LNG Iveco W Hiszpanii dostarczono 10 ciągników siodłowych Stralis LNG/CNG

LNG - tym paliwem zasilane jest 10 nowych ciężarówek Iveco Stralis w Hiszpanii

Fot. LNG – tym paliwem zasilane jest 10 nowych ciężarówek Iveco Stralis w Hiszpanii Źródło: cng.auto.pl

LNG i CNG – takie połączenie napędów gazowych wybrała hiszpańska firma transportowa Sese Group z Saragossy. Pod koniec grudnia 2013 roku przedsiębiorstwo odebrało 10 ciągników siodłowych Iveco Stralis Hi-Way LNG z awaryjną opcją zasilania CNG. Wybór skroplonego gazu ziemnego został podyktowany ekologią i ekonomią, zaś awaryjne zasilanie metanem w postaci sprężonej czyni auto niezwykle elastycznym i gotowym do każdej drogi!

Zakupione ciągniki siodłowe bazują na konstrukcji Iveco AT440S33T_P w układzie napędu 4×2. Sercem ekologicznego napędu jest 6-cylindrowy silnik, fabrycznie przystosowany do zasilania gazem ziemnym. Pojemność skokowa jednostki napędowej wynosi 7,8 l. Maksymalna moc to 330 KM (przy 1.300 obr./min., zaś maksymalny moment obrotowy – 1.300 Nm (w zakresie 1.200 – 1.800 obr./min.).

IVECO Stralis LNG/CNG jest zasilany wyłącznie gazem ziemnym, do czego został przystosowany już na linii produkcyjnej. Głównym paliwem jest metan w postaci skroplonej. Jednorazowo na pokład pojazdu można zatankować 567 litrów LNG, co pozwala na przejechanie ok. 650 kilometrów. Natomiast gaz ziemny w postaci sprężonej (CNG) jest rozwiązaniem awaryjnym. Z lewej strony pojazdu zamontowano 4 zbiorniki CNG o łącznej pojemności 280 litrów (70 litrów każdy). Dzięki temu auto może dodatkowo pokonać do 100 kilometrów przy tym paliwie. Napęd CNG jest wykorzystywany także w czasie manewrowania pojazdem.

Warto zaznaczyć, że identyczna konstrukcja została przedstawiona w Polsce 2 lata temu w czasie konferencji Blue Corridor 2012 w Warszawie. W czasie międzynarodowej wystawy pojazdów CNG i LNG został pokazany tam właśnie ciągnik siodłowy Iveco Stralis LNG/CNG. Głównym organizatorem konferencji był Portal cng.auto.pl oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT).

Źródło:
  • Iveco Espana, własne
Tagi: , , , , ,