Blue Corridor 2013 Hansa. Rajd pojazdów CNG wystartował z St. Petersburga!

Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu - 3 X 2013
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu – 3 X 2013 Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

W dniu 3 października rozpoczął się w St. Petersburgu (Rosja) ekologiczny Rajd pojazdów zasilanych paliwem CNG – „Blue Corridor 2013 Hansa”. Rajd właśnie wyruszył w prawie 4.000 kilometrową podróż. W pierwszych dniach startujące załogi przejadą przez Rosję oraz kraje skandynawskie – Finlandię, Szwecję oraz Danię. Gaz ziemny to obecnie najlepsza alternatywa dla klasycznych paliw opartych na ropie naftowej – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. http://www.youtube.com/watch?v=tO4YxwL3k_c Dookoła Bałtyku – zaczynając od Rosji i Skandynawii

Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu - 3 X 2013
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu – 3 X 2013 Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

W dniu 3 października 2013 roku ekologiczny rajd pojazdów na CNG – Blue Corridor 2013 Hansa wyruszył w podróż dookoła Bałtyku. Konwój porusza się względem Morza Bałtyckiego przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W związku z tym, w pierwszej kolejności ekologiczne pojazdy zasilane gazem ziemnym odwiedzą państwa skandynawskie. W Finlandii uczestnicy Rajdu przyjrzą się bliżej perspektywie wykorzystania biometanu do zasilania samochodów – to tu powstała pierwsza biogazownia produkująca bioCNG dla pojazdów. Następnie przepłyną przez Bałtyk ekologicznym promem zasilanym LNG. W Szwecji będą wizytować zakłady produkcyjne Volvo, gdzie powstają ekologiczne samochody osobowe oraz ciężarówki zasilane metanem. Natomiast w Danii wezmą udział w wielkiej konferencji branżowej z udziałem Ministra Gospodarki, inaugurującej wdrożenie metanu jako paliwa dla transportu – nie tylko kołowego, ale i wodnego. Kolejne punkty znajdują się już w Niemczech i Polsce, ale będziemy jeszcze o tym pisać w kolejnych doniesieniach na łamach Portalu. Polski odcinek Blue Corridor 2013 Hansa

Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu - 3 X 2013
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu – 3 X 2013 Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

Do Polski Rajd przyjedzie 11 października i swoją obecność rozpocznie od zwiedzania powstającego terminala LNG w Świnoujściu. Następnie 12 października Rajd odwiedzi fabrykę zbiorników kompozytowych CNG marki STAKO w Słupsku oraz będzie wizytował zajezdnię autobusów CNG w Gdyni.

Blue Corridor 2013 Hansa. Nowy Sprinter NGT
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Start Rajdu w St. Petersburgu – 3 X 2013 Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

Kulminacyjnym punktem polskiego odcinka Rajdu Blue Corridor 2013 Hansa będzie specjalne spotkanie w Gdańsku, które odbędzie się 13 października. Zgromadzeni wówczas reprezentanci dostawców gazu ziemnego oraz producentów pojazdów, zaprezentują na specjalnej konferencji ekologiczne walory paliwa CNG/LNG oraz dostępną na rynku technologię tankowania pojazdów.

Blue Corridor 2013 Hansa. Wystawa pojazdów CNG
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Wystawa pojazdów CNG Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

Honorowy Patronat nad polskim etapem Rajdu Blue Corridor 2013 Hansa przyjął Minister Gospodarki, Pan Premier Janusz Piechociński. Koordynatorem polskiego odcinka rajdu Blue Corridor 2013 oraz Konferencji CNG w Gdańsku jest Portal cng.auto.pl.

Blue Corridor 2013 Hansa. Całą trasę rajdu przejedzie gazowa śmieciarka marki Kamaz
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Całą trasę rajdu przejedzie gazowa śmieciarka marki Kamaz Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

Podczas tegorocznej edycji „Blue Corridor 2013 Hansa” pojazdy jadące w konwoju pokonają prawie 4000 kilometrów i przejadą przez Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. W tym czasie dadzą realną odpowiedź na wyzwania dzisiejszej motoryzacji – w pełni ekologicznej oraz niezwykle oszczędnej w stosunku do paliw naftowych dostępnych na rynku.

Blue Corridor 2013 Hansa. Uroczyste zdjęcie uczestników
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Uroczyste zdjęcie uczestników Źródło: Blue Corridor 2013 Hansa

W czasie przejazdu ekipy biorące udział w Rajdzie bliżej zapoznają się z produkcją ekologicznych aut na gaz ziemny (m.in. w Szwecji), popłyną promem zasilanym skroplonym gazem ziemnym (LNG) z Finlandii do Szwecji oraz wezmą udział w dwudniowej konferencji organizowanej przez E.ON. w Hamburgu. Jednak przede wszystkim zademonstrują ekologiczne i ekonomiczne korzyści z wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Udowodnią, że eksploatacja takich pojazdów jest realna przy obecnym dostępie do infrastruktury.

Start rajdu Blue Corridor 2013 Hansa spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów
Fot. Blue Corridor 2013 Hansa. Uroczyste zdjęcie uczestników
Źródło:
  • Blue Corridor 2013 Hansa
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , ,