CNG pojazdy specjalne | Pierwszy wózek golfowy na gaz ziemny

EZGO - wózek golfowy na gaz ziemny (CNG)
Fot. EZGO – wózek golfowy na gaz ziemny (CNG) Źródło: cng.auto.pl

Gaz ziemny to uniwersalne paliwo, możliwe do zastosowania w każdego rodzaju pojazdach – od małych konstrukcji motocyklowych po statki żeglugi morskiej. Jednym z przykładów jest wózek golfowy na gaz ziemny, zaadaptowany do zasilania CNG przez firmę Vitkovice-Milmet. Jego światowa premiera miała miejsce w Gdańsku, w czasie polskiego odcinka rajdu Blue Corridor 2013 Hansa. Zaprezentowany wózek golfowy z napędem gazowym, stanowi interesującą alternatywę dla konstrukcji zasilanych benzyną lub energią elektryczną. Zapraszamy do szczegółowego przedstawienie pojazdu.

EZGO - wózek golfowy na gaz ziemny (CNG)
Fot. EZGO – wózek golfowy na gaz ziemny (CNG) Źródło: cng.auto.pl

To nietypowe autko zostało specjalnie wykonane przez firmę Vitkovice-Milmet, producenta zbiorników CNG. Dla zasilania gazem ziemnym została zaadaptowana benzynowa wersja pojazdu EZGO SHUTTLE 2+2 RXV. Instalacja gazowa została wykonana w oparciu o komponenty firmy Tartarini oraz zbiornik CNG firmy Vitkovice-Milmet.

EZGO - jednostka napędowa na gaz ziemny (CNG)
Fot. EZGO – jednostka napędowa na gaz ziemny (CNG) Źródło: cng.auto.pl

Jednostka napędowa pojazdu posiada pojemność 400 cm3 i dysponuje mocą 13 KM (9,7 kW). Silnik jest chłodzony powietrzem. Instalacja gazowa to model producenta Tartarini – RP/M0,4 STANDARD. Wykonana instalacja w wózku golfowym EZGO to autorski projekt inżynierów firmy Vitkovice-Milmet. Zamontowany zbiornik CNG posiada pojemność wodną 30 L, co pozwala na zmagazynowanie do 6m3 gazu ziemnego.

Zbiornik CNG - umieszczenie w wózku golfowym EZGO
Fot. EZGO – wózek golfowy na gaz ziemny (CNG) Źródło: cng.auto.pl

A jak jeździ się wózkiem golfowym na gaz ziemny? Każdy z uczestników Konferencji Blue Corridor 2013 Hansa w Gdańsku mógł się o tym przekonać w czasie jazd testowych po terenie zajezdni PKM Gdynia. Auto nie posiada przekładni zmiany biegów – do wyboru mamy wyłącznie jazdę do przodu lub do tyłu (podobnie jak w autach elektrycznych). Aby uruchomić pojazd wystarczy przekręcić włącznik i nacisnąć pedał gazu – auto włącza się automatycznie i jedzie. Aby wyłączyć silnik wystarczy zdjąć nogę z gazu. Obsługa jest zatem banalnie prosta! Pojazd rozwija prędkość do ok. 15 km/h i cechuje się znakomitą zwrotnością. Oczywiście ze względu na brak obudowy kabiny nadaje się do eksploatacji tylko w ciepłe i bezdeszczowe dni.

EZGO - wózek golfowy na gaz ziemny (CNG) z rozłożoną kanapą z tyłu

Wózek golfowy wykonany przez firmę Vitkovice-Milmet nie utracił w żaden sposób swojej funkcjonalności. Zbiornik CNG został umieszczony pod kanapą kierowcy, dzięki czemu autko w dalszym ciągu może zabrać na pokład do czterech pasażerów z kompletem kijów golfowych. Mamy nadzieję, że takie ciche, czyste i oszczędne pojazdy niebawem staną się powszechne na wielu polach golfowych.

Źródło:
  • Vitkovice-Milmet, własne
Tagged with: , ,