Ekologiczne paliwo we flocie ITS Michalczewski. W Radomiu przybędzie 8 nowych autobusów CNG

man cng its radom
Fot. Autobus MAN w barwach ITS Michalczewski w Radomiu Źródło: 280.26, phototrans.eu

Firma ITS Michalczewski, jeden z przewoźników komunikacji miejskiej w Radomiu, ogłosił w dniu 29 lipca 2013 roku przetarg na zakup 8 nowych autobusów, zasilanych ekologicznym paliwem – sprężonym gazem ziemnym (CNG). Pojazdy mają zostać dostarczone do końca 2013 roku. W postępowaniu swoją ofertę złożyła jedynie firma Solaris. Firma ITS Michalczewski Radom eksploatuje już jeden autobus zasilany gazem ziemnym – jest to MAN CNG o długości 12 metrów.

Zamawiane autobusy gazowe przez ITS Michalczewski powinny spełniać następujące kryteria: długość między 11,5 a 12,5 metra, pojemność do 90 pasażerów ( w tym 30 osób na miejscach siedzących). W przypadku jednostki napędowej, musi posiadać ona pojemność co najmniej 9.000 cm3 i moc min. 250 KM. Autobus powinien zostać wyposażony w automatyczną skrzynię biegów. Zamawiający nie przewiduje montażu klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej.

W dniu 6 sierpnia 2013 miało miejsce otwarcie złożonych ofert. Jedyną firmą, która wystawiła swoje autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG) był Solaris. Z nieoficjalnych informacji wynika, że autobusy powinny pojawić się w Radomiu ok. 20 grudnia 2013 roku. Pojazdy będą tankowane na stacji CNG przy ul. Wjazdowej na terenie MPK Radom.

Firma ITS Michalczewski wykonuje przewóz autobusami komunikacji miejskiej w Radomiu (dla MZDiK Radom) oraz w Warszawie (ZTM Warszawa). Od 2009 roku w Radomiu, firma ta eksploatuje już jeden autobus zasilany tym ekologicznym paliwem – jest to MAN NL313 CNG, wyprodukowany w 1997 roku. Jednym z głównych powodów wyboru ekologicznych autobusów gazowych były pozytywne doświadczenia z dotychczasowe eksploatacji pojazdu MAN na CNG – przede wszystkim niższe koszty paliwa oraz ograniczona emisja spalin.

Źródło:
  • ITS Michalczewski
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , , ,