CNG sporty motorowe | W Rajdzie Monte Carlo wystartują 4 zespoły Skoda CitoGo CNG

Skoda CitiGo CNG w Rajdzie Monte Carlo 2014
Fot. Skoda CitiGo CNG w Rajdzie Monte Carlo 2014 Źródło: Skoda

CNG po raz kolejny dowiedzie swoich walorów ekologicznych w czasie rajdu Monte Carlo, dedykowanego autom przyjaznym środowisku – 15th Rallye Monte-Carlo des Energies Nouvelles. W tegorocznej edycji wyścigów udział bierze aż 4 Skody CitiGo CNG, z fabrycznym napędem na gaz ziemny. Pojazdy zostały wystawione przez niemiecki oddział marki Skoda, a wśród kierowców jest m.in. 7-krotny mistrz rajdów samochodowych Niemiec – Peter Gobel. Rajd zakończy się w niedzielę, 23 marca, a startujące załogi wezmą udział w kilku różnych konkurencjach.

Skoda CitiGo CNG w wersji rajdowej to zmodyfikowana wersja auta z fabryczną instalacją CNG. W tegorocznej edycji rajdu udział biorą cztery takie pojazdy, wystawione przez niemiecki oddział Skody. Na liście startowej są to następujące zespoły:
6    KAHLE Matthias (DE), GÖBEL Peter (DE)
10  STRATMANN Jens (DE), GLEITSMANN Jan (DE)
14  JUERGENS Malte (DE), BROICH Patrick (DE)
17    TOLKSDORF Björn (DE), WESEMANN Derk (DE)

-Największym wyzwaniem jest konieczność połączenia najniższego zużycia paliwa z najkrótszym czasem przejazdu – mówi Peter Gobel, lider zespołu Skoda. – Planujemy jechać ok. 50 kilometrów na godzinę, żeby uzyskać najlepszy rezultat. A nie jest to łatwe, gdyż trasa jest niezwykle zróżnicowana. Wiedzie zarówno górskimi drogami, jak i przez tereny nadmorskie.

Gaz ziemny, jako paliwo ma więc ogromną szansę okazać się najbardziej ekologicznym rozwiązaniem dla pojazdów. Tym bardziej, że dla wszystkich rodzajów aut będzie stworzona jedna, spójna klasyfikacja. Trzeba zatem pogodzić w jednym zestawieniu parametry silników spalinowych na różne paliwa, a także hybryd oraz jednostek w pełni elektrycznych.

Organizowana przez Automobilklub Monako impreza Monte-Carlo des Energies Nouvelles ma na celu, bowiem nagrodzenie jak najefektywniejszej energetycznie jazdy. Czas przejazdu jest ważny, ale nie gra tutaj głównej roli. Tegoroczna, 15. Edycja Rajdu Monte-Carlo des Energies Nouvelles składa się z czterech odcinków o długości ok. 550 – 1.100 kilometrów długości każdy. Udział w imprezie bierze 98 załóg z 9 krajów.