CNG Skoda | Genewa 2014: Skoda Vision C concept z napędem na gaz ziemny

Skoda Vision C Concept z napędem CNG (gaz ziemny)
Fot. Skoda Vision C Concept z napędem CNG (gaz ziemny) Źródło: Skoda

Sprężony gaz ziemny znajduje coraz większe zainteresowanie wśród inżynierów marki Skoda. Na salonie samochodowym w Genewie przedstawią oni koncept zupełnie nowego pojazdu, pod maską którego będzie pracował silnik CNG – Skoda Vision C. Auto bazuje konstrukcyjnie na Skodzie Octavia G-TEC i ma oddawać ducha nowej stylistyki producenta z Mlada Boleslav. W tym przypadku udało się połączyć sportowe aspiracje z potencjałem ekologicznym, jakie oferują silniki zasilane gazem ziemnym.

Skoda Vision C Concept z napędem CNG (gaz ziemny)
Fot. Skoda Vision C Concept z napędem CNG (gaz ziemny) Źródło: Skoda

Skoda Vision C koncept to konstrukcja podążająca za coraz powszechniejszym trendem w projektowaniu aut – samochodów o karoserii coupe przy zachowaniu dwóch par drzwi oraz pojemnego bagażnika. Pierwszym tego typu autem był Mercedes CLS, kolejne przedstawiła konkurencja – Audi A5 Sportsback czy BMW 4 Gran Coupe. Teraz nadchodzi czas czterodrzwiowych coupe w niższych klasach – po Volkswagenie CC swój model przedstawia również Skoda.

Jednak to, co najbardziej zainteresuje naszych czytelników to jednostka napędowa Skoda Vision C concept. Zdecydowano się na zastosowanie silnika 1.4 TSI fabrycznie przystosowanego do zasilania gazem ziemnym. Jest to już dosyć popularny silnik CNG, który do tej pory znalazł się w nowych autach zbudowanych na płycie MQB-A: Volkswagen Golf 1.4 TGI, Seat Leon 1.4 TGI oraz Audi A3 Sportback g-tron. Do tej rodziny aut segmentu C grupy Volkswagen dołączy kolejny gazowy model – Skoda Octavia G-TEC.

Skoda Vision C Concept z napędem CNG (gaz ziemny)
Fot. Skoda Vision C Concept z napędem CNG (gaz ziemny) Źródło: Skoda

Skoda Vision C koncept z silnikiem CNG będzie zużywała średnio 4,6 m3 (3,4 kg) gazu ziemnego na 100 kilometrów. Pozwoli to na uzyskanie emisji dwutlenku węgla zaledwie na poziomie 91 gram na kilometr. Dzięki temu auto będzie spełniało najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin – równe bardziej zaawansowanym hybrydom, a znacznie lepsze od silników Diesla.

Skoda Octavia G-TEC z napędem CNG (gaz ziemny)
Fot. Skoda Octavia G-TEC z napędem CNG (gaz ziemny) Źródło: Skoda

Mamy nadzieję, że to pojemne auto o sportowych kształtach trafi niebawem do produkcji. Skoda Vision C koncept, bazując konstrukcyjnie na płycie MQB-A grupy Volkswagen, ma szansę stać się ciekawym uzupełnieniem dla dwóch innych modeli Skody z napędem CNG – CitiGo CNG oraz Octavia G-TEC. Kto nie chciałby zadawać szyku stylem tego nietuzinkowego auta z tak ekologicznym napędem?

Zobacz Skoda Octavia Combi G-TEC zasilaną CNG >> kliknij tutaj

Źródło:
  • Skoda, własne
Tagged with: