Autobusy CNG Po Rzeszowie jeździ już 10 Mercedesów na gaz ziemny

Flota nowych autobusów Mercedes Citaro CNG w MPK Rzeszów
Fot. Flota nowych autobusów Mercedes Citaro CNG w MPK Rzeszów Źródło: Bartek Musiał, phototrans.eu

W poniedziałek, 22 lipca 2013 roku, na ulice Rzeszowa wyjechało dziesięć nowych autobusów zasilanych gazem ziemnym – Mercedes Citaro CNG.

Pierwszy z gazowych mercedesów dotarł do Rzeszowa pod koniec maja, kolejnych 11 przyjechało w czerwcu. Dlaczego zaczęły wozić pasażerów dopiero w drugiej połowie lipca? – Trzeba je było przeglądnąć, zamontować tablice, kasowniki, zarejestrować, kierowcy musieli się z nimi oswoić – mówi Łukasz Dziągwa, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Rzeszów w ramach programu transportowego kupił 80 autobusów za ponad 80 mln zł. 30 z nich to ekologiczne i oszczędne Mercedes Citaro na gaz ziemny. – Gazowe Mercedesy będą do nas docierać do 2014 roku. Kolejnych dziesięć przyjedzie w listopadzie, pozostałe na początku kwietnia przyszłego roku – mówi dyrektor ZTM Rzeszów, Łukasz Dziągwa.

Obecnie rzeszowskie MPK dysponuje 196 autobusami. – Sukcesywnie pozbywamy się najstarszych pojazdów. 20 jelczy PR 110 już znalazło nabywców, do sprzedaży przygotowywana jest kolejna dziesiątka – informuje prezes Filip. Dzięki zakupowi nowych autobusów i wyprzedaży najstarszych, tabor MPK odmładza się. Jeszcze na początku 2012 roku średni wiek miejskiego autobusu przekraczał 15 lat. Teraz jest to niewiele ponad 9,5 roku.