BIULETYN cng.auto.pl – nr 12 (55) – grudzień 2013

BIULETYN cng.auto.pl – nr 12 (55) – grudzień 2013

Lancia Ypsilon EcoChic. Ideał elegancji i ekologii w klasie MINI
Fot. Lancia Ypsilon EcoChic. Ideał elegancji i ekologii w klasie MINI Źródło: cng.auto.pl

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA!

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałów na portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, Vimeo, YouTube lub czytnika RSS!

TEMAT MIESIĄCA – Wielki Test – Lancia Ypsilon EcoChick CNG

Lancia Ypsilon EcoChic CNG. Ekologiczne i szykowne autko do miasta

Wielki test Lancia Ypsilon EcoChic z silnikiem 0.9 Natural Power

W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy na rynku pojawiły się bardzo ciekawe auta z nowymi silnikami na gaz ziemny (CNG) marek Audi, Skoda, Mercedes-Benz, Volkswagen, a także grupy Fiata. Jednym z nich jest Lancia Ypsilon EcoChic zasilana metanem. To produkowane w Polsce auto dzięki uprzejmości Fiat Auto Poland trafiło na kompleksowe testy do naszej redakcji. I nie ma co ukrywać – jazda Lancią na CNG przynosi teraz pełną frajdę! Nie tylko przy dystrybutorze, ale także wtedy gdy chcemy zadać szyku na mieście i dynamicznie poruszać się w miejskiej dżungli. Zapraszamy do lektury testu, tym razem napisanego z kobiecego punktu widzenia. Bo właśnie przede wszystkim Płci Pięknej jest dedykowane to ekologiczne autko.

Plebiscyt CNG i LNG 2013 – oddaj swój głos!

CNG i LNG Plebiscyt | 15 najważniejszych projektów dla rynku CNG i LNG w 2013 roku

2013.12.31, Portal cng.auto.pl

Wielkimi krokami zbliża się koniec 2013 roku. Kolejny rok wielu interesujących wydarzeń dla polskiego rynku CNG i LNG. Postanowiliśmy wybrać 15 najważniejszych projektów, które zapisały się jako pozytywne zmiany dla sytuacji gazu ziemnego jako paliwa do zasilania pojazdów. Pogrupowaliśmy je specjalnie w trzech kategoriach: wydarzenia roku, innowacji roku oraz inwestycji roku. Głosy można oddawać za pośrednictwem CNG Forum do 26 stycznia! Zapraszamy do głosowania!

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG i LNG

CNG i LNG | Dyrektywa „Czysta energia dla transportu” – stracona szansa paliw alternatywnych

2013.12.30

CNG i LNG jako paliwa dla transportu znalazły się w ostatnim czasie w centrum uwagi decydentów z Brukseli i stolic Unii Europejskiej. Wszystko za sprawą specjalnego unijnego dokumentu – Dyrektywy „Czysta energia dla transportu”. Jego celem jest  stworzenie na terenie całej wspólnoty przyjaznych warunków dla rozwoju paliw alternatywnych – z gazem ziemnym na czele. Rozwiązanie to zostało entuzjastycznie przyjęte przez Parlament Europejski oraz przedsiębiorstwa i instytucje w państwach członkowskich. Jednak za sprawą kilku oponentów (w tym niestety Polski), przegłosowana przez Radę Unii Europejskiej ostateczna wersja Dyrektywy raczej nie przyniesie początkowo zakładanego postępu.

CNG docenione przez polskie ośrodki naukowo-badawcze

2013.12.18, Ministerstwo Gospodarki

W dniu 10 grudnia 2013 roku w Ministerstwie Gospodarki odbyła się Konferencja Motoryzacja-Przemysł-Nauka. To niecodzienne spotkanie, otwarte przez Pana Premiera Janusza Piechocińskiego, Ministra Gospodarki, zgromadziło grono przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży Automotive w Polsce. Swoją bogatą ofertę naukowo-badawczą przedstawiły liczne instytuty oraz uczelnie, z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji na czele. Nie zabrakło również interesujących projektów w zakresie wykorzystania gazu ziemnego jako ekologicznego paliwa dla transportu. Portal cng.auto.pl był reprezentowany na konferencji przez Magdalenę Ambroziak.

Portal cng.auto.pl zawarł porozumienie z Krajową Agencją Poszanowania Energii

2013.12.16

Przedstawiciele Portalu cng.auto.pl oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) w dniu 5 grudnia 2013 roku podpisali list intencyjny, w którym wyrażają chęć współpracy na rzecz wspólnych działań służących upowszechnianiu i wdrażaniu najlepszych standardów, technologii oraz praktyk w zakresie rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Obszary, w których zostanie podjęta współpraca to Efektywność Energetyczna Transportu (EET), rozwój Zrównoważonego Transportu oraz zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii w Transporcie (OZE).

Zapraszamy do testowania pojazdów Iveco CNG!

Iveco Poland

Iveco to obecnie najbardziej zaangażowany producent pojazdów użytkowych na CNG, który intensywnie promuje wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów. Marka ta sukcesywnie od kilku lat poszerza gamę pojazdów testowych na gaz ziemny w Polsce. Przedsiębiorstwa zastanawiające się nad sprawdzeniem CNG do zasilania swojej floty mogą tutaj liczyć na kompleksowe testy takich pojazdów – dostawczych, usług komunalnych czy nawet autobusów. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!

Warto obejrzeć!

Blue Corridor 2013 – relacja filmowa
2013.11.15

Autoflesz.pl | Materiał filmowy z Blue Corridor 2013 Hansa

Portal  przygotował rozbudowaną relację filmową z Rajdu Blue Corridor 2013 Hansa w Polsce. Materiał zawiera wywiady z przedstawicielami firm z Polski oraz zagranicy, a także komentarz autorski. Gorąco zapraszamy do lektury artykułu!

CNG w TV | Niezwykły program Sonda o gazie ziemnym z 1986 roku

2013.12.16, Program Sonda, TVP

Sonda - Pełny Gaz. Wybrane fragmenty o CNG

Przeglądając zasoby Internetu można natknąć się na mnóstwo interesujących informacji o zastosowaniu gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Są wśród nich nie tylko najnowsze aktualności, ale także i archiwalne materiały, nawet sprzed blisko 30 lat. Dzisiaj zapraszamy do podróży w czasie i obejrzenia programu TV Sonda o zastosowaniu CNG do zasilania pojazdów z 1986 roku. Przedstawione w materiale informacje mogą zaskoczyć nie jednego użytkownika!

Stacje tankowania CNG i LNG

Stacje CNG i LNG w Polsce

W grudniu na stacjach utrzymały się wysokie ceny CNG

W grudniu na stacjach  CNG utrzymały się wysokie ceny CNG, które zostały wprowadzone w listopadzie

Wysokość ceny ustalana teraz raz na tydzień i jest powiązana z 55% parytetem ceny oleju napędowego, do którego obecnie doliczane jest 51 groszy za akcyze i opłatę paliwową.

Stacje CNG i LNG w Europie

CNG Austria | Dynamiczny rozwój stacji i pojazdów CNG w Wiedniu

2013.12.16, Energia Gigawat

Austria, to obok Czeskiej Republiki i Niemiec, jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków CNG w Europie Środkowej. Znakomitym przykładem jest stolica państwa – Wiedeń, gdzie zarówno mieszkańcy, instytucje państwowe, jak i przedsiębiorcy stawiają na ekologiczne auta, zasilane gazem ziemnym. Wszystko dzięki znakomitemu stymulowaniu rozwoju rynku – w mieście dostępna jest sieć stacji CNG, a na przyszłych użytkowników czeka dofinansowanie do zakupu pojazdów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym przedstawieniem austriackiego rynku CNG, który ukazał się miesięczniku Energia Gigawat.

CNG w Europie | Doświadczenia z Rajdu Blue Corridor 2013 Hansa

2013.12.04, bluecorridor.org

Równo 2 miesiące temu z St. Petersburga w Rosji wyruszył Międzynarodowy Rajd Pojazdów CNG – Blue Corridor 2013 Hansa. To wydarzenie tradycyjnie było okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat rynku pojazdów zasilanych ekologicznym paliwem gazowym. Jakie spostrzeżenia posiadają przedstawiciele państw odwiedzanych w tym roku? Zapraszamy do lektury krótkiego sprawozdania.

Stacje CNG w Europie

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z mapami stacji CNG w Europie. Są to profesjonalne opracowania, współredagowane przez zespół Portalu cng.auto.pl

Stacje CNG – małe kompresory CNG

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

Coltri MCH5 CNG. Niezawodna sprężarka CNG dla małej floty pojazdów

2013.10.29, ASF

Na polskim rynku systematycznie rośnie oferta kompresorów CNG, które pozwalają zatankować małą flotę pojazdów. Są to zazwyczaj urządzenia o wydajności do 5 m3 na godzinę, dzięki którym możliwe jest zatankowanie małej floty pojazdów (nawet 3-4 samochody) przy domu lub firmie. Jednym z najbardziej popularnych kompresorów w tej grupie w Polsce jest sprężarka CNG marki Coltri – MCH5 CNG. Urządzenie cechująca się niezwykle niskimi kosztami eksploatacji oraz wysoką niezawodnością. Zapraszamy do lektury szczegółowego przedstawienia tego kompresora.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

Kampania serwisowa Opel CNG | Zarejestruj się w systemie i bądź na bieżąco z informacjami o akcjach naprawczych CNG

2013.08.12, cng.auto.pl

Zapraszamy Państwa do rejestracji swojego pojazdu CNG marki Opel w specjalnym systemie, informującym o kampaniach serwisowych związanych z instalacją gazową. Po dokonaniu rejestracji będą Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych możliwościach naprawy oraz specjalnych usługach dotyczących instalacji gazowych. Wszystko dzięki współpracy Portalu cng.auto.pl z autoryzowanym dealerem pojazdów CNG marki Opel – Auto Żoliborz w Warszawie.

Fiat 500 L Living Natural Power – nowe auto klasy MPV z fabryczną instalacją CNG

2013.12, Fiat

Fiat poszerzył swoją ofertę samochodów z fabryczną instalacją CNG o kolejne auto – Fiat 500 L Living Natural Power. Samochód ten jest wyposażony w silnik 0,9 Natural Power (Ekologiczny Silnik Roku 2013). Na pokład może zabrać 7 osób.

Autobusy

CNG – ekologiczna i cicha komunikacja miejska

2013.12.19, cng.auto.pl

W poprzedniej publikacji szczegółowo zostało przeanalizowane zastosowanie CNG do zasilania pojazdów komunalnych – śmieciarek i zamiatarek. Tym razem uwaga zostanie zwrócona na równie ważny typ transportu, jakim są autobusy komunikacji miejskiej. W Krakowie jest eksploatowanych 5 takich aut zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Niestety, liczba ta wypada blado w porównaniu z innymi miastami w Polsce, które dużo lepiej wykorzystują właśnie takie pojazdy do walki z nadmierną emisją spalin i hałasu. Szczególnie, że gazowe autobusy są obecnie bezkonkurencyjne w walce z emisją zanieczyszczeń w efekcie skali całego transportu autobusowego.

LNG w Warszawie | MZA podpisało kontrakt na dostawę 35 autobusów na gaz ziemny

2013.12.23, UM Warszawa

Władze miasta stołecznego Warszawy oraz przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie podpisali kontrakt na zakup 35 ekologicznych autobusów zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Pojazdy Solbus SM LNG o długości 18 metrów wyjadą na ulice stolicy z początkiem 2015 roku. Podpisana umowa przewiduje również dostawy skroplonego gazu ziemnego, które będą realizowane przez firmę Gazprom Germania.

CNG autobusy | MZDiK w Radomiu zakupi 8 nowych autobusów przegubowych na gaz ziemny

Miejski Zakład Dróg i Komunikacji w Radomiu ogłosił przetarg na dostawę 8 ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej zasilanych CNG. Te nowe pojazdy będą miały 18 metrów długości (wersja przegubowa) i zostaną wyposażone w fabryczną instalację zasilania sprężonym gazem ziemnym. Zamówienie tych pojazdów jest efektem dofinansowania z projektu „Poprawa systemu transportu publicznego w Radomiu poprzez zakup nowego taboru oraz rozbudowę infrastruktury towarzyszącej”. Nowe autobusy zasilane metanem pojawią się na ulicach Radomia pod koniec 2014 roku.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

CNG pojazdy specjalne | Pierwszy wózek golfowy na gaz ziemny

2013.12.11, Vitkovice-Milmet

Gaz ziemny to uniwersalne paliwo, możliwe do zastosowania w każdego rodzaju pojazdach – od małych konstrukcji motocyklowych po statki żeglugi morskiej. Jednym z przykładów jest wózek golfowy na gaz ziemny, zaadaptowany do zasilania CNG przez firmę Vitkovice-Milmet. Jego światowa premiera miała miejsce w Gdańsku, w czasie polskiego odcinka rajdu Blue Corridor 2013 Hansa. Zaprezentowany wózek golfowy z napędem gazowym, stanowi interesującą alternatywę dla konstrukcji zasilanych benzyną lub energią elektryczną. Zapraszamy do szczegółowego przedstawienie pojazdu.

LNG i biometan | Ciężarówki zasilane ciekłym biogazem pojadą w Wielkiej Brytanii

2013.12.06, cng.auto.pl

Dzięki specjalnemu funduszowi Unii Europejskiej, wspierającemu wykorzystanie skroplonego metanu dla transportu, brytyjska firma Gasrec otrzymała dofinansowanie w kwocie 4,9 mln funtów do budowy sieci 5 stacji tankowania skroplonego biogazu (bioLNG) dla pojazdów ciężarowych. Punkty tankowania LNG powstaną przy autostradach i stworzą spójną sieć. Celem projektu firmy Gasrec jest opracowanie spójnego planu budowy podobnych obiektów tankowania LNG na terenie całej Unii Europejskiej.

CNG szansą dla usług komunalnych na zerową emisję sadzy

2013.12.05, cng.auto.pl

Najlepszym rozwiązaniem w walce ze spalinami emitowanymi przez transport jest jego maksymalne ograniczenie. Co jednak zrobić z pojazdami, których nie można całkowicie wyeliminować z ruchu miejskiego? Zaliczają się tutaj m.in. floty firm świadczących usługi komunalne, obsługiwane przez duże śmieciarki i zamiatarki. Odpowiedzią może okazać się zastosowanie silników gazowych, napędzanych gazem ziemnym (CNG). W wyniku prowadzonych testów w państwach Europy Zachodniej stwierdzono, że jest to najlepsze rozwiązanie dla wyeliminowania emisji sadzy z tej gałęzi transportu miejskiego. Okazało się także, że CNG ma zbawienny wpływ w przypadku ograniczenia emisji hałasu.

SPORT

CNG na trasie prestiżowego rajdu terenowego „Silk Way 2013” – Ciężarówka KAMAZ CNG

2013.07.17, gazprom.ru

Nie słabnie zaangażowanie na rzecz promocji sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Rosji. W tegorocznym międzynarodowym rajdzie terenowym Silk Way 2013 wystartowała ciężarówka marki KAMAZ zasilana ekologicznym metanem. W klasyfikacji generalnej pojazdów ciężarowych ekipa gazowego Kamaza zajęła 8 miejsce. Sponsorem występu tej ekologicznej ciężarówki był Gazprom.

Wieści z rynku CNG i LNG w Polsce

Biometan w transporcie | Międzynarodowe spotkanie rady wykonawczej projektu BioMaster

2013.12.19, cng.auto.pl

W dniu 27 listopada w Krakowie odbyło się spotkanie międzynarodowej rady wykonawczej Projektu BioMaster. Wzięli w nim udział wszyscy narodowi reprezentanci państw biorących udział w projekcie – Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski. Przybyli goście przedstawili krajowe rynki biogazu oraz zaprezentowali obecne szanse na wykorzystanie biometanu do zasilania pojazdów. Następnie podjęto dyskusję w gronie reprezentantów wyżej wymienionych państw oraz przedstawicieli polskich instytucji. Dotyczyła ona nadrzędnych celów projektu Biomaster, jakimi są  wprowadzanie biometanu do sieci gazowej i wykorzystywanie do zasilania aut metanem (CNG i LNG).

LNG to ekologiczne i oszczędne paliwo dla polskiego transportu

2013.11.06, cng.auto.pl

LNG, czyli gaz ziemny w postaci skroplonej, coraz częściej pojawia się w polskiej debacie gospodarczej w kontekście importu tego surowca drogą morską zza granicy. Jednocześnie mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że metan w postaci ciekłej może być z powodzeniem wykorzystywany do zasilania środków transportu. Okazuje się, że polskie przedsiębiorstwa na tle europejskim posiadają tutaj duże doświadczenie. Produkujemy ekologiczne i oszczędne autobusy oraz statki żeglugi morskiej zasilane skroplonym metanem. Mamy także pierwsze wdrożenie w codziennej eksploatacji – od 1 października tego roku 11 autobusów miejskich na LNG kursuje po ulicach Olsztyna.

PIMOT poszerza ofertę rozwiązań dla technologii CNG

Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Jednym z najaktywniejszych podmiotów w dziedzinie CNG na targach GasShow 2013 był Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Przede wszystkim PIMOT współorganizował 'Strefę Metanu' oraz II Konferencję 'Metan dla motoryzacji', gdzie możliwości i osiągnięcia Instytutu przedstawiło liczne grono prelegentów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą Instytutu w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów.

Giełda pojazdów CNG – Nowe, atrakcyjne ogłoszenia pojazdów osobowych i dostawczych

Na giełdzie pojazdów pojawiło się kilkanaście nowych ogłoszeń pojazdów wyposażonych w fabryczną instalację CNG. Są to zarówno auta osobowe i dostawcze, m.in. Volvo V-70 BiFuel, Opel Zafira CNG, Mercedes B 170 NGT czy Iveco Daily CNG i VW Transporter BiFuel.

Pozostałe informacje

 

Gazodiesel CNG | Nowe szanse na zmniejszenie emisji spalin w polskim transporcie

2013.12.09, cng.auto.pl

W Polsce utrzymuje się problem nadmiernej emisji zanieczyszczeń w transporcie. Jedną z przyczyn jest wysoki udział oleju napędowego jako paliwa w połączeniu z wyeksploatowaniem pojazdów. Sytuacja ta podyktowana jest względami ekonomicznymi. Jednym z prostych rozwiązań na rzecz redukcji emisji spalin, jak i tańszej eksploatacji pojazdów może być wykorzystanie instalacji gazowych w układzie Dual Fuel. Rozwiązanie to, zwane także jako Gazodiesel, pozwala na zastąpienie części spalanego oleju napędowego ekologicznym i tańszym paliwem gazowym – CNG lub LNG.

CNG zbiorniki | Amerykanie zmieszczą więcej gazu ziemnego w tej samej butli

2013.12.30, BASF, Chrysler

W ostatnich miesiącach w mediach można było przeczytać kilka interesujących publikacji o kolejnych pracach nad nową generacją zbiorników dla gazu ziemnego. Dzięki gazowej gorączce w Stanach Zjednoczonych, rząd USA hojniejszą ręką dotuje projekty, które pozwoliłyby na jeszcze lepsze wykorzystanie gazu ziemnego w gospodarce. Dotyczy to także sektora transportu, dla którego opracowywana jest nowa generacja zbiorników na gaz ziemny. Najbardziej zaawansowane prace prowadzi Chrysler, który chce zmagazynować więcej CNG przy utrzymaniu masy i wielkości zbiornika. W kolejce czeka także zupełnie nowa technologia – ANG. Być może zrewolucjonizuje ona cały rynek gazu ziemnego dla transportu. Na razie jednak gorąco zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tych rozwiązań.

Działalność cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl na kanałach społecznościowych. Zapraszamy do subskrypcji

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałach na Twoich portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, YouTube lub czytnik RSS! Kliknij w jedną z poniższych ikonek i bezpośrednio zapoznawaj się z aktualnościami na swoim ulubionym kanale informacyjnym.

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Kalendarz CNG

„Strefa Metanu” na GasShow 2014

5-6 marca 2014, EXPO XXI, Warszawa

NGVA Bruksela 2014. Wystawa i konferencja CNG i LNG

8-10.06.2014, Bruksela, Belgia

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl