GasShow 2013 – Strefa Metanu, Wystawa pojazdów CNG, Nagrody Inpro, II Konferencja ‘Metan dla motoryzacji’

Strefa Metanu na GasShow 2013
Fot. Strefa Metanu na GasShow 2013 Źródło: cng.auto.pl

Targi GasShow 2013 po raz okazały się znakomitą okazją do zaprezentowania możliwości, jakie niesie wykorzystanie metanu do zasilania pojazdów. Najważniejszym miejscem na targach pod tym względem była 'STREFA METANU' – wspólne stanowisko podmiotów promujących wykorzystanie tego paliwa w polskim transporcie oraz firm oferujących kompresory CNG, jak również pojazdy zasilane gazem ziemnym. W 'STREFIE METANU' przybyli goście mogli obejrzeć 3 przydomowe kompresory CNG różnej konstrukcji oraz dystrybutor tankowania metanu.

Na ‘Wystawie pojazdów CNG’ zaprezentowano aż 19 pojazdów z fabryczną instalacją CNG – 8 małych pojazdów, 8 dostawczych oraz 3 ciężarówki – marki Fiat, Iveco, Opel, Mercedes-Benz oraz Volkswagen.

Produkty CNG zostały również wyróżnione nagrodami INPRO 2013. Firma otrzymała statuetkę za Kompaktową stację tankowania CNG, zaś Opel Auto Żoliborz za najlepszy serwis CNG w Polsce. W czasie Targów GasShow odbyła się także II Międzynarodowa Konferencja 'Metan dla motoryzacji', organizowana przez Portal cng.auto.pl i Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT).

1. 'STREFA METANU'

W 'Strefie Metanu' wystawiono 3 kompresory oraz dystrybutor tankowania CNG
Fot. W 'Strefie Metanu' wystawiono 3 kompresory oraz dystrybutor tankowania CNG Źródło: cng.auto.pl

‘STREFA METANU’ to wspólna ekspozycja podmiotów szczególnie zaangażowanych w promowanie ekologicznego i oszczędnego paliwa w Polsce, jakim jest metan do zasilania pojazdów. Już po raz trzeci została ona zorganizowana wspólnymi siłami Przemysłowego Instytutu Motoryzacji oraz Portal cng.auto.pl. Kolejny raz okazało się, że był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę – nasze stanowisko odwiedziło setki gości, którzy byli zainteresowani nowoczesnym i ekologicznym paliwem dla pojazdów, jakim jest gaz ziemny.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na działalność promocyjną podmiotów na co dzień zaangażowanych w popularyzację wykorzystania metanu dla polskiej motoryzacji. Naczelną rolę pełnią tu bez wątpienia Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz Portal cng.auto.pl . Oba podmioty skupiają grono wybitnych specjalistów, co ma niebagatelne znaczenie w obliczu wdrażania przez Ministerstwo Gospodarki ‘Krajowego Programu Strategii wykorzystania gazu ziemnego i biometanu w transporcie’.

Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się wewnętrzne stacje tankowania CNG dla flot pojazdów, obsługujących głównie przedsiębiorstwa produkcyjne, zużywające duże ilości gazu ziemnego. Powodem dużego zainteresowania takimi rozwiązaniami jest przede wszystkim niezwykle atrakcyjna cena eksploatacji pojazdów przy zastosowaniu wewnętrznej stacji tankowania CNG. Ponadto właściciel takiej instalacji nie musi martwić się o dostęp do ogólnodostępnej stacji tankowania CNG – miejsce tankowania CNG skrojone jest pod własne potrzeby oraz bezpośrednio dostępne przy własnym przedsiębiorstwie. Propozycję swoich rozwiązań zaprezentowała także firma , która otrzymała już drugi raz prestiżową nagrodę Inpro 2013 za swoje innowacyjne rozwiązania.

Pomimo ciężkiej sytuacji na rynku ogólnodostępnych stacji CNG, nie ustaje promocja firm oferujących rozwiązania również w tym zakresie. Firma ta zaprezentowała dystrybutor tankowania CNG, który umożliwia w pełni samodzielne i bezpieczne tankowanie samochodów na gaz ziemny.

W 'STREFIE METANU' główne miejsce zajmuje zawsze jedno z oferowanych na rynku aut z fabryczną instalacją CNG. W tym roku był to Opel Zafira Family 1.6 CNG z pakietem sportowym OPC. Auto zostało wystawione przez firmę Opel Auto Żoliborz, która została uhonorowana nagrodą Inpro 2013 za najlepszy serwis CNG w Polsce.

Na uwagę zasługuje również nieocenione wsparcie ze strony partnerów medialnych. Tradycyjnie jako główny Patron Medialny wystąpił portal Społecznościowy cng.auto.pl, który szeroko promował i wspierał całość wydarzeń. Coraz bardziej aktywna w promowaniu ekologicznego CNG staje się Wyższa Szkoła Cła i Logistyki, której studenci wspierali organizację wydarzeń CNG w czasie tragów GasShow 2013.

2. Wystawa pojazdów zasilanych CNG

Przed Halą EXPO XXI miała miejsce wystawa pojazdów CNG złożona z 19 aut osobowych i użytkowych
Fot.  Przed Halą EXPO XXI miała miejsce wystawa pojazdów CNG złożona z 19 aut osobowych i użytkowych Źródło: cng.auto.pl

Trzecim elementem prezentacji rozwiązań CNG była bogata wystawa pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. W tym roku na wystawie pojazdów CNG zgromadzono 19 aut z fabryczną instalacją CNG – osobowe, dostawcze i ciężarowe – 5 producentów (Fiat, Iveco, Mercedes-Benz, Opel oraz Volkswagen). Organizatorzy strefy CNG zaprezentowali również adaptację do zasilania CNG, na przykładzie rodzinnego Chryslera Voyagera.

Na GasShow 2013 miały miejsce premiery Opel Zafira Tourer CNG oraz nowego Combo CNG
Fot.  Na GasShow 2013 miały miejsce premiery Opel Zafira Tourer CNG oraz nowego Combo CNG Źródło: cng.auto.pl

Na wystawie miały miejsce polskie premiery aut zasilanych CNG.

Opel Zafira Tourer 1.6 CNG Turbo

Niewątpliwie najważniejszą z nich był pierwszy publiczny pokaz Opla Zafiry Tourer 1.6 Turbo CNG. Ten rodzinny model Opla jest już III generacją modelu z fabryczna instalacją CNG. Inżynierowie zdecydowali się na zamontowanie zbiorników wykonanych z materiałów kompozytowych, dzięki czemu udało się zmniejszyć masę pojazdu jednocześnie wydłużając zasięg przy zasilaniu metanem – aż do 500 km.

Opel Combo 1.4 T-JET CNG

Kolejną premierą w wykonaniu Opla było przedstawienie użytkowego Combo z silnikiem 1.4 T-JET CNG. Silnik i konstrukcja pojazdu powstały przy ścisłej współpracy z Fiatem. Auto dostępne jest zarówno w wersji osobowej jak i dostawczej, w dwóch wariantach długości. Cechuje się dużą ładownością, pokaźnym zasięgiem przy zasilaniu metanem oraz niskimi kosztami eksploatacji.

Iveco Eurocargo Kontener

Wystawa pojazdów CNG zgromadziła też bogatą gamę dużych aut użytkowych. Dzięki Iveco Poland, w Polsce został oddany kolejny pojazd do testowania dla klientów biznesowych. Jest to model Eurocargo Natural Power – ciężarówka z fabryczną instalacją zasilania CNG, przystosowana dla potrzeb firm, świadczących usługi pocztowe.

3. II Konferencja 'Metan dla motoryzacji'

II Konferencja 'Metan dla motoryzacji'. Prezentacja mgr. inż. Jacka Biedrzyckiego (PIMOT)
Fot. II Konferencja 'Metan dla motoryzacji'. Prezentacja mgr. inż. Jacka Biedrzyckiego (PIMOT) Źródło: cng.auto.pl

II Międzynarodowa Konferencja 'Metan dla motoryzacji' została objęta Honorowym Patronatem Ministra Gospodarki, Wiceprezesa Rady Ministrów, Pana Janusza Piechocińskiego.

Wydarzenie to tradycyjnie zgromadziło grono znakomitych prelegentów – znawców i specjalistów rynku CNG i LNG w Polsce. Ponad 200 gości przysłuchiwało się wygłaszanym prezentacjom na temat rynku metanu do zasilania pojazdów, ofercie rynkowej pojazdów na CNG/LNG i możliwości, jakie daje infrastruktura tankowania CNG.

Największe zainteresowanie zdobyły prezentacje poświęcone instalacjom, umożliwiającym tankowanie metanu do pojazdów. Bez wątpienia możliwość tankowania pojazdów to największe wyzwanie przy wdrażaniu tego ekologicznego paliwa dla swojej floty. Można dojść do takiego wniosku po serii prezentacji aut z fabryczną instalacją CNG – Fiat Professional, Iveco oraz Mercedes-Benz. Użytkowe pojazdy tych producentów są dostępne na polskim rynku i z roku na rok sprzedają się coraz lepiej.

Podczas Konferencji przedstawiono również sytuację prawną rynku CNG/LNG w Polsce. Prelegenci za jedną z istotnych barier wskazywali zbyt rygorystyczne przepisy dotyczące tankowania czy przeglądów pojazdów na gaz ziemny.

Konferencja była doskonałym miejscem do poszerzenia wiedzy na temat przyszłości i efektywnego rozwoju zastosowania paliwa CNG w naszych pojazdach.

Podsumowanie

III Edycja 'Strefy Metanu' po raz kolejny okazała się wielkim sukcesem!
Fot. III Edycja 'Strefy Metanu' po raz kolejny okazała się wielkim sukcesem! Źródło: cng.auto.pl

Jak widać rozwój rynku CNG w Polsce zmierza w bardzo dobrym kierunku, co potwierdza idea zorganizowanej 'STEREFY METANU' i zgromadzonej ilości gości. Dzięki co raz większemu zaangażowaniu producentów aut CNG możliwe staje się dopasowanie rozwiązań do najbardziej wyszukanych potrzeb klientów.

W czasie Targów GasShow 2013 'STREFA METANU' zebrała 400 podpisów pod wnioskiem o liberalizację przepisów dotyczących CNG w Polsce. W apelu zawarto wniosek o zniesienie zakazu samodzielnego tankowania CNG przez osoby bez uprawnień TDT, liberalizacji przepisów w zakresie przeglądów zbiorników CNG oraz utrzymania zerowej stawki podatku akcyzowego na gaz ziemny wykorzystywany do celów transportowych.

Podobne wpisy

Źródło:
  • gasshow 2013
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , , , , , , , ,