BIULETYN cng.auto.pl – nr 3 (58) – marzec 2014

BIULETYN cng.auto.pl – nr 3 (58) – marzec 2014

Strefa Metanu na GasShow 2014. Relacja
Fot. Strefa Metanu na GasShow 2014. Relacja Źródło: cng.auto.pl

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA!

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałów na portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, Vimeo, YouTube lub czytnika RSS!

TEMAT MIESIĄCA – Strefa Metanu na GasShow 2014 – Relacja

Strefa Metanu na GasShow 2014. Wielki sukces branży CNG i LNG

5 – 6 marca 2013, EXPO XXI, Warszawa

Strefa Metanu zorganizowana na Międzynarodowych Targach GasShow 2014 potwierdziła wysoki poziom dla zaprezentowania możliwości, jakie niesie wykorzystanie CNG i LNG do zasilania pojazdów. W dniach 5-6 marca 2014 roku specjalne stanowisko zorganizowane przez Portal cng.auto.pl gościło grono znakomitych gości związanych z tą branżą w Polsce. W tym roku szczególnie szeroka była aktywność mediów – zarówno branżowych, jak i tych ogólnopolskich. Wystawcy pojazdów i technologii CNG oraz tankowania gazu ziemnego udzielili szeregu wywiadów dla czołowych tytułów branży transportowej w Polsce.

Strefa Metanu na GasShow 2014 | Wywiad z Barbarą Smerkowską z PIMOT o strategii paliw metanowych

2014.03.17

Strefa Metanu | Fiat Professional z najbogatszą ofertą pojazdów użytkowych na CNG [wywiad]

2014.03.19

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG i LNG

CNG a Unia Europejska | Dyrektywa Czysta Energia dla transportu – ostateczne postanowienia

2014.03.24, Komisja Europejska

Dyrektywa „Czysta energia dla transportu” w dniu 20 marca 2014 roku została ostatecznie zatwierdzona i przekazana do wdrożenia. Dzięki temu, państwa członkowskie UE zostaną zobowiązane do zbudowania punktów tankowania gazu ziemnego. Do 2020 roku powstanie sieć tankowania CNG we wszystkich europejskich aglomeracjach miejskich, zaś do 2025 roku wzdłuż szlaków transportowych TEN-T – punkty tankowania CNG i LNG. Zyska też transport wodny – punkty bunkrowania LNG dla portów morskich powstaną do 2025 roku, zaś dla portów śródlądowych – do 2030 roku. Tym samym cała branża CNG i LNG liczy na ogromny postęp w materii rozwoju paliw metanowych.

GasShow 2014 | PIMOT z prestiżową nagrodą Inpro 2014 za popularyzację paliw metanowych

2014.03.11, GasShow 2014

Przemysłowy Instytut Motoryzacji otrzymał prestiżową nagrodę na Międzynarodowych Targach GasShow 2014. Statuetka Inpro 2014 została przyznana PIMOT za najlepszą promocję paliw metanowych – CNG i LNG – w transporcie. Wyróżnienie to potwierdza wiodącą rolę Instytutu w promowaniu ekologicznych rozwiązań dla polskiej branży transportowej. Osoby zainteresowane tematyką gazu ziemnego w transporcie w dniach 5 – 6 marca miały możliwość osobistego spotkania z przedstawicielami Instytutu w Strefie Metanu, zorganizowanej przez Portal cng.auto.pl.

Warto obejrzeć!

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.02.28, Portal cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa - relacja filmowa - kliknij, aby obejrzeć

Blue Corridor 2013 Hansa już kilka ładnych miesięcy za nami, jednak do dzisiaj żyjemy wspaniałymi wspomnieniami z tej jedynej w swoim rodzaju imprezy w Europie. Mając w pamięci wspaniałe chwile chcemy, aby na stałe zapisały się w historii i pozostały na zawsze. W tym celu przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który przedstawia polski odcinek międzynarodowego rajdu pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. Gorąco zapraszamy do oglądania!

CNG Strefa Metanu | Dlaczego CNG opłaca się firmom transportowym

2013.03.10, Polskie Radio, Program 1, Arkadiusz Ekiert

 

CNG i LNG zostało przedstawione w specjalnej relacji filmowej przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do lektury przygotowanego materiału oraz obejrzenie krótkiego materiału video.

Zastosowanie do napędu pojazdów paliwa pod postacią CNG (ang. Compressed Natural Gas), czyli gazu ziemnego, to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.

Stacje tankowania CNG i LNG

Stacje CNG i LNG w Polsce

W styczniu miała miejsce stabilizacja cen na stacjach CNG

2014.03

W marcu na stacjach tankowania CNG miała miejsce stabilizacja cen.

Wysokość ceny ustalana teraz raz na tydzień. Obecnie wysokość parytetu ceny CNG kształtuje się na poziomie ok. 62% ceny Diesla (55% stary parytet + 51 groszy brutto za akcyze i opłatę paliwową).

 

Stacje CNG i LNG w Europie

CNG a car-sharing | We Włoszech auta na gaz ziemny w publicznej wypożyczalni. 1000 stacji CNG!

2014.03.31, Carsharing Sudtirol – Alto Adige

Sprężony gaz ziemny (CNG) to paliwo, napędzające samochody w publicznej wypożyczalni aut w regionie Sudtirol – Alto Adige (Południowy Tyrol – Górna Adyga) w północnych Włoszech. Do dyspozycji klientów systemu Carsharing Sudtirol – Alto Adige znajduje się 8 Volkswagenów EcoUp z fabryczną instalacją zasilania metanem. Auta można wypożyczać na preferencyjnych warunkach i swobodnie przemieszczać się po tym górskim regionie Włoch, gdzie dostępnych jest 16 stacji CNG. Warto zaznaczyć, że niedawno w Italii oddano już 1.000 punkt tankowania gazu ziemnego!

Stacje CNG – małe kompresory CNG

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

CNG stacje | Nowa koncepcja stacji tankowania gazu ziemnego marki Aspro – SCA 50

2014.02.05, ASF

Aspro to jeden z największych producentów stacji tankowania gazu ziemnego na świecie. Jednym ze sztandarowych urządzeń do napełniania pojazdów CNG jest produkt SCA-50. Spełnia on wszystkie funkcje wygodnego i sprawnego tankowania – sprężania gazu, magazynowania oraz tankowania sprężonego metanu do auta. Najważniejsze jednak jest to, że cała procedura jest szybka, wydajna i bezpieczna. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z atutami tego urządzenia.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

Opel CNG | Pewna i oszczędna eksploatacja samochodów Opel na gaz ziemny w Polsce
2014.02.14, Portal cng.auto.pl

CNG coraz częściej pojawia się w ofercie europejskich producentów pojazdów. Rośnie również sprzedaż tego typu pojazdów, co wiąże się także z większą dostępnością aut na rynku wtórnym. Niestety, polscy kierowcy na razie mają ograniczony dostęp do tych ekologicznych i oszczędnych pojazdów. Jednym z wyjątków w Polsce jest marka Opel, która posiada w ofercie pełną gamę nowych samochodów na CNG – Zafira Tourer, Zafira Family oraz Combo. Co więcej, użytkownicy takich pojazdów mogą być spokojni o obsługę serwisową pojazdów Opla zasilanych CNG. Pozwala to na pewny zakup także używanych pojazdów.

Skoda CNG | Premiera Skoda Octavia G-TEC na gaz ziemny w Genewie

2014.02.20, Skoda Auto

Skoda Octavia G-TEC to nowe auto koncernu z Mlada Boleslav, zasilane sprężonym gazem ziemnym. Jest to kolejny pojazd z napędem gazowym zbudowany na płycie podłogowej MQB-A grupy VW AG – po Audi A3 g-tron, Seat Leon TGI oraz Volkswagen Golf TGI. Pod maską pojazdu znajdzie się silnik 1.4 TGI o mocy 110 KM. Spalanie na 100 km średnio wyniesie 4,8m3 (3,5 kg) gazu ziemnego, zaś emisja CO2 zaledwie 97 gram na kilometr! Octavia G-TEC to jedna z nowości marki Skoda na salon samochodowy w Genewie. Auto jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży na europejskich rynkach.

Kampania serwisowa Opel CNG | Zarejestruj się w systemie i bądź na bieżąco z informacjami o akcjach naprawczych CNG

Zapraszamy Państwa do rejestracji swojego pojazdu CNG marki Opel w specjalnym systemie, informującym o kampaniach serwisowych związanych z instalacją gazową. Po dokonaniu rejestracji będą Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych możliwościach naprawy oraz specjalnych usługach dotyczących instalacji gazowych. Wszystko dzięki współpracy Portalu cng.auto.pl z autoryzowanym dealerem pojazdów CNG marki Opel – Auto Żoliborz w Warszawie.

Samochody dostawcze

CNG Rumunia | Pierwsze auta na gaz ziemny. Iveco Daily Natural Power dla DB Schenker

2014.03.12, DB Schenker Romania

Rynek CNG w Europie rozwija się w najlepsze. W części państw są to spektakularne sukcesy, gdzie mają miejsce zamówienia po kilkaset pojazdów CNG lub LNG, w innych rozpoczyna się budowanie popytu na auta zasilane metanem. Jednym z państw, które dopiero teraz włączyły się w tworzenie rynku CNG jest Rumunia. Tamtejszy oddział firmy DB Schenker zdecydował się na wdrożenie pierwszych aut zasilanych gazem ziemnym w tym kraju. Wybór padł na dostawcze Iveco Daily Natural Power, które wykonują codziennie kursy w Bukareszcie oraz Cluj Napoca. Auta na razie są tankowane za pomocą wewnętrznych stacji CNG.

Teraz użytkowe pojazdy Fiat oraz Mercedes-Benz zasilane CNG w wyjątkowo przystępnych cenach

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostawczych pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym oferowanych przez markę Fiat Professional z serii Natural Power (Panda Van, Punto Van, Fiorino, Doblo i Ducato) oraz Mercedes-Benz (Sprinter NGT).

Autobusy

CNG Bułgaria | Stołeczny zakład komunikacji w Sofii zamawia 120 długich autobusów CNG

2014.03.17

CNG to najpopularniejszy rodzaj napędu alternatywnego w Bułgarii. Świadczą o tym bez wątpienia statystyki tamtejszego rynku – obecnie w eksploatacji znajduje się tam ponad 60.000 pojazdów, które mogą zatankować się na 105 ogólnodostępnych stacjach CNG. Dlatego najnowszy przetarg na dostawę ponad setki autobusów CNG w Sofii, dla nas budzący podziw, tam nie stanowi żadnego zaskoczenia. W najbliższych latach firma MAN dostarczy do stolicy państwa 126 długich autobusów na gaz ziemny. Zyska na tym przede wszystkim społeczność miasta, która będzie podróżowała niezwykle komfortowymi, a przede wszystkim ekologicznymi pojazdami komunikacji miejskiej.

CNG hybryda | W Malmo wyjechały pierwsze autobusy hybrydowe na gaz ziemny

2014.03.21, Van Hool

Gaz ziemny w połączeniu z napędem hybrydowym cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony przewoźników komunikacji miejskiej w Europie. Najnowsze dokonanie w tym zakresie wzbudza prawdziwy podziw. Okazuje się bowiem, że CNG będzie napędzało autobusy systemu BRT w szwedzkim Malmo o długości aż 24 metrów. Firma Van Hool dostarczy łącznie 15 tych hybrydowych gazowców, których charakterystyka jazdy jest podobna do komunikacji tramwajowej. Jak zapowiada nowy właściciel – grupa Nubina – wszystkie pojazdy będą napędzane sprężonym biogazem (biometanem).

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

CNG w firmach transportowych. Dlaczego warto wybrać auta na gaz ziemny?

2014.03.20, Portal cng.auto.pl

Gaz ziemny zyskuje coraz większą popularność jako paliwo do zasilania pojazdów. Świadczy o tym rosnąca liczba aut CNG poruszających się w polskich flotach. Inwestują zarówno małe przedsiębiorstwa, posiadające po kilka aut dostawczych, jak i krajowi potentaci wybierający ciężarówki zasilane gazem ziemnym. Podstawowe korzyści to oszczędności w kosztach eksploatacji oraz ekologiczna eksploatacja pojazdu, pomagająca zdobyć przychylność klientów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

SPORT

CNG sporty motorowe | W Rajdzie Monte Carlo wystartują 4 zespoły Skoda CitoGo CNG

2014.03.20, Skoda

CNG po raz kolejny dowiedzie swoich walorów ekologicznych w czasie rajdu Monte Carlo, dedykowanego autom przyjaznym środowisku – 15th Rallye Monte-Carlo des Energies Nouvelles. W tegorocznej edycji wyścigów udział bierze aż 4 Skody CitiGo CNG, z fabrycznym napędem na gaz ziemny. Pojazdy zostały wystawione przez niemiecki oddział marki Skoda, a wśród kierowców jest m.in. 7-krotny mistrz rajdów samochodowych Niemiec – Peter Gobel. Rajd zakończy się w niedzielę, 23 marca, a startujące załogi wezmą udział w kilku różnych konkurencjach.

Wieści z rynku CNG i LNG w Polsce

LNG pociągi | Między Szczawnicą i Piwniczną pojedzie kolej wąskotorowa na gaz ziemny

2014.03.10, Politechnika Krakowska

LNG spotyka się z coraz większym zainteresowaniem w kolejnictwie ze względów ekologicznych. Właśnie ten atut przyświecał wyborowi skroplonego gazu ziemnego do zasilania kolei wąskotorowej, która w przyszłości pojedzie między dwoma górskimi uzdrowiskami – Piwniczną-Zdrój oraz Szczawnicą. Dlaczego gaz ziemny? Ponieważ ma zbliżone walory ekologiczne do trakcji elektrycznej, a w przypadku nowej linii kolejowej okazał się o wiele mniej inwazyjny wobec krajobrazu niż trakcja elektryczna. Obecnie trwają intensywne prace nad wdrożeniem tego nowego połączenia kolejowego w górach.

Nauczanie o Metanie | Akcja edukacyjna o CNG dla najmłodszych

2014.03.13, Portal cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl kontynuuje edukację w zakresie ekologicznego paliwa CNG. Nasza akcja „Nauczanie o Metanie” obchodziła niedawno swoje drugie urodziny. W czasie ostatniej Strefy Metanu na GasShow 2014 już po raz trzeci gościliśmy uczniów Zespołu Szkół Samochodowych nr 2 z Warszawy, którzy przeszli kompleksowe szkolenie w dziedzinie wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Nasze działania koncentrujemy także na najmłodszych uczniach, gdzie pokazujemy zastosowanie gazu ziemnego jako ekologicznego i bezpiecznego rozwiązanis dla transportu. Efektem naszych prac jest m.in. specjalny konkurs plastyczny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 154 w Warszawie.

CNG biogaz | PIMOT promuje wykorzystanie biometanu do zasilania pojazdów

2014.03.20, Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Biometan to najlepsze ze znanych paliw odnawialnych dla transportu. Świadczą o tym niezbite dowody w zakresie wytwarzania, dystrybucji oraz konsumpcji paliwa. Dla lepszego zapoznania społeczeństwa z perspektywą wykorzystania biometanu do zasilania pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji przygotował specjalny film przedstawiający biogaz jako źródło napędu. Z przygotowanego materiału widzowie mogą dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje biometan oraz jak jest przetwarzany i tankowany do pojazdów. Zapraszamy do obejrzenia materiału!

CNG biogaz | W Krakowie odbędzie się Konferencja Finałowa Projektu BioMaster

2014.03.22, Akademia Górniczo-Hutnicza

Projekt Biomaster niebawem zostanie zakończony, więc najwyższy czas na podsumowanie dokonań tego przedsięwzięcia. W dniu 4 kwietnia 2014 roku, w gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się Konferencja poświęcona wykorzystaniu biometanu do zasilania pojazdów. Wszystkie osoby, zainteresowane niniejszą tematyką będą miały niepowtarzalną możliwość bliżej zapoznać się z tym projektem. Jedną z prezentacji wygłosi ekspert rynku CNG z Portalu cng.auto.pl . W imieniu organizatorów uprzejmie zapraszamy na Konferencję Finałową!

PIMOT poszerza ofertę rozwiązań dla technologii CNG

Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Jednym z najaktywniejszych podmiotów w dziedzinie CNG na targach GasShow 2013 był Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Przede wszystkim PIMOT współorganizował 'Strefę Metanu’ oraz II Konferencję 'Metan dla motoryzacji’, gdzie możliwości i osiągnięcia Instytutu przedstawiło liczne grono prelegentów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą Instytutu w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów.

Pozostałe informacje

 

 

CNG popularyzacja| Masz auto na CNG? Koniecznie weź udział w Narodowym Auto Teście

2014.02.26, Narodowy Auto Test, AutoŚwiat

CNG to paliwo niestety nadal często pomijane w zestawieniach producentów aut, instytucji rządowych czy statystykach. W Polsce przyjęło się, że interes grupy kierowców wybierających ekologiczne i oszczędne pojazdy jest często lekceważony, a zamiast wsparcia pionierskich działań, spotykamy się często z karą. Szansą na zmianę sytuacji jest przebicie się do opiniotwórczych środowisk, które wreszcie staną po stronie ekologicznych aut na gaz ziemny. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców CNG do udziału w Narodowym Auto Teście, jednym z najbardziej renomowanych i niezależnych badań rynku motoryzacyjnego w Polsce. Celem akcji jest nagłośnienie rosnącej obecności pojazdów CNG na polskich drogach oraz obrona interesów kierowców aut na gaz ziemny.

Działalność cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.03.02, Portal cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa już kilka ładnych miesięcy za nami, jednak do dzisiaj żyjemy wspaniałymi wspomnieniami z tej jedynej w swoim rodzaju imprezy w Europie. Mając w pamięci wspaniałe chwile chcemy, aby na stałe zapisały się w historii i pozostały na zawsze. W tym celu przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który przedstawia polski odcinek międzynarodowego rajdu pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. Gorąco zapraszamy do oglądania!

CNG Strefa Metanu | Wielki Test Flotowy 2014

2014.03.31, Portal cng.auto.pl

Strefa Metanu kolejny raz przybliży wykorzystanie CNG do zasilania pojazdów, tym razem na profesjonalnym spotkaniu branży flotowej – Wielki Test Flotowy 2014. W dniu 2 kwietnia Portal cng.auto.pl wraz z partnerami na Lotnisku Bemowo w Warszawie przedstawi managerom branży flotowej perspektywę wykorzystania CNG jako paliwa do zasilania pojazdów flotowych. Zostaną m.in. pokazane samochody CNG marki Iveco oraz Opel, kompresory CNG marki Coltri oraz zbiorniki kompozytowe.

Portal cng.auto.pl na kanałach społecznościowych. Zapraszamy do subskrypcji

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałach na Twoich portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, YouTube lub czytnik RSS! Kliknij w jedną z poniższych ikonek i bezpośrednio zapoznawaj się z aktualnościami na swoim ulubionym kanale informacyjnym.

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl