BIULETYN cng.auto.pl – nr 6 (49) – czerwiec 2013

BIULETYN cng.auto.pl – nr 6 (49) – czerwiec 2013

X Supertest Ekonomii - tankowanie zwycięskiego auta - Lancia Ypsilon EcoChick
Fot. X Supertest Ekonomii – tankowanie zwycięskiego auta – Lancia Ypsilon EcoChick Źródło: cng.auto.pl

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA! Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszego oficjalnego profilu na FaceBook’u! Najświeższe informacje bezpośrednio na Twojej tablicy!

http://www.facebook.com/cng.auto

TEMAT MIESIĄCA

CNG zwycięża w jubileuszowym, X Superteście Ekonomii

2013.06.26, cng.auto.pl

W dniu 25 czerwca 2013 roku odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników X Supertestu Ekonomii. Po rocznej przerwie, w klasyfikacji generalnej na szczyt wróciły auta zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Tegorocznym zwycięzcą jest Lancia Ypsilon EcoChick z silnikiem 0.9 Natural Power. Koszt przejechania 100 kilometrów tym autem wyniósł zaledwie 9,12 zł. Auta zasilane metanem zajęły wszystkie miejsca na podium klasyfikacji generalnej oraz zwyciężyły w klasyfikacji kosztu przewiezienia 1 osoby oraz transportu 1m3 i 1 tony ładunku.

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

WARSZAWA | MZA zamawia 35 autobusów gazowych (zasilanych CNG lub LNG) oraz dostawy paliwa

2013.06.12, MZA Warszawa

W dniu 11 czerwca 2013 roku Miejskie Zakład Autobusowe w Warszawie, ogłosiły postępowanie przetargowe na dostawę 35 nowych pojazdów komunikacji miejskiej zasilanych paliwem metanowym – CNG lub LNG. Nowe autobusy będą miały długość 18 metrów, a zwycięzca przetargu jest zobowiązany do zapewnienia dostaw paliwa oraz stacji tankowania przez 10 lat eksploatacji pojazdu. Pierwsze pojazdy powinny być dostarczone do 5 września 2014 roku. MZA Warszawa to największy operator miejskiej komunikacji autobusowej w stolicy Polski należący do miasta. Otwarcie ofert odbędzie się już w przyszłym miesiącu – 19 lipca, w siedzibie firmy przy ul. Włościańskiej w Warszawie.

AKCYZA na CNG | Ministerstwo Gospodarki apeluje o zawieszenie akcyzy, Ministerstwo Finansów odpowiada negatywnie

2013.05.17, Dziennik Gazeta Prawna

Resort gospodarki chce, by zwolnienia z podatku akcyzowego dla gazu ziemnego, w tym wykorzystywanego do celów napędowych, były bardziej liberalne. Ministerstwo Finansów zasłania się jednak potrzebami budżetu i argumentuje, że rynek CNG będzie w stanie dalej samodzielnie się rozwijać…

OLSZTYN | Pomorska Spółka Gazownictwa chce oddać w dzierżawę stację CNG!

Pomorska Spółka Gazownictwa w dniu 28 maja 2013 roku ogłosiła przetarg na dzierżawę stacji CNG w Olsztynie. Firmy zainteresowane dzierżawą stacji mają czas do 8 lipca 2013 roku na przesyłanie swoich ofert. Koszt miesięcznej dzierżawy wynosi 7.576,05 zł. W zamian dzierżawca otrzyma do użytkowania kompletną stację CNG składającą z kompresora CNG, magazynu gazu ziemnego oraz dystrybutora. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi warunkami dzierżawy. Ogłoszenie przetargu na dzierżawę stacji CNG to przede wszystkim efekt starań użytkowników pojazdów z CNG z Olsztyna, którzy od ponad roku prowadzili rozmowy z Gazownią Lubelską na ten temat.

Zapraszamy do testowania pojazdów Iveco CNG!

Iveco Poland, Portal cng.auto.pl

Iveco to obecnie najbardziej zaangażowany producent pojazdów użytkowych na CNG, który intensywnie promuje wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów. Marka ta sukcesywnie od kilku lat poszerza gamę pojazdów testowych na gaz ziemny w Polsce. Przedsiębiorstwa zastanawiające się nad sprawdzeniem CNG do zasilania swojej floty mogą tutaj liczyć na kompleksowe testy takich pojazdów – dostawczych, usług komunalnych czy nawet autobusów. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!

Warto obejrzeć!

BlueCorridor 2012 | Relacja filmowa z konferencji w Warszawie oraz udziału polskich załóg

FILM | Relacja z konferencji w Warszawie oraz udziału polskich załóg w Blue Corridor 2012

Zapraszamy do obejrzenia interesującej relacji filmowej z międzynarodowej konferencji CNG/LNG w Warszawie oraz udziału polskich załóg w „Rajdzie Blue Corridor 2012”.

GasShow 2013 | Relacja filmowa z II Konferencji 'Metan dla motoryzacji'

 

Zapraszamy do obejrzenia interesującej relacji filmowej z II Konferencji 'Metan dla motoryzacji'.  Pojawiły się kwestie rozwoju rynku CNG, nowych regulacji prawnych dotyczących stacji CNG, jak i pionierskich rozwiązań w Polsce w zakresie skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Stacje tankowania CNG

Stacje CNG w Polsce

W czerwcu CNG podrożało o 5 groszy

W czerwcu na stacjach tankowania CNG podrożało o ok. 5 groszy.

Wysokość ceny ustalana teraz raz na tydzień i jest powiązana z 55% parytetem ceny oleju napędowego.

Stacje CNG w Europie

ROSJA | Prezydent Putin gościł na Kremlu przedstawicieli branży CNG

2013.05.18, kremlin.ru

We wtorek, 14 maja 2013 roku, Władimir Putin gościł na Kremlu przedstawicieli rosyjskiej branży CNG. Spotkanie było podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć w zakresie wykorzystania CNG do zasilania pojazdów oraz stanowiło punkt wyjścia do przyspieszenia dalszych działań. Prezydent Rosji zwrócił uwagę, że wzrost ilości pojazdów zasilanych metanem to globalny trend, za którym musi podążać państwo. Tym bardziej, że jego wykorzystanie to szansa na zwiększenie konkurencyjności rosyjskiej gospodarki oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zgromadzeni na sali przedstawiciele zapewniali o przygotowywanych inwestycjach w tym sektorze. Rosneft planuje budową 1.000 stacji CNG, zaś Gazprom w tym roku otworzy 17 nowych stacji CNG.

Stacje CNG – małe kompresory CNG

COLTRI – duże domowe sprężarki CNG

Kompresy CNG: MCH10, MCH14, MCH20, MCH24

Firma AEROTECNICA COLTRI S.p.A oferuje szeroką gamę kompresorów CNG do zastosowania w firmie posiadającej flotę pojazdów użytkowych na gaz ziemny. W ofercie dużych sprężarek CNG obecnie znajdują się 4 modele kompresorów – MCH10 i MCH14 oraz MCH20 i MCH24. Dzięki szerokiej gamie wydajności urządzeń, możliwy jest wybór odpowiedniego modelu będącego w stanie sprostać specyficznym wymaganiom każdej floty pojazdów. Wyłącznym przedstawicielem AEROTECNICA COLTRI S.p.A w Polsce jest firma ASF ze Starowej Góry koło Łodzi.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

FIAT | Jednostka 0.9 Natural Power (CNG) ekologicznym silnikiem roku 2013!
2013.06.06

Silnikiem roku 2013 w kategorii ekologicznych jednostek napędowych została konstrukcja zasilana sprężonym gazem ziemnym – 0.9 Natural Power. Ten innowacyjny silnik CNG, produkowany przez koncern Fiat, zwyciężył w konkurencji z silnikami hybrydowymi, elektrycznymi oraz zasilanymi gazem propan-butan (LPG). Ekologiczny silnik roku 0.9 Natural Power znajdziemy pod maską nowego Fiata Pandy, Fiata 500L oraz Lancii Ypsilon EcoChic. Ten ostatni pojazd będzie walczył o miano najbardziej oszczędnego samochodu w X Superteście Ekonomii, który odbędzie się 15 czerwca!

AUDI prezentuje dalsze szczegóły na temat modelu A3 g-tron (CNG)

2013.06.13, AUDI

Model A3 Sportback g-tron, to dla Audi wielki krok w kierunku zrównoważonej mobilności. Pięciodrzwiowy, kompaktowy samochód segmentu premium, który pod koniec roku pojawi się w sprzedaży, obok gazu ziemnego, będzie wykorzystywać przyjazny dla klimatu e-gaz Audi. Paliwo to już wkrótce, z wykorzystaniem ekologicznej energii elektrycznej, będzie produkowane w zbudowanej przez Audi specjalnej przetwórni. Dzięki temu, pojazd łączy w sobie w pionierski sposób ekologię, ekonomię i najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne.

Audi uruchamia zakład przetwarzający prąd elektryczny w e-gas (CNG)

2013.06.27

Jako pierwszy producent w branży motoryzacyjnej, koncern Audi tworzy w ten sposób łańcuch zrównoważonych nośników energii. Na jego początku znajdują się: ekologicznie pozyskiwana energia elektryczna, woda oraz dwutlenek węgla. Produktami końcowymi łańcucha są wodór i syntetyczny metan, czyli e-gaz Audi.

Nowe szybkie i oszczędne kombi na CNG – Volvo V60 Bi-Fuel

2013.06.23,

W czasie targów NGVA Europe 2013 w Gotheborgu (Szwecja), Volvo zaprezentowało nowy model zasilany sprężonym gazem ziemnym – Volvo V60 Bi-Fuel. Pojazd został fabrycznie wyposażony w instalację CNG. Cechuje się znakomitymi osiągami – maksymalna moc to 213 KM, zaś moment obrotowy wynosi aż 300 Nm. Auto znajdzie się w ofercie producenta pod koniec 2013 roku.

Samochody dostawcze

ROSJA | Gazprom i Grupa Fiat będą wspólnie pracować nad autami na gaz ziemny

2013.06.15

Największy na świecie koncern gazowy, rosyjski Gazprom podpisał porozumienie z włoskim koncernem samochodowym Fiat. Obaj potentaci będą współpracować w kwestii budowy nowoczesnych silników na sprężony gaz ziemny. W pierwszym rzędzie współpraca obejmie napęd dla samochodów dostawczych, specjalnych i ciężarowych Iveco (część Fiat Industrial). W przyszłości może zostać rozszerzona o jednostki napędowe przeznaczone dla pojazdów osobowych. Obie strony będą współpracować w stworzeniu nowych jednostek napędowych. Po ich zamontowaniu samochody będą testowane przez Gazprom.

Autobusy

WARSZAWA | MZA zamawia 35 autobusów gazowych (zasilanych CNG lub LNG) oraz dostawy paliwa

2013.06.12, MZA Warszawa

W dniu 11 czerwca 2013 roku Miejskie Zakład Autobusowe w Warszawie, ogłosiły postępowanie przetargowe na dostawę 35 nowych pojazdów komunikacji miejskiej zasilanych paliwem metanowym – CNG lub LNG. Nowe autobusy będą miały długość 18 metrów, a zwycięzca przetargu jest zobowiązany do zapewnienia dostaw paliwa oraz stacji tankowania przez 10 lat eksploatacji pojazdu. Pierwsze pojazdy powinny być dostarczone do 5 września 2014 roku. MZA Warszawa to największy operator miejskiej komunikacji autobusowej w stolicy Polski należący do miasta. Otwarcie ofert odbędzie się już w przyszłym miesiącu – 19 lipca, w siedzibie firmy przy ul. Włościańskiej w Warszawie.

Solaris | Autobus Urbino 12 CNG teraz z silnikiem EURO 6 od Cummins’a

2012.05.08

Ekologiczny Solaris Urbino 12 CNG odbył podróż do położonego na północy Anglii Darlington. Celem podróży gazowego Solarisa była siedziba firmy Cummins, jednego z dwóch głównych dostawców silników dla marki Solaris. Pojazd ten wybrano, aby dokonać pierwszego montażu silnika gazowego, który spełnia standard emisji spalin Euro 6.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

Scania dostarcza pierwsze ciężarówki CNG z silnikami Euro 6

2013.06.26, Scania

Scania dostarczyła pierwszą ciężarówkę zgodną z normą Euro 6 zasilaną gazem. Właścicielem pojazdu została firma Bring Logistics będąca liderem wśród skandynawskich firm transportowych oferującym klientom najnowsze rozwiązania ekologiczne.

Iveco i Gazprom promują pojazdy napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG)

2013.06.25, Iveco

Iveco, światowy lider w segmencie pojazdów użytkowych i specjalizowanych wchodzący w skład Fiat Industrial Group, oraz rosyjska firma Gazprom PLC podjęły współpracę w celu popularyzacji pojazdów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) w Rosji. Zdaniem obydwu firm rosyjski rynek pojazdów napędzanych CNG ma ogromny potencjał wzrostu. Zastępując silniki wysokoprężne silnikami na CNG, rosyjskie firmy działające w najważniejszych sektorach gospodarki mogłyby osiągnąć znaczące oszczędności pod względem zużycia paliwa, co byłoby także korzystne dla środowiska i wzmocniłoby bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Cummins przedstawia ofertę silników ISL G (CNG/LNG) z normą EURO 6

2013.06.28

Silnik Cummins ISL G Euro 6, zasilany gazem ziemnym, jest gotowy do uzyskania homologacji, co powinno nastąpić w październiku 2013 r. Ta 8,9-litrowa jednostka jest dostępna w regulacjach mocy od 250 do 320 KM i osiąga maksymalny moment obrotowy 1.356 Nm.

SPORT

VW SCIROCCO R CUP (CNG)

Najbliższy wyścig w sezonie 2013:

13 lipca  Norisring (Niemcy)

Wieści z rynku CNG w Polsce

PIMOT poszerza ofertę rozwiązań dla technologii CNG

2013.03.12, Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Jednym z najaktywniejszych podmiotów w dziedzinie CNG na targach GasShow 2013 był Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Przede wszystkim PIMOT współorganizował 'Strefę Metanu' oraz II Konferencję 'Metan dla motoryzacji', gdzie możliwości i osiągnięcia Instytutu przedstawiło liczne grono prelegentów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z ofertą Instytutu w zakresie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów.

Pozostałe informacje

LNG | Mnóstwo nowych inwestycji w pojazdy na skroplony gaz ziemny na świecie

2013.05.06, GNV Magazine, NGV Global

Jesteśmy świadkami globalnej hossy na nowe floty zasilane skroplonym gazem ziemnym (LNG). Codziennie napływają kolejne komunikaty o coraz to nowych zastosowaniach tego ekologicznego i taniego paliwa dla pojazdów użytkowych. Dla zobrazowania światowego trendu wybraliśmy kilka najciekawszych doniesień, które na pewno wpłyną na rozwój rynku LNG dla motoryzacji w tym roku. Są też i pozytywne sygnały z Polski!

BOSCH | CNG to szansa na obniżenie emisji CO2 w transporcie

2013.05.07

Bosch jest przekonany, że wartości emisji CO2 przewidziane na rok 2020 (95 g/km) są możliwe do osiągnięcia. Za jeden ze środków postrzega wykorzystanie sprężonego gazu ziemnego (CNG) do zasilania pojazdów.

Nowe rozwiązania techniczne dla małych instalacji tankowania LNG

2013.05.14, GE Oil & Gas, Galileo

W ostatnich miesiącach na rynku pojawiły się 2 nowe rozwiązania w zakresie małych instalacji tankowania LNG dla pojazdów. Firmy GE Oli & Gas oraz Galileo wdrożyły innowacyjne produkty pozwalające tankować floty pojazdów zasilanych skroplonym gazem ziemnym. Znaleźli się już pierwsi nabywcy tych instalacji – GE dostarczy 5 pierwszych stacji do Europy, natomiast Galileo dostarczy 7 jednostek do Urugwaju. Za główną zaletę tego typu rozwiązania należy uznać możliwość samodzielnego zaopatrywania się w LNG, co pozwoli na powstanie nowych flot pojazdów zasilanych tym paliwem.

Działalność cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl teraz na nowoczesnych serwerach Zenbox. Mamy rabat dla naszych użytkowników

2013.06.30, cng.auto.pl

Z końcem czerwca Portal cng.auto.pl przeniósł swoje konto hostingowi do firmy zenbox.pl.  Ten usługodawca posiada obecnie jedną z najbardziej wydajnych ofert na polskim rynku. Dlatego osoby korzystające z naszego Portalu mogą jeszcze szybciej i sprawniej korzystać z naszych zasobów. Oferta firmy zenbox.pl jest przeznaczona dla różnych grup odbiorców, a dzięki nam możecie Państwo otrzymać teraz na korzystanie z tych usług specjalny rabat.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Kalendarz CNG

Wyścig Volkswagen Scirocco-R CUP (CNG)

13.07.2013, Norisring, Niemcy

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl