Blue Corridor 2013 Hansa. Ekologiczny Rajd Pojazdów CNG przejedzie przez Polskę

Fot. Skrót filmowy z Konferencji Blue Corridor 2012 w Warszawie

Gaz ziemny to obecnie najlepsza alternatywa dla drożejących paliw opartych na ropie naftowej – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dla lepszego poznania jego zalet 3 października wyruszy z St. Petersburga (Rosja) specjalny rajd pojazdów zasilanych tym paliwem CNG – „Blue Corridor 2013 Hansa”. W dniach 11 – 13 października konwój pojazdów przejedzie przez Polskę. Najważniejszym punktem polskiego odcinka będzie specjalne spotkanie w Gdańsku, które odbędzie się 13 października 2013 roku. Następnie przejedzie on wokół Morza Bałtyckiego. Na trasie rajdu  zostaną zorganizowane Konferencje promujące metan w motoryzacji.

Przedstawienie idei Rajdów „Blue Corridor”

Film. Skrót Filmowy z konferencji CNG i LNG w Brukseli

Idea promowania gazu ziemnego w motoryzacji poprzez specjalne rajdy „Blue Corridor” [pol. „Błękitny Korytarz”] powstała w Rosji, gdzie do tej pory zorganizowano już kilka takich imprez. Mogą być do niej wystawiane wyłącznie pojazdy z fabryczną instalacją zasilania CNG lub LNG, które osiągają znakomite spalanie i niezwykle niski koszt przejechania 100 kilometrów. Głównym zadaniem jest przekonanie jak największej liczby osób, że istniejąca infrastruktura pozwala na swobodne poruszanie się tymi oszczędnymi i ekologicznym pojazdami również na trasach tranzytowych.

Przedsięwzięcie Blue Corridor składa się z trzech zasadniczych elementów:
– przejazdu pojazdów CNG i LNG na trasie rajdu – gdzie demonstrują one bardzo oszczędną eksploatację oraz ograniczony wpływ na środowisko; dzięki specjalnym oznaczeniom wzbudzają one ogromne zainteresowanie na trasie wśród innych kierowców;
– Konferencji CNG i LNG – gdzie osoby decyzyjne (politycy, przedstawiciele władz lokalnych oraz zarządcy flot) mogą dowiedzieć się o ekonomicznych i ekologicznych aspektach eksploatacji pojazdów zasilanych gazem ziemnym do bardzo różnorodnych zastosowań;
– Wystawy pojazdów z fabryczną instalacją CNG i LNG – przybyłe osoby mogą tutaj zapoznać się z bogatą gamą pojazdów wyposażonych w fabryczną instalację zasilania sprężonym gazem ziemnym (CNG) – samochodami osobowymi, dostawczymi, ciężarowymi i autobusami; pozwala ona na przełamanie stereotypów, takich jak mała ładowność czy ograniczona przestrzeń ładunkowa; na Wystawie można również oglądać technologię domowych kompresorów CNG, dzięki którym można tankować swój pojazd bezpośrednio z sieci gazowej przy swoim garażu, domu bądź firmie.

Blue Corridor 2013 „Hansa”

Blue Corridor 2012. Wystawa pojazdów CNG i LNG w Warszawie
Fot. Blue Corridor 2012. Wystawa pojazdów CNG i LNG w Warszawie Źródło: cng.auto.pl

Podczas tegorocznej edycji „Blue Corridor 2013 Hansa” pojazdy jadące w konwoju pokonają 3.900 kilometrów i przejadą przez Rosję, Finlandię, Szwecję, Danię, Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię. W tym czasie dadzą realną odpowiedź na wyzwania dzisiejszej motoryzacji – w pełni ekologicznej oraz niezwykle oszczędnej w stosunku do paliw naftowych dostępnych na rynku.

W czasie przejazdu ekipy biorące udział w Rajdzie bliżej zapoznają się z produkcją ekologicznych aut na gaz ziemny (m.in. w Szwecji), popłyną promem zasilanym skroplonym gazem ziemnym (LNG) z Finlandii do Szwecji oraz wezmą udział w dwudniowej Konferencji organizowanej przez E.ON. w Hamburgu. Jednak przede wszystkim zademonstrują ekologiczne i ekonomiczne korzyści z wykorzystania gazu ziemnego do zasilania pojazdów. Udowodnią, że eksploatacja takich pojazdów jest realna przy obecnym dostępie do infrastruktury.

Polski odcinek „Blue Corridor 2013 Hansa”

Blue Corridor 2012. Tankowanie pojazdów na stacji CNG w Warszawie
Fot. Blue Corridor 2012. Tankowanie pojazdów na stacji CNG w Warszawie Źródło: cng.auto.pl

W dniu 11 października 2013 roku konwój pojazdów dotrze do Świnoujścia. Przybyli goście wspólnie obejrzą budowę terminala LNG na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Następnie 12 października przejadą do Gdyni, gdzie zostanie zaprezentowana zajezdnia PKM Gdynia, dysponująca flotą 16 autobusów CNG. Po drodze, konwój zatrzyma się na tankowanie w Słupsku i obejrzy fabrykę produkującą kompozytowe zbiorniki CNG.

Portal cng.auto.pl reprezentuje Polskę w rajdzie Blue Corridor 2013 oraz jest koordynatorem konferencji CNG w Gdańsku. . Swoją technologię podczas wystawy pojazdów zaprezentują m.in. IVECO POLAND. Najnowsze dokonania z zakresu instalacji Dual Fuel (Diesel + CNG). W przypadku urządzeń do tankowania CNG będzie to firma ASF (kompresory marki Coltri).

Business Breakfast o CNG i LNG w Gdańsku

Kulminacyjnym punktem polskiego odcinka Rajdu Blue Corridor 2013 Hansa będzie specjalne spotkanie w Gdańsku. Zgromadzeni wówczas reprezentanci dostawców gazu ziemnego (Gazprom, E.ON. Ruhrgaz, Vemex) oraz producentów pojazdów Fiat, zaprezentują na business breakfast ekologiczne walory paliwa CNG/LNG oraz dostępną na rynku technologię tankowania pojazdów.