CNG w TV | Niezwykły program Sonda o gazie ziemnym z 1986 roku

Film. Sonda – Pełny Gaz. Wybrane fragmenty o CNG
Źródło: cng.auto.pl

Przeglądając zasoby Internetu można natknąć się na mnóstwo interesujących informacji o zastosowaniu gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Są wśród nich nie tylko najnowsze aktualności, ale także i archiwalne materiały, nawet sprzed blisko 30 lat. Dzisiaj zapraszamy do podróży w czasie i obejrzenia programu TV Sonda o zastosowaniu CNG do zasilania pojazdów z 1986 roku. Przedstawione w materiale informacje mogą zaskoczyć nie jednego użytkownika!

Specjalnie dla Państwa wygody wybraliśmy skrót z programu wyłącznie na temat CNG. Można go obejrzeć na YouTube klikając w okienko powyżej. Przygotowaliśmy również komentarz do nagrania, gdyż duża część przedstawianych informacji może być dla wielu osób niezwykle zaskakująca.

Na wstępie przedstawienie samych pojazdów, które zostały pokazane w studiu nagrań. Są to auta produkcji polskiej – Fiat 125 oraz Żuk z zabudową skrzyniową. Auta te zostały zaadaptowane do zasilania CNG w ramach prac naukowo-badawczych prowadzonych przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. PIMOT prowadził wówczas, jako pierwszy Instytut w Polsce intensywne prace naukowo-badawcze przy zastosowaniu CNG do zasilania pojazdów.

W programie ani razu nie padło sformułowanie CNG. Używano określenie gaz ziemny lub metan 20 MPa. Należy także zaznaczyć, że gaz ziemny jako paliwo był już w miarę znanym rozwiązaniem. O LPG (gazie propan-butan) w audycji wspomina się niejako przypadkiem, gdyż popularność tego paliwa była w II połowie lat 80. równie mała jak i CNG. Pada także informacja, że w 1950 roku istniało w Polsce 17 stacji CNG (głównie obszary południowe kraju). Jak zauważono, CNG utraciło wówczas swoją popularność ze względu na powszechną dostępność benzyny.

Przedstawiona instalacja CNG została wykonana na pojeździe z silnikiem gaźnikowym. W związku z tym, efektywność takiego rozwiązania znacznie odbiega od współcześnie nam znanych układów zasilania gazem ziemnym. Znacznie poprawiono dynamikę, jak i efektywność spalania gazu ziemnego, zmniejszając zużycie paliwa. Jak widać na nagraniu, jest to adaptacja pofabryczna, a zastosowane mechanizmy – funkcjonalność i wygląd – odpowiadają konstrukcjom z epoki. Uwagę zwraca znacznej wielkości reduktor, kilka razy większy niż współczesne konstrukcje.

Poruszono również szerzej temat zbiorników CNG. Przy ówczesnych rozwiązaniach, na każdy litr pojemności przypadało 2 kg materiału zbiornika, zaś najbardziej zaawansowane konstrukcje stalowe – 0,7kg na litr. Czyli tyle, ile potrzebują współczesne zbiorniki CNG wykonane ze stali. Wspomina się także o przyszłościowych zbiornikach kompozytowych, które wówczas nie wyszły jeszcze poza deski kreślarskiej projektantów. Tymczasem dzisiaj stają się coraz bardziej powszechnie dostępnym towarem, oferowanym przez kilku producentów.

Już wtedy zauważono, że gaz ziemny ma największy potencjał przy zasilaniu pojazdów w ruchu lokalnym. Wskazuje się na dystrybucję towarów, np. pieczywa. Warto zwrócić także uwagę na uwarunkowania II połowy lat 80, kiedy brakowało benzyny na rynku, a właśnie w CNG upatrywano szansy na uruchomienie transportu kołowego.

Zwrócono także uwagę na możliwość wykorzystania gazu ziemnego w postaci skroplonej (LNG). Jednak dominujące jest pesymistyczne podejście, które nie dziwi z punktu widzenia ówczesnego rozwoju techniki, a związane z tankowaniem czy magazynowaniem takiego paliwa. Dzisiaj są to problemy całkowicie rozwiązane – LNG niezwykle dynamicznie rozwija się na rynku, a w Polsce od października jeździ 11 pierwszych w Europie autobusów na skroplony metan.

Na koniec pada stwierdzenie, że CNG i LNG może być prawdziwym pomostem do zastosowania wodoru do zasilania pojazdów. Dzisiaj już wiemy, że jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Technologie te mają wiele punktów zbieżnych, a producenci bazując na doświadczeniach przy wytwarzaniu pojazdów CNG i LNG, są bliscy skonstruowania pojazdów wodorowych, spełniających oczekiwania użytkowników.

Pełny zapis programu Sonda „Pełny gaz” można obejrzeć poniżej

Film. Sonda – Pełny Gaz. Cały odcinek

Źródło:
  • YouTube, własne
Tagi: , , ,