CNG Autobusy | Zrównanie ceny autobusów gazowych i Diesla przy normie spalin EURO 6!

Solaris Urbino 18 CNG w czasie testów w MPK Radom
Fot. Solaris Urbino 18 CNG w czasie testów w Radomiu Źródło: cozadzien.pl

Autobusy CNG z normą emisji spalin euro 6 kosztują już niemal tyle samo, co ich odpowiedniki zasilane olejem napędowym. W dniu 12 lutego 2014 roku Miejski Zakład Dróg i Komunikacji w Radomiu otworzył oferty na zakup przegubowych autobusów zasilanych gazem ziemnym (CNG). Na dostawę 8 pojazdów najtańsza oferta opiewa na 12,782 mln złotych, co daje ok. 1,597 mln zł na autobus. Oferta tego samego producenta na pojazd zasilany Dieslem z normą EURO 6 wyniosła w innym przetargu ok. 1,526 mln. Różnica w cenie zakupu wynosi zatem zaledwie 4%!

Zamówienie na ekologiczne autobusy gazowe o długości 18 metrów to efekt dofinansowania, jakie uzyskały władze miasta na zakup ekologicznych środków transportu. Operacyjna nazwa projektu to „Poprawa systemu transportu publicznego w Radomiu poprzez zakup nowego taboru oraz rozbudowę infrastruktury towarzyszącej”.

Solaris Urbino 18 CNG w czasie testów w MPK Radom
Fot.Solaris Urbino 18 CNG w czasie testów w MPK Radom Źródło: cozadzien.pl

Zamawiane pojazdy mają oferować wysoki standard podróży (m.in. pełna klimatyzacja) oraz bezpieczeństwo pasażerów (pełny monitoring przedziału pasażerskiego).

Flota przegubowych autobusów CNG w PKM Gdynia powiększy się z 14 do 16 sztuk!
Fot.  Man Lion’s City 18 CNG we flocie PKM Gdynia Źródło: UM Gdynia

Do konkursu zostały zgłoszone dwie oferty. Najtańszą złożyła firma Solaris Bus & Coach w wysokości 12.782.160 zł. Druga zaś została zgłoszona przez firmę MAN Bus i opiewa na 13.146.240 zł. Obaj oferenci zaproponowali po 36 miesięcy gwarancji na pojazdy.