BIULETYN cng.auto.pl – nr 10 (41) – październik 2012

BIULETYN cng.auto.pl – nr 10 (41) – październik 2012

Blue Corridor 2012. Pamiątkowe zdjęcie uczestników Rajdu w Berlinie
Fot. Blue Corridor 2012. Pamiątkowe zdjęcie uczestników Rajdu w Berlinie

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA! Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszego oficjalnego profilu na FaceBook’u! Najświeższe informacje bezpośrednio na Twojej tablicy!

http://www.facebook.com/cng.auto

TEMAT MIESIĄCA

Blue Corridor 2012 | Relacja z udziału polskich ekip w Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów CNG i LNG

2012.10.27

W dniach 12 – 21 września 2 polskie załogi wzięły udział w Międzynarodowym Rajdzie Pojazdów CNG i LNG – Blue Corridor 2012. W ich skład weszli przedstawiciele Portalu cng.auto.pl , Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz MB Poznań. Polacy w ciągu 9 dni pokonali trasę ponad 3.700 kilometrów odwiedzając 5 europejskich stolic – Warszawę, Pragę, Paryż, Brukselę oraz Berlin. W tym czasie udało się udowodnić, że pojazdy zasilane metanem stanowią realną odpowiedź na wyzwania dzisiejszej motoryzacji – poszukującej ekologicznych i oszczędnych paliw. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji z przebiegu Rajdu po obszarze Unii Europejskiej!

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

Dofinansowanie dla zakupu aut CNG w województwie lubelskim – ‘Czysty Nowoczesny Gaz’
2012.10.20, Karpacki Oddział Obrotu Gazem

Osoby zainteresowane wykorzystaniem CNG do zasilania swojego auta w województwie lubelskim mogą obecnie otrzymać na ten cel dofinansowanie nawet do 3.000 złotych. Warunkiem wzięcia udziału w promocji jest pobieranie określonej ilości gazu ziemnego na stacjach CNG w Lublinie lub Zamościu oraz umieszczenie na klapie bagażnika reklamy promującej zasilanie CNG. Łączna pula dofinansowań wynosi 48.000 złotych. Fundatorem bonifikat jest Karpacki Oddział Obrotu Gazem, należący do Grupy Kapitałowej PGNiG SA.

Ministerstwo Ochrony Środowiska przeznaczy 160 mln złotych na ekologiczny transport

2012.10.26

Na mocy umowy podpisanej 4 października 2012 z Hiszpanią Polska zyskała 160 mln złotych na inwestycje w ekologiczny transport i oświetlenie ulic. Środki te zostaną przeznaczone dla miast m.in. na inwestycje w ekologiczny transport publiczny. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jeszcze przed końcem tego roku ogłosi nabór wniosków o dofinansowanie projektów na zakup nowych autobusów lub modernizację już eksploatowanych pojazdów.

Co dalej ze stacjami CNG w Polsce? Informacje o przyszłości obiektów tankowania

Ostatnie miesiące przyniosły niepokojące wieści na temat przyszłości stacji CNG w Polsce. Nie było tygodnia w październiku i listopadzie o coraz to nowych planach zamknięcia obiektów tankowania CNG. W pewnym momencie można było nawet odnieść wrażenie, że w 2012 roku zostanie zlikwidowane nawet 1/4 obiektów tankowania sprężonego gazu ziemnego w Polsce! Jednak jak realnie wygląda perspektywa rozwoju (?) CNG dla przyszłego roku?

Zapraszamy do testowania pojazdów Iveco CNG!

Iveco Poland

Iveco to obecnie najbardziej zaangażowany producent pojazdów użytkowych na CNG, który intensywnie promuje wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów. Marka ta sukcesywnie od kilku lat poszerza gamę pojazdów testowych na gaz ziemny w Polsce. Przedsiębiorstwa zastanawiające się nad sprawdzeniem CNG do zasilania swojej floty mogą tutaj liczyć na kompleksowe testy takich pojazdów – dostawczych, usług komunalnych czy nawet autobusów. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu!

Warto obejrzeć!

Skrót filmowy z Międzynarodowej Konferencji CNG i LNG w Warszawie – Blue Corridor 2012

Skrót filmowy z Międzynarodowej Konferencji CNG/LNG Blue Corridor 2012 w Warszawie

Przedstawiamy Państwu skrót filmowy z Międzynarodowej Konferencji CNG/LNG w Warszawie

W materiale uchwycone zostały najważniejsze momenty, które miały miejsce w czasie Międzynarodowej Konferencji CNG/LNG w Warszawie. Odbyła się ona w ramach Projektu Blue Corridor 2012.

UWAGA! Dlaczego nie wolno przerabiać kompresorów powietrznych do sprężania CNG

Dlaczego nie wolno samodzielnie przerabiać kompresorów powietrznych do sprężania CNG

Wysokie ceny paliw i coraz lepsza dostępność pojazdów CNG na polskim rynku powodują, że systematycznie rośnie zainteresowanie wykorzystaniem CNG do zasilania swojego pojazdu. Z racji skromnie rozwiniętej sieci ogólnodostępnych stacji CNG w Polsce, wiele osób skłania się do wykorzystania przygarażowych kompresorów CNG. Z racji stosunkowo wysokiej ceny takiego urządzenia pojawiają się pomysły, aby w tym celu zaadaptować zwykły kompresor powietrzny (nurkowy). Jednak takie rozwiązanie jest szalenie niebezpieczne i niesie ze sobą szereg zagrożeń. Przekazujemy Państwu ku przestrodze komunikat, który ma na celu eliminację tego procederu.

Podsumowanie Projektu Blue Corridor 2012 [wersja angielska]

Przedstawienie idei programu Blue Corridor 2012 w języku angielskim

Przedstawiamy Państwu przedstawienie idei projektu Blue Corridor 2012. Film jest w angielskiej wersji językowej.

Stacje tankowania CNG

Stacje CNG w Polsce

Nowa cena CNG na stacjach – teraz 3,04 zł za 1m3

W dniu 31 października 2012 roku na stacjach tankowania  miała miejsce 2 groszowa obniżka ceny CNG.

Stacje CNG w Europie

Blue Corridor 2012 | Polskie ekipy z wizytą u znanego producenta kompresorów.

2012.10.28

W dniu 13 i 14 września 2012 roku w stolicy Republiki Czeskiej przebywał Międzynarodowy Konwój pojazdów CNG i LNG – Blue Corridor 2012. Była to niepowtarzalna okazja, aby uczestnicy mogli zapoznać się również z procesem produkcji kompresorów CNG, które powstają w firmie. Na zaproszenie tego przedsiębiorstwa przedstawiciele Portalu cng.auto.pl , Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz MB Poznań, mogli bliżej przyjrzeli się zasadom działania i budowie sprężarek gazu ziemnego o małej wydajności. Warto zaznaczyć, że konstrukcje  znajdują obecnie odbiorców w całej Europie.

Stacje CNG – małe kompresory CNG

Kompresor CNG

Przedstawienie własnej stacji CNG dla małej floty pojazdów

Przedstawiamy Państwu przykładową stację CNG dla tankowania własnej floty pojazdów. Zbudowana jest w ona oparciu o kompresor Trident 400 CNG, który posiada wydajność 19,5 m3/h. Dzięki zastosowanemu magazynowi gazu ziemnego jest on w stanie zatankować flotę do 10 pojazdów zasilanych metanem. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, które zużywa dla potrzeb swojej działalności znaczne ilości gazu ziemnego (np. piekarnia, zakład mleczarski, masarnia). Dzięki uprzejmości Pana Mirosława Czepckiego, właściciela przedsiębiorstwa, mieliśmy możliwość obejrzenia takiego urządzenia działającego dla potrzeb floty pojazdów należących do piekarni w Czeskiej Republice. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej relacji!

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

USA | Honda dopłaca 3.000 dolarów na paliwo do Civica CNG

2012.10.15
Każdy kto kupi w USA nową Hondę Civic NGV z fabryczną instalację CNG otrzyma 3.000 dolarów na darmowe tankowanie gazu ziemnego. Fundatorem bonifikaty jest merykański oddział Hondy i operator stacji CNG w USA – Clean Energy Fuels Corp. Kupony rabatowe można zrealizować na 163 stacjach CNG rozsianych po całym obszarze Stanów Zjednoczonych.

ZAPOWIEDŹ | Test Dacii Logan po konwersji CNG

2012.10, Portal cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl w ciągu najbliższych kilku tygodni przeprowadzi testy Dacii Logan 1.6 MPI po konwersji do zasilania CNG. W tym czasie sprawdzimy, jak pracuje w polskich warunkach to niskobudżetowe auto. Auto przy zasilaniu CNG dysponuje mocą 75KM, do 100 km/h rozpędza się w ciągu 14,3 sekundy, zaś średnie spalanie wynosi 7,0 m3/100 km.

Samochody dostawcze

ZAPOWIEDŹ | Wielki test Fiata Ducato Natural Power rozpoczęty

2012.11.02, Portal cng.auto.pl

Portal cng.auto.pl rozpoczął wielki test eksploatacyjny Fiata Ducato Natural Power. Po kilku latach starań zyskaliśmy wreszcie możliwość wypróbowania najpopularniejszego w Polsce auta dostawczego, w tym przypadku wyposażonego w fabryczną instalację zasilania gazem ziemnym (CNG). W ciągu kilkunastu dni będziemy sprawdzać, jak pojazd sprawuje się w rozmaitych warunkach eksploatacyjnych na polskich drogach. Pragniemy podziękować Fiat Professional Polska za użyczenie pojazdu.

Autobusy

GDYNIA | MAN dostarczy 2 nowe autobusy przegubowe CNG dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej

2012.10.05, PKM Gdynia

W dniu 22 sierpnia 2012 roku został rozstrzygnięty przetarg Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdynii na dostawę 2 nowych 18-metrowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Zwycięską ofertę złożyło konsorcjum firm MAN TRUCKS&BUS Polska oraz MAN BUS. Zaówione pojazdy będą wyposażone w fabryczną instalację zasilania metanem – moc silnika wynosi 310 KM, a pojemność skokowa 12,8 litra. Pojazd pomieści 160 osób, w tym 40 na miejsach siedzących. Przewidziano liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak klimatyzacja czy sieć Wi-Fi. Tym samym flota przegubowych autobusów MAN na CNG w PKM Gdynia powiększy się z 15 do 17 sztuk!

MZK Toruń zakupi nowy autobus Solaris Urbino 12 CNG

2012.10.07, MZK Toruń

W dniu 18 września 2012 roku MZK Toruń rozstrzygnęło przetarg na dostawę 1 autobusu zasilanego sprężonym gazem ziemnym (CNG). Zwycięzką ofertę złożyła polska firma Solaris Bus & Coach. Nowy pojazd Solaris Urbino 12 CNG pomieści 80 pasażerów, z czego 32 osoby na miejscach siedzących. Zamontowane zbiorniki kompozytowe zgromadzą ilość metanu, która pozwoli na przejechanie 400 kilometrów w warunkach miejskich. Autobus ma zostać dostarczony do 20 grudnia 2012 roku. Będzie to 4 pojazd zasilany gazem ziemnym w MZK Toruń.

TRANSEXPO 2012 | Solbus prezentuje nowe autobusy CNG i LNG

2012.10.19, SOLBUS

„Gaz ziemny to przyszłościowe paliwo” – czyli Solbus na Transexpo 2012. Tak brzmiało hasło przewodnie obecności Solbusa na tegorocznych targach Transexpo. Adekwatnie do złożonej deklaracji na stanowisku naszej firmy dominowały pojazdy napędzane gazem ziemnym. Na terenie Targów Kielce producent autobusów z Solca Kujawskiego przedstawił Solbusa SM 12 LNG oraz nowość – Solbusa SM 12 CNG. Dzięki współpracy z Gazprom Germania, dokonano pokazowego tankowania Solbusa SM 12 LNG z mobilnej cysterny, która przyjechała z ciągnikiem Iveco Stralis LNG/CNG.

SOLARIS dostarczy 39 autobusów CNG do Bułgarii

2012.10.22

Firma Solaris Bus & Corach podpisała kontrakt na dostawę 39 autobusów CNG dla miejscowości Burgas w Bułgarii. Będą to autobusy miejskie Urbino o długości 12 metrów, występujące w Polsce m.in. w Radomiu, Rzeszowie, Toruniu czy Zamościu. Zamówienie zostanie zrealizowane w pierwszej połowie przyszłego roku.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

Polska premiera ciężarówki Iveco Stralis CNG w zabudowie typu śmieciarka

2012.10.09, Iveco Poland

Iveco Poland dodało do swojej oferty nowy pojazd użytkowy zasilany CNG – Iveco Stralis Natural Power w zabudowie typu śmieciarka. To ekologiczne i oszczędne auto usług komunalnych plasuje się w klasie największych pojazdów tego typu z obecnie dostępnych na polskim rynku. Oprócz napędu na czysty gaz ziemny, posiada ono szereg innych zalet – m.in. manualną skrzynię biegów, klasyczną, wysoką kabinę oraz konstrukcję opartą na jednej z najbardziej popularnych ciężarówek na rynku. Oficjalna premiera pojazdu będzie miała miejsce w czasie międzynarodowych targów Komtechnika/PolEko w dniach 20 – 23 listopada 2012 roku.

SPORT

VW SCIROCCO R CUP | Jak wypadli Polacy w sezonie 2012?

2012.10.25 Gładysz Racing

Ola Nilsson wygrał osiem z dziesięciu wyścigów Scirocco R-Cup. W końcowym starciu na Hockenheimringu, Szwed pokonał o 1,7 sekundy Kaspera Jensena, zdobywcę Junior Cup. Adam Gładysz, trzeci po starcie, w połowie dystansu miał awarię hamulców i ukończył wyścig na 9 pozycji, spadając w łącznych wynikach na czwarte miejsce. Jakub Litwin, trzeci w końcowej klasyfikacji Junior Cup, finiszował dzisiaj tuż za tarnowianinem. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Adam Gładysz zakończył sezon na 4. miejscu, zaś Jakub Litwin na 9. miejscu (3. miejsce w klasyfikacji Junior Cup).

Wieści z rynku CNG w Polsce

Ogólnopolski Kongres Flotowy „Fleet Case Studies”

Warszawa, 13 grudnia 2012

W dniu 13 grudnia 2012 roku w Warszawie odbędzie się Kongres Flotowy – elitarne spotkanie fleet manager’ów, gdzie omówione zostaną zagadnienia eksploatacji floty pojazdów. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo FORUM Press. W czasie spotkania zostaną przedstawione korzyści wynikające z wykorzystania gazu ziemnego do zasilania floty pojazdów. Patronat nad wydarzeniem przyjęli Portal cng.auto.pl .

Echa TransExpo 2012 – wywiad na temat autobusów Solbus CNG i LNG

2012.10.25

Podczas TransExpo 2012 o gazowej ofensywie Solbusa, współpracy z Gazprom Germania i wyróżnieniu Targów Kielce Portal infobus przeprowadził obszerny wywiad z dyrektorem ds. marketingu i eksportu Solbusa.

Pozostałe informacje

ŚWINOUJŚCIE | Co poza importem gazu może dać terminal LNG?

2012.10.07

Polskie LNG zwróciło się do największych firm doradczych funkcjonujących na polskim rynku z zapytaniem o informację w zakresie wykonania opracowania dotyczącego potencjalnych możliwości rozszerzenia funkcjonalności terminalu LNG.

Honda, Hyundai, Nissan i Toyota podpisały porozumienie o wprowadzenia samochodów na wodór do krajów skandynawskich

2012.10.10

9 paźdzernika 2012 roku firmy Honda, Toyota, Nissan i Hyundai podpisały w Kopenhadze porozumienie z organizacjami z krajów skandynawskich, mające na celu zapewnienie wsparcia we wprowadzeniu na rynek w latach 2014-2017 samochodów elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi (FCEV) oraz stacji tankowania wodoru. Porozumienie to odzwierciedla dążenie Hondy do popularyzacji bezemisyjnych, elektrycznych pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi, wykorzystujących najnowocześniejsze rozwiązania techniczne z zakresu ochrony środowiska.

HOLANDIA | Gazprom Export i Gasunie razem dla LNG w transporcie
2012.10.26

Gazprom Export i Gasunie podpisały memorandum dot. współpracy przy rozwoju technologii stosowania gazu LNG na małą skalę. Porozumienie przewiduje wykorzystywanie LNG z gazoportu nieopodal Rotterdamu (Holandia) do zasilania jednostek pływających i ciężarówek LNG. Memorandum podpisali szef Gazprom Export, Aleksander Miedwiediew, oraz prezes Gasunie, Paul van Gilder.

Działalność cng.auto.pl

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Kalendarz CNG

Ogólnopolski Kongres Flotowy „Fleet Case Studies”

13 grudnia 2012, Warszawa

GasShow 2013

6-7 marca 2013, Warszawa, EXPO XXI

  GasShow 2013
Źródło:
  • Portal cng.auto.pl