PolEko 2012 – Technologia CNG w Miasteczku Ekologicznym

PolEko 2012. Strefa CNG zorganizowana przez Stowarzyszenie NGV Polska i partnerów
Fot. PolEko 2012. Strefa CNG zorganizowana przez Portal cng.auto.pl i partnerów Źródło: cng.auto.pl

Podczas Targów Ochrony Środowiska ‘PolEko 2012’ Portal cng.auto.pl zaprezentowało wspólnie z partnerami perspektywę wykorzystania gazu ziemnego jako paliwa w motoryzacji. Specjalnie zorganizowana wystawa miała miejsce w 'Miasteczku ekologicznym'. Zostało tam wystawionych 5 pojazdów zasilanych CNG – Fiat Ducato Natural Power, Mercedes Sprinter NGT oraz gama pojazdów komunalnych marki Iveco – Daily, Eurocargo oraz Stralis.

PolEko 2012, największe w Polsce Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska, to spotkanie całej branży zajmującej się utrzymaniem czystości oraz wykorzystania ekologicznych i nowoczesnych technologii w polskiej gospodarce. Przez cały czas trwania targów (20 – 23 listopada 2012) przybyli gości mogli obejrzeć wystawę technologii CNG na ‘Miasteczku Ekologicznym.

Fiata Ducato Natural Power – pojazd dostawczy z fabryczną instalacją CNG

Fiat Ducato Natural Power to obecnie najpopularniejszy pojazd w swojej klasie zasilany gazem ziemnym. Bazuje on na sprawdzonej technologii Natural Power, sygnowanej przez grupę Fiata. Dzięki temu pojazd ten pozwala na niezwykle oszczędną i ekologiczną jazdę w każdych warunkach. Obecnie jest to najczęściej sprzedawane auto dostawcze na CNG w Polsce.

Na PolEko 2012 został przedstawiony egzemplarz w zabudowie typu furgon, o podwyższonym dachu i największej długości (wersja h2l4). Wystawcą pojazdu wspólnie z Fiat Professional Polska . Obecnie firma koncentruje się m.in. na wdrażaniu użytkowych aut marki Fiat Professional z fabryczną instalacją zasilania CNG rodziny Natural Power. W tym celu do dyspozycji klientów został oddany demonstracyjny Fiat Doblo Natural Power, cechujący się bardzo oszczędną i ekologiczną eksploatacją.

Mercedes Sprinter NGT – pojazd dostawczy z fabryczną instalacją CNG

Mercedes Sprinter NGT to ekologiczny i oszczędny pojazd dostawczy zasilany gazem ziemnym (CNG). Doskonale sprawdza się w środowisku miejskim, jak i na dłuższych trasach. Dzięki fabrycznej instalacji zasilania metanem właściciel może pokonać do 400 kilometrów na gazie, jednocześnie ciesząc się bardzo oszczędną jazdą. Swoich atutów Sprinter NGT dowiódł w prestiżowym Rajdzie Blue Corridor 2012.

W czasie PolEko 2012 Sprintera NGT (o podwyższonym dachu i najdłuższym nadwoziu) wystawiła firma MB-Poznań, autoryzowany dealer użytkowych pojazdów marki Mercedes-Benz. W swojej ofercie firma posiada ekologiczne i oszczędne pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym – dostawcze auto Sprinter NGT oraz ciągnik siodłowy Econic NGT. Oba gazowe modele znajdują się w parku demonstracyjnym pojazdów dealera. W 2012 roku MB-Poznań aktywnie włączyło się w organizację prestiżowego rajdu pojazdów na CNG – Blue Corridor 2012.

Gama pojazdów komunalnych na CNG od Iveco

W ‘Miasteczku ekologicznym’ znajdowała się również wystawa całej gamy pojazdów usług komunalnych marki Iveco, zasilana sprężonym metanem. Były to pojazdy:

– Iveco Daily Natural Power (w zabudowie typu hakowiec),

– Iveco Eurocargo CNG (również w zabudowie hakowca),

– Iveco Stralis CNG (w zabudowie śmieciarki, który miał swoją premierę na polskim rynku).

Przedstawienie zalet i korzyści CNG przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji

Tradycyjnie w czasie ‘Forum Czystej Energii’, będącym integralną częścią targów, swoją prezentację na temat metanu w transporcie wygłosił przedstawiciel Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Pani Barbara Smerkowska w referacie ‘Rynek biogazu i CNG jako paliwa w Europie’, przedstawiła podstawowe argumenty stojące za wykorzystaniem gazu ziemnego w motoryzacji oraz sytuację rynkową w naszym kraju oraz innych państwach Unii Europejskiej.

>> Prezentację można obejrzeć klikając tutaj

Równie interesującym wystąpieniem był referat na temat ‘Pierwszy polsko-szwedzki projekt wykorzystania odpadów komunalnych po zmianie ustawy odpadowej (bioenergia + system zbiórki odpadów)’, autorstwa pani dr. Magdaleny Rogulskiej.

Organizator ‘Strefy CNG’ oraz patroni medialni

Koordynatorem ‘Strefy CNG’ na ‘Miasteczku Ekologicznym’ w czasie PolEko 2012 był Portal cng.auto.pl. Jest to organizacja, której celem jest promowanie wykorzystania metanu do zasilania pojazdów w Polsce.

Strategicznym partnerem ‘Strefy CNG’ oraz głównym patronem medialnym był Portal cng.auto.pl, założony przez grupę entuzjastów wykorzystania gazu ziemnego do napędzania pojazdów. Głównym celem działalności Portalu jest promocja ekologicznego i bezpiecznego paliwa CNG w Polsce. Działając od 2007 roku na rynku CNG, Portal skupia się na propagowaniu wykorzystania metanu w transporcie, wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych (m.in. LNG i bioCNG) oraz pomocy użytkownikom aut na gaz ziemny.

Ponadto ‘Strefa CNG’ na PolEko 2012 została objęta patronatem medialnym czasopisma transportowego ‘FLOTA’ oraz magazynu branży autogazu ‘Czas na Gaz’.

Podsumowanie

Międzynarodowe Targi PolEko 2012 były znakomitą okazją do promocji wykorzystania metanu do zasilania pojazdów, przede wszystkim dedykowanych dla usług komunalnych. Dzięki zaangażowaniu organizatorów targów oraz dostawców technologii CNG, odwiedzający mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z korzyściami ekologicznymi i ekonomicznymi z wykorzystania gazu ziemnego w motoryzacji. Stanowisko promujące CNG w ‘Miasteczku Ekologicznym’ na PolEko 2012 należy uznać za duży sukces, który już niebawem powinien zaprocentować większą ilością pojazdów zasilanych gazem ziemnym na naszych drogach.

Gorąco zapraszamy od odwiedzenia naszego stanowiska w dniach 20 – 23 listopada 2012 roku (wtorek – czwartek).

W imieniu Stowrzyszenia NGV Polska stanowisko będzie obsługiwał Karol Wieczorek – tel. 883 244 021

Szczegółowe informacje na temat targów PolEko 2012 oraz Miasteczka ekologocznego znajdują się na oficjalnej stronie organizatora tutaj

Podobne wpisy

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , ,