Akcyza CNG. Od 1 listopada 2013 roku wejdzie akcyza na gaz ziemny dla pojazdów

Unia Europejska finansuje budowę stacji CNG!
Fot. Akcyza na CNG – zagłada dla ekologii i innowacyjności w polskiej motoryzacji! Źródło: cng.auto.pl

Pomimo licznych wysiłków branży gazu ziemnego przeciwko wprowadzeniu podatku akcyzowego na sprężony gaz ziemny, zostanie on nałożony z dniem 1 listopada 2013 roku. Podatek ten wyniesie 0,34224 zł netto za 1m3 gazu. Zapraszamy do zapoznania się z polityką cenową operatorów stacji CNG w Polsce, którzy wstępnie wyznaczyli już nowe ceny tego paliwa. Portal cng.auto.pl zapowiada przeprowadzenie akcji legislacyjnej – „Wolny Metan”.

Sprężony gaz ziemny, wykorzystywany do celów napędowych, z dniem 1 listopada 2013 roku zostanie obłożony akcyzą w wysokości 0,34 zł netto na 1m3. Z zebranych informacji wynika, że operatorzy stosują tutaj indywidualne podejście. Poniżej przedstawiamy rozwiązania cenowe każdego z nich.

PGNiG. Stacja CNG w Poznaniu
Fot. Stacja CNG w Poznaniu Źródło: cng.auto.pl

PGNiG jako największy operator na rynku gazu ziemnego całość podatku akcyzowego postanowił przerzucić na klienta. W związku z tym od 1 listopada 2013 roku, cena netto ustalana na podstawie 55% parytetu ceny oleju napędowego zostanie dodatkowo powiększona o kwotę podatku akcyzowego.

Obecnie cena netto 1 m3 CNG na stacjach wynosi 2,34 zł. Po dodaniu akcyzy cena ta wyniesie 2,68 zł netto (3,30 zł brutto).

Kierowców czeka więc od 1 listopada 15% podwyżka ceny paliwa. Także kto zamierza zatankować w przyszłym tygodniu większą ilość CNG, zalecane jest wykonanie tankowania w czwartek przed Dniem Wszystkich Świętych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dla dużych klientów flotowych planowane jest wprowadzenie upustów cenowych w postaci rabatu odpowiadającego połowie wysokości podatku akcyzowego, czyli 0,17 groszy netto.

Niezależni operatorzy stacji – cena CNG bez zmian

Sosnowiec. Stacja CNG Vitkovice-Milmet SA
Fot. Sosnowiec. Stacja CNG Vitkovice-Milmet SA Źródło: cng.auto.pl

Pozostali czterej niezależni operatorzy stacji CNG w Polsce (Inowrocław – MPK, Kraków – Orfamet, Sosnowiec – Vitkovice-Milmet, Zabrze – GZOG) nie planują podwyższyć ceny CNG w związku z wprowadzeniem akcyzy. Także na tych stacjach cena pozostaje bez zmian.

Wszystkie dane będą oczywiście na bieżąco publikowane na specjalnym serwisie informacyjnym poświęconym cenom CNG w Polsce – cena.cng.auto.pl

Dalsze działania przeciwko podatkowi akcyzowemu – akcja „Wolny Metan”

Blue Corridor 2013 Hansa. Karol Wieczorek zapowiada akcję "Wolny Metan"
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Portal cng.auto.pl zapowiada akcję „Wolny Metan” Źródło: cng.auto.pl

W obliczu nałożenia tak drakońskich podatków na użytkowników ekologicznych pojazdów na CNG, Portal cng.auto.pl planuje przeprowadzić akcję „Wolny Metan”. Niniejsza akcja legislacyjna będzie miała na celu wprowadzenie przyjaznej polityki podatkowej dla gazu ziemnego wykorzystywanego do celów napędowych. Kolejnym celem będzie liberalizacja przepisów technicznych dotyczących m.in. przeglądów zbiorników CNG montowanych w pojazdach oraz umożliwienie samodzielnego tankowania CNG na stacjach w Polsce.

Szczegóły na temat niniejszej akcji zostaną opublikowane na początku listopada.

Zapraszamy do śledzenia wszystkich wydarzeń związanych

Zapraszamy również do wzięcia udziału w dyskusji w specjalnym wtąku na CNG Forum

Dostępne są one na specjalnym kanale protestacyjnym na Facebook’u