BIULETYN cng.auto.pl – nr 11 (54) – listopad 2013

BIULETYN cng.auto.pl – nr 11 (54) – listopad 2013

PGNiG. Stacja CNG w Poznaniu. Gazowy gigant nałożył na kierowców 51 groszy podwyżki
Fot. PGNiG. Stacja CNG w Poznaniu. Gazowy gigant nałożył na kierowców 51 groszy podwyżki Źródło: cng.auto.pl

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA!

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałów na portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, Vimeo, YouTube lub czytnika RSS!

TEMAT MIESIĄCA – CNG obłożone akcyzą. Ogromne podwyżki ceny na stacjach

Cena CNG w Polsce po wprowadzeniu akcyzy. Ogromne podwyżki na stacjach paliw

2013.11.05, cena.cng.auto.pl

Niestety, sprawdził się najgorszy scenariusz z możliwych. Wszyscy operatorzy stacji CNG przerzucili koszt akcyzy na użytkowników pojazdów. Największa podwyżka ceny miała miejsce na sieci stacji PGNiG – tutaj cena wzrośnie od środy o 51 groszy za m3. Kolejne co do wielkości podwyżki jest MPK Inowrocław – tutaj wyniesie ona 44 grosze, a 1m3 gazu będzie kosztował zawrotne 3,80 zł! W Sosnowcu na kierowców od 1 listopada czekała podwyżka o 35 groszy, do poziomu 3,40 zł za 1m3 metanu. Użytkownicy ekologicznych pojazdów CNG są zniesmaczeni zarówno podejściem sprzedawców, jak i pazernością Ministerstwa Finansów, które od 1 listopada 2013 roku nałożyło akcyzę na CNG…

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

LNG w autobusach | Solbus z Gazprom Germania – ekologiczne autobusy gazowe dla Olsztyna i Warszawy

2013.11.11, Solbus, Gazprom Germania

Gazprom Germania i Fabryka Autobusów Solbus inwestują w rozwój transportu opartego na gazie ziemnym w Polsce. W październiku firmy wprowadziły w Olsztynie 11 autobusów miejskich napędzanych LNG – pierwszych takich pojazdów w Europie. Teraz firma Solbus, jej partner dystrybucyjny Lider Trading oraz Gazprom Germania wygrały przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta Warszawy, przekonując władze stołeczne o środowiskowych i finansowych korzyściach wynikających z wykorzystania skroplonego gazu ziemnego jako paliwa silnikowego. Solbus dostarczy Miejskim Zakładom Autobusowym (MZA) 35 innowacyjnych autobusów przegubowych napędzanych LNG, natomiast Gazprom Germania zapewni paliwo oraz zainwestuje w niezbędną infrastrukturę stacji tankowania.

CNG – ekologiczny konwój aut na gaz ziemny w Polsce. Relacja z polskiego etapu Rajdu „Blue Corridor 2013 Hansa”

Świnoujście, Słupsk, Gdańsk, 11 – 13 października 2013

Gaz ziemny to obecnie najlepsza ekologiczna i cenowa alternatywa dla drożejących paliw opartych na ropie naftowej. W dniach 11 – 13 października międzynarodowy konwój pojazdów na metan, pilotowany przez portal cng.auto.pl, przejechał przez Polskę. Najważniejszym punktem polskiego odcinka było specjalne spotkanie branżowe w Gdańsku, w czasie którego przedstawiono zalety wykorzystania CNG i LNG oraz zaprezentowano pojazdy zasilane CNG w układzie monofuel oraz dualfuel (CNG + Diesel). Dzięki uprzejmości PKM Gdynia, wystawie towarzyszył pokazowy przejazd autobusem CNG oraz demonstracyjne tankowanie pojazdu. Oprócz wizyt w Świnoujściu i Słupsku, polskie załogi rozpoczęły swoją podróż już 10 października podczas uroczystego startu na targach PolEko 2013 w Poznaniu.

CNG na PolEko 2013. Samochody ekologiczne w Strefie Metanu na Miasteczku Ekologicznym. Sukces promocji ekologicznego metanu dla transportu

7 – 10 październik 2013, PolEko 2013, Poznań

Goście targów PolEko 2013 kolejny raz będą mieli możliwość zapoznania się z ekologicznymi pojazdami zasilanymi gazem ziemnym (CNG). Na ekspozycji „Miasteczko ekologiczne” Portal cng.auto.pl zorganizuje po raz drugi „Strefę Metanu”. Jest to specjalna wystawa pojazdów CNG oraz stacji tankowania tego ekologicznego paliwa. Ponadto targi PolEko 2013 będą miejscem startu polskiego etapu międzynarodowego rajdu ekologicznych pojazdów na CNG – „Blue Corridor 2013 Hansa”.

Warto obejrzeć!

Blue Corridor 2013 – relacja filmowa
2013.11.15

Autoflesz.pl | Materiał filmowy z Blue Corridor 2013 Hansa

Portal  przygotował rozbudowaną relację filmową z Rajdu Blue Corridor 2013 Hansa w Polsce. Materiał zawiera wywiady z przedstawicielami firm z Polski oraz zagranicy, a także komentarz autorski. Gorąco zapraszamy do lektury artykułu!

CNG w TVP Poznań | Targi PolEko 2013 oraz Strefa Metanu w programie „Teleskop”

2013.10.07, Teleskop, TVP Poznań

 

W poniedziałek, 7 października 2013 roku, ekspert rynku CNG z Portalu cng.auto.pl wystąpił w programie informacyjnym „Teleskop” kanału TVP Poznań. Tematem audycji były 25. Międzynarodowe Targi Ekologiczne PolEko 2013. W materiale znalazła się również informacja o Strefie Metanu, przygotowanej przez Portal cng.auto.pl

Stacje tankowania CNG i LNG

Stacje CNG i LNG w Polsce

Listopad przyniósł ogromne podwyżki na stacjach CNG

W listopadzie na stacjach tankowania  CNG czekała podwyżka o 51 groszy na 1m3 gazu.

Wysokość ceny ustalana teraz raz na tydzień i jest powiązana z 55% parytetem ceny oleju napędowego, do którego obecnie doliczono 51 groszy za akcyze i opłatę paliwową.

Stacje CNG i LNG w Europie

Stacje CNG w Europie

Zapraszamy do bliższego zapoznania się z mapami stacji CNG w Europie. Są to profesjonalne opracowania, współredagowane przez zespół Portalu cng.auto.pl

Stacje CNG – małe kompresory CNG

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

Coltri MCH5 CNG. Niezawodna sprężarka CNG dla małej floty pojazdów

2013.10.29, ASF

Na polskim rynku systematycznie rośnie oferta kompresorów CNG, które pozwalają zatankować małą flotę pojazdów. Są to zazwyczaj urządzenia o wydajności do 5 m3 na godzinę, dzięki którym możliwe jest zatankowanie małej floty pojazdów (nawet 3-4 samochody) przy domu lub firmie. Jednym z najbardziej popularnych kompresorów w tej grupie w Polsce jest sprężarka CNG marki Coltri – MCH5 CNG. Urządzenie cechująca się niezwykle niskimi kosztami eksploatacji oraz wysoką niezawodnością. Zapraszamy do lektury szczegółowego przedstawienia tego kompresora.

 

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

Kampania serwisowa Opel CNG | Zarejestruj się w systemie i bądź na bieżąco z informacjami o akcjach naprawczych CNG

2013.08.12, cng.auto.pl

Zapraszamy Państwa do rejestracji swojego pojazdu CNG marki Opel w specjalnym systemie, informującym o kampaniach serwisowych związanych z instalacją gazową. Po dokonaniu rejestracji będą Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych możliwościach naprawy oraz specjalnych usługach dotyczących instalacji gazowych. Wszystko dzięki współpracy Portalu cng.auto.pl z autoryzowanym dealerem pojazdów CNG marki Opel – Auto Żoliborz w Warszawie.

Mazda na CNG. Producent zaprezentuje model 3 Skyactiv CNG

2013.10.23, Mazda

Na zbliżającym się salonie samochodowym w Tokio, Mazda zaprezentuje gamę ekologicznych wersji modelu 3. Jedną z nich będzie koncepcyjna wersja Mazda 3 CNG Skyactiv. Na razie nie znamy zbyt wielu szczegółów, ale z dotychczasowych informacji wynika, że auto będzie wyposażone w silnik benzynowy o pojemności 2.0 l, zaś gaz ziemny będzie zmagazynowany w jednym zbiorniku o pojemności ok. 18 m3. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć tego eleganckiego auta klasy compact.

Autobusy

CNG w autobusach | Wywiad z prezesem PKM Gdynia – Kazimierzem Gałkiewiczem

2013.11.24

Rajd Blue Corridor 2013 Hansa spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mediów. Jednym z efektów był szereg wywiadów z czołowymi specjalistami rynku CNG w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z panem Kazimierzem Gałkiewiczem, prezesem PKM Gdynia. Zarządzana przez prezesa Gałkiewicza firma z sukcesami eksploatuje 16 ekologicznych autobusów zasilanych gazem ziemnym. Jak wygląda ich eksploatacja? Zapraszamy do obejrzenia materiału!

LNG w autobusach | Solbus z Gazprom Germania – ekologiczne autobusy gazowe dla Olsztyna i Warszawy

2013.11.11, Solbus, Gazprom Germania

Gazprom Germania i Fabryka Autobusów Solbus inwestują w rozwój transportu opartego na gazie ziemnym w Polsce. W październiku firmy wprowadziły w Olsztynie 11 autobusów miejskich napędzanych LNG – pierwszych takich pojazdów w Europie. Teraz firma Solbus, jej partner dystrybucyjny Lider Trading oraz Gazprom Germania wygrały przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta Warszawy, przekonując władze stołeczne o środowiskowych i finansowych korzyściach wynikających z wykorzystania skroplonego gazu ziemnego jako paliwa silnikowego. Solbus dostarczy Miejskim Zakładom Autobusowym (MZA) 35 innowacyjnych autobusów przegubowych napędzanych LNG, natomiast Gazprom Germania zapewni paliwo oraz zainwestuje w niezbędną infrastrukturę stacji tankowania.

CNG w autobusach | MAN zaprezentował autobus Lions City 18 CNG z normą EURO 6

2013.11.04, MAN

Kortrijk to jedne z największych w Europie Targi branży miejskiej komunikacji autobusowej. W czasie tegorocznej edycji tego prestiżowego wydarzenia, firma MAN zaprezentowała całą paletę silnikową autobusu Lions City spełniającą normę EURO 6. Wśród nich znalazły się oczywiście dwie odmiany na gaz ziemny – o pojemności 6,9 oraz 12,8 l. Nowe jednostki gazowe EURO 6 dysponują mocą w zakresie 162 – 228 KM. W Polsce autobusy gazowe marki MAN w wersji przegubowej można spotkać w Gdyni, zaś w wersji krótkiej – m.in. w Zamościu.

CNG w autobusach | Scania pokazuje nowe silniki EURO 6 oraz przymierza się do autobusu na LNG

2013.11.08, Scania

CNG jako paliwo do zasilania pojazdów wielokrotnie pojawiało się w czasie targów Bus World 2013 w Kortjirk, zwłaszcza w kontekście wprowadzenia norm emisji EURO 6. W wykorzystaniu paliw metanowych, szczególnie bogate doświadczenie posiada firma Scania. Na swoim stanowisku zaprezentowała 9-litrowy silnik gazowy w dwóch wariantach mocy – 290 i 340 KM. Ponadto, zapowiedziano wprowadzenie autobusu zasilanego skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

LNG dla transportu. Iveco Stralis LNG otrzymał Europejską Nagrodę Zrównoważonej Mobilności

2013.11.25, Iveco

Firma Iveco, należąca do grupy kapitałowej CNH Industrial, jest europejskim liderem w zakresie wdrażania gazu ziemnego jako paliwa do zasilania ciężkich pojazdów. Ta ekologiczna i innowacyjna postawa spotyka się z ogromnym uznaniem branży. Ostatnim dokonaniem jest nagroda dla ciężarówki zasilanej skroplonym gazem ziemnym – Iveco Stralis LNG. Specjalny komitet, składający się z niemieckich ekspertów i dziennikarzy, przyznał temu pojazdowi Europejską Nagrodę Zrównoważonej Mobilności.

LNG Dual Fuel | DHL zakupił 63 ekologiczne ciężarówki zasilane gazem ziemnym w Wielkiej Brytanii

2013.11.12, DHL

Brytyjski oddział firmy DHL zakupił 63 ekologiczne ciężarówki zasilane mieszanką gazu ziemnego (LNG) oraz oleju napędowego w układzie Dual Fuel. Obecnie ekologiczna flota tego kuriera składa się z 95 takich pojazdów, natomiast kolejne 50 ciężarówek Dual Fuel zostanie zakupione w najbliższym czasie. Dostarczone pojazdy obsługują zestawy o masie do 44 ton. Głównym celem jest zmniejszenie emisji spalin oraz obniżenie kosztów eksploatacji floty.

SPORT

CNG na trasie prestiżowego rajdu terenowego „Silk Way 2013” – Ciężarówka KAMAZ CNG

2013.07.17, gazprom.ru

Nie słabnie zaangażowanie na rzecz promocji sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Rosji. W tegorocznym międzynarodowym rajdzie terenowym Silk Way 2013 wystartowała ciężarówka marki KAMAZ zasilana ekologicznym metanem. W klasyfikacji generalnej pojazdów ciężarowych ekipa gazowego Kamaza zajęła 8 miejsce. Sponsorem występu tej ekologicznej ciężarówki był Gazprom.

Wieści z rynku CNG i LNG w Polsce

CNG ekologicznym i ekonomicznym wyborem dystrybutorów lokalnych

2013.11.19, Portal cng.auto.pl

W ciągu ostatnich lat sklepy oferujące towary pierwszej potrzeby przeszły ogromną metamorfozę. Rosnąca konkurencja na rynku, spowodowana konsolidacją branży oraz wejściem do Polski nowych sieci dyskontów, wymusiła zastosowanie wielu nowoczesnych rozwiązań, m.in. w dostawach towarów. Przedsiębiorstwa trudniące się dowozem produktów spożywczych oraz chemicznych, coraz chętniej wybierają jako paliwo do zasilania pojazdów sprężony gaz ziemny. Powodów jest kilka, ale przeważają względy ekologiczne i ekonomiczne.

LNG to ekologiczne i oszczędne paliwo dla polskiego transportu

2013.11.06, cng.auto.pl

LNG, czyli gaz ziemny w postaci skroplonej, coraz częściej pojawia się w polskiej debacie gospodarczej w kontekście importu tego surowca drogą morską zza granicy. Jednocześnie mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że metan w postaci ciekłej może być z powodzeniem wykorzystywany do zasilania środków transportu. Okazuje się, że polskie przedsiębiorstwa na tle europejskim posiadają tutaj duże doświadczenie. Produkujemy ekologiczne i oszczędne autobusy oraz statki żeglugi morskiej zasilane skroplonym metanem. Mamy także pierwsze wdrożenie w codziennej eksploatacji – od 1 października tego roku 11 autobusów miejskich na LNG kursuje po ulicach Olsztyna.

BioCNG | Relacja ze spotkania projektu Biomaster promującego biogaz dla transportu

2013.11.15, cng.auto.pl

W dniu 30 października odbyło się w Krakowie spotkanie interesariuszy Projektu BioMaster. Osoby zainteresowane tematyką wykorzystania biometanu do zasilania pojazdów, miały niepowtarzalną możliwość bliżej zapoznać się z perspektywą wykorzystania ekologicznego i odnawialnego paliwa dla aut CNG. Dyskutowano o prawnych i ekonomicznych aspektach wykorzystania biogazu do zasilania pojazdów. Celem nadrzędnym projektu Biomaster jest wprowadzanie biometanu do sieci gazowej i wykorzystywanie do zasilania aut na metan.

PIMOT poszerza ofertę rozwiązań dla technologii CNG

Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Jednym z najaktywniejszych podmiotów w dziedzinie CNG na targach GasShow 2013 był Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Przede wszystkim PIMOT współorganizował 'Strefę Metanu' oraz II Konferencję 'Metan dla motoryzacji', gdzie możliwości i osiągnięcia Instytutu przedstawiło liczne grono prelegentów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą Instytutu w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów.

Giełda pojazdów CNG – Nowe, atrakcyjne ogłoszenia pojazdów osobowych i dostawczych

Na giełdzie pojazdów pojawiło się kilkanaście nowych ogłoszeń pojazdów wyposażonych w fabryczną instalację CNG. Są to zarówno auta osobowe i dostawcze, m.in. Volvo V-70 BiFuel, Opel Zafira CNG, Mercedes B 170 NGT czy Iveco Daily CNG i VW Transporter BiFuel.

 

Dual Fuel – CNG i LNG | Bosch prowadzi prace nad silnikami na gaz ziemny i olej napędowy

2013.11.28, Bosch

Dr Markus Heyn, Prezes działu branżowego Diesel Systems w spółce Robert Bosch GmbH, wyjaśnia dlaczego zastosowanie nowych technologii w samochodach ciężarowych z silnikami Diesla jest tak interesującym tematem. Zapraszamy do lektury fragmentu wywiadu.

 

Działalność cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl na kanałach społecznościowych. Zapraszamy do subskrypcji

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałach na Twoich portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, YouTube lub czytnik RSS! Kliknij w jedną z poniższych ikonek i bezpośrednio zapoznawaj się z aktualnościami na swoim ulubionym kanale informacyjnym.

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Kalendarz CNG

„Strefa Metanu” na GasShow 2014

5-6 marca 2014, EXPO XXI, Warszawa

NGVA Bruksela 2014. Wystawa i konferencja CNG i LNG

8-10.06.2014, Bruksela, Belgia

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl