Cena CNG w Polsce po wprowadzeniu akcyzy. Ogromne podwyżki na stacjach paliw

PGNiG. Stacja CNG w Warszawie. Gazowy gigant nałożył na kierowców 51 groszy podwyżki

Fot. PGNiG. Stacja CNG w Warszawie. Gazowy gigant nałożył na kierowców 51 groszy podwyżki Źródło: cng.auto.pl

Niestety, sprawdził się najgorszy scenariusz z możliwych. Wszyscy operatorzy stacji CNG przerzucili koszt akcyzy na użytkowników pojazdów. Największa podwyżka ceny miała miejsce na sieci stacji PGNiG – tutaj cena wzrośnie od środy o 51 groszy za m3. Kolejne co do wielkości podwyżki jest MPK Inowrocław – tutaj wyniesie ona 44 grosze, a 1m3 gazu będzie kosztował zawrotne 3,80 zł! W Sosnowcu na kierowców od 1 listopada czekała podwyżka o 35 groszy, do poziomu 3,40 zł za 1m3 metanu. Użytkownicy ekologicznych pojazdów CNG są zniesmaczeni zarówno podejściem sprzedawców, jak i pazernością Ministerstwa Finansów, które od 1 listopada 2013 roku nałożyło akcyzę na CNG…

Po przegranej batalii sejmowej, w czasie głosowania 13 września 2013 roku, ostatnią deską ratunku dla utrzymania rozsądnych cen CNG była odpowiedzialna postawa ze strony operatorów stacji gazu ziemnego w Polsce. Okazało się jednak, że kredyt zaufania ze strony kierowców ekologicznych aut zasilanych metanem został całkowicie zaprzepaszczony. Operatorzy stacji postanowili praktycznie cały podatek akcyzowy przerzucić na użytkowników ekologicznych aut zasilanych metanem.

Gazowy gigant dolicza 51 groszy do parytetu 55% względem Diesla

PGNiG. Stacja CNG w Poznaniu

Fot. PGNiG. Stacja CNG w Poznaniu Źródło: cng.auto.pl

Oczywiście pierwszoplanową rolę odegrał tutaj nasz MONOPOLISTA. Decyzja o powiększeniu ceny CNG o wysokość akcyzy została podjęta w poniedziałek, 4 listopada 2013 roku. W efekcie już od środy, 6 listopada 2013 roku, kierowcy zapłacą na stacjach CNG o 51 groszy więcej za 1m3 gazu. Cena tego ekologicznego paliwa podskoczy z 2,85 zł do 3,36 zł…

Co ciekawe, została złamana również zasada parytetu ceny CNG względem ceny oleju napędowego. Dotychczas, co tydzień cena 1 m3 CNG wynosiła 55% ceny hurtowej 1 L oleju napędowego. Od 6 listopada do parytetu po prostu doliczono całość obciążeń wynikających z podatku akcyzowego – akcyzę oraz opłatę paliwową (brutto – 42 gr + 9 gr).

Z nieoficjalnych informacji wynika, że duzi odbiorcy flotowi będą mogli liczyć na bonifikatę wynoszącą połową kosztów podatku akcyzowego, czyli rabat w wysokości 21 groszy netto.

Niezależni operatorzy również nie oszczędzili kierowców

Sosnowiec. Stacja CNG Vitkovice-Milmet SA

Fot. Sosnowiec. Stacja CNG Vitkovice-Milmet SA Źródło: cng.auto.pl

Śladem państwowego giganta poszli niestety również operatorzy niezależni.

Stacja CNG w Sosnowcu, ciesząca się coraz większą popularnością wśród użytkowników aut na gaz ziemny, zdecydowała podnieść cenę gazu o 35 groszy. Od 1 listopada kierowcy płacą 3,40 zł za 1m3 (wcześniej było to 3,05 zł).
Prawdziwym kuriozum jest natomiast cena CNG na stacji należącej do MPK Inowrocław – tam kierowcy płacą historyczne 3,80 zł za 1m3 gazu ziemnego! Historyczne, bo tak drogo metan na stacjach w Polsce jeszcze nie kosztował!
Co do pozostałych dwóch operatorów – Orfamet w Krakowie przy ulicy Siewnej oraz GZOG w Zabrzu – na razie nie ma informacji o cenach, gdyż stacje tymczasowo są wyłączone z użytkowania.

Polska jeszcze większym gazowym skansenem Europy

Blue Corridor 2012. Tankowanie na stacji CNG w Pradze Jinonice

Fot. Blue Corridor 2012. Tankowanie na stacji CNG w Pradze Jinonice (Czeska Republika Źródło: cng.auto.pl

Wielu kierowców staje obecnie przed zasadniczym pytaniem – czy jazda na CNG jeszcze ma sens? Pytanie jest to tym bardziej na miejscu, kiedy kierowcy rzucą okiem na sąsiadujące państwa. Jak tam obecnie wygląda eksploatacja auta zasilanego CNG pod względem kosztów i dostępności infrastruktury?

– Niemcy
* cena CNG na stacjach – 3,55 zł/m3 (4,83 PLN/kg – 1,15 EUR/kg)
* sieć stacji – 950 stacji CNG
* koszt obowiązkowych przeglądów auta CNG w ciągu 10 lat – 1.176 zł (280 EUR)

– Czeska Republika
* cena CNG na stacjach – 2,97 zł/m3 (4,95 PLN/kg – 25,34 CZK/kg)
* sieć stacji – 54 stacji CNG

– Słowacja
* cena CNG na stacjach – 3,64 zł/m3 (4,05 PLN/kg – 1,18 EUR/kg)
* sieć stacji – 8 stacji CNG

– Polska
* cena CNG na stacjach – 3,36 zł/m3
* sieć stacji – 24 stacje CNG
* koszt obowiązkowych przeglądów auta CNG w ciągu 10 lat – 3.280 zł

Powyższe zestawienie pokazuje, że polski rząd nie prowadzi żadnej polityki, która miałaby na celu wesprzeć rozwój rynku CNG w Polsce. Pod względem cen gazu ziemnego zrównaliśmy się lub mamy je wyższe niż u naszych sąsiadów, będących członkami Unii Europejskiej. Natomiast całkowicie odstajemy pod względem dostępności stacji CNG (dla przypomnienia – Słowacja ma 6 krotne mniejsze terytorium od Polski, a w stolicy 2 stacje CNG i flotę 200 gazowych autobusów).

Jakie są zatem możliwości dalszego rozwoju rynku? Akcja „Wolny Metan”

Blue Corridor 2013 Hansa. Karol Wieczorek zapowiada akcję "Wolny Metan"

Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Portal cng.auto.pl zapowiada akcję „Wolny Metan” Źródło: cng.auto.pl

Przedstawiamy kilka opcji:

– wejście nowych operatorów na rynek gazu ziemnego, którym będzie zależało na sprzedaży gazu ziemnego, a nie utrzymywaniu monopolu w dostępie do sieci gazowniczej;

– liberalizacja przepisów technicznych w zakresie tankowania (samodzielne tankowanie) oraz przeglądu zbiorników CNG (próba ciśnieniowa);

– zmniejszenie opłat za obowiązkowe badania techniczne zbiorników CNG;

– zaangażowanie polskiego rządu w promocję wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów.

Jeszcze w tym miesiącu zamierzamy podjąć stosowne działania w zakresie zbyt restrykcyjnych przepisów technicznych dotyczących zbiorników CNG montowanych w pojazdach. Nie do zaakceptowania jest fakt nakładania opłaty w wysokości 3.280 zł na posiadacza ekologicznego i bezpiecznego auta zasilanego metanem na przestrzeni 10 lat. W Niemczech za podobny zakres obowiązkowych badań kierowca musi zapłacić 3 krotnie mniej pieniędzy…

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl
Tagi: , ,