CNG Bułgaria | Stołeczny zakład komunikacji w Sofii zamawia 120 długich autobusów CNG

MAN Lion's City 18 CNG należący do PKM Gdynia
Fot. MAN Lion’s City 18 CNG należący do PKM Gdynia Źródło: Portal cng.auto.pl

CNG to najpopularniejszy rodzaj napędu alternatywnego w Bułgarii. Świadczą o tym bez wątpienia statystyki tamtejszego rynku – obecnie w eksploatacji znajduje się tam ponad 60.000 pojazdów, które mogą zatankować się na 105 ogólnodostępnych stacjach CNG. Dlatego najnowszy przetarg na dostawę ponad setki autobusów CNG w Sofii, dla nas budzący podziw, tam nie stanowi żadnego zaskoczenia. W najbliższych latach firma MAN dostarczy do stolicy państwa 126 długich autobusów na gaz ziemny. Zyska na tym przede wszystkim społeczność miasta, która będzie podróżowała niezwykle komfortowymi, a przede wszystkim ekologicznymi pojazdami komunikacji miejskiej.

Autobusy CNG, które już niebawem wzbogacą flotę stołecznego przewoźnika, stanowią element kompleksowej odnowy taboru komunikacji miejskiej w Sofii. Co ważne, wszystkie 126 pojazdy zostaną wyprodukowane w polskich zakładach firmy MAN – w Sadach k/Poznania oraz Starachowicach.

Łączna kwota zamówienia wyniosła ok. 144 mln złotych, gdzie zawarty jest nie tylko koszt dostawy pojazdów, ale także budowa stacji tankowania CNG oraz zapewnienie zaplecza serwisowego z personelem. Po odjęciu dodatkowych kosztów, cena jednostkowa autobusu CNG o długości 18 metrów wyniesie ok. 250.000 euro. Zakup nowych autobusów CNG został sfinansowany ze środków własnych producenta przy przeważającym udziale dofinansowania Unii Europejskiej.

Film. MAN Lion’s City CNG
Źródło: Portal cng.auto.pl

Mamy nadzieję, że już niebawem na polskim rynku pojawią się równie znaczące zamówienia na nowe autobusy CNG. Pierwszą okazją może być dostawa nowych autobusów CNG w ramach programu GAZELA, którego rozstrzygnięcie powinno być podane w ciągu najbliższych tygodni.

Zobacz specjalny serwis poświęcony autobusom CNG i LNG >> kliknij tutaj

Zobacz również mapę stacji CNG w Bułgarii >> kliknij tutaj