BIULETYN cng.auto.pl – nr 1 (44) – styczeń 2013

BIULETYN cng.auto.pl – nr 1 (44) – styczeń 2013

GasShow 2013. Rekordowa Strefa CNG oraz II Konferencja 'Metan dla motoryzacji'

Fot. GasShow 2013. Rekordowa Strefa CNG oraz II Konferencja ‚Metan dla motoryzacji’ Źródło: cng.auto.pl

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA! Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszego oficjalnego profilu na FaceBook’u! Najświeższe informacje bezpośrednio na Twojej tablicy!

http://www.facebook.com/cng.auto

TEMAT MIESIĄCA – GasShow 2013. Strefa CNG oraz II Konferencja ‚Metan dla motoryzacji’

Portal cng.auto.pl Polska zaprasza do Strefy CNG oraz na II Konferencję ‘Metan dla motoryzacji’ na GasShow 2013

2013.02.06

Już po raz trzeci Portal cng.auto.pl ma przyjemność zaprosić Państwa na niezwykłe wydarzenie poświęcone branży CNG i LNG w Polsce. Wspólnie z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT) w dniach 6-7 marca będziemy promować wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów w ‘Strefie CNG’, natomiast w I dniu targów przybyli goście będą mogli zapoznać się z technologią CNG/LNG na II edycji Konferencji ‘Metan dla motoryzacji’. Nad tym wydarzeniem Honorowy Patronat przyjął Minister Gospodarki. Przed halą targów będzie na Państwa czekała bogata wystawa pojazdów zasilanych metanem, na której zgromadzimy ponad 20 pojazdów. Wszystko w ramach Międzynarodowych targów GasShow 2013, które odbędą się w dniach 6-7 marca 2013 roku w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

II Konferencja ‚Metan dla motoryzacji’

Warszawa, EXPO XXI, 6 marca 2013

Wielkimi krokami zbliża się II Konferencja ‚Metan dla motoryzacji’, która jest integralną częścią tragów GasShow 2013. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie w dniu 6 marca 2013 roku. Tegoroczna edycja zgromadzi wyjątkowe grono prelegentów, którzy przedstawią interesujące rozwiązania w zakresie technologii CNG i LNG. Głównymi organizatorami wydarzenia jest Portal cng.auto.pl  oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT). Zapraszamy do zapoznania się z agendą oraz rejestracji na listę uczestników! Udział w konferencji jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona!

II Konferencja ‚Metan dla motoryzacji’ została objęta Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki, Wiceprezesa Rady Ministrów, Pana Janusza Piechocińskiego.

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

Unia Europejska | KE ogłasza strategię dla czystego paliwa – wsparcie dla infrastrukry tankowania CNG, LNG i wodoru

2013.01.25, europa.eu

Komisja Europejska poinformowała dziś o ambitnym pakiecie środków zapewniających rozbudowę stacji paliwa alternatywnego w Europie. Stacje te miałyby powstawać według jednolitych norm w zakresie ich budowy i wykorzystania. Dotychczasowe inicjatywy polityczne zazwyczaj dotyczyły samych paliw i pojazdów, omijając problem dystrybucji paliwa. Próby zachęcania do budowy stacji były niewystarczające i odbywały się w sposób nieskoordynowany.

Użytkownicy CNG złożyli wniosek do Ministerstwa Gospodarki w sprawie tankowania CNG

2013.01.16

W związku z przeprowadzanymi konsultacjami społecznymi w zakresie samodzielnego tankowania LPG,  15 stycznia 2013 roku do Ministerstwa Gospodarki wniosek, w którym zwróciło się o wprowadzenie samodzielnego tankowania CNG do pojazdów. Portal cng.auto.pl  przedstawił argumenty za wprowadzeniem takiej możliwości, jak również wyraziło zaniepokojenie pominięciem CNG w procesie deregulacji zbyt restrykcyjnych przepisów dotyczących paliw gazowych. Wniosek Stowarzyszenia poparło kilkadziesiąt osób i podmiotów związanych z branżą CNG w Polsce.

Noworoczne spotkanie użytkowników CNG

2013.01.27

W dniu 12 stycznia 2013 roku odbyło się noworoczne spotkanie użytkowników pojazdów CNG. Głównym celem spotkania było omówienie stanowiska społeczności kierowców CNG w sprawie samodzielnego tankowania gazu ziemnego do pojazdów. W czasie spotkania omówiono dokonania z 2012 roku oraz przedstawiono plan działań na 2013 rok. Spotkanie było również okazją do omówienia obecnej sytuacji rynku CNG w Polsce oraz podzielenia się doświadczeniami z eksploatacji pojazdów CNG oraz użytkowania domowych kompresorów CNG. Spotkanie odbyło się w gmachu Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie.

Zapraszamy do testowania pojazdów Iveco CNG!

Iveco Poland

Iveco to obecnie najbardziej zaangażowany producent pojazdów użytkowych na CNG, który intensywnie promuje wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów. Marka ta sukcesywnie od kilku lat poszerza gamę pojazdów testowych na gaz ziemny w Polsce. Przedsiębiorstwa zastanawiające się nad sprawdzeniem CNG do zasilania swojej floty mogą tutaj liczyć na kompleksowe testy takich pojazdów – dostawczych, usług komunalnych czy nawet autobusów. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!

Warto obejrzeć!

FILM | Relacja z prezentacji EcoGamy Iveco – o pojazdach CNG

FILM | Relacja z prezentacji EcoGamy Iveco - o pojazdach CNG

Zapraszamy Państwa do obejrzenia materiału filmowego, w którym została przedstawiona perspektywa wdrożenia ekologicznych pojazdów użytkowych marek Iveco oraz Fiat Professional. Pan Michał Fersten (Product & Marketing Manager Iveco Poland) oraz Bartłomiej Kamiński , przedstawili argumenty stojące za wykorzystaniem gazu ziemnego (CNG i LNG) do zasilania pojazdów.

UWAGA! Dlaczego nie wolno przerabiać kompresorów powietrznych do sprężania CNG

 

Wysokie ceny paliw i coraz lepsza dostępność pojazdów CNG na polskim rynku powodują, że systematycznie rośnie zainteresowanie wykorzystaniem CNG do zasilania swojego pojazdu. Z racji skromnie rozwiniętej sieci ogólnodostępnych stacji CNG w Polsce, wiele osób skłania się do wykorzystania przygarażowych kompresorów CNG. Z racji stosunkowo wysokiej ceny takiego urządzenia pojawiają się pomysły, aby w tym celu zaadaptować zwykły kompresor powietrzny (nurkowy). Jednak takie rozwiązanie jest szalenie niebezpieczne i niesie ze sobą szereg zagrożeń. Przekazujemy Państwu ku przestrodze komunikat, który ma na celu eliminację tego procederu.

Stacje tankowania CNG

Stacje CNG w Polsce

Nowa cena CNG na stacjach – teraz 2,89 zł za 1m3

W dniu 23 stycznia 2013 roku na stacjach tankowania miała miejsce 1 groszowa obniżka ceny CNG. Aktualna cena na 24 stacjach Grupy Kapitałowej PGNiG SA wynosi 2,89 zł (2,35 zł netto).

PGNiG zamknęło stacje CNG w Dębicy, Jarosławiu i Jaśle!

2013.01.02

Z początkiem 2013 roku napłynęły do nas bardzo złe informacje. Karpacki Oddział Obrotu Gazem, część Grupy Kapitałowej PGNiG, zamknął 3 stacje CNG – w Dębicy, Jarosławiu i Jaśle. Zamknięcie stacji CNG w Dębicy zostało podyktowane wycofaniem się z eksploatacji autobusów na gaz ziemny przez tamtejszy zakład komunikacji miejskiej. Natomiast zamknięcie stacji CNG w Jarosławiu i Jaśle związane jest z przekazaniem majątku stacji ze struktur Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem do Karpackiej Spółki Gazowniczej. Jest to analogiczna sytuacja, z jaką spotkali się kierowcy CNG w Bydgoszczy i Olsztynie w styczniu 2012 roku.

Stacja CNG w Bielsku-Białej – perspektywa otwarcia stacji CNG

W ostatnich dniach powróciła kwestia otworzenia stacji CNG w Bielsku-Białej. Firma BOSMAL zwróciła się do Portalu cng.auto.pl o wysondowanie rynku na temat potencjalnych klientów stacji CNG, która mieściłaby się przy tamtejszym Instytucie.

Jako Portal cng.auto.pl doradzamy tutaj firmie BOSMAL i pomagamy koordynować wkład zaangażowanych podmiotów. Dlatego zwracamy się do Państwa o zgłaszanie zainteresowania tankowaniem w Bielsku-Białej.

Prosimy o podawanie, jakimi pojazdami są Państwo zainteresowani i jakie przebiegi miesięcznie Państwo pokonują. Informacje proszę przekazywać:

– mailowo – biuro@cng.auto.pl

Stacje CNG w Europie

Blue Corridor 2012 | Polskie ekipy z wizytą u znanego producenta kompresorów.

2012.10.28

W dniu 13 i 14 września 2012 roku w stolicy Republiki Czeskiej przebywał Międzynarodowy Konwój pojazdów CNG i LNG – Blue Corridor 2012. Była to niepowtarzalna okazja, aby uczestnicy mogli zapoznać się również z procesem produkcji kompresorów CNG, które powstają w firmie. Na zaproszenie tego przedsiębiorstwa przedstawiciele Portalu cng.auto.pl , Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz MB Poznań, mogli bliżej przyjrzeli się zasadom działania i budowie sprężarek gazu ziemnego o małej wydajności. Warto zaznaczyć, że konstrukcje  znajdują obecnie odbiorców w całej Europie.

Stacje CNG – małe kompresory CNG

UWAGA! Dlaczego nie wolno przerabiać kompresorów powietrznych do sprężania CNG

2012.11.02, Portal cng.auto.pl

Wysokie ceny paliw i coraz lepsza dostępność pojazdów CNG na polskim rynku powodują, że systematycznie rośnie zainteresowanie wykorzystaniem CNG do zasilania swojego pojazdu. Z racji skromnie rozwiniętej sieci ogólnodostępnych stacji CNG w Polsce, wiele osób skłania się do wykorzystania przygarażowych kompresorów CNG. Z racji stosunkowo wysokiej ceny takiego urządzenia pojawiają się pomysły, aby w tym celu zaadaptować zwykły kompresor powietrzny (nurkowy). Jednak takie rozwiązanie jest szalenie niebezpieczne i niesie ze sobą szereg zagrożeń. Przekazujemy Państwu ku przestrodze komunikat, który ma na celu eliminację tego procederu.

GasShow 2013 | Prezentuje mobilną stację kontenerową o wydajności 39m3/h

2012.12.17

Na zbliżających się targach GasShow 2013, firma  zaprezentuje mobilną stację tankowania CNG o łącznej wydajności 39m3/h. Dzięki kontenerowej zabudowie 2 kompresorów CNG oraz całego osprzętu stacji, czas postawienia od zamówienia do pierwszego tankowania został skrócony do 10 tygodni! Proponowane rozwiązanie dedykowane jest dla małych flot pojazdów, które poruszają się wokół przysłowiowego ‚komina’, a przedsiębiorstwo posiada przyłącze gazu ziemnego i zużywa znaczne ilości błękitnego paliwa również do innych celów swojej działalności.

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

CNG + Diesel | Testujemy Skodę Praktik zasilaną mieszanką oleju napędowego i metanu

Portal cng.auto.pl jeszcze w tym miesiącu będzie miał możliwość przetestować pojazd zasilany mieszanką oleju napędowego i gazu ziemnego (CNG). Będzie to Skoda Rapid z jednostką TDI. Dzięki innowacjom zastosowanym w układzie zasilania Dega Mix, udało się uzyskać mieszankę paliwa o 40% udziale metanu.

Samochody dostawcze

Fiat Ducato Natural Power – test długodystansowy dostawczego Fiata na CNG

2013.01.12, Portal cng.auto.pl

Zaostrza się konkurencja na rynku dużych pojazdów dostawczych z fabryczną instalacją CNG. Do walki o pozycję lidera mocno wkroczył Fiat Ducato 3.0 Natural Power – najpopularniejszy samochód użytkowy na polskim rynku. Tylko w tym roku sprzedano kilkadziesiąt sztuk tego pojazdu. Polski oddział Fiata planuje dalszą ekspansję – właśnie udostępnił potencjalnym inwestorom demonstracyjną wersję Ducato zasilanego metanem w najpojemniejszym wariancie (L4H2). Redakcja Portalu cng.auto.pl jako pierwsza otrzymała pojazd do testowania – zapraszamy do lektury szczegółowej relacji.

Autobusy

CZECHY | SOR stawia na CNG [autobusy na gaz ziemny]

2013.01.30

Liderem sprzedaży autobusów w Czechach jest rodzima firma SOR z Libchavy z wynikiem 228 szt. (udział 31,19%), która swój sukces zawdzięcza m.in. coraz szerszej ofercie pojazdów międzymiastowych –w tym także gazowych. Jak wynika z informacji to jedyny producent w Europie, który oferuje zarówno autobusy miejskie, jak i międzymiastowe z napędem CNG.

HISZPANIA | Pierwszy autobus hybrydowy CNG na ulicach Barcelony

2013.01.26

Na ulicach Barcelony od niedawna jeździ pierwszy autobus hybrydowy zasilany sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wdrożenie tego innowacyjnego pojazdu komunikacji miejskiej zasilanego ekologicznym metanem było możliwe dzięki strategicznemu partnerstwu operatora barcelońskiej komunikacji miejskiej (TMB) oraz hiszpańskiego operatora gazowego (Gas Natural Fenosa). Pierwsza gazowa hybryda została dostarczona przez hiszpańskiego producenta Costrasua i bazuje na rozwiązaniach Iveco.

Gdynia | PKM zakupiło 2 nowe przegubowe autobusy na CNG marki MAN

2013.01.16, gdynia.pl

Są ekonomiczne, ekologiczne i ciche. Po gdyńskich ulicach będą jeździć dwa kolejne autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Pojazdy przystosowano także do zasilania biogazem. Są one – jak wszystkie autobusy i trolejbusy gdyńskiej komunikacji miejskiej – niskopodłogowe. 16 stycznia 2013 r. zaprezentowano je przy Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

SPORT

VW SCIROCCO R CUP | Jak wypadli Polacy w sezonie 2012?

2012.10.25 Gładysz Racing

Ola Nilsson wygrał osiem z dziesięciu wyścigów Scirocco R-Cup. W końcowym starciu na Hockenheimringu, Szwed pokonał o 1,7 sekundy Kaspera Jensena, zdobywcę Junior Cup. Adam Gładysz, trzeci po starcie, w połowie dystansu miał awarię hamulców i ukończył wyścig na 9 pozycji, spadając w łącznych wynikach na czwarte miejsce. Jakub Litwin, trzeci w końcowej klasyfikacji Junior Cup, finiszował dzisiaj tuż za tarnowianinem. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Adam Gładysz zakończył sezon na 4. miejscu, zaś Jakub Litwin na 9. miejscu (3. miejsce w klasyfikacji Junior Cup).

Wieści z rynku CNG w Polsce

LIST | PGNiG chorym na schizofrenię?

2013.01.08, Adam Bialas, CNG Forum

Nie ustają głosy oburzenia po zamknięciu 3 kolejnych stacji CNG w Polsce – w Dębicy, Jarosławiu i Jaśle. W ciągu ostatnich 13 miesięcy PGNiG SA zamknęło w Polsce już 7 stacji, co budzi głębokie zaniepokojenie licznych użytkowników. Przedstawiamy Państwu list Pana Adama Bialasa, który stara się odnaleźć sens takiego postępowania. Tym bardziej, że w tym samym czasie są stacje CNG w Polsce, które notują 40% wzrost sprzedaży dzięki właściwie prowadzone polityce. Pan Adam od 13 miesięcy eksploatuje pojazd na CNG w Olsztynie pomimo zamknięcia stacji.

LIST | Samodzielne tankowanie to ogromna szansa na rozwój rynku CNG w Polsce

2013.01.16, Portal.cng.auto.pl

W związku z przeprowadzanymi konsultacjami społecznymi w zakresie samodzielnego tankowania LPG do pojazdów, Portal cng.auto.pl wystosowały apel do użytkowników pojazdów CNG oraz osób związanych z rynkiem CNG w Polsce o przesyłanie swoich wniosków dotyczących samodzielnego tankowania CNG. Państwa aktywność i szczegółowość napsianych przemyśleń zasługuje na szczególne wyrazy uznania – otrzymaliśmy kilkadziesiąt listów, gdzie opisujecie Państwo swoje spostrzeżenia na temat zakazu samodzielnego tankowania CNG w Polsce. W tym miejscu zamieszczamy list, jaki otrzymaliśmy od Pani Marleny Wódarczyk, studentki Wyższej Szkoły Cła i Logistyki w Warszawie. Taka postawa i zaangażowanie wśród młodzieży studenckiej zasługuje na najwyższą pochwałę!

Pozostałe informacje

Gaz ziemny | Gaz łupkowy bezpieczny i ekologiczny dla pojazdów!

2013.01.08, Łupki Polskie – Dobry Gaz

W sferze publicznej coraz częściej pojawia się kwestia wydobycia gazu łupkowego w Polsce. Można powiedzieć, że w minionym roku Rząd Polski oraz firmy wydobywcze przeszły od zapowiedzi i snucia perspektyw do realnych kroków, które już za kilka lat pozwolą na eksploatacje polskiego gazu ziemnego w złożach łupkowych. Będzi on wykorzystywany w polskiej gospodarce – również do zasilania pojazdów. Jako paliwo całkowicie bezpieczne dla środowiska – od momentu wydobycia, transportu po skonsumowanie jako paliwo w naszych autach!

Szwecja. Pierwszy prom pasażerski na gaz LNG wyruszył w rejs po Bałtyku

2013.01.15, PAP

Pierwszy na świecie duży statek pasażerski zasilany skroplonym gazem ziemnym LNG wyruszył w poniedziałek ze Sztokholmu w inauguracyjny rejs do fińskiego Turku. Mogący pomieścić 2,8 tys. pasażerów statek M/S Viking Grace to najbardziej ekologiczny prom na Morzu Bałtyckim. Według zapewnień przewoźnika promowego, firmy Viking Line, dzięki wykorzystaniu gazu LNG jednostka praktycznie nie emituje siarki, a emisja tlenków azotu jest mniejsza o 80-90 proc. w porównaniu z tradycyjnym paliwem opartym na ropie. Silnik emituje również o 20-25 proc. mniej dwutlenku węgla.

WODÓR | 2 autobusy Mercedes FuelCell dla gości Światowego Forum Ekonomicznego w Davos

2013.01.23

Dwa autobusy Mercedes Citaro FuelCELL Hybrid, zasilane ogniwami paliwowymi w układzie hybrydowym, będą obsługiwać transfery gości Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W dniach 23 – 27 stycznia PostAuto Schweiz AG, lokalny operator autobusowy, będzie dowoził tymi dwoma ekologicznymi pojazdami gości z lotniska do centrum konferencyjnego.

UE | Komisja Europejska zaczyna walczyć z Dieslem? Wsparcie dla CNG i LNG

2013.01.25

Unia Europejska rozważy nowe propozycje podatkowe, które będą miały na celu promowanie czystego paliwa i podważenie przywilejów fiskalnych, dzięki którym cena diesla utrzymuje się na niskim poziomie, informuje EurActiv.com i Reuters. Komisja Europejska od dawna próbuje zmienić opodatkowanie energii, ale niektóre państwa członkowskie wielokrotnie już krzyżowały te plany i nic nie zapowiada, aby miało to ulec zmianie.

Unia Europejska | Wiceprzewodniczący KE o paliwach alternatywnych [CNG i LNG]

2013.01.29

Energia elektryczna, wodór, gaz ziemny, biogaz oraz ciekłe biopaliwa mogą nie tylko pomóc w zmniejszeniu zależności Europy od jednego rodzaju paliwa, ale także w znaczącym ograniczeniu emisji dwutlenku węgla w sektorze transportu. Energooszczędne technologie zapewnią również państwom UE wiele nowych możliwości handlowych – pisze Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport w specjalnym artykule.

Działalność cng.auto.pl

APEL o pomoc – przekaż 1% podatku dla chorego Michałka!

2013.01.31, michaltryka.pl

Drodzy Przyjaciele! Wielkimi krokami zbliża się rozliczanie podatku dochodowego i pewnie wielu z Was zastanawia się, na jaki cel dobroczynny przeznaczyć 1% podatku. Dlatego zwracamy się do Was o pomoc i przekazanie tej bezcennych pieniędzy na leczenie Michałka Tryki, który jest chory na nowotwór złośliwy – Neuroblastomę. Michałek, siostrzeniec jednego z naszych administratorów, obecnie czeka na operację w zagranicznej klinice. Zabieg nie znajduje się na liście świadczeń refundowanych przez NFZ… Można również dokonywać indywidualnych wpłat na konto. Gorąco prosimy o pomoc!

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

 

II Konferencja ‚Metan dla motoryzacji’

6 marca 2013, Warszawa, EXPO XXI

GasShow 2013

6-7 marca 2013, Warszawa, EXPO XXI

  GasShow 2013
Źródło:
  • Portal cng.auto.pl