BIULETYN cng.auto.pl – nr 7 (38) – lipiec 2012

BIULETYN cng.auto.pl – nr 7 (38) – lipiec 2012

BLUE CORRIDOR 2012

Blue Corridor 2012 to 7 Międzynarodowych Konferencji CNG - w Moskwie, Mińsku, Warszawie, Pradze, Paryżu, Brukseli i Berlinie
Fot.Blue Corridor 2012 to 7 Międzynarodowych Konferencji CNG – w Moskwie, Mińsku, Warszawie, Pradze, Paryżu, Brukseli i Berlinie

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA! Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszego oficjalnego profilu na FaceBook’u! Najświeższe informacje bezpośrednio na Twojej tablicy!

http://www.facebook.com/cng.auto

TEMAT MIESIĄCA – BLUE CORRIDOR 2012

Blue Corridor 2012 | Rajd Pojazdów CNG oraz  Międzynarodowa Konferencja CNG w Polsce

Warszawa, 12 września 2012

Gaz ziemny to obecnie najlepsza alternatywa dla drożejących paliw opartych na ropie naftowej – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dla lepszego poznania jego zalet 8 września wyruszy z Moskwy specjalny rajd pojazdów zasilanych tym paliwem CNG – Blue Corridor 2012. Następnie przejedzie on przez 6 europejskich stolic – Mińsk, Warszawę, Pragę, Paryż, Brukselę oraz Berlin, gdzie zostaną zorganizowane konferencje promujące metan w motoryzacji. Portal cng.auto.pl  oraz PIMOT zapraszają na konferencję Blue Corridor w Warszawie, która będzie miała miejsce 12 września 2012 roku.

Konferencja CNG Blue Corridor 2012 z Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki

2012.07.29, Ministerstwo Gospodarki

Mamy zaszczyt w imieniu Portalu cng.auto.pl  ogłosić, iż Międzynarodowa Konferencja CNG Blue Corridor 2012 w Warszawie na mocy decyzji Pana Premiera Waldemara Pawlaka została objęta Honorowym Patronatem Ministerstwa Gospodarki. Z każdym dniem program Konferencji CNG w dniu 12 września 2012 w Warszawie jest coraz bogatszy. Niebawem na łamach Portalu zamieścimy szczegółową agendę oraz dalsze informacje o przewidzianych atrakcjach.

Konferencja Blue Corridor 2012 | Polska premiera ciągnika Iveco Stralis LNG

2012.07.30, Blue Corridor 2012

W czasie Międzynarodowej Konferencji CNG Blue Corridor 2012, która odbędzie się w dniu 12 września 2012 roku w Warszawie, będzie miała miejsce polska premiera ciągnika siodłowego zasilanego skroplonym gazem ziemnym – Iveco Stralis LNG. Pojazd ten znajdzie się w kolumnie Rajdu Blue Corridor 2012, który w ciągu 17 dni przejedzie dystans 6.100 kilometrów po Europie promując wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Gorąco zapraszamy do obejrzenia pojazdu!

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

IX Supertest Ekonomii | Relacja ze startu pojazdów zasilanych CNG

2012.06.15

W stawce pojazdów rywalizujących w IX Superteście Ekonomii trzeci raz znalazły się samochody zasilane gazem ziemnym, ale zabrakło wśród nich osobówek, które wcześniej dwukrotnie bezapelacyjnie zwyciężały w klasyfikacji generalnej, w której kryterium porównawczym był koszt paliwa.

Co dalej ze stacjami CNG w Polsce? Informacje o przyszłości obiektów tankowania

Ostatnie miesiące przyniosły niepokojące wieści na temat przyszłości stacji CNG w Polsce. Nie było tygodnia w październiku i listopadzie o coraz to nowych planach zamknięcia obiektów tankowania CNG. W pewnym momencie można było nawet odnieść wrażenie, że w 2012 roku zostanie zlikwidowane nawet 1/4 obiektów tankowania sprężonego gazu ziemnego w Polsce! Jednak jak realnie wygląda perspektywa rozwoju (?) CNG dla przyszłego roku?

Warto obejrzeć!

Film promujący wykorzystanie CNG

Przedstawiamy Państwu 19 minutowy film promujący wykorzystanie gazu ziemnego do zasilania pojazdów.

Produkcja została zrealizowana w czasie targów GasShow 2012 i zawiera wystąpienia osób omawiających zastosowanie technologii CNG do zasilania pojazdów

Stacje tankowania CNG

Stacje CNG w Polsce

PGNiG | Obniżka ceny CNG na stacjach – teraz 2,87 zł za 1m3. Awarie w Gdyni i Kielcach!

2012.07.11

W dniu 11 lipca 2012 roku na stacjach tankowania CNG zaczął obowiązywać nowy cennik CNG. W jego wyniku cena 1m3 gazu ziemnego spadła w stosunku do poprzedniego okresu aż o 13 groszy. Wynosi ona aktualnie 2,87 zł za 1m3 metanu i jest najniższa od listopada zeszłego roku. Na pozostałych stacjach (Inowrocław, Kraków ul. Siewna, Sosnowiec i Zabrze) nie zanotowano zmian ceny CNG. W dalszym ciągu martwią kierowców awarie stacji w Gdyni i Kielcach…

Stacje CNG w Europie

Nowe stacje CNG w Europie Środkowej – 2 w Czechach i 1 w Słowenii

2012.07.25, lukoil.cz, erdgasfahrer-forum.de, denik.cz

Systematycznie przybywa stacji CNG w Europie Środkowej. W ostatnich dniach zostały oddane do użytku 3 takie ogólnodostępne obiekty – 2 w Czechach oraz 1 w Słowenii. W Czeskiej Republice jeden z nich mieści się w Pradze – to już 7 stacja CNG w stolicy tego kraju! Drugi natomiast otwarto na terenie stacji paliw Lukoil w Olomouc, kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Natomiast w Słowenii powstała stacja CNG w miejscowości Jesenice, nieopodal austriackiej granicy. Warto zwrócić uwagę, że na wszystkich obiektach zatankujemy się samoobsługowo!

Stacje CNG – małe kompresory CNG

USA | General Electric prowadzi badania nad innowacyjnym domowym kompresorem CNG

2012.07.30, ngvjournal.com

Centrum Badań General Electric (GE) właśnie zainaugurowało prace projektu, którego celem jest opracowanie domowego kompresora CNG o wysokiej wydajności i przystępnej cenie. Urządzenie ponadto będzie charakteryzowało się cichą pracą i nie będzie wymagało skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Kompresor CNG

Przedstawienie własnej stacji CNG dla małej floty pojazdów

Przedstawiamy Państwu przykładową stację CNG dla tankowania własnej floty pojazdów. Zbudowana jest w ona oparciu o kompresor  CNG, który posiada wydajność 19,5 m3/h. Dzięki zastosowanemu magazynowi gazu ziemnego jest on w stanie zatankować flotę do 10 pojazdów zasilanych metanem. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, które zużywa dla potrzeb swojej działalności znaczne ilości gazu ziemnego (np. piekarnia, zakład mleczarski, masarnia). Dzięki uprzejmości Pana Mirosława Czepckiego, właściciela przedsiębiorstwa, mieliśmy możliwość obejrzenia takiego urządzenia działającego dla potrzeb floty pojazdów należących do piekarni w Czeskiej Republice. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej relacji!

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

VOLKSWAGEN | Coraz więcej informacji o nowym silniku w Golfie VII EcoFuel (CNG)

2012.06.19

Wielkimi krokami zbliża się premiera nowej generacji Volkswagena Golfa, flagowego modelu koncernu w klasie kompakt. Media mocno rozpisują się o całym wysypie modelowych nowości, nie bez echa przechodzi również możliwość wyboru fabrycznych jednostek CNG w kolejnych pojazdach. Volkswagen Golf VII będzie stanowił tutaj kolejny krok po gazowej premierze miejskiego VW Up! 1.0 EcoFuel. Pod jego maską znajdzie się zmodyfikowany silnik 1.4 TSI EcoFuel o mocy 110 KM.

Samochody dostawcze

Fiat Doblo Maxi Natural Power – test długodystansowy użytkowego Fiata na CNG

2012.06.25, Portal cng.auto.pl

W ostatnich miesiącach na polskim rynku coraz większym zainteresowaniem cieszą się małe pojazdy użytkowe zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Idealną odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców co do takiego auta jest niewątpliwie Fiat Doblo Maxi w wersji Natural Power – wyposażony w fabryczną instalację zasilania metanem. Dzięki powiększonym możliwościom magazynowania gazu oraz większej przestrzeni ładunkowej, nowe Doblo Maxi powinno sprostać naprawdę różnorodnym zadaniom. A jak sprawdza się ten pojazd w eksploatacji? Zapraszamy do lektury redakcyjnego testu, gdzie dokładnie sprawdziliśmy możliwości Doblo w wersji Natural Power. Nasze jazdy odbyły się dzięki uprzejmości firmy POL-CAR z Poznania, Autoryzowanego Dealera pojazdów marki Fiat.

Autobusy

MZK Toruń zamawia autobus zasilany gazem ziemnym (CNG) o długości 12 metrów

2012.07.08, mzk.torun.pl

W dniu 4 lipca 2012 roku MZK Toruń ogłosił przetarg na dostawę 1 autobusu zasilanego sprężonym gazem ziemnym (CNG). Pojazd ma pomieścić 80 pasażerów, z czego 32 osoby muszą mieć miejsce siedzące, zaś napędzać ma go silnik o mocy co najmniej 180 kW (245 KM). Zamontowane zbiorniki kompozytowe powinny zgromadzić ilość metanu, która pozwoli na przejechanie 400 kilometrów w warunkach miejskich. Autobus ma zostać dostarczony do 20 grudnia 2012 roku. Będzie to 4 pojazd zasilany gazem ziemnym w MZK Toruń.

RADOM | MPK testuje przegubowy autobus CNG marki Solaris. Zapowiedź zakupu 8 autobusów na gaz ziemny

We wtorek (3 lipca) na radomskie ulice wyjechał nowoczesny przegubowiec w czerwonych barwach, opatrzonych logiem MPK Radom. Wóz wyróżnia się na tle innych pojazdów radomskiej komunikacji miejskiej nie tylko kolorystyką, ale i ekologicznym oraz oszczędnym napędem na gaz ziemny (CNG). Przeprowadzane testy są wstępem do zamówienia 8 autobusów przegubowych CNG, które zamierza kupić MPK Radom.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

Sensacja! Pierwszy egzemplarz ciągnika siodłowego Iveco Stralis CNG w Polsce!

2012.05.02, cng.auto.pl

Kilka dni temu jeden z naszych czytelników przekazał nam zdjęcia, na których widnieje Iveco Stralis CNG jako ciągnik siodłowy. Według oznaczeń producenta pojazd ten dysponuje mocą aż 330 KM! Jest to nie lada sensacja na polskim rynku CNG, który dokonuje ekspansji na branżę transportu ciężkiego. Czyżby szykowała się konfrontacja z Mercedesem Econiciem NGT o historyczny kontrakt dla Biedronki? Czekamy na oficjalne informacje i rozwój wydarzeń. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć!

SPORT

Gładysz kolejny raz na 2. miejscu w Scirocco R-CUP!

Adam Gładysz powtórzył doskonały wynik, jaki miesiąc temu osiągnął w pierwszym wyścigu na Red Bull Ringu. Podczas szóstej rundy Scirocco R-Cup, która odbyła się 30 czerwca w Norymberdze tarnowianin ponownie wywalczył drugie miejsce, dzięki czemu umocnił się na pozycji wicelidera Pucharu Volkswagena. Dodatkowo osiągnął on najlepszy czas pojedynczego okrążenia wyścigu. Drugi z Polaków – Jakub Litwin – zajął 10. miejsce.

Wieści z rynku CNG w Polsce

Projekt GUTS | VI Seminarium Regionalnej Platformy Strategicznej

W dniu 27 czerwca 2012 r. w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów odbyło się VI Seminarium Regionalnej Platformy Strategicznej. Spotkanie było zorganizowane w ramach projektu GUTS – Proekologiczne Systemy Transportu Miejskiego. Oprócz przedstawicieli IBDiM uczestniczyli w nim zaproszeni goście z instytucji zewnętrznych, w tym m.in. z: Urzędu m.st. Warszawy, Warszawskich Tramwajów, Zarządu Transportu Miejskiego, a także Miejskich Zakładów Autobusowych oraz Portalu cng.auto.pl , Biura Planowania Rozwoju Warszawy.

Przegląd Gazowniczy | Rynek CNG w Polsce – rozwój czy regres?

2012.06, Przegląd Gazowniczy nr 2 (34), Adam Cymer

W ostatnim wydaniu Przeglądu Gazowniczego z czerwca 2012 roku, została umieszczona publikacja na temat rynku CNG w Polsce. Znalazł się tam również komentarz Bartłomieja Kamińskiego. Przegląd Gazowniczy jest pismem branży gazu ziemnego, wydawanym przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa. Zapraszamy do lektury!

Pozostałe informacje

Dziennik Wschodni | Politechnika Lubelska otrzymała 3 mln złotych grantu na zbudowanie silnika na CNG i Diesla

2012.07.18, Dziennik Wschodni

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej po opracowaniu koncepcyjnego pojazdu zasilanego wodorem, zajmą się udoskonaleniem instalacji zasilania silników Diesla gazem ziemnym. Dostali na to 3 mln zł rządowej dotacji. Dzięki temu zostanie opracowana wysokosprawna jednostka napędowa zasilana mieszanką CNG i Dieslem.

 

Działalność cng.auto.pl

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl