BIULETYN cng.auto.pl – nr 2 (57) – luty 2014

BIULETYN cng.auto.pl – nr 2 (57) – luty 2014

Stacja CNG Kalisz - nowa inwestycja firmy Eljon, otwarcie już niebawem
Fot. Stacja CNG Kalisz – nowa inwestycja firmy Eljon, otwarcie już niebawem Źródło: cng.auto.pl

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA!

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałów na portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, Vimeo, YouTube lub czytnika RSS!

TEMAT MIESIĄCA – CNG Kalisz | Nowa stacja tankowania CNG od firmy Eljon

CNG Kalisz | Nowa ogólnodostępna stacja tankowania CNG od firmy Eljon

2014.02.10, Eljon

CNG w najbliższych tygodniach będzie można zatankować w Kaliszu. Dzięki inwestycji firmy Eljon, zostanie uruchomiona pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania gazu ziemnego w tym mieście. Pojawiła się już flota pierwszych pojazdów – 15 aut dostawczych posiada właściciel stacji. Klienci zewnętrzni będą mogli tankować się codziennie w godzinach 6:00 – 22:00, zaś osoby z podpisaną umową na tankowanie – w trybie NON STOP.

Strefa Metanu – GasShow 2014

Portal cng.auto.pl nieustannie propaguje ekologiczne CNG i LNG.

Podsumowanie sukcesów i wydarzeń branży metanowej w 2013 roku

W 2013 roku odnotowaliśmy na naszym rynku znaczący wzrost sprzedaży CNG i LNG, jako paliwa dla transportu. Chociaż na tle sąsiednich państw (m.in. Czeska Republika i Niemcy) czujemy pewien niedosyt, w minionym roku byliśmy świadkami kilku przełomowych wydarzeń i nowych trendów. Możemy tutaj zaliczyć m.in. zwycięstwo CNG w X Superteście Ekonomii, zakup autobusów LNG w Olsztynie, nowe floty śmieciarek CNG, a przede wszystkim przełom w zakresie instalacji typu gazodiesel CNG. Pozwalają one optymistycznie patrzeć na przyszłość rozwoju branży gazu ziemnego do zasilania pojazdów.

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG i LNG

CNG Autobusy | Zrównanie ceny autobusów gazowych i Diesla przy normie spalin EURO 6!

2014.02.12, MZDiK Radom

Autobusy CNG z normą emisji spalin euro 6 kosztują już niemal tyle samo, co ich odpowiedniki zasilane olejem napędowym. W dniu 12 lutego 2014 roku Miejski Zakład Dróg i Komunikacji w Radomiu otworzył oferty na zakup przegubowych autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG).

Na dostawę 8 pojazdów najtańsza oferta opiewa na 12,782 mln złotych, co daje ok. 1,597 mln zł na autobus. Oferta tego samego producenta na pojazd zasilany Dieslem z normą EURO 6 wyniosła w innym przetargu ok. 1,526 mln. Różnica w cenie zakupu wynosi zatem zaledwie 4%!

CNG Fiat | „Program metanowy” marki Fiat nagrodzony tytułem Ecobest 2013

2014.02.18, Fiat

CNG do zasilania samochodów osobowych Fiat został wyróżniony przez jury Plebiscytu Autobest 2013 tytułem Ecobest 2013. Ten prestiżowy konkurs motoryzacyjny obszaru Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się już od 12 lat, a kapitułę konkursu stanowi 15 dziennikarzy motoryzacyjnych reprezentujących najważniejsze tytuły prasowe tej części kontynentu. Jako główne motywy nagrody Ecobest 2013 określa się ogromne zaangażowanie marki Fiat dla popularyzacji CNG w transporcie jako rozwiązania niezwykle ekologicznego, ale także racjonalnego ekonomicznie. Obecnie oferta samochodów Fiat zasilanych gazem ziemny należy do najszerszych w Europie.

Warto obejrzeć!

Blue Corridor 2013 Hansa – oficjalna relacja filmowa z rajdu pojazdów CNG w Polsce

2014.02.28, Portal cng.auto.pl

Blue Corridor 2013 Hansa - relacja filmowa - kliknij, aby obejrzeć

Blue Corridor 2013 Hansa już kilka ładnych miesięcy za nami, jednak do dzisiaj żyjemy wspaniałymi wspomnieniami z tej jedynej w swoim rodzaju imprezy w Europie. Mając w pamięci wspaniałe chwile chcemy, aby na stałe zapisały się w historii i pozostały na zawsze. W tym celu przygotowaliśmy specjalny materiał filmowy, który przedstawia polski odcinek międzynarodowego rajdu pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. Gorąco zapraszamy do oglądania!

CNG Strefa Metanu | Dlaczego CNG opłaca się firmom transportowym

2013.03.10, Polskie Radio, Program 1, Arkadiusz Ekiert

 

CNG i LNG zostało przedstawione w specjalnej relacji filmowej przygotowanej przez Program 1 Polskiego Radia. Zapraszamy do lektury przygotowanego materiału oraz obejrzenie krótkiego materiału video.

Zastosowanie do napędu pojazdów paliwa pod postacią CNG (ang. Compressed Natural Gas), czyli gazu ziemnego, to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.

Stacje tankowania CNG i LNG

Stacje CNG i LNG w Polsce

W styczniu miała miejsce stabilizacja cen na stacjach PGNiG

W styczniu na stacjach tankowania  CNG miała miejsce stabilizacja cen

Wysokość ceny ustalana teraz raz na tydzień i jest powiązana z 55% parytetem ceny oleju napędowego, do którego obecnie doliczane jest 51 groszy za akcyze i opłatę paliwową.

Stacje CNG i LNG w Europie

CNG Czeska Republika| Gazprom Germania i Vemex otworzą nową stację CNG w Plzen

2014.02.27, Gazprom Germania, Vemex

W Pilźnie otworzono nową stację CNG. Obiekt należy do konsorcjum firm Gazprom Germania oraz Vemex. Jest to już 52 punkt tankowania gazu ziemnego w Czeskiej Republice. Tym razem został umieszczony na terenie stacji paliw znajdującej się w bazie logistycznej Poczty Czeskiej. Kierowcy będą mogli tankować gaz całodobowo przez 7 dni w tygodniu, a za kupione paliwo zapłacą kartą płatniczą lub specjalną kartą flotową.

Stacje CNG – małe kompresory CNG

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

CNG stacje | Nowa koncepcja stacji tankowania gazu ziemnego marki Aspro – SCA 50

2014.02.05, ASF

Aspro to jeden z największych producentów stacji tankowania gazu ziemnego na świecie. Jednym ze sztandarowych urządzeń do napełniania pojazdów CNG jest produkt SCA-50. Spełnia on wszystkie funkcje wygodnego i sprawnego tankowania – sprężania gazu, magazynowania oraz tankowania sprężonego metanu do auta. Najważniejsze jednak jest to, że cała procedura jest szybka, wydajna i bezpieczna. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z atutami tego urządzenia.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

Opel CNG | Pewna i oszczędna eksploatacja samochodów Opel na gaz ziemny w Polsce
2014.02.14, Portal cng.auto.pl

CNG coraz częściej pojawia się w ofercie europejskich producentów pojazdów. Rośnie również sprzedaż tego typu pojazdów, co wiąże się także z większą dostępnością aut na rynku wtórnym. Niestety, polscy kierowcy na razie mają ograniczony dostęp do tych ekologicznych i oszczędnych pojazdów. Jednym z wyjątków w Polsce jest marka Opel, która posiada w ofercie pełną gamę nowych samochodów na CNG – Zafira Tourer, Zafira Family oraz Combo. Co więcej, użytkownicy takich pojazdów mogą być spokojni o obsługę serwisową pojazdów Opla zasilanych CNG. Pozwala to na pewny zakup także używanych pojazdów.

Skoda CNG | Premiera Skoda Octavia G-TEC na gaz ziemny w Genewie

2014.02.20, Skoda Auto

Skoda Octavia G-TEC to nowe auto koncernu z Mlada Boleslav, zasilane sprężonym gazem ziemnym. Jest to kolejny pojazd z napędem gazowym zbudowany na płycie podłogowej MQB-A grupy VW AG – po Audi A3 g-tron, Seat Leon TGI oraz Volkswagen Golf TGI. Pod maską pojazdu znajdzie się silnik 1.4 TGI o mocy 110 KM. Spalanie na 100 km średnio wyniesie 4,8m3 (3,5 kg) gazu ziemnego, zaś emisja CO2 zaledwie 97 gram na kilometr! Octavia G-TEC to jedna z nowości marki Skoda na salon samochodowy w Genewie. Auto jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży na europejskich rynkach.

CNG Skoda | Genewa 2014: Skoda Vision C concept z napędem na gaz ziemny

2014.02.28, Skoda

Sprężony gaz ziemny znajduje coraz większe zainteresowanie wśród inżynierów marki Skoda. Na salonie samochodowym w Genewie przedstawią oni koncept zupełnie nowego pojazdu, pod maską którego będzie pracował silnik CNG – Skoda Vision C. Auto bazuje konstrukcyjnie na Skodzie Octavia G-TEC i ma oddawać ducha nowej stylistyki producenta z Mlada Boleslav. W tym przypadku udało się połączyć sportowe aspiracje z potencjałem ekologicznym, jakie oferują silniki zasilane gazem ziemnym.

CNG VW | Volkswagen Polo TGI zasilany gazem ziemnym w 2015 roku?

2014.02.04, Autocar

Volkswagen Polo CNG być może już w przyszłym roku trafi do produkcji. Doniesienia te zostały przedstawione przez brytyjski magazyn motoryzacyjny Autocar. Na razie nie wiadomo, jaki silnik trafi pod maskę zmodernizowanej wersji Polo. Wprowadzenie do sprzedaży auta segmentu B pozwoli marce Volkswagen na ostateczne skompletowanie oferty aut osobowych zasilanych gazem ziemnym poszczególnych segmentów – A (Eco Up!), B (Polo TGI), C (Golf TGI), D (Passat EcoFuel), MPV (Touran EcoFuel), Van (Caddy EcoFuel, Multivan/Transporter EcoFuel).

Kampania serwisowa Opel CNG | Zarejestruj się w systemie i bądź na bieżąco z informacjami o akcjach naprawczych CNG

Zapraszamy Państwa do rejestracji swojego pojazdu CNG marki Opel w specjalnym systemie, informującym o kampaniach serwisowych związanych z instalacją gazową. Po dokonaniu rejestracji będą Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych możliwościach naprawy oraz specjalnych usługach dotyczących instalacji gazowych. Wszystko dzięki współpracy Portalu cng.auto.pl z autoryzowanym dealerem pojazdów CNG marki Opel – Auto Żoliborz w Warszawie.

Samochody dostawcze

CNG Chevrolet | Duży pick-up Silverado 2500 i 3500 HD w ofercie od 2015 roku
2014.02.11, Chevrolet

CNG jako paliwo dla pojazdów użytkowych zyskuje coraz większą popularność w Stanach Zjednoczonych. Producenci, największe nadzieje na rozwój dostrzegają właśnie w segmencie lekkich aut użytkowych. Po premierach pick-up’ów na gaz ziemny marki Ford i Dodge, teraz kolej przyszła na Chevroleta. Od 2015 roku zaoferuje on model Silverado w wariantach 2500 i 3500 HD. Pod maską znajdzie się silnik gazowy o mocy 301 KM. Auto pojawi się w sprzedaży już w czerwcu tego roku.

Teraz użytkowe pojazdy Fiat oraz Mercedes-Benz zasilane CNG w wyjątkowo przystępnych cenach

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą dostawczych pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym oferowanych przez markę Fiat Professional z serii Natural Power (Panda Van, Punto Van, Fiorino, Doblo i Ducato) oraz Mercedes-Benz (Sprinter NGT).

Autobusy

Gazodiesel CNG | Na Łotwie jeżdżą ekologiczne autobusy zasilane mieszanką biogazu i Diesla

2014.01.24, Jurmala-SV

Gazodiesel CNG zyskuje sobie coraz większą popularność w krajach europejskich. Łotewskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej – Jurmala-SV – w 2013 roku wdrożyła do eksploatacji flotę autobusów z zasilaniem Dual Fuel, wykorzystujących mieszankę sprężonego biogazu oraz oleju napędowego. Dzięki temu rozwiązaniu, ekologiczne autobusy emitują mniej spalin, a koszt ich eksploatacji spadł o 30%.

CNG autobusy – GAZELA | Na Litwie rozpoczęto dostawy hybrydowych autobusów gazowych

Hybrydowe autobusy CNG pojawią się na Litwie, a także niebawem w Polsce. Zamówienie na te ultra ekologiczne pojazdy jest efektem specjalnych konkursów rządowych z Wilna i Warszawy, finansowanych przez Hiszpanów. Lada dzień powinny pojawić się pierwsze wyniki konkursu w Polsce, natomiast na Litwie rozpoczęły się już pierwsze dostawy tych pojazdów. Kilka dni temu do Wilna dostarczono dwa pierwsze egzemplarze – hybrydowy Castrosua Tempus CNG Hybrid oraz normalnego gazowca – Castrosua City Versus CNG.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

LNG Iveco | W Hiszpanii dostarczono 10 ciągników siodłowych Stralis LNG/CNG

2014.01.07, Iveco Espana

LNG i CNG – takie połączenie napędów gazowych wybrała hiszpańska firma transportowa Sese Group z Saragossy. Pod koniec grudnia 2013 roku przedsiębiorstwo odebrało 10 ciągników siodłowych Iveco Stralis Hi-Way LNG z awaryjną opcją zasilania CNG. Wybór skroplonego gazu ziemnego został podyktowany ekologią i ekonomią, zaś awaryjne zasilanie metanem w postaci sprężonej czyni auto niezwykle elastycznym i gotowym do każdej drogi!

SPORT

CNG na trasie prestiżowego rajdu terenowego „Silk Way 2013” – Ciężarówka KAMAZ CNG

2013.07.17, gazprom.ru

Nie słabnie zaangażowanie na rzecz promocji sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Rosji. W tegorocznym międzynarodowym rajdzie terenowym Silk Way 2013 wystartowała ciężarówka marki KAMAZ zasilana ekologicznym metanem. W klasyfikacji generalnej pojazdów ciężarowych ekipa gazowego Kamaza zajęła 8 miejsce. Sponsorem występu tej ekologicznej ciężarówki był Gazprom.

Wieści z rynku CNG i LNG w Polsce

LNG to ekologiczne i oszczędne paliwo dla polskiego transportu

2013.11.06, cng.auto.pl

LNG, czyli gaz ziemny w postaci skroplonej, coraz częściej pojawia się w polskiej debacie gospodarczej w kontekście importu tego surowca drogą morską zza granicy. Jednocześnie mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że metan w postaci ciekłej może być z powodzeniem wykorzystywany do zasilania środków transportu. Okazuje się, że polskie przedsiębiorstwa na tle europejskim posiadają tutaj duże doświadczenie. Produkujemy ekologiczne i oszczędne autobusy oraz statki żeglugi morskiej zasilane skroplonym metanem. Mamy także pierwsze wdrożenie w codziennej eksploatacji – od 1 października tego roku 11 autobusów miejskich na LNG kursuje po ulicach Olsztyna.

PIMOT poszerza ofertę rozwiązań dla technologii CNG

Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Jednym z najaktywniejszych podmiotów w dziedzinie CNG na targach GasShow 2013 był Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Przede wszystkim PIMOT współorganizował 'Strefę Metanu' oraz II Konferencję 'Metan dla motoryzacji', gdzie możliwości i osiągnięcia Instytutu przedstawiło liczne grono prelegentów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą Instytutu w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów.

Pozostałe informacje

 

LNG statki | Nowa barka rzeczna na LNG zaprojektowana przez biuro projektowe z Gdańska

2014.02.17, Seatech Engineering

LNG staje się coraz bardziej atrakcyjnym paliwem dla transportu ciężkiego – drogowego i kolejowego, a przede wszystkim dla transportu wodnego. Znakomitym przykładem jest pchacz zasilany skroplonym gazem ziemnym, zaprojektowany przez biuro projektowe Seatech Engineering z Gdańska. Ten specjalny statek LNG służy do przemieszczania barek z załadunkiem po rzekach. Dzięki zastosowaniu napędowi na ciekły metan, udało się praktycznie wyeliminować emisję cząstek stałych oraz siarki, a także znacząco obniżyć emisję tlenków azotu i dwutlenku węgla. Statek spełnia zatem surowe normy emisji spalin, zdefiniowane przez dyrektywę siarkową Unii Europejskiej.

CNG Nauka | Zespół Szkół Samochodowych we Wrocławiu i wykorzystanie gazu ziemnego

2014.02.25, dr inż. Arkadiusz Kowalski, Koło SEP nr 10 przy Zespole Szkół Nr 2 we Wrocławiu

Gaz ziemny dla transportu spotyka się z coraz większym zainteresowaniem po stronie edukacji młodych adeptów na mechaników. Znakomitym tego przykładem jest zaangażowanie Pana dr inż. Arkadiusza Kowalskiego z Zespołu Szkół Samochodowych nr 2 we Wrocławiu. W ramach kierowanego koła naukowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, od lat zaszczepia wśród młodzieży wiedzę o wykorzystaniu metanu do zasilania pojazdów. Ostatnią aktywnością w tym obszarze było bliższe przedstawienie aut na CNG w czasie 39. Dni Nauki i Techniki, zorganizowanych przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.

CNG popularyzacja| Masz auto na CNG? Koniecznie weź udział w Narodowym Auto Teście

2014.02.26, Narodowy Auto Test, AutoŚwiat

CNG to paliwo niestety nadal często pomijane w zestawieniach producentów aut, instytucji rządowych czy statystykach. W Polsce przyjęło się, że interes grupy kierowców wybierających ekologiczne i oszczędne pojazdy jest często lekceważony, a zamiast wsparcia pionierskich działań, spotykamy się często z karą. Szansą na zmianę sytuacji jest przebicie się do opiniotwórczych środowisk, które wreszcie staną po stronie ekologicznych aut na gaz ziemny. Dlatego zachęcamy wszystkich kierowców CNG do udziału w Narodowym Auto Teście, jednym z najbardziej renomowanych i niezależnych badań rynku motoryzacyjnego w Polsce. Celem akcji jest nagłośnienie rosnącej obecności pojazdów CNG na polskich drogach oraz obrona interesów kierowców aut na gaz ziemny.

Działalność cng.auto.pl

Forum CNG | Andrzej Bagniewski głównym administratorem forum społeczności CNG
2014.01.16, Portal cng.auto.pl

CNG Forum z początkiem stycznia 2014 roku znajduje się pod opieką administratora głównego. To prestiżowe stanowisko objął Andrzej Bagniewski, specjalista o szczególnych zasługach dla branży CNG w Polsce. Zadaniem Andrzeja Bagniewskiego będzie utrzymanie wysokiego poziomu merytorycznego CNG Forum oraz nasilenie współpracy społeczności kierowców CNG. Jako ekspert CNG, z poświęceniem przez lata zbierał elementarne informacje na temat aut i stacji CNG w Polsce, które dzisiaj stanowią trzon Portalu. Jest także laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. zwycięzcą VII Supertestu Ekonomii.

Portal cng.auto.pl na kanałach społecznościowych. Zapraszamy do subskrypcji

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałach na Twoich portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, YouTube lub czytnik RSS! Kliknij w jedną z poniższych ikonek i bezpośrednio zapoznawaj się z aktualnościami na swoim ulubionym kanale informacyjnym.

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Kalendarz CNG

NGVA Bruksela 2014. Wystawa i konferencja CNG i LNG

8-10.06.2014, Bruksela, Belgia

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl