BIULETYN cng.auto.pl – nr 4 (35) – kwiecień 2012

BIULETYN cng.auto.pl – nr 4 (35) – kwiecień 2012

Otwarcie nowoczesnej fabryki zbiorników CNG Vitkovice-Milmet to najważniejsze wydarzenie zeszłego miesiąca
Fot. Otwarcie nowoczesnej fabryki zbiorników CNG Vitkovice-Milmet to najważniejsze wydarzenie zeszłego miesiąca

Witamy Państwa!

Przekazujemy zestawienie informacji z mijającego miesiąca związanych z rynkiem CNG.

Pochodzą z portalu cng.auto.pl

UWAGA! Zapraszamy do śledzenia rynku CNG za pomocą naszego oficjalnego profilu na FaceBook’u! Najświeższe informacje bezpośrednio na Twojej tablicy!

http://www.facebook.com/cng.auto

Najważniejsze wydarzenia miesiąca

Relacja z otwarcia nowoczesnej fabryki zbiorników CNG Vitkovice-Milmet w Sosnowcu

2012.04.23, cng.auto.pl

W dniu 17 kwietnia 2012 roku w Sosnowcu została otwarta nowoczesna fabryka zbiorników do magazynowania sprężonego gazu ziemnego (CNG). Należy ona do firmy Vitkovice-Milmet SA, części grupy kapitałowej Vitkovice Machinery. Uroczyste otwarcie zgromadziło reprezentantów organizacji i firm związanych z rynkiem CNG, jak i przedstawicieli społeczności lokalnej. Dzięki tej inwestycji w Polsce będzie możliwa produkcja nawet 200.000 nowoczesnych zbiorników CNG rocznie, a zatrudnienie znajdzie ponad 100 osób.

Kętrzyn | Konferencja regionalna o wdrożeniu CNG dla komunikacji miejskiej i usług komunalnych. Relacja z testów pojazdów

2012.04.30

W dniu 25 kwietnia 2012 roku w Kętrzynie miała miejsce konferencja poświęcona wdrożeniu sprężonego gazu ziemnego (CNG) do zasilania pojazdów komunikacji miejskiej oraz usług komunalnych. Stanowiła ona ukoronowanie kilkutygodniowych testów 2 autobusów CNG oraz uniwersalnego pojazdu usług komunalnych. Spotkanie zostało zorganizowane przez miejską spółkę trudniącą się tymi zadaniami – Komunalnik Sp. z o.o. z Kętrzyna. W czasie spotkania z władzami miasta i lokalnym biznesem, swoje prelekcje wygłosili przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, Portalu cng.auto.pl oraz dostawcy technologii tankowania metanu i pojazdów zasilanych gazem ziemnym. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji!

Stanowisko CNG na MotoShow 2012 – perspektywy rozwoju w Szczecinie

2012.04.17, cng.auto.pl

W dniach 14-15 kwietnia 2012 roku, Gazownia Szczecińska po raz kolejny na targach MotoShow wystawiła stanowisko promujące wykorzystanie CNG w motoryzacji. Przybyli goście mogli obejrzeć dwa pojazdy z fabryczną instalacją CNG oraz przydomowe punkty tankowania CNG. Perspektywę otworzenia ogólnodostępnej stacji CNG przybliżył gościom wystawiony dystrybutor tankowania gazu ziemnego. Właśnie ten temat wzbudził zainteresowanie wszystkich gości, zarówno z Polski, jak i z nieopodal położonych Niemiec. Na stanowisku można było również uzyskać profesjonalną radę u przybyłych ekspertów rynku CNG z Portalu cng.auto.pl.

Ważne ogłoszenia związane z rynkiem CNG

Sensacja! Pierwszy egzemplarz ciągnika siodłowego Iveco Stralis CNG w Polsce!

2012.05.02, cng.auto.pl

Kilka dni temu jeden z naszych czytelników przekazał nam zdjęcia, na których widnieje Iveco Stralis CNG jako ciągnik siodłowy. Według oznaczeń producenta pojazd ten dysponuje mocą aż 330 KM! Jest to nie lada sensacja na polskim rynku CNG, który dokonuje ekspansji na branżę transportu ciężkiego. Czyżby szykowała się konfrontacja z Mercedesem Econiciem NGT o historyczny kontrakt dla Biedronki? Czekamy na oficjalne informacje i rozwój wydarzeń. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć!

Nowe zasady homologacji poszerzą paletę pojazdów CNG na polskim rynku

2012.04.11

hodzi o pojazdy produkowane na terenie Unii Europejskiej. W wyniku implementacji unijnych zasad homologacji pojazdów, producenci nie będą musieli dokonywać dodatkowej homologacji pojazdu dla polskiego rynku – wystarczy raz zdobyty certyfikat w jednym z unijnych państw. Zmiana ta powinna przyczynić się do poszerzenia oferty pojazdów z fabryczną instalacją CNG, obecnie niedostępnych na polskim rynku.

Administrator Portalu cng.auto.pl w wywiadzie dla TVP Szczecin

2012.04.21, TVP Szczecin

W środę, 18 kwietnia 2012 roku, na antenie TVP Szczecin został wyemitowany wywiad z Adinistratorem Portalu cng.auto.pl. W krótkiej rozmowie Ekspert portalu cng.auto.pl  przedstawił perspetywy rozwoju gazu ziemnego dla motoryzacji w oparciu o przydomowe punkty tankowania. Przedstawione zostały również główne zalety wykorzystania paliwa CNG – niska emisja spalin oraz niskie koszty eksploatacji. Wywiad został udzielony w czasie targów motoryzacyjnych MotoShow Szczecin dla programu 'Kronika'. Zapraszamy do obejrzenia materiału!

Co dalej ze stacjami CNG w Polsce? Informacje o przyszłości obiektów tankowania

Ostatnie miesiące przyniosły niepokojące wieści na temat przyszłości stacji CNG w Polsce. Nie było tygodnia w październiku i listopadzie o coraz to nowych planach zamknięcia obiektów tankowania CNG. W pewnym momencie można było nawet odnieść wrażenie, że w 2012 roku zostanie zlikwidowane nawet 1/4 obiektów tankowania sprężonego gazu ziemnego w Polsce! Jednak jak realnie wygląda perspektywa rozwoju (?) CNG dla przyszłego roku?

Nadchodzące wydarzenia związane z rynkiem CNG w Polsce i Europie

KONFERENCJA | Biogaz Polska 2012

15 – 16 maja 2012, Warszawa

Biogaz Polska jest polską edycją cyklu konferencji, rozpoczętych w Wiedniu w 2006 roku. Do dnia dzisiejszego konferencje odbyły w 11 krajach Europy i świata. Biogaz Polska 2012 zbada potencjał, a także wyzwania rozwoju branży biogazowej, skupiając się na tematyce produkcji biogazu przy farmach rolnych, składowiskach oraz oczyszczalniach ścieków, które obecnie są głównymi źródłami produkcji biogazu w Polsce.

Stacje tankowania CNG

Stacje CNG w Polsce

Podwyżki ceny CNG w kwietniu

2012.04

18 kwietnia 2012 roku na 26 obiektach należących do koncernu podwyżka wnyniosła 1 grosz na 1 m3. Pozostali operatorzy stacji CNG nie wprowadzili zmiany ceny metanu w tym miesiącu.

Jednak największe zaskoczenie spotkało kierowców tankujących się na stacji CNG w Inowrocławiu. Tamtejszy operator stacji – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji – podniósł cenę aż o 22 grosze. Obecnie wynosi ona 3,36 zł za m3, co jest rekordem w dotychczasowej historii tego paliwa w Polsce.

Podwyżki ceny czekały również na kierowców tankujących się w Krakowi przy ul. Siewnej (o 7 groszy, obecnie cena 1m3 to 3,04 zł) oraz w Sosnowcu (podwyżka o 10 groszy, obecnie cena 1m3 to 3,00 zł).

Dynamiczny rozwój CNG w Lublinie

2012.03.29

Dobre wieści o CNG z Lublina. W ciągu zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie w tym mieście wykorzystaniem metanu do zasilania pojazdów – Gazownia Lubelska podwoiła sprzedaż sprężonego gazu ziemnego. Oprócz stale rosnącej floty pojazdów CNG tankujących się w pod lubelskim Świdniku, pojawiły się również perspektywy na otwarcie kolejnego punktu tankowania metanu. Rozwój ten jest m.in. zasługą wytężonych działań służb handlowych oraz zorganizowanej przez Gazownię Lubelską we wrześniu ub. roku Konferencji CNG, na której dobre praktyki zaprezentowali również przedstawiciele Portalu cng.auto.pl.

Stacje CNG w Europie

Gazprom planuje rozbudowę sieci stacji CNG w Rosji

2012.04.27

Gazprom chce zbudować w Rosji ogromny rynek CNG wykorzystywanego w pojazdach. Podczas Zebrania Zarządu koncernu, prezes Aleksiej Miller wskazał na potrzebę stworzenia kompletnej sieci stacji CNG. Stwierdził, że tylko Gazprom jest w stanie otworzyć dla Rosjan perspektywę ekologicznego i taniego paliwa opartego na metanie. Firma posiada obecnie 207 z 242 stacji CNG w Federacji Rosyjskiej. W najbliższych latach planuje istotnie zwiększyć ich liczbę dzięki strategicznym partnerstwom z samorządami zainteresowanymi wykorzystywaniem CNG dla transportu.

Stacje CNG – małe kompresory CNG

Kompresor

Przedstawienie własnej stacji CNG dla małej floty pojazdów

Przedstawiamy Państwu przykładową stację CNG dla tankowania własnej floty pojazdów. Zbudowana jest w ona oparciu o kompresor  CNG, który posiada wydajność 19,5 m3/h. Dzięki zastosowanemu magazynowi gazu ziemnego jest on w stanie zatankować flotę do 10 pojazdów zasilanych metanem. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstwa, które zużywa dla potrzeb swojej działalności znaczne ilości gazu ziemnego (np. piekarnia, zakład mleczarski, masarnia). Dzięki uprzejmości Pana Mirosława Czepckiego, właściciela przedsiębiorstwa Aquacentrum Praha, mieliśmy możliwość obejrzenia takiego urządzenia działającego dla potrzeb floty pojazdów należących do piekarni w Czeskiej Republice. Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej relacji!

Wieści z rynku motoryzacyjnego

Samochody osobowe

SENSACJA! W Polsce będzie produkowana Lancia Ypsilon z fabrycznym napędem CNG!?

2012.04.12

Lancia Ypsilon z fabrycznym napędem CNG? Otrzymaliśmy przecieki, że trwa właśnie montaż kilku prototypowych egzemplarzy tego miejskiego pojazdu z fabryczną instalacją zasilania gazem ziemnym. Pod maską ma znaleźć się nowa jednostka napędowa 0.9 MultiAir Natural Power, która od września będzie dostępna m.in. w nowej generacji Fiata Pandy. Nowa generacja Lancii Ypsilon jest wyłącznie wytwarzana w Polsce, w tyskiej fabryce koncernu Fiat.

Przyszłość indywidualnej mobilności według Audi to CNG

2012.04.23

Audi opracowało kompleksową koncepcję swojego priorytetowego projektu: zrównoważonej mobilności indywidualnej. Inżynierowie z Inglostadt pracują nad nowymi silnikami zasilanymi gazem ziemnym, które lokalnie będą emitować znikome ilości szkodliwych spalin i w najlepszym wypadku, w myśl globalnej równowagi środowiskowej, będą neutralne jeśli chodzi o emisję CO2.

Samochody dostawcze

Mercedes Poznań przedstawia demonstracyjnego Mercedesa Sprintera NGT w Wielkopolsce

2011.11.29, Mercedes Poznań

W Poznaniu od kilku dni przedsiębiorcy mogą testować pojazd użytkowy marki Mercedes z fabryczną instalacją CNG – Sprinter NGT. Samochód należy do autoryzowanego dealera pojazdów użytkowych Mercedes-Benz w Poznaniu – Mercedes Poznań. Premiera jednego z pierwszych pojazdów demonstracyjnych zasilanych ekologicznym paliwem w Wielkopolsce miała miejsce na Targach PolEko 2011. Pojawił się on tam na wystawie pojazdów zasilanych gazem ziemnym.  Zapraszamy do testowania!

Autobusy

RZESZÓW | Mercedes dostarczy 30 autobusów CNG dla MPK

2012.05.01

W rzeszowskim przetargu na zakup 30 autobusów CNG, który rozpoczął się we wrześniu 2011 r., walczyło 4 firmy. Po ogłoszeniu werdyktu komisji przetargowej okazało się, że tylko jedna z nich przedstawiła poprawną ofertę dla autobusów CNG i prawdopodobnie to ona dostarczy nowe autobusy dla Rzeszowa – EvoBus Polska z autobusami Mercedes-Benz Citaro G na dostawę 30 pojazdów klasy MAXI zasilanych CNG. Jest to debiut tego modelu autobusu CNG w Polsce.

Scania wdroży na Wyspach Brytyjskich nowy autobus na gaz ziemny (CNG)

2012.04.19

Scania realizuje projekt wdrożenia autobusu zasilanego metanem na Wyspach Brytyjskich. W tym celu rozpoczęto współpracę z angielskim potentatem autobusowym – Alexander Dennis Limited. W jej wyniku opracowano pojazd bazujący na podwoziu Scania KUB z gazowym, 5-cylindowym silnikiem Scania EEV o pojemności 9,3 litra i mocy 270 KM. Oferuje on wysoką wydajność i niskie zużycie paliwa. Co ważne, odbywa się to bez konieczności stosowania układu recyrkulacji spalin (EGR).

MAN kontynuuje ofensywę autobusów gazowych na Wyspach Brytyjskich, w Rosji i na Bliskim Wschodzie

2012.04.05

MAN jest liderem europejskiego rynku, jeśli chodzi o miejskie autobusy z napędem CNG. Teraz przyszedł czas na Wyspy, gdzie coraz można coraz częściej spotkać gazowe autobusy MAN EcoCity z kierownicą z prawej strony. To efekt współpracy z …Portugalczykami. Ten niemiecki producent aktywnie promuje również swoje gazowe autobusy w Rosji, gdzie brał udział w zeszłorocznej edycji Rajdu Blue Corridor. W ofercie firmy znajdują się również gazowe propozycje specjalnie dedykowane dla państw Bliskiego Wschodu.

Gazeta Olsztyńska | Jest szansa na autobusy CNG dla Olsztyna

2012.04, Gazeta Olsztyńska

'Nie ma pewności, ale nie jest to wykluczone. Jest jednak szansa, żeby autobusy miejskie jeździły na gaz ziemny. – Byłoby taniej i zdrowiej – mówią ekolodzy.' Zapraszamy do lektury publikacji, która ukazała się w kwietniu tego roku na łamach Gazety Olsztyńskiej.

TURCJA | MAN dostarczy 250 autobusów CNG dla Ankary

2012.04.29, MAN

Do 2013 roku firma MAN dostarczy do tureckiego przedsiębiorstwa transportowego EGO-Ankara 250 autobusów miejskich MAN Lion’s City G z napędem CNG. Będą to pierwsze w Turcji autobusy przegubowe zasilane gazem ziemnym. Pierwsza dostawa obejmująca 50 autobusów zostanie zrealizowana we wrześniu 2012. Następnie, co miesiąc będzie wysyłanych 25 pojazdów, dzięki czemu latem 2013 wszystkie zamówione autobusy znajdą się już w Ankarze. W umowie zagwarantowano opcjonalną dostawę dodatkowych 50 autobusów.

Wielka Brytania | MAN dostarczy 21 autobusów CNG

2012.04.30

Firma Arriva jest pierwszym przedsiębiorstwem komunikacyjnym w Wielkiej Brytanii, które wprowadzi do swojej floty nowy model ekologicznego autobusu EcoCity. Pojazd ten jest napędzany gazem ziemnym (CNG) lub biometanem (biogazem). MAN dostarczy nowe autobusy na brytyjski rynek w wersji niskopodłogowej lub Low-Entry przystosowanej do ruchu lewostronnego. Autobusy będą obsługiwać liniowe połączenia w miejscowości Runcorn położonej na wschód od Liverpoolu oraz w Darlington w północno-wschodniej Anglii.

Pojazdy ciężarowe i specjalistyczne

Iveco prezentuje nowy ciągnik siodłowy Stralis zasilany skroplonym metanem (LNG)

2012.04.26, Iveco Poland

Iveco, spółka z Grupy Fiat Industrial, zaprezentowała na wystawie “Bedrijfsauto 2012”, zorganizowanej w centrum wystawienniczym RAI w Amsterdamie, nowy ciągni siodłowy Stralis LNG Natural Power. Pojazd ten zasilany jest gazem ziemnym w postaci skroplonej. Doskonale nadaje się do prowadzenia dystrybucji na średnie odległości i dostaw nocnych. Znakomicie sprawdza się również w zadaniach dystrybucji regionalnej i krajowej, takich jak np. transport paliwa.

IVECO Eurocargo CNG – test eksploatacyjny pojazdu usług komunalnych zasilanego gazem ziemnym

2011.12.07, cng.auto.pl

Firma IVECO wprowadziła nowy ekologiczny i oszczędny pojazd użytkowy – Eurocargo CNG. Ta uniwersalna ciężarówka dedykowana przede wszystkim dla usług komunalnych, wyposażona jest w jednostkę napędową zasilaną czystym i tanim paliwem – sprężonym gazem ziemnym. Dzięki uprzejmości IVECO Poland mieliśmy okazję sprawdzić w rzeczywistych warunkach ten nowoczesny pojazd, wykonujący zadania dla przedsiębiorstwa usług komunalnych EKOLA z Radomia.

SPORT

VW Scirocco CNG CUP | Nadciąga sezon 2012!

2012.03.12, GładyszRacing

W ostatni weekend kwietnia na niemieckim torze Hockenheim rozpocznie się tegoroczny sezon Scirocco R-Cup. Po raz trzeci w tym prestiżowym cyklu organizowanym przez Volkswagena udział weźmie Adam Gładysz.

Wieści z rynku CNG w Polsce

Pozostałe informacje

Honda rozwija koncepcje wodorowe

2012.04.03

Honda prezentuje stację produkcji i tankowania wodoru zasilaną energią słoneczną oraz model FCX Clarity pełniący funkcję mobilnego generatora energii elektrycznej.

PGNiG SA ogłosi przetarg na zakup kilku tysięcy samochodów

2012.04.04, Dziennik Gazeta Prawna

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, zamierza w tym roku rozpisać przetarg na zakup kilku tysięcy samochodów. Będą to przede wszystkim pojazdy ciężarowe, ale również pick-up’y oraz samochody typu VAN i kombi. Mamy nadzieję, że będą to przede wszystkim pojazdy zasilane gazem ziemnym (CNG). Dobrym przykładem do naśladowania tutaj jest tutaj Czeska Republika, gdzie mieliśmy w tym roku prawdziwy wysyp zamówień publicznych na pojazdy zasilane ekologicznym i oszczędnym metanem.

Holandia | CNG NET będzie dostarczał 12 milionów metrów sześciennych biometanu dla Connexxion Arnhem

2012.04.12

CNG Net wspólnie z Ballast Nedam, rozpocznie pod koniec 2012 roku dostawy biometanu dla floty autobusów w aglomeracjach Arnhem i Nijmegen. Kontrakt będzie realizowany dla przewoźnika Connexxion, który przez najbliższe 10 lat dla potrzeb 225 gazowych autobusów będzie kupował 12 milionów m3 bioCNG rocznie. To o milion metrów sześciennych więcej niż cały wolumen sprzedaży CNG w Polsce za 2010 rok.

Działalność cng.auto.pl

APEL | Prosimy o opisywanie własnych doświadczeń na CNG Forum!

Nieustannie otrzymujemy wiele telefonów z prośbami o pomoc przy rejestracji i przeglądach pojazdów, co też chętnie czynimy.
Dokładając wszelkiej staranności przy przekazywaniu instrukcji, kierujemy jednocześnie do Państwa apel.
Prosimy o zamieszczenie relacji z kontaktów z urzędami na CNG Forum. Zapisane relacje mogą okazać się szczególnie cenne dla kolejnych osób, które potrzebują zarejestrować pojazd w naszym kraju przez urzędników, którzy w dalszym ciągu mają odmienne wymagania.

Apel o wsparcie promocji CNG w Polsce!

Szanowny użytkowniku, prowadzisz własną stronę, jesteś zainteresowany promocją CNG w Polsce, podoba Ci się nasz serwis, dodaj linki naszych serwisów do swojej strony.

http://www.cng.auto.pl

http://www.cng.auto.pl/forum

http://mapa.cng.auto.pl

Znalazłeś interesującą publikację na temat CNG? Prześlij nam koniecznie tą informację!

Prosimy o kontakt:

e-mail: biuro@cng.auto.pl

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl