Gazowe śmieciarki w Warszawie | Szczegółowe przedstawienie inwestycji MPO Warszawa w ekologiczne pojazdy komunalne marek Scania i Iveco

Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa

Fot. Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Od kwietnia 2013 roku na ulicach Warszawy można spotkać ekologiczne śmieciarki zasilane gazem ziemnym (CNG). Pojazdy te należą do stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnego paliwa jakim jest metan, pojazdy są dużo cichsze i posiadają praktycznie zerową emisję spalin. Władze MPO Warszawa liczą również na efekt ekonomiczny inwestycji. Finalna flota 27 ciężarówek Scania P 270 CNG i 6 mniejszych Iveco Daily Natural Power powinna przynieść wymierne oszczędności. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym przedstawieniem inwestycji.

Przedstawienie gazowej floty MPO Warszawa – Scania P 270 CNG oraz Iveco Daily Natural Power

Jedna z 19 śmieciarek Scania CNG w barwach MPO Warszawa

Fot. Jedna z 19 śmieciarek Scania CNG w barwach MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Na wstępie, pragniemy pokrótce przedstawić ekologiczne pojazdy na gaz ziemny, które zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie. Należy zaznaczyć, że jednostkowo jest to największa flota tego typu pojazdów w całej Polsce.

Głównym trzonem gazowego parku maszynowego jest 17 śmieciarek bazujących na ciężarówce Scania P 270 CNG. Finalnie w MPO Warszawa znajdzie się 27 tych ekologicznych pojazdów – pozostałe 10 aut zostanie dostarczonych w latach 2014 i 2015. Taka ilość nowoczesnych pojazdów robi bardzo duże wrażenie, tym bardziej że oprócz ekologicznego i oszczędnego napędu zastosowano nowy system załadunku, a przy samym napędzie – automatyczną skrzynię biegów, znacznie podnoszącą komfort pracy.

Iveco Daily Natural Power (CNG)

Fot. Iveco Daily Natural Power (CNG) Źródło: cng.auto.pl

Nie mniej walorów ekologicznych posiadają gazowe mini-śmieciarki marki Iveco – Daily Natural Power. Auto posiada 5-tonową dopuszczalną masę całkowitą, a do jego napędu służy sprawdzony i oszczędny silnik 3.0 Natural Power. Ten samochód gazowy domyślnie zasilany jest gazem ziemnym, zaś w trybie awaryjnym może pracować na benzynie.  Iveco Daily w specyfikacji dla MPO Warszawa to pojazd typu „hakowiec”, dedykowany do odbioru odpadów w kontenerach. Dzięki swoim wymiarom oraz dużej zwrotności potrafi podstawić i odebrać kontener nawet na bardzo ograniczonej przestrzeni.

Strategiczna decyzja o wyborze CNG jako paliwa dla MPO Warszawa

Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa

Fot. Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Decyzja o zakupie pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) została podjęta jako wynik prac w MPO Warszawa, które miały miejsce na przestrzeni 2011 roku. Osoby odpowiedzialne za flotę pojazdów komunalnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie przeprowadziły rozpoznanie wśród oferowanych na rynku aut. Nowe pojazdy miały odpowiadać najwyższym standardom w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Pod uwagę były brane różne rodzaje napędów – nowoczesne silniki Diesla, pojazdy hybrydowe (bazujące na Dieslu), pojazdy elektryczne, a także śmieciarki zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG). Przy ostatecznym werdykcie skorzystano także z doświadczenia podobnych przedsiębiorstw usług komunalnych, funkcjonujących w innych miastach europejskich. Tam śmieciarki na CNG, m.in. w Berlinie, Pradze czy Wiedniu, to standard.

Po kompleksowej analizie postanowiono wybrać paliwo gazowe – sprężony gaz ziemny (CNG). Dla oceny efektów, jakie niesie wykorzystanie takich pojazdów przeprowadzono długotrwałe testy eksploatacyjne śmieciarek zasilanych metanem marek Iveco, Mercedes-Benz oraz Scania.

Testy eksploatacyjna pojazdów CNG przyniosły interesujące wnioski dla MPO Warszawa

Pojazdy zostały wyposażone w lekkie, kompozytowe zbiorniki na CNG

Fot. Pojazdy zostały wyposażone w lekkie, kompozytowe zbiorniki na CNG Źródło: cng.auto.pl

Jazdy demonstracyjne okazały się niezwykle ważnym elementem, który zadecydował o wyborze ekologicznego paliwa jakim jest CNG. Dowiodły one, że eksploatacja pojazdu typu śmieciarka przy zasilaniu gazem ziemnym praktycznie nie odbiega od eksploatacji odpowiednika na olej napędowy. Odnotowano za to szereg korzyści – pojazdy na gaz ziemny są dużo cichsze, co ma niebagatelne znaczenie dla tego rodzaju usług – wykonywanych w niezwykle gęstej zabudowie, ciasno ustawionych budynkach, w godzinach kiedy nadmierny hałas mógłby zostać negatywnie odebrany przez mieszkańców. Jednak głównym zadaniem prowadzonych testów było udowodnienie, że jazda na gazie ziemnym jest znaczącą tańsza od jazdy na oleju napędowym. Każde z aut dowiodło przewagi silnika gazowego nad Dieslem. Jednocześnie pojawiło się kilka wniosków, które stały się charakterystyczne w ostatecznej specyfikacji przetargowej.

Uwagę władz MPO zwróciła kwestia zbiorników na CNG zamontowanych w pojeździe, a dokładnie ich masa. W większości przypadków zbiorniki gazu ziemnego wykonywane są ze stali, a ich ciężar stanowi istotny udział w masie całkowitej pojazdu. Dlatego postanowiono o wyborze lżejszej konstrukcji, jakim są zbiorniki kompozytowe. Argument stojący za takim wyborem jest niezwykle istotny – mniejsza masa pojazdu to większa ilość zabranych śmieci. Oznacza to mniejszą ilość kursów, czyli zaoszczędzone pieniądze na paliwo, krótszy czas pracy personelu i zaawansowanego sprzętu do utylizacji odpadów. Nie przeszkadza tutaj dużo wyższa cena takiego rozwiązania. W cyklu życia śmieciarki kwota ta powinna zwrócić się z nawiązką.

Potwierdzone korzyści – niższe koszty eksploatacji i znakomity efekt ekologiczny

Dzięki dużej wydajności stacji CNG pojazdy są tankowane szybko i sprawnie

Fot. Dzięki dużej wydajności stacji CNG pojazdy są tankowane szybko i sprawnie Źródło: cng.auto.pl

Przeprowadzone testy przede wszystkim potwierdziły zasadność inwestycji w dwóch najważniejszych wymiarach – ekonomicznym i ekologicznym. W porównaniu ze śmieciarkami na olej napędowy, gazowe ciężarówki w zużyciu paliwa okazały się o 40% tańsze. Jedną z głównych przyczyn jest niższy koszt zakupu gazu ziemnego. Cena 1m3 CNG na stacjach ogólnodostępnych to ok. 55% ceny 1 litra oleju napędowego. Obecnie na stacjach paliw ceny te wynoszą odpowiednio – 2,90 zł/1m3 CNG i 5,57 zł/litr ON. Doświadczenia innych przedsiębiorstw, wykonujących zadania na obszarze miejskim – przewozu osób, usług dystrybucyjnych czy wywozu nieczystości – pokazują, że globalne oszczędności na paliwie mieszczą się w zakresie 35-40% względem kosztów oleju napędowego.

Niebagatelne znaczenie w przypadku wyboru CNG miał efekt ekologiczny. Gaz ziemny jako najczystsze z dostępnych paliw konwencjonalnych cechuje się niezwykle ograniczoną emisją spalin przy spalaniu. Auto ciężarowe na CNG, niezależnie od przebiegu pojazdu, będzie emitować jedynie dwutlenek węgla (CO2) i parę wodną. Całkowicie została wyeliminowana emisji cząstek stałych (sadzy), szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi. Nie ma również potrzeby stosowania problematycznych filtrów cząstek stałych czy tankowania dodatku AdBlue.

Różnice w eksploatacji pomiędzy autami na gaz ziemny a ciężarówkami na olej napędowy

Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa

Fot. Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

W czasie kilkumiesięcznej eksploatacji zwrócono uwagę również na klika różnic w pracy pojazdu na gaz ziemny w porównaniu z autami zasilanym Dieslem. Największym wyzwaniem okazała się niższa moc silnika oraz inna charakterystyka pracy jednostki napędowej. Kierowcy potrzebowali czasu, aby przystosować styl jazdy do nowych pojazdów. Niższa moc i skrzynia automatyczna wpisały się natomiast w nowy trend, jaki wszedł do zbiórki odpadów komunalnych. Faktycznie – śmieciarki CNG kiedyś w takiej specyfikacji miały problem z poruszaniem się na wysypiskach śmieci. Często musiały z pełnym załadunkiem pokonywać znaczne nierówności i duże wzniesienia. Teraz, problem ten został praktycznie wyeliminowany. Zbiórka śmieci jest prowadzona trybem ciągłym, a odpadki dostarczane są do specjalistycznych instalacji (spalarnia, kompostownia, sortownia), gdzie nawierzchnia jest równa i płaska jak stół. Zauważono również, że silnik gazowy osiąga wyższą temperaturę niż Diesel, co odczuwalne jest także w kabinie pojazdu. W przypadku tankowania gazu ziemnego stwierdzono, że proces ten trwa krócej niż tankowanie oleju napędowego i dodatku AdBlue. Zostało również wyeliminowane ryzyko, że operator w czasie tankowania dokona pomyłki i zatankuje olej napędowy do zbiornika AdBlue. W doświadczeniu MPO Warszawa zdarzały się już takie przypadki.

Tankowanie CNG – wyzwanie, ale również i krok w przyszłość

Tankowanie CNG do nowej śmieciarki Scania należącej do MPO Warszawa

Fot. Tankowanie CNG do nowej śmieciarki Scania należącej do MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Jeśli jesteśmy już przy tankowaniu warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Śmieciarki MPO Warszawa – 17 Scanii P 270 CNG oraz 6 Iveco Daily Natural Power – tankują się na ogólnodostępnej stacji CNG przy ul. Prądzyńskiego. Niestety – stacja pomimo okazałego wyglądu i teoretycznie znakomitych parametrów technicznych, nie do końca dobrze radzi sobie z tankowaniem pojazdów. Problemem jest zbyt mały magazyn buforowy, który powoduje, że temperatura gazu ziemnego w czasie tankowania jest za wysoka, co analogicznie przekłada się na niższą ilość zatankowanego paliwa. A to oznacza częstsze wizyty na stacji.

Jednak władze MPO Warszawa podkreślają, że jest to rozwiązanie przejściowe, gdyż w planach jest postawienie własnej stacji CNG. Rozważane lokalizacje to bazy przedsiębiorstwa przy ul. Tatarskiej lub ul. Gwarków. Bardzo poważnie brane pod uwagę jest postawienie specjalnej instalacji pozwalającej na pozyskiwanie biogazu z biodegradowalnych odpadów, pochodzących z własnej sortowni odpadów. Po specjalnym oczyszczeniu do standardu biometanu to ekologiczne paliwo byłoby tankowane do własnej floty aut.

Podsumowanie

Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa

Fot. Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Zakup śmieciarek na CNG przez MPO Warszawa stanowił świadomy wybór, który zapewni firmie dalszy stabilny rozwój w oparciu o najnowsze zdobycze techniki. Zauważono potencjał ekologiczny i ekonomiczny metanu, który powinien przynieść wymierne korzyści – nie tylko dla przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim dla mieszkańców stolicy Polski. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie napędu gazowego, został podniesiony komfort pracy operatorów śmieciarki, zaś mieszkańcy mogą cieszyć się cichszym i czystym otoczeniem. W  kolejnych latach przed MPO Warszawa stoi świetlana perspektywa samodzielnego pozyskiwania ekologicznego paliwa dla eksploatowanych pojazdów, jakim jest odnawialny biogaz (bioCNG).

Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa

Fot. Scania P270 CNG jako śmieciarka na gaz w MPO Warszawa Źródło: cng.auto.pl

Źródło:
  • Portal cng.auto.pl
Tagi: , , , , , ,