Akcyza na CNG | Reportaż Programu 1 Polskiego Radia o podatku akcyzowym na gaz ziemny

Film. Nagranie audycji Polskiego Radia z udziałem Bartłomieja Kamińskiego
Źródło: Polskie Radio Program 1

W dniu 4 września 2013 roku o godzinie 8:40 został wyemitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalny reportaż o prawdopodobnym wprowadzeniu podatku akcyzowego na CNG. W przygotowanym materiale głos zabrał Prezes PKM Gdynia – Pan Kazimierz Gałkiewicz oraz Dyrektor Zarządzający Portalu cng.auto.pl – pan Bartłomiej Kamiński. Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Ekspert rynku CNG z Portalu cng.auto.pl, Pan Bartłomiej Kamiński, w „Sygnałach Dnia” przestrzegał przed negatywnymi skutkami nałożenia akcyzy na CNG. Niewykluczone, że cena paliwa na stacjach wzrośnie nawet o 20% i będzie jedną z najwyższych w Europie. Problemem dla wszystkich użytkowników pojazdów – zajezdni autobusowych, przedsiębiorstw komunalnych, firm przewozowych, a także użytkowników prywatnych – będzie dłuższy zwrot inwestycji w ekologiczne pojazdy. Bartłomiej Kamiński dziwi się, dlaczego rząd nie chce wspierać użytkowników ekologicznych pojazdów na gaz ziemny. Zwrócono także uwagę na zaprzepaszczenie szans branży, w którą dotychczas zainwestowano w Polsce ponad 200 milionów złotych.

Natomiast Pan Kazimierz Gałkiewicz, Prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni wskazywał na zagrożenia dla ekologicznych flot autobusów w polskich miastach. Zwrócił uwagę przede wszystkim na wymiar ekologiczny takich inwestycji. Dziwi się również brakiem działań rządu na rzecz wykorzystania gazu ziemnego w transporcie. Pozwoliłyby to na zagospodarowanie nadwyżek po stronie podaży – m.in. z terminalu LNG czy pokładów gazu łupkowego.