2,70 zł netto).

Stacje CNG i LNG w Europie

LNG Holandia | Nowe stacje tankowania LNG powstaną w Niderlandach

2014.04.10

Stacje LNG w Holandii już niedługo będą dostępne w większym zakresie dla ciężarówek na gaz ziemny. Wszystko dzięki kontraktowi na budowę 3 nowych punktów tankowania skroplonego gazu ziemnego, podpisanemu przez firmę Shell. Kompleksowym dostawcą stacji będzie firma Chart Ferox. Jedna ze stacji LNG powstanie m.in. w Rotterdamie. Ponadto przewoźnicy mają dostęp do już istniejących obiektów w Amsterdamie, Harlingen, Rotterdamie i Oss.

Stacje CNG w Europie

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z mapami stacji CNG w Europie. Są to profesjonalne opracowania, współredagowane przez zespół Portalu cng.auto.pl

Stacje CNG – małe kompresory CNG

 

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

Strefa Metanu | ASF pokazało kompresory Coltri na GasShow 2014 oraz Wielkim Teście Flotowym

2014.04.09, ASF

ASF wziął udział w dwóch niezwykle prestiżowych wydarzeniach związanych z transportem. Wspólnie z Portalem cng.auto.pl firma zaprezentowała swoje rozwiązania dla tankowania pojazdów w czasie Strefy Metanu. Pierwsze wydarzenie miało miejsce w czasie targów GasShow 2014, największej imprezie branżowej w Europie Środkowej. Natomiast z początkiem kwietnia ASF pokazała rozwiązania dla flot pojazdów w czasie Wielkiego Testu Flotowego na lotnisku Bemowo w Warszawie. Oba wydarzenia przyciągnęły wiele osób, zainteresowanych wykorzystaniem gazu ziemnego do zasilania swoich pojazdów.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

Strefa Metanu | AutoŻoliborz z pełną gamą samochodów Opel CNG [wywiad]

2014.04.23

CNG dla samochodów osobowych to nadal atrakcyjne rozwiązanie. Świadczy o tym zaangażowanie firmy Opel, która jako jedyna na polskim rynku oferuje pełną gamę pojazdów osobowych zasilanych CNG – Opel Zafira Family, Zafira Tourer oraz Combo. Główne atuty pojazdów? Najlepsze parametry ekologiczne oraz niskie koszty eksploatacji. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wywiadu z Panem Sebastianem Pieńkowskim z Opel AutoŻoliborz.

Mercedes CNG | Klasa E 200 NGD najbardziej ekologicznym autem według ADAC

2014.04.15, Mercedes-Benz

CNG to najbardziej ekologiczne paliwo z dostępnych na rynku. Kolejny raz potwierdził to niezależny test wykonywany przez ADAC. Najwyższą notę w historii rankingu osiągnął Mercedes E 200 NGD, który otrzymał 101 punktów (5 gwiazdek). Wynik ten jest nawet lepszy niż w przypadku aut elektrycznych! W ścisłej czołówce rankingu plasują się także inne auta na CNG, m.in. Audi A3 g-tron i VW Golf TGI (100 punktów) oraz VW EcoUp! z siostrzanymi Seat Mii CNG i Skoda CitiGo CNG (po 98 punktów).

Kampania serwisowa Opel CNG | Zarejestruj się w systemie i bądź na bieżąco z informacjami o akcjach naprawczych CNG

Zapraszamy Państwa do rejestracji swojego pojazdu CNG marki Opel w specjalnym systemie, informującym o kampaniach serwisowych związanych z instalacją gazową. Po dokonaniu rejestracji będą Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych możliwościach naprawy oraz specjalnych usługach dotyczących instalacji gazowych. Wszystko dzięki współpracy Portalu cng.auto.pl z autoryzowanym dealerem pojazdów CNG marki Opel – Auto Żoliborz w Warszawie.

Samochody dostawcze

Iveco Daily CNG – zapowiedź testu długodystansowego [FILM]

2014.05.02, Portal cng.auto.pl

Iveco Daily 2.8 CNG znakomicie sprawdza się w ruchu miejskim. Samochód cechuje się ograniczonym apetytem na paliwo – koszt przejechania 100 kilometrów z załadunkiem w mieście wynosi ok. 50 zł. Zadowoleni powinni być potencjalni klienci – piekarze, kurierzy, wszystkie firmy eksploatujące pojazdy w dystrybucji lokalnej.

Teraz użytkowe pojazdy Fiat oraz Opel zasilane CNG w wyjątkowo przystępnych cenach

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostawczych pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym oferowanych przez markę Fiat Professional z serii Natural Power (Panda Van, Punto Van, Fiorino, Doblo i Ducato) oraz Opel (Combo).

Autobusy

CNG Czechy | Brno i 100 ekologicznych autobusów na gaz ziemny

2014.04.23

Autobusy na gaz ziemny zostały wybrane w Brnie ze względu na walory ekologiczne i ekonomiczne. Obecnie eksploatowana tam flota pojazdów jest już poważnie wysłużona – dwie trzecie pojazdów spełnia, co najwyżej normę spalin EURO 3. Dużo do życzenia pozostawiają także wysokie koszty eksploatacji. W związku z tym, zdecydowano się na radykalne zmiany i ogromną przebudowę floty pojazdów, połączoną z wdrożeniem jako paliwa sprężonego gazu ziemnego.

CNG hybryda | W Malmo wyjechały pierwsze autobusy hybrydowe na gaz ziemny

2014.03.21

Gaz ziemny w połączeniu z napędem hybrydowym cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony przewoźników komunikacji miejskiej w Europie. Najnowsze dokonanie w tym zakresie wzbudza prawdziwy podziw. Okazuje się bowiem, że CNG będzie napędzało autobusy systemu BRT w szwedzkim Malmo o długości aż 24 metrów. Firma Van Hool dostarczy łącznie 15 tych hybrydowych gazowców, których charakterystyka jazdy jest podobna do komunikacji tramwajowej. Jak zapowiada nowy właściciel – grupa Nubina – wszystkie pojazdy będą napędzane sprężonym biogazem (biometanem).

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

CNG Iveco | Nowe ciągniki Iveco Stralis na gaz ziemny w Czechach

2014.04.04

CNG to znakomite rozwiązanie dla pojazdów dystrybucji lokalnej. Ostatnim przykładem takiej inwestycji jest dostawa 5 ciężarówek CNG Iveco Stralis Natural Power dla czeskiej firmy Kofola, producenta napojów. Te gazowe ciągniki siodłowe Iveco o mocy 330 KM zostały zakupione przez firmę Fraikin i przekazane do eksploatacji z pełną obsługą po stronie dzierżawcy. Inwestycja ta znakomicie wpisuje się w obecny trend na rynku czeskim, gdzie funkcjonują już 52 stacje CNG, a po drogach porusza się niemal 7.000 pojazdów na gaz ziemny.

SPORT

CNG sporty motorowe | W Rajdzie Monte Carlo wystartują 4 zespoły Skoda CitoGo CNG

2014.03.20, Skoda

CNG po raz kolejny dowiedzie swoich walorów ekologicznych w czasie rajdu Monte Carlo, dedykowanego autom przyjaznym środowisku – 15th Rallye Monte-Carlo des Energies Nouvelles. W tegorocznej edycji wyścigów udział bierze aż 4 Skody CitiGo CNG, z fabrycznym napędem na gaz ziemny. Pojazdy zostały wystawione przez niemiecki oddział marki Skoda, a wśród kierowców jest m.in. 7-krotny mistrz rajdów samochodowych Niemiec – Peter Gobel. Rajd zakończy się w niedzielę, 23 marca, a startujące załogi wezmą udział w kilku różnych konkurencjach.

Wieści z rynku CNG i LNG w Polsce

Perspektywy wykorzystania LNG do zasilania pojazdów. Tankowanie LNG – proces i technologia

2014.04.11, Piotr Zając, Student UTH i Członek Koła Naukowego TSL Team, działającego przy Uczelni

LNG, skroplony gaz ziemny, ma szansę stać się popularnym paliwem dla transportu, dzięki inwestycji w Świnoujściu, gdzie powstaje pierwszy w basenie Morza Bałtyckiego gazoport służący do odbioru tego paliwa. W przyszłości planowana jest tam również budowa infrastruktury tankowania ciekłego metanu do statków żeglugi morskiej. Obecnie, głównymi odbiorcami LNG są floty transportu ciężkiego oraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, które również inwestują we własne stacje tankowania. Przewiduje się, że początkowe nakłady będą dość znaczne. Budowa pojedynczego obiektu napełniania gazu kosztuje około 1, 5 mln złotych, natomiast cena autobusu zasilanego LNG to kwota wyższa o około 5-10% od swoich dieslowskich odpowiedników, po wprowadzeniu normy EURO 6. Biorąc jednak pod uwagę znaczne dystanse pokonywane przez pojazdy transportu zbiorowego i długie okresy ich eksploatacji, możliwy jest nie tylko zwrot poniesionych wydatków, ale też znaczne oszczędności.

Nauczanie o metanie | Strefa Metanu dla studentów i uczniów szkoły samochodowej

2014.04.03, Portal cng.auto.pl

Akcja „Nauczanie o metanie” tradycyjnie skoncentrowana jest na przekazywaniu wiedzy dla studentów oraz uczniów szkół samochodowych. Nie inaczej było w czasie ostatniej Strefy Metanu na Targach GasShow 2014. W dniu 5 marca, grupa studentów z Uczelni Techniczno-Humanistycznej w Warszawie oraz 40 uczniów Zespołu Szkół Samochodowych nr 2 z Warszawy wzięło udział w kompleksowym szkoleniu na temat wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Specjalnie dla młodzieży odbyły się także warsztaty edukacyjne Biomaster.

 

Biogaz dla transportu | Konferencja finałowa projektu Biomaster w Krakowie

2014.04.14, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Biometan do zasilania pojazdów ma przed sobą coraz lepsze perspektywy. Świadczą o tym wyniki projektu Biomaster, którego finałowa konferencja odbyła się w dniu 4 kwietnia 2014 roku w Krakowie. W czasie jednodniowego spotkania na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zespół pracowników naukowych, ekspertów oraz przedstawicieli branży wspólnie debatowali na temat przyszłości rynku CNG i bioCNG w Polsce oraz Europie.  Zapraszamy do lektury relacji z wydarzenia!

 

Strefa Metanu na GasShow 2014 – Warsztaty edukacyjne Biomaster

2014.04.29, Agnieszka Hajduk, TSL Team

W dniach 5-6 marca 2014 już po raz czwarty Portal cng.auto.pl zorganizował Strefę Metanu podczas targów GasShow 2014. W Strefie Metanu zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne, poświęcone tematyce zastosowania biometanu w transporcie. Było to VIII Spotkanie Sieci Interesariuszy Projektu BIOMASTER. Uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać szeregu wykładów, poprowadzonych m.in. przez pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Pozostałe informacje

 

LNG na kolei | Lokomotywa gazodiesel (LNG i olej napędowy) of MP&ES

2014.04.28, MP&ES

LNG to coraz bardziej popularne paliwo dla transportu szynowego. Dowodem na rosnące zainteresowanie metanem przez kolej jest premiera nowej lokomotywy w układzie gazodiesel, zasilanej mieszanką gazu ziemnego i oleju napędowego. Firma Motive Power & Equipment Solutions (MP&ES) zaprezentowała lokomotywę Greenville, która dzięki zasilaniu dual fuel cechuje się walorami ekologicznymi oraz znaczącymi oszczędnościami w wydatkach na paliwo. Pojazd ten dedykowany jest do obsługi krótkich tras lub jako lokomotywa manewrowa.

CNG popularyzacja| Masz auto na CNG? Koniecznie weź udział w Narodowym Auto Teście

2014.02.26, Narodowy Auto Test, AutoŚwiat

CNG to paliwo niestety nadal często pomijane w zestawieniach producentów aut, instytucji rządowych czy statystykach. W Polsce przyjęło się, że interes grupy kierowców wybierających ekologiczne i oszczędne pojazdy jest często lekceważony, a zamiast wsparcia pionierskich działań, spotykamy się często z karą. Szansą na zmianę sytuacji jest przebicie się do opiniotwórczych środowisk, które wreszcie staną po stronie ekologicznych aut na gaz ziemny. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców CNG do udziału w Narodowym Auto Teście, jednym z najbardziej renomowanych i niezależnych badań rynku motoryzacyjnego w Polsce. Celem akcji jest nagłośnienie rosnącej obecności pojazdów CNG na polskich drogach oraz obrona interesów kierowców aut na gaz ziemny.

Działalność cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.03.02, Portal cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa już kilka ładnych miesięcy za nami, jednak do dzisiaj żyjemy wspaniałymi wspomnieniami z tej jedynej w swoim rodzaju imprezy w Europie. Mając w pamięci wspaniałe chwile chcemy, aby na stałe zapisały się w historii i pozostały na zawsze. W tym celu przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który przedstawia polski odcinek międzynarodowego rajdu pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. Gorąco zapraszamy do oglądania!

CNG Strefa Metanu | Wielki Test Flotowy 2014

2014.03.31, Portal cng.auto.pl

Strefa Metanu kolejny raz przybliży wykorzystanie CNG do zasilania pojazdów, tym razem na profesjonalnym spotkaniu branży flotowej – Wielki Test Flotowy 2014. W dniu 2 kwietnia Portal cng.auto.pl wraz z partnerami na Lotnisku Bemowo w Warszawie przedstawi managerom branży flotowej perspektywę wykorzystania CNG jako paliwa do zasilania pojazdów flotowych. Zostaną m.in. pokazane samochody CNG marki Iveco oraz Opel, kompresory CNG marki Coltri oraz zbiorniki kompozytowe.

Portal cng.auto.pl na kanałach społecznościowych. Zapraszamy do subskrypcji

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałach na Twoich portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, YouTube lub czytnik RSS! Kliknij w jedną z poniższych ikonek i bezpośrednio zapoznawaj się z aktualnościami na swoim ulubionym kanale informacyjnym.

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl