Volkswagen TGI | Silniki CNG w grupie Volkswagen. Technologia TGI powtórzy sukces silników TDI?

VW Golf 1.4 TGI BlueMotion (CNG, gaz ziemny, metan, biogaz, ecofuel)
Fot. VW Golf 1.4 TGI BlueMotion (CNG, gaz ziemny, EcoFuel) Źródło: cng.auto.pl

Volkswagen ma ambitne plany wykorzystania sprężonego gazu ziemnego do umocnienia pozycji lidera w produkcji aut na europejskim rynku. W całym koncernie trwają obecnie wytężone prace nad wdrożeniem nowych jednostek napędowych na CNG w różnych modelach pojazdów. Analiza ostatnich dokonań podpowiada, że silniki CNG sygnowane symbolem TGI, mają szansę powtórzyć sukces technologii TDI z początku lat 90. XX wieku.

Na wstępie wytłumaczenie, czym są technologie TGI i TDI. Technologia TGI to rozwinięcie silników oferowanych dotychczas pod nazwą EcoFuel. Wraz z rozpoczęciem montowania fabrycznych jednostek napędowych zasilanych gazem ziemnym do nowej generacji modelu Golf, nazwa ta została zmieniona właśnie na TGI. TDI natomiast to dobrze znana technologia grupy VAG, która oznacza silniki Diesla z turbosprężarką i bezpośrednim wtryskiem paliwa.

Płyta podłogowa koncernu VW z fabrycznym silnikiem na gaz ziemny (CNG)
Fot. Płyta podłogowa koncernu VW z fabrycznym silnikiem na gaz ziemny (CNG) Źródło: VW

Wracając do sedna. Analizując powyższe osiągnięcia pojazdów oferowanych przez grupę VAG, nie dziwią ambitne plany powtórzenia sukcesu przez silniki gazowe TGI, gdzie hitem sprzedażowym okazały się silniki w technologii TDI. Gdy weszły one do produkcji w 1989 roku, zrewolucjonizowały one rynek pojazdów poruszających się na dużych dystansach.

Wehikułem sukcesu technologii TGI w koncernie Volkswagena ma być model Volkswagen Golf TGI. Auto ma pojawić się w sprzedaży w Niemczech w ciągu najbliższych tygodni. Największymi zaletami auta będą oczywiście ekonomia i ekologia. Na 100 kilometrów samochód spali zaledwie 4,8 m3 (3,5 kg) CNG, zaś emisja CO2 wyniesie 94gramy na kilometr. Auto przy zasilaniu gazem ziemnym przejedzie nawet 420 kilometrów przy jednym tankowaniu.
Więcej szczegółów technicznych na temat Volkswagena Golfa TGI udostępniamy tutaj

W ofercie Volkswagena obecnie znajdują się 4 modele aut z fabryczną instalacją zasilania gazem ziemnym. Są to modele EcoUp!, Touran EcoFuel, Passat EcoFuel oraz Caddy EcoFuel.

Ponadto w aortymencie innych marek grupy VAG znajdują się następujące pojazdy z fabryczną instalacją CNG:

– Audi – A3 g-tron

– Seat – Mii CNG

– Skoda – CitiGo CNG, Octavia CNG

Źródło:
  • GNV Magazine
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , , , ,