FIAT | Jednostka 0.9 Natural Power (CNG) ekologicznym silnikiem roku 2013!

Fiat Panda 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny)

Fot. Fiat Panda 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny) Źródło: cng.auto.pl

Silnikiem roku 2013 w kategorii ekologicznych jednostek napędowych została konstrukcja zasilana sprężonym gazem ziemnym – 0.9 Natural Power. Ten innowacyjny silnik CNG, produkowany przez koncern Fiat, zwyciężył w konkurencji z silnikami hybrydowymi, elektrycznymi oraz zasilanymi gazem propan-butan (LPG). Ekologiczny silnik roku 0.9 Natural Power znajdziemy pod maską nowego Fiata Pandy, Fiata 500L oraz Lancii Ypsilon EcoChic. Ten ostatni pojazd będzie walczył o miano najbardziej oszczędnego samochodu w X Superteście Ekonomii, który odbędzie się 15 czerwca!

Fiat 500L 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny)

Fot. Fiat 500L 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny) Źródło: cng.auto.pl

Silnik 0.9 Natural Power jest pierwszą na świecie jednostką napędową zasilaną sprężonym gazem ziemnym (CNG) w układzie turbodoładowanym, dwucylindrowym, o mocy 80 KM. Charakteryzuje się ona wysoką mocą i pokaźnym momentem obrotowym, w sposób perfekcyjny łącząc małe zużycie paliwa z „frajdą za kółkiem”.

Ekologiczny silnik roku występuje zamontowany w Fiacie Panda Natural Power wyróżnia się obniżonym poziomem emisji CO2 (86 g/km) i niewielkim zużyciem paliwa  – zaledwie 4,2m3 (3,1 kg) /100 km w cyklu mieszanym przy zasilaniu metanem (dane homologacyjne). Warto w tym miejscu podkreślić, że poziom emisji CO2 tej wersji Pandy jest iście rekordowy wśród samochodów Fiat Group i należy do najniższych w skali całego rynku samochodowego Europy.

Lancia Ypsilon EcoChic 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny)

Fot. Lancia Ypsilon EcoChic 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny) Źródło: cng.auto.pl

Warte podkreślenie jest, że nowa Panda TwinAir Turbo Natural Power, podobnie jak wszystkie samochody marki Fiat na gaz ziemny, fabrycznie jest przystosowana do spalania tych paliw (OEM), posiada pełną gwarancję producenta. Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanych technologii pozwala to utrzymać wysokie standardy bezpieczeństwa, jakości i niezawodności eksploatacyjnej, przy wyraźnym ograniczeniu kosztów użytkowania.

Lancia Ypsilon EcoChic 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny)

Fot. Lancia Ypsilon EcoChic 0.9 TwinAir Natural Power (CNG, gaz ziemny) Źródło: cng.auto.pl

Silnik 0.9 Natural Power jest montowany również w Fiacie 500L oraz w Lancii Ypsilon EcoChic. Nowa Lancia w wersji zasilanej metanem jest produkowana wyłącznie w Polsce. W zbliżającym się X Superteście Ekonomii pojazd ten powalczy o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Jak widać po wynikach międzynarodowych konkursów – ma ku temu poważne podstawy.

Wyniki ekonomicznej rywalizacji z polskich dróg na łamach Portalu cng.auto.pl już 15 czerwca!

Napisano w Pojazdy CNG, Rynek CNG, Wiadomości Tagi: , , ,
Oficjalne profile cng.auto.pl

Partnerzy:

Archiwum newsów