BIULETYN cng.auto.pl – nr 8 (51) – sierpień 2013

BIULETYN cng.auto.pl – nr 8 (51) – sierpień 2013

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA!

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałów na portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, Vimeo, YouTube lub czytnika RSS!

TEMAT MIESIĄCA – AKCYZA na CNG w Sejmie

Akcyza na CNG | Wielkie szanse na utrzymanie zwolnienia i niespodziewana porażka w głosowaniu w Sejmie

2013.09.15, Sejm RP

Kto obserwował prace Sejmu w ciągu ostatnich dni mógł przekonać się, że po okresie miesięcznego uśpienia w czasie wakacji, życie w pełnym wymiarze wróciło na Wiejską i rozegrały się tam dramatyczne chwile. Tak samo wyglądała atmosfera wokół poprawki do ustawy o podatku akcyzowym. Poprawka, która ostatecznie przed głosowaniem zdobyła poparcie większości posłów, ostatecznie przepadła w głosowaniu. Przyczyną była absencja całego Klubu Prawo i Sprawiedliwość, który akurat w dniu głosowania odmówił stawienia się na obrady w ramach protestu. W nadchodzącym tygodniu poprawka będzie poddana również pod głosowanie w Senacie. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji.

Akcyza na CNG | Ustawa w Sejmie – czekamy na ostateczny werdykt

2013.09.05, cng.auto.pl

Ustawa wprowadzająca akcyzę na CNG jest na etapie procedowania w Sejmie i obecnie znajduje się w Komisji Finansów Publicznych. Dzięki uprzejmości przewodniczącego Komisji, jak i Posłów będących członkami Komisji, mieliśmy możliwość apelować o utrzymanie zwolnienia CNG z podatku akcyzowego. W tej sprawie zabraliśmy głos na posiedzeniach w dniach 29 sierpnia oraz 4 września. Szczególnie obszerna dyskusja miała miejsce w minioną środę, kiedy głos zabrał m.in. Pan Kazimierz Gałkiewicz, Prezes PKM Gdynia. Poprawka zwalniająca CNG z akcyzy przepadła w Komisji, ale jest duża szansa na zwolnienie na etapie głosowania w Sejmie.

Akcyza na CNG | I czytanie ustawy o podatku akcyzowym wywołało spore kontrowersje w Sejmie

2013.08.30, cng.auto.pl

W dniu 28 sierpnia 2013 roku, w czasie posiedzenia Sejmu miało miejsce I czytanie projektu „Ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym”. Po przedstawieniu projektu przez Wiceministra Finansów Kapicę, Pana Jacka Kapicę, głos w sprawie wyłączenia spod podatku akcyzowego zabrali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Palikota. Stanowisko to jest m.in. wynikiem interwencji Portalu cng.auto.pl wśród posłów obu ugrupowań. W efekcie problem związany z wprowadzeniem akcyzy został skierowany do Komisji Finansów Publicznych. Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej i lektury krótkiego podsumowania posiedzenia Sejmu.

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

„Strefa Metanu” na PolEko 2013. Wystawa ekologicznych pojazdów na gaz ziemny i stacji tankowania gazu

7 – 10 października 2013, Poznań

Goście targów PolEko 2013 kolejny raz będą mieli możliwość zapoznania się z ekologicznymi pojazdami zasilanymi gazem ziemnym (CNG). Na ekspozycji „Miasteczko ekologiczne” Portal cng.auto.pl zorganizuje po raz drugi „Strefę Metanu”. Jest to specjalna wystawa pojazdów CNG oraz stacji tankowania tego ekologicznego paliwa. Ponadto targi PolEko 2013 będą miejscem startu polskiego etapu międzynarodowego rajdu ekologicznych pojazdów na CNG – „Blue Corridor 2013 Hansa”.

Blue Corridor 2013 Hansa. Ekologiczny Rajd Pojazdów CNG przejedzie przez Polskę

Świnoujście, Słupsk, Gdańsk, 11 – 13 października 2013

Gaz ziemny to obecnie najlepsza alternatywa dla drożejących paliw opartych na ropie naftowej – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dla lepszego poznania jego zalet 3 października wyruszy z St. Petersburga (Rosja) specjalny rajd pojazdów zasilanych tym paliwem CNG – „Blue Corridor 2013 Hansa”. W dniach 11 – 13 października konwój pojazdów przejedzie przez Polskę. Najważniejszym punktem polskiego odcinka będzie specjalne spotkanie w Gdańsku, które odbędzie się 13 października 2013 roku. Następnie przejedzie on wokół Morza Bałtyckiego. Na trasie rajdu  zostaną zorganizowane Konferencje promujące metan w motoryzacji.

Warto obejrzeć!

BlueCorridor 2012 | Relacja filmowa z konferencji w Warszawie oraz udziału polskich załóg

FILM | Relacja z konferencji w Warszawie oraz udziału polskich załóg w Blue Corridor 2012

Zapraszamy do obejrzenia interesującej relacji filmowej z międzynarodowej konferencji CNG/LNG w Warszawie oraz udziału polskich załóg w „Rajdzie Blue Corridor 2012”.

TELEWIZJA CNGAUTOTV | Relacja filmowa ze zwycięstwa pojazdów CNG w X Superteście Ekonomii

2013.08.28, CNGAUTO TV

FILM | Relacja filmowa ze zwycięstwa aut CNG w X Superteście Ekonomii

Zapraszamy Państwa do obejrzenia szczegółowej relacji filmowej ze zwycięstwa pojazdów zasilanych gazem ziemnym (CNG) w jubileuszowej edycji X Supertestu Ekonomii. W filmie przedstawiono pojazdy startujące w zmaganiach o miano najbardziej ekologicznego i oszczędnego auta w Polsce. Klasyfikację te wygrały oczywiście auta zasilane gazem ziemnym.

Stacje tankowania CNG i LNG

Stacje CNG i LNG w Polsce

PGNiG | W sierpniu stabilizacja ceny CNG

2013.08

W sierpniu na stacjach tankowania CNG kierowcy pojazdów na gaz ziemny musieli płacić za 1m3 gazu ziemnego w granicach 2,90 – 2,95 zł.

Wysokość ceny ustalana teraz raz na tydzień i jest powiązana z 55% parytetem ceny oleju napędowego.

Aktualna cena na 20 stacjach Grupy Kapitałowej PGNiG SA wynosi 3,03 zł (2,46 zł netto).

Stacje CNG i LNG w Europie

OFERTA | Kompletna używana stacja CNG marki Sulzer

Firma Vitkovice-Milmet SA oferuje używaną stację CNG bazującą na kompresorze Sulzer Burckhardt typ C4N110.-GR. Stacja posiada wydajność 35 m3/h. Oferowana sprężarka jest w pełni sprawna. W komplecie znajduje się osuszacz. Stacja została wystawiona na sprzedaż ze względu na wymianę na większą jednostkę. Pełna dokumentacja UDT oraz comiesięczne protokoły serwisowe. Cena brutto zestawu to 70.000 PLN. Stację można obejrzeć w siedzibie firmy w Sosnowcu.

Mobilna stacja LNG – Bohlen & Doyen dostarcza pierwsze urządzenie do tankowania skroplonego gazu ziemnego
2013.08.07

Firma Hellmann Worldwide Logistics z Osnabruck (Niemcy) przez cztery tygodnie testowała pojazdy ciężarowe zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG) marki Iveco oraz Scania. Ekologiczne paliwo – skroplony metan – dla potrzeb testów był dostarczany przez mobilną stację marki Bohlen & Doyen.

Stacje CNG – małe kompresory CNG

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

COLTRI – małe sprężarki domowe CNG

Kompresy CNG: MCH3, MCH5, MCH10

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w domu lub obsługi małej floty pojazdów użytkowych. W asortymencie małych sprężarek CNG obecnie znajdują się 3 modele kompresorów – MCH3, MCH5 oraz MCH10. Dzięki zróżnicowanej wydajności każdego z urządzeń jest ono w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

SAFE – oferta na używaną stację CNG

2012.12.05

Oferta dotyczy czterech kompresorów CNG, a w zasadzie prawie kompletnej, zdemontowanej stacji tankowania CNG oprócz: zbiorników (magazynu CNG), dystrybutora i osuszacza.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

Kampania serwisowa Opel CNG | Zarejestruj się w systemie i bądź na bieżąco z informacjami o akcjach naprawczych CNG

2013.08.12, cng.auto.pl

Zapraszamy Państwa do rejestracji swojego pojazdu CNG marki Opel w specjalnym systemie, informującym o kampaniach serwisowych związanych z instalacją gazową. Po dokonaniu rejestracji będą Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych możliwościach naprawy oraz specjalnych usługach dotyczących instalacji gazowych. Wszystko dzięki współpracy Portalu cng.auto.pl z autoryzowanym dealerem pojazdów CNG marki Opel – Auto Żoliborz w Warszawie.

Opel Monza CNG | Koncepcyjny pojazd hybrydowy na gaz ziemny zostanie pokazany na IAA Frankfurt 2013

2013.08.21, Opel

W czasie zbliżających się targów motoryzacyjnych IAA Frankfurt 2013, Opel pokaże koncepcyjny model Monza zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG). Będzie to zaawansowane auto hybrydowe, gdzie głównym źródłem napędu będzie silnik elektryczny. Jednostką uzupełniającą będzie zasilany metanem silnik 1.0 SIDI Turbo. Ponadto, Opel Monza stanowi rewolucję designu przyszłych modeli marki Opel.

Mercedes E 200 NGD. Nowe design i silnik CNG w luksusowym Mercedesie

2013.08.13, Mercedes-Benz

Mercedes przedstawił odświeżoną limuzynę klasy E z silnikiem na sprężony gaz ziemny (CNG). Okazuje się, że zmiany nie ograniczyły się tylko do kosmetycznych zabiegów – nowego designu auta czy zmiany oznaczenia jednostki napędowej. Dużo większa zmiana miała miejsce pod maską silnika – w zmodernizowanej klasie E będzie to silnik 2.0 NGD, przejęty od nowej generacji Mercedesa klasy B. W porównaniu z poprzednią wersją poprawił się przede wszystkim moment obrotowy i ograniczono spalanie paliwa. Moc, osiągi, jak i emisja CO2 pozostały praktycznie na takim samym poziomie. Nowością jest również system start/stop.

Volkswagen EcoUp!, Skoda CitiGo CNG i Seat Mii EcoFuel | Nagrody i rekordy ekologicznych miejskich aut grupy Volkswagen na CNG

2013.08.16, VCD, Skoda

Volkswagen demonstruje potencjał ekologicznych pojazdów zasilanych gazem ziemnym w klasie aut miejskich. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego i oszczędnego silnika CNG w trio VW EcoUp!, Skoda CitiGo CNG oraz Seat Mii EcoFuel, otrzymał niedawno prestiżową nagrodę VCD – „Ekologiczne Auto Roku 2013”. Potwierdzeniem zasadności tego tytułu jest rekord spalania, jaki ustanowiła Skoda CitoGo CNG na trasie ponad 2.600 kilometrów. Auto zużyło zaledwie 3,26 m3 (2,39 kg) CNG!

Volkswagen TGI | Silniki CNG w grupie Volkswagen. Technologia TGI powtórzy sukces silników TDI?

2013.08.16, GNV Magazine

Volkswagen ma ambitne plany wykorzystania sprężonego gazu ziemnego do umocnienia pozycji lidera w produkcji aut na europejskim rynku. W całym koncernie trwają obecnie wytężone prace nad wdrożeniem nowych jednostek napędowych na CNG w różnych modelach pojazdów. Analiza ostatnich dokonań podpowiada, że silniki CNG sygnowane symbolem TGI, mają szansę powtórzyć sukces technologii TDI z początku lat 90. XX wieku.

Samochody dostawcze

Iveco Daily CNG  nagrodzone w konkursie FMCG

2013.07.04, Iveco Poland

IVECO Poland zdobyło uznanie czytelników magazynu „Życie Handlowe” otrzymując wyróżnienie za produkt IVECO DAILY NAPĘDZANE GAZEM ZIEMNYM w kategorii nagroda specjalna w konkursie „PRZEBÓJ ROKU FMCG 2013”.

Autobusy

Autobusy na CNG | ITS Michalczewski Radom kupi 8 Solarisów Urbino 12 CNG

ITS Michalczewski

W dniu 5 września 2013 roku została podpisana umowa na dofinansowanie zakupu 8 nowych autobusów Solaris Urbino 12 CNG, zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Pojazdy powinny trafić do Radomia jeszcze w grudniu tego roku. Operator komunikacji autobusowej – ITS Michalczewski otrzymał wsparcie ze środków Unii Europejskiej na ich zakup. 8 gazowych autobusów ma kosztować nieco ponad 9 mln złotych.

Program GAZELA | 100 autobusów CNG dla Litwy. Zatwierdzono plan realizacji litewskiego odpowiednika programu GAZELA

2013.08.26, Lietuvos Dujos

Trwają prace nad wyłonieniem ostatecznej listy beneficjentów dofinansowania w ramach programu GAZELA dla zakupu autobusów hybrydowych zasilanych CNG w Polsce. Tymczasem na Litwie rozstrzygnięto przetarg na dostawę 100 autobusów CNG dla przewoźników komunikacji miejskiej, którzy aplikowali do analogicznego programu. Na jego mocy, pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym dostarczy konsorcjum firm Iveco i Castrosua. Pojazdy trafią do zakładów na terenie całego kraju. Łączna pula dofinansowania projektu to 90 mln Litów (ok. 111 mln złotych).

Program GAZELA | Złożono 25 wniosków na 302 autobusy hybrydowe CNG

2013.07.27

Niektóre przedsiębiorstwa komunikacyjne poinformowały o pozytywniej ocenie ich wniosków w ramach Programu Gazela. Łącznie „zielone światło”z NFOŚiGW otrzymało 25 autobusowych wniosków na kwotę całkowitą 560.373.063,77 zł. Za tą sumę potencjalni beneficjanci chcą kupić 302 autobusy hybrydowe zasilane CNG.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

Gazowe śmieciarki w Warszawie | Szczegółowe przedstawienie inwestycji MPO Warszawa w ekologiczne pojazdy komunalne marek Scania i Iveco

2013.08.28, cng.auto.pl

Od kwietnia 2013 roku na ulicach Warszawy można spotkać ekologiczne śmieciarki zasilane gazem ziemnym (CNG). Pojazdy te należą do stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnego paliwa jakim jest metan, pojazdy są dużo cichsze i posiadają praktycznie zerową emisję spalin. Władze MPO Warszawa liczą również na efekt ekonomiczny inwestycji. Finalna flota 27 ciężarówek Scania P 270 CNG i 6 mniejszych Iveco Daily Natural Power powinna przynieść wymierne oszczędności. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym przedstawieniem inwestycji.

SPORT

CNG na trasie prestiżowego rajdu terenowego „Silk Way 2013” – Ciężarówka KAMAZ CNG

2013.07.17, gazprom.ru

Nie słabnie zaangażowanie na rzecz promocji sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Rosji. W tegorocznym międzynarodowym rajdzie terenowym Silk Way 2013 wystartowała ciężarówka marki KAMAZ zasilana ekologicznym metanem. W klasyfikacji generalnej pojazdów ciężarowych ekipa gazowego Kamaza zajęła 8 miejsce. Sponsorem występu tej ekologicznej ciężarówki był Gazprom.

Wieści z rynku CNG w Polsce

PIMOT poszerza ofertę rozwiązań dla technologii CNG

2013.03.12, Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Jednym z najaktywniejszych podmiotów w dziedzinie CNG na targach GasShow 2013 był Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Przede wszystkim PIMOT współorganizował 'Strefę Metanu' oraz II Konferencję 'Metan dla motoryzacji', gdzie możliwości i osiągnięcia Instytutu przedstawiło liczne grono prelegentów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą Instytutu w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów.

Giełda pojazdów CNG – Nowe, atrakcyjne ogłoszenia pojazdów osobowych i dostawczych

Na giełdzie pojazdów pojawiło się kilkanaście nowych ogłoszeń pojazdów wyposażonych w fabryczną instalację CNG. Są to zarówno auta osobowe i dostawcze, m.in. Volvo V-70 BiFuel, Opel Zafira CNG, Mercedes B 170 NGT czy Iveco Daily CNG i VW Transporter BiFuel.

Pozostałe informacje

Lokomotywy na gaz ziemny | Na targach w Moskwie pokazano 2 lokomotywy na LNG

Podczas targów EXPO 1520 w Moskwie, zaprezentowano dwie ekologiczne lokomotywy towarowe jeżdżące na skroplony gaz ziemny (LNG). Te maszyny to GTh1 oraz TEM19, które już wkrótce być może trafią do masowej produkcji. Głównymi zaletami wykorzystania metanu jako paliwa dla transportu kolejowego są zmniejszenie emisji spalin, niższe koszty eksploatacji taboru oraz większa żywotność pojazdów. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji.

Działalność cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl na kanałach społecznościowych. Zapraszamy do subskrypcji

Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszych oficjalnych kanałach na Twoich portalach społecznościowych! Już dzisiaj subskrybuj jeden z naszych kanałów na Facebook, Google+, YouTube lub czytnik RSS! Kliknij w jedną z poniższych ikonek i bezpośrednio zapoznawaj się z aktualnościami na swoim ulubionym kanale informacyjnym.

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Kalendarz CNG

„Strefa Metanu” na PolEko 2013. Wystawa ekologicznych pojazdów na gaz ziemny i stacji tankowania gazu

7 – 10 października, Poznań

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl