CNG na trasie prestiżowego rajdu terenowego „Silk Way 2013” – Ciężarówka KAMAZ CNG

Rajd Silk Way 2013 - ciężarówka KAMAZ CNG na jednym z odcinków
Fot. Rajd Silk Way 2013 – ciężarówka KAMAZ CNG na jednym z odcinków Źródło: Gazprom

Nie słabnie zaangażowanie na rzecz promocji sprężonego gazu ziemnego (CNG) w Rosji. W tegorocznym międzynarodowym rajdzie terenowym Silk Way 2013 wystartowała ciężarówka marki KAMAZ zasilana ekologicznym metanem. W klasyfikacji generalnej pojazdów ciężarowych ekipa gazowego Kamaza zajęła 8 miejsce. Sponsorem występu tej ekologicznej ciężarówki był Gazprom.

Rajd Silk Way 2013 - ciężarówka KAMAZ CNG
Fot. Rajd Silk Way 2013 – ciężarówka KAMAZ CNG Źródło: Gazprom

Tegoroczna edycja rajdu Silk Way 2013 była już 5 odsłoną tej międzynarodowej rywalizacji pojazdów terenowych. Po raz pierwszy natomiast wystartował ekologiczny i wydajny pojazd ciężarowy – specjalnie przystosowany KAMAZ zasilany sprężonym gazem ziemnym. Załogę pojazdu stanowiły trzy osoby – Sergey Kupriyanov (rzecznik prasowy w centrali OAO Gazprom), Alexander Kupriyanov i Anatoly Tanin.

Rajd Silk Way 2013 - ciężarówka KAMAZ CNG
Fot. Rajd Silk Way 2013 – ciężarówka KAMAZ CNG Źródło: Gazprom

Ciężarówka KAMAZ CNG pokonała 7 etapów rajdu w mniej niż 42 godziny. Większość trasy rajdu – 2.700 kilometrów – wiodła przez stepy i wydmy. Pojazd był zasilany wyłącznie gazem ziemnym, osiągając ciągle najlepsze właściwości jezdne. Instalacja gazowa nie sprawiła żadnych problemów technicznych. Dzięki dobrej jeździe i zaangażowaniu całej załogi, gazowy KAMAZ ostatecznie zajął 8. miejsce w klasyfikacji końcowej pojazdów ciężarowych.

„W czasie jazdy testowaliśmy instalację gazową w najbardziej ekstremalnych warunkach, jakie można sobie wyobrazić dla pojazdu. Osiągnięte rezultaty prześcignęły nasze najśmielsze oczekiwania. 8 pozycja w klasyfikacji ciężarówek i 18. miejsce w klasyfikacji generalnej to fenomenalny wynik dla ekipy, która nie zajmuje się profesjonalnie tym sportem.” – powiedział Sergey Kupriyanov.

Rajd Silk Way 2013 - ciężarówka KAMAZ CNG
Fot. Rajd Silk Way 2013 – ciężarówka KAMAZ CNG Źródło: Gazprom

Ciężarówka KAMAZ CNG, która wzięła udział w rajdzie, to specjalnie przystosowany model do ścigania się w rajdach terenowych. Pojazd został fabrycznie wyposażony w instalację zasilania sprężonym gazem ziemnym. Gazowy KAMAZ został wystawiony przez fabryczny team tej marki. Start pojazdu był możliwy dzięki szerokiemu wsparciu finansowemu i technicznemu ze strony sponsora – firmy Gazprom.

Międzynarodowy rajd pojazdów terenowych Silk Way to jedna z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie. Wpisuje się do kalendarza wyścigów terenowych obok takich rajdów jak Dakar. Pierwszy rajd miał miejsce w 2009 roku, zaś od 2010 roku część zmagań ma miejsce na terenie Rosji. Gazprom od początku pozostaje jednym z głównych sponsorów tego wydarzenia.

Rajd Silk Way 2013 - ciężarówka KAMAZ CNG
Fot. Rajd Silk Way 2013 – ciężarówka KAMAZ CNG Źródło: Gazprom

Rajd Silk Way 2013 przebiegał między miastami Moskwa – Tambov – Wołgograd – Elista – Astrachań . Jego łączna długość wyniosła 4.097 kilometrów. Ponad 100 uczestników z 27 państw wzięło udział w rajdzie, w tym 26 zespołów ciężarowych. Rajd rozpoczął się 5 lipca w Moskwie i zakończył 13 lipca w Astrachaniu.

Występ ciężarówki KAMAZ CNG w rajdzie Silk Way 2013 to nie pierwszy raz, kiedy pojazd zasilany gazem ziemnym bierze udział w tak prestiżowym rajdzie terenowym. W poprzednich latach w rajdzie Dakar firma GASCO dwukrotnie wystawiała auta terenowe na CNG do rywalizacji. Gaz ziemny z powodzeniem jest wykorzystywany w rajdach szutrowych, jak i wyścigach torowych (VW Scirocco R-Cup).

Źródło:
  • gazprom
  • Portal cng.auto.pl
Tagged with: , , , ,